TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најголема мултиетничка коалиција - СДСМ и БЕСА го официјализираа предизборниот договор

24 Вести - 27.02.2020

Официјализирана и првата мултиетничка - македонско - албанска предизборна коалиција меѓу СДСМ и Беса. И официјално Заев и Касами заднички ќе го трчаат изборниот процес, но за сега не откриваат детали околу имињата и носителите на кандидатските листи ...

СДСМ и Движењето Беса ја официјализираа предизборната коалиција

Алсат-М - 27.02.2020

Заев и Касами го опишаа договорот за коалиција како историски со образложение дека двата блока се обединети за стратешките цели на земјата. Рекоа дека коалицијата е изградена врз темелите за борбата против корупцијата, реформите и економскиот развој.

За ДУИ, коалицијата СДСМ-Беса е анти-албанска, против Бадентеровото мнозинство и Рамковниот договор

CivilMedia - 27.02.2020

За албанската партија која досега беше дел од владината коалиција, Демократската Унија за Интеграција, новата коалиција меѓу СДСМ и БЕСА е во спротивност со интересите на Албанците во нашата земја.

Заев и Касами си дадоа „беса“ за заеднички настап на изборите – контра Мицкоски и Ахмети

360 степени - 27.02.2020

Досега владејачкиот СДСМ и опозициската Беса ќе настапат заедно на десеттите парламентарни избори во земјава, согласно договорот што денеска го потпишаа партиските лидери Зоран Заев и Билал Касами, така што нивни главни противници во изборниот ринг ...

БЕСА ги заменува ДУИ во коалицијата со СДСМ ?

Алфа - 27.02.2020

Завршува приказната ли СДСМ – ДУИ? Повторно се скараа, но овој пат пожестоко. Ама дали е крај засекогаш сепак ќе покажеле изборните резултати. Заев вели дека нема да дозволел уцени на оние партии кои ќе сакаат да се приклучат по 12 април, ...

СДСМ и БЕСА постигнаа договор за предизборна коалиција

Сител - 27.02.2020

СДСМ и Беса влегоа во предизборна коалиција. Договорот за заеднички настап за изборите на 12 април го потпишаа лидерите Зоран Заев и Билал Касами. Ова е прва предизборна коалиција на партии од македонски и албански блок кои ќе настапуваат на ...

Мицкоски: Предизборно мали се шансите за коалицирање со албанска партија

Макфакс - 27.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека предизборно се мали шансите за колицирање со политичка партија од албанскиот блок но, како што рече, постизборно подготвени се да разговараат.

(ВИДЕО) Заев: Сите кои ги делат нашите принципи се добредојдени, како ДУИ ќе се позиционира, зависи од нив

А1 On - 27.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата по потпишувањето на договорот за коалиција со Движењето Беса, за односот со ДУИ, рече дека како тие како партија ќе се позиционираат зависи од нив, откако беше прашан дали бил уценуван од ДУИ, ...

Заев: Блиску сме до договор за конкретните места со Беса, од ДУИ зависи дали ќе се менува кон подобро

Сител - 27.02.2020

Блиску сме до договор за конкретните места, овие денови ќе се утврдат точните позиции, но доволно утврдивме за да ја постигнеме коалицијата, истакна денеска лидерот на СДСМ по официјализирањето на предизборната коалиција меѓу неговата партија и Беса ...

СДСМ и БЕСА потпишаа договор за коалиција на парламентарните избори

Мета - 27.02.2020

Лидерите на СДСМ и Движењето БЕСА, Зоран Заев и Биљал Касами потпишаа предизборен договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори на 12 април. Двете политички партии се договорија на претстојните избори да настапат со инклузивна ...

Касами: Добредојдени во коалицијата сите партии посветени на евроатлантскиот пат на С. Македонија

ТВ21 - 27.02.2020

Во коалицијата се добредојдени сите партии посветени на евроатлантскиот пат на Северна Македонија, вели претседателот на движењето БЕСА Биљал Касами, по денешното официјализирање на коалицијата со СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Коалицијата помеѓу СДСМ и БЕСА е коалиција за продолжување на криминалното владеење

Сител - 27.02.2020

Заев да каже дали лидерот на БЕСА се уште мисли дека Заев е измамник Лидерот на БЕСА за лидерот на СДСМ Заев кажа: “Тој е измамник кој не си стои на зборот”. Два месеца потоа коалицира со истиот тој измамник.

Никој нема право да се удира в гради дека е претставник на Албанците

CivilMedia - 27.02.2020

поентира: ДУИ со предизборна коалиција со СДСМ, ги доби скоро сите градоначалници. Сега на Али не му се свиѓа со СДСМ коалиција да прават другите албански партии. Освен тоа, на последните парламентарни избори, бројот на Албанците кои гласаа за СДСМ ...

Коалиција СДСМ-Беса за принципи или пратеници плус

Р.С.Европа - 27.02.2020

СДСМ и Беса потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите во април, што е прва предизборна коалиција меѓу партии од македонскиот и од албанскиот блок. Тоа може да донесе пратеници плус за оваа коалиција во шестата изборна единица, но ваквото ...

Мицкоски: Мали шансите за предизборно коалицирање со албанска партија

Сител - 27.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека за претстојните предвремени парламентарни избори во коалицијата „Обнова на Македонија“ остануваат политичките партии кои беа дел од неа, како и дека преговараат со други ...

Заев: Оние кои ќе сакаат да им се приклучат на победниците, ќе треба да ги прифатат принципите

Локално - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност го официјализират предизборниот договор за заеднички настап на парламентарните избори на 12 април. Во заедничката изјава за Декларацијата за заеднички настап на СДСМ и на ...

Заев: Нереформирано ВМРО-ДПМНЕ е опасност и за државата и за граѓаните

+инфо - 27.02.2020

Убеден сум дека за иднината на нашата заедничка татковина ова, вакво заробено ВМРО-ДПМНЕ треба да остане политички изолирано како ретрограден политички субјект кој ги блокира и опструира сите најважни внатрешни и надворешни процеси во Северна ...

Заев да каже дали лидерот на Беса уште мисли дека е измамник

Република - 27.02.2020

СДСМ и БЕСА денес формираа коалиција за пораз на изборите на 12 април, спој на луѓе без јасни и конкретни ставови, рагираат денеска од ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на БЕСА за лидерот на СДСМ Заев кажа: „Тој е измамник кој не си стои на зборот”.

Нема да прифаќаме уцени од другите албански партии, кажа Заев на промоцијата на коалицијата со Беса

Сакам да кажам - 27.02.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска ја промовираше предизборната коалиција со Движењето Беса и рече дека станува збор за победничка коалиција на предвремените парламентарни избори на 12 април.

Заев до другите албански партии: Нема да прифатиме уцени и непринципиелни преговори за владина коалиција

Алсат-М - 27.02.2020

Како победничка коалиција нема да дозволиме да бидеме уценувани и нема да прифаќаме непринципиелни преговарања и договарања, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев по потпишувањето на договорот за предизборна коалиција со Движењето Беса.

Касами: Историски ден! Коалиција што ќе го продолжи патот кон ЕУ и НАТО

Алсат-М - 27.02.2020

На потпишувањето на договорот за предизборна коалиција со СДСМ, лидерот на Движењето Беса, Билал Касами гледа како на историски чин и ги повика гласачите да ја поддржат коалицијата којашто ќе овозможи членство во ЕУ и НАТО алијансата.

Заев: Времето на поделби заминува во историјата!

Алсат-М - 27.02.2020

Граѓанскиот концепт – Едно општество за сите ги победува стереотипите, а времето на поделби заминува во историјата, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев по потпишувањето на договорот за предизборна коалиција со Движењето Беса.

Заев: Коалицијата со Беса е историска

Макфакс - 27.02.2020

Коалицијата со Беса е историска и победничка, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по потпишувањето на Декларацијата за заеднички настап на изборуите на 12 април со движењето Беса. „Нашето општество се менува на подобро, нашиот концепт ‘Едно ...

Заев и Касами потпишаа договор за заеднички настап на изборите на 12 април

+инфо - 27.02.2020

Со државното и албанското знаме како и знамињата на ЕУ и на НАТО, лидерите на СДСМ и на Беса, Зоран Заев и Билал Касами ја потпишаа декларацијата за заеднички настап на предвремените парламентарни избори кои ќе се оддржат на 12 април.

ВИДЕО: Заев и Касами потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април

А1 On - 27.02.2020

Лидерите на СДСМ и Зоран Заев и Биљал Касами на Движењето Беса потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април. Како што беше кажано на свеченоста за потпишувањето на овој документ, двете партии ќе настапат со заедничка инклузивна ...

СДСМ и Движењето Беса договорија предизборна коалиција

Независен - 27.02.2020

Зајакнување на меѓуетничките вредности, рамноправен развој на целата територија на државата, давање еднаква можност на секој поединец, борба против криминалот и корупцијата на сите нивоа на власт и реформи во судството, се дел од принципите во ...

СДСМ и БЕСА формираат предизборна коалиција: Заев со Касами ќе истрча во „шестката“ против Ахмети и Села

Фокус - 27.02.2020

СДСМ и БЕСА денеска на пладне во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори на 12 април. Како ни изјавија од двете партии, денеска ќе биде соопштена одлуката ...

Заев и Касами ја официјализираа првата македонско-албанска предизборна коалиција (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.02.2020

Во присуство на највисоките партиски раководства на СДСМ и на БЕСА ја официјализираа предизборната коалиција. Претседателот на социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев рече дека денес е посебен чин бидејќи претставува нов историски момент за ...

СДСМ и БЕСА ја официјализираа предизборната коалиција

Gostivarpress.mk - 27.02.2020

Претседателите на СДСМ, Зоран Заев и движењето БЕСА, Билал Касами на јавен настан ставија потпис на декларација со која ја официјализираа предизборната коалцијата „Оваа декларација за заеднички настап се потпишува во духот на градење доверба и ...

Заев и Касами потпишаа заедничка коалиција за изборите на 12 април

Сител - 27.02.2020

СДСМ и БЕСА попладнево ја официјализираа коалиција за изборите на 12 април. Ова е прва предизборна коалиција меѓу партии од македонскиот и албанскиот блок. Коалицијата ја потпишаа лидерите Зоран Заев и Касами.

СДСМ и БЕСА објавија предизборна коалиција

AKO - 27.02.2020

СДСМ и движењето БЕСА испишуваат нова историја на политичката мапа во Северна Македонија. Водителките на настанот двојазично, на македонски и на албански јазик, ја претставија коалицијата постигната меѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на движењето ...

ВО ЖИВО: Се пишува историја – СДСМ и БЕСА ја прават најголемата коалиција во Македонија

Centar - 27.02.2020

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и БЕСА заедно со уште многу партија ќе ја направат најголемата мултиетничка коалиција. Во живо проследете го ...

(ЖИВО) СДСМ и БЕСА ќе го официјализираат предизборниот договор

Frontline - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во ...

(Во живо): Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА

24Инфо - 27.02.2020

🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА. 🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА. Posted by СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија on Четврток, 27 февруари ...

ВО ЖИВО: СДСМ и Движењето БЕСА ја официјализираат коалицијата

Слободен Печат - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност го официјализират предизборниот договор за заеднички настап на парламентарните избори на 12 април. ...

СДСМ и БЕСА ја потпишаа коалицијата, Заев рече дека е доволно за Влада, а на ДУИ му порача дека нема да дозволи ...

Фактор - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска попладне во Музејот на современа уметност го официјализираа предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори а беше упатена и заедничка декларација со која се порача дека за прв пат во ...

ВО ЖИВО: СДСМ и БЕСА ја објавуваат предизборната коалиција

Либертас - 27.02.2020

Следете ВО ЖИВО: СДСМ и БЕСА ја објавуваат предизборната ...

Заев и Касами ја договорија првата македонско-албанска предизборна коалиција

+инфо - 27.02.2020

Договорот за првата предизборна македонско-албанска коалиција за парламентарни избори денеска точно напладне ќе ја потпишат лидерите на СДСМ и на Беса, Зоран Заев и Билал Касами, потврди за Плусинфо висок функционер на Беса.

Заев и Касами договориле изборна коалиција

360 степени - 27.02.2020

Лидерите на СДСМ и на Бесам Зоран Заев и Билал Касами, според најавите, се очекува денеска да го потпишат договорот за коалаирање на парламентарните избори во април. Тоа е прв договор за коалицирање меѓу партии од двата доминантни политички кампуси ...

Заев беше измамник и неспособен за Касами, денеска се гушнаа во коалиција

Република - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА го официјализираа предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април. Но, пред само два месеци Касами имаше сосема поинакво мислење за Заев.

Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА

iPortal - 27.02.2020

Ве покануваме на заеднички настан на СДСМ со Движењето Беса кој ќе се одржи денеска 27.02.2020 ( четврток) со почеток во 12:00 часот во Музеј на современа уметност, на втори спрат. По завршување на официјалниот дел од настанот, односно во 12:40 ...

(ВО ЖИВО)Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА

CivilMedia - 27.02.2020

Заеднички настан на СДСМ и Движењето БЕСА во Музејот на современа уметност за официјализирање на предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 ...

Денеска СДСМ и БЕСА ќе ја објават коалицијата за изборите

Либертас - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализират предизборниот договор за заеднички насатап на парламентарните избори на 12 април, дозанава весникот Коха ох извори од двете парти.

Што велеше Касами за Заев: Измамник кој не си стои на зборот (ВИДЕО)

Курир - 27.02.2020

СДСМ и БЕСА попладнево ја официјализираа коалиција за изборите на 12 април. Ова е прва предизборна коалиција меѓу партии од македонскиот и албанскиот блок. Коалицијата ја потпишаа лидерите Зоран Заев и Билал Касами.

СДСМ и БЕСА ќе го официјализираниот предизборниот договор

Скопје инфо - 27.02.2020

СДСМ и Движењето БЕСА денеска во 12 часот во Музејот на современа уметност ќе го официјализираат предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Дерковски: Ако БЕСА коалицира со СДСМ нема да добие пари

Фактор - 27.02.2020

Шефот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, во програмата на „Отворено студио“ синоќа рече дека доколку Движењето БЕСА одлучи да коалицира со СДСМ, тогаш сите права како втора опозициска партија од претходните избори ќе им припаѓаат на ...

Предизборни коалиции

24 Вести - 26.02.2020

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски партнери на СДСМ информираше денеска техничкиот премиер но и потпретседател на партијата ...

СДСМ и БЕСА блиску до коалиција

Алсат-М - 26.02.2020

СДСМ ги интензивираше преговорите за формирање на предизборни коалиции. Зоран Заев се сретна со лидерот на Движењето Беса, Биљал Касами, за финализирање на можниот договор. По средбата, Касами попладнево не сакаше да зборува.

Заев и Касами попладнево ќе ги усогласуваат деталите за предизборната коалиција

+инфо - 26.02.2020

Лидерите Зоран Заев и Билал Касами попладнево на средба се очекува да прецизираат дали СДСМ и Беса ќе бидат двете партии кои ќе ја официјализираат првата македонско-албанска предизборна коалиција за парламентарните избори на 12 април.

Заев и Касами на средба, ќе си пружат ли рака за коалиција?

Нетпрес - 26.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами денеска попладне на лидерска средба. Двајцата лидери, според информации од партиите, разговараат за евентуален заеднички настап на предвремените избори закажани за 12-ти ...