TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Водомери во делчевско, фотографирање на гласачко ливче во радовишко – два предмета за наводен изборен поткуп пред ...

Телма - 24.04.2024

Денешниот изборен ден се одвива без поголеми нарушувања и нерегуларности, потенцираше претседателот на комисијата на Јавното обвинителство за следење на евентуални изборни нерегуларности, Џељаљ Бајрами на прес-конференција попладнево.

ЈО истражува: евентуален поткуп во Делчево, поставувале водомери во неколку населени места

Телма

ОЈО Делчево истражува обид за изборен поткуп со бесплатно вградување водомери

Макфакс

ОЈО истражува дали во Делчево се поткупувале гласачи со поставување водомери

Press24

Им ветувале бесплатни водомери за да гласаат во нивно својство, пријавен случај на поткуп

Сител

ОЈО Делчево истражува обид за изборен поткуп со бесплатно вградување водомери

Опсервер

ОЈО Делчево проверува наводи за бесплатно поставување водомери како изборен поткуп

Либертас

Точка MTM Алсат-М Кајгана Денешен Република

ОЈО Делчево проверува наводи за бесплатно поставување водомери како изборен поткуп

360 степени - 24.04.2024

Претседателот на привремената Комисија на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија за следење на евентуални изборни нерегуларности, денеска во изјава за медиумите информираше и за настан во селото Бучим, Радовишко, каде гласач пред да ...

Бајрами: Изборниот ден се одвива без поголеми нарушувања и нерегуларности

А1 On

БАЈРАМИ: Во Бучим гласач го покажал ливчето на набљудувач пред да го пушти во кутијата

Фактор

Бајрами: Изборниот ден се одвива без поголеми нарушувања и нерегуларности

Либертас

Бајрами: Изборите без поголеми нерегуларности, се проверува поткуп со бесплатно инсталирање водомери

Независен

Јавниот обвинител Џељаљ Бајрами: Се проверуваат наводите за евентуално сторено кривично дело „поткуп при избори и гласање“ во Делчево

Локално

Се истражува евентуален поткуп при избори и гласање во „Комуналец“, вели Бајрами

МКД

Алсат-М Република 365 +инфо Zoom

Обвинителот Бајрами: Изборниот процес поминува без поголеми нарушувања

Фокус - 24.04.2024

Согласно информациите добиени од јавните обвинителства низ целата држава, денешниот изборен ден на кој се гласа во првиот круг од изборите за Претседател на Република Северна Македонија до овој момент поминува мирно и без поголеми нарушувања на ...

Јавното oбвинителство го следи изборниот процес за евентуални кривични дела

Слободен Печат

Заокружил, па гласачкото ливче му го покажал на набљудувач од партијата пред да го пушти во кутијата

Слободен Печат

Изјава на јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, претседател на Комисијата на ЈОРСМ за следење на евентуални кривични дела поврзани со изборите

Нова ТВ

Изјава на јавниот обвинител Бајрами, претседател на Комисијата на ЈОРСМ за следење на евентуални кривични дела поврзани со изборите

24Инфо

Сомнеж за предизборен поткуп во еден град - Обвинителот Џељаљ Бајрами со изјава за изборниот процес

Скопје инфо

ЈО: Сомнеж за поткуп во Делчево и неправилности во селото Бучим

Мета

Скопје1 Вечер Прес CivilMedia

Привремената комисија на Јавното обвинителство го следи изборниот процес за евентуални нерегуларности

360 степени - 24.04.2024

Од републичкото Јавно обвинителство најавија дека во 13 часот претседателот на Комисијата, јавниот обвинител Џељаљ Бајрами ќе ги соопшти сумираните информации од јавните обвинителства низ државата за досегашниот тек на изборниот процес.

Обвинителот Бајрами во 13:00 часот ќе ги соопшти првичните информации за изборите од ЈО низ државата

Бизнис Вести

Гласањето будно го следи и Привремената комисија на ЈО

Телма

МАКЕДОНИЈА ГЛАСА: Обвинителството го следи изборниот процес за евентуални кривични дела

Фактор

Обвинителот Бајрами во 13:00 часот ќе ги соопшти првичните информации за изборите од ЈО низ државата

Република

Обвинителот Бајрами во 13:00 часот ќе ги соопшти првичните информации за изборите од ЈО низ државата

24 Вести

Гласањето будно го следи и Привремената комисија на ЈО

24 Вести

Во пресрет на утрешните избори, Тошковски и Бојмацалиев на состанок со јавните обвинители и директорите на БЈБ и АНБ

360 степени - 23.04.2024

Од претставниците на овие инситуции министерот за внатрешни работи побарал да споделат информации од својот делокруг од интерес за спроведувањето на изборите, како и начинот на кој овие институции ќе постапуваат на изборниот ден На еден ден пред ...

Оперативната акција за претседателските избори е на маса: АНБ собира информации за изборни саботирања

Скопје1

Тошковски: МВР, ЈО и АНБ подготвени за безбедно спроведување на фер и демократски избори

Република

Тошковски вели досега не се констатирани посериозни активности за нарушување на изборниот процес

Нетпрес

Состанок во врска со претстојните избори во МВР со јавните обвинители и директорите на БЈБ и АНБ

Бриф

МВР, ЈО и АНБ комплетно подготвени за претстојните претседателски избори

ТВ21

МВР, ЈО и АНБ комплетно подготвени за претстојните претседателски избори

4NEWS

Либертас Локално Zoom Сител Нетпрес Скопје инфо Фокус Centar