TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Еурофарм Пелистер ќе даде сè од себе, мечот против нас им е најголем предизвик“

24 Ракомет - 24.11.2020

Еурофарм Пелистер вечерва го очекува најтешкиот испит во групната фаза од Лигата на Европа. Противник ќе биде бундеслигашот Рајн Некар Левен, а тренерот на германската екипа Мартин Швалб вели дека македонскиот состав има квалитетна одбрана „Еурофарм ...

Георгиевски: Овој пат да не го разбраниме Волф

МКД - 24.11.2020

Вардар утре со почеток од 20:45 часот му гостува на Кјелце во натпревар од Лигата на шампионите, истиот противник од кој загубивме во Скопје со 33:29. Гоце Георгиевски знае дека клучно ќе биде да не се разбрани Волф кој во Скопје имаше 14 ...

Георгиевски: Не смееме да го разбраниме Волф, промашивме многу зицери

SportMedia - 24.11.2020

Една од причините поради која Вардар 1961 не успеа до крај да издржи против Келце е голманот, Андреас Волф, имаше 14 интервенции, десет од нив во првото полувреме. Македонскиот репрезентативец, Гоце Георгиевски исто како и Марко Вујин, вели дека ...

Вујин: Вардар ќе даде максимум, па ќе видиме дали ќе биде тоа доволно за победа

Екипа - 24.11.2020

Ракометарите на Вардар ги очекува гостување кај Киелце во мечот на неделата во Лигата на шампионите. Бекот на „црвено-црните“ Марко Вујин вели дека домашниот терен кога се игра без публика не носи предност, па затоа шансите за победа се исти како и ...

Георгиевски: Мислам дека одбраната им е послаба алка – да не го разбраниме нивниот голман

Дриблинг - 24.11.2020

Ракометарите на Вардар 1961 денеска патуваат за Полска каде утре ќе истрчаат против Кјелце во натпревар од осмото коло во Лигата на шампионите. Вардарци беа поразени во минатото коло од Полјаците во Скопје со 33:29 па утрешниот натпревар од одлична ...

Кушан: Ќе играме на победа и ќе дадеме максимум, па што сака нека биде

24 Ракомет - 24.11.2020

Тимот на Еурофарм Пелистер денеска го игра третиот натпревар во Лигата на Европа, а противник ќе биде бундеслигашот Рајн Некар Левен. Битолчани по поразот од ГОГ Гудме, ремизираа на домашен терен со Кадетен Шафхаузен, иако имаа висока предност во ...

Вујин: Келце е врвен тим, но и Вардар е исто така

SportMedia - 24.11.2020

Вардар 1961 со чартер-лет пред малку замина за Полска. Македонскиот тим утре (20:45 часот) ќе има шанса да го поправи впечатокот од Скопје, да одигра многу подобар дуел против Келце и да покаже дека може да биде попасен.

Георгиевски за Кјелце: Одбраната им е послаба, но имаат феноменален напад!

Слободен Печат - 24.11.2020

Вардар 1961 се подготвува за новиот натпревар од Лигата на шампионите, односно возвратната пресметка против Кјелце во Полска која ќе се одигра утре со почеток од 20.45 часот. Потсетување на првиот меч во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје „црвено-црните“ ...

Кушан: Рајн Некар е најдобриот тим, ќе одиграме „машки“, па што сака нека биде

SportMedia - 24.11.2020

Еурофарм Пелистер вечерва (20:45 часот) му гостува на Рајн Некар во меч од четвртото коло во Европската лига. Битолчани зад себе го имаат ремито со Кадетен, односно пропуштената шанса да дојдат до прва победа оваа сезона.

Никогаш не бил поголем коефициентот за победа на европскиот првак, но вардарци не се предавааат!

Спортманија - 24.11.2020

Црвено-црните утре имаат пеколно тешко гостување. Европскиот ракометен првак Вардар денеска патува за Полска, каде што утревечер ќе игра против Кјелце, во меч од Лигата на шампионите. Овие два ривали играа само пред неколку дена, а Кјелце триумфално ...

„Рајн-Некар е прв фаворит за титулата, но ќе одиграме максимум, па што биде - биде!“

Sport 1 - 24.11.2020

Еурофарм Пелистер денеска ќе излезе на најтешкото гостување во сезоната во Европската лига, на теренот на Рајн-Некар левен. Според Томислав Кушан, тоа е најсилната екипа во целото натпреварување и затоа не се очекува некое чудо од битолчани вечерва ...

Вујин: Ги утврдивме грешките од првиот меч, одиме на победа во Кјелце

Дерби - 24.11.2020

Вардар не успеа да пронајде решение за Алекс Душебаев на првиот меч против Кјелце кој се одигра во Скопје пред неколку дена, па сега нашите ракометари со исцрпна анализа и подобра подготовка за противникот ќе отпатуваат за Полска во пресрет на ...

Кушан: Натпреварот против Рајн Некар Левен сигурно е најтешкото гостување

Дриблинг - 24.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер денеска ќе истрчаат против Рајн Некар Левен со желба да направат изненадување против фаворизираниот домаќин. Кружниот напаѓач на битолчани, Томислав Кушан верува дека тимот е подобро подготвен од пред една недела и ...

Георгиевски: Мораме да ги поправиме грешките од првиот меч во Скопје

Екипа - 24.11.2020

Вардар утре ќе му гостува на Киелце во мечот на неделата од ракометната Лига на шампиони. Крилото на Вардар, Гоце Георгиевски вели дека мора да ги поправат грешките од првиот меч доколку сакаат да стигнат до победа против полскиот тим.

Георгиевски: Ако реализираме зицери и ако не го разбраниме Вулф, тогаш имаме шанси

24 Ракомет - 24.11.2020

Европскиот првак Вардар по поразот од Келце на домашен терен со 29-33, ги очекува возвратниот натпревар со истиот ривал во Лигата на шампионите. Вардарци досега гостувале кај Келце пет пати во рамките на елитното натпреварување, но ниту еднаш не ...

Кушан: Рајн Некар Левен е најквалитетна екипа во цело натпреварување

Екипа - 24.11.2020

Битолски Пелистер вечерва ќе му гостува на Рајн Некар Левен во натпревар од 4. коло во Лигата на Европа. Пикерот на „зелено-белите“ Томислав Кушан пред мечот вели дека мечот против Левен е најтешкото гостување во групата, но сепак тој и соиграчите ...

Вујин: Кјелце е врвна екипа, ама и ние сме - одиме по победа!

Sport 1 - 24.11.2020

Вардар ќе му гостува на Кјелце утре од 20.45 часот во мечот на колото, според ЕХФ. Иако Полјаците покажаа дека, во моментов, се поквалитетна и поподготвена екипа, сепак никој не му ги одзема шансите на Вардар да направи изненадување.

Георгиевски: Да гледаме овој пат да не го разбраниме Волф!

Sport 1 - 24.11.2020

Вардар денеска патува за Полска, каде што утревечер (20.45) ќе се пресмета со Кјелце, во осмото коло од Лигата на шампионите. Тој натпревар ќе дојде, практично, како реванш на последниот, од Скопје, кој заврши со 33-29 за Полјаците.

Вујин: Келце е врвна екипа, ама и Вардар исто така…одиме на победа

24 Ракомет - 24.11.2020

Ракометарите на Вардар ги очекува натпреварот против Келце од осмото коло во Лигата на шампионите. Десниот бек Марко Вујин смета дека грешките од првиот меч ќе бидат исправени и Вардар оди на победа во Келце.

Вардар летна за Полска: Без промени во составот и на вториот дуел со Келце

SportMedia - 24.11.2020

Актуелниот европски првак со чартер лет замина за Полска, каде утре (20:45 часот) ќе го одигра реванш мечот со Келце во Лигата на шампионите. Стратегот на Вардар 1961, Стевче Алушовски на овој меч ќе смета на сите ракометари кои се најдоа во ...

Вујин: Ги воочивме грешките од првиот меч со Киелце, во Полска одиме на победа

Опсервер - 24.11.2020

Скопје, 24 ноември 2020 () – Десниот бек на Вардар, Марко Вујин, верува дека неговиот тим може да оствари добар резултат на гостувањето во Киелце. „Црвено-црните“ пред пет дена загубија на домашен терен и сега сакаат да се реваншираат на гостувањето ...

Кушан: Брзата контра, играта со пивот и моќниот Енди Шмит се заканите од РНЛ (ВИДЕО)

Gol.mk - 24.11.2020

Иако ривал од четвртиот шешир, Рајн Некар Левен е најквалитетна екипа во групата Д на Европската лига, во која игра уште и нашиот Еурофарм Пелистер. Битолчани можеа да се уверат во моќта на тимот од Бундеслигата и во второто полувреме во Гудме, каде ...

Швалб: Пелистерци ќе дадат сè од себе, одбраната им е силна страна

Gol.mk - 24.11.2020

Рајн Некар Левен ќе го дочека Еурофарм Пелистер во дуелот од Европската лига на ЕХФ. Германскиот тим важи за голем фаворит против битолчани, пред сè поради високото реноме во Европа. Сепак, предводникот на „лавовите“ од Махнајм, Мартин Швалб беше ...

Еурофарм Пелистер ќе брка изненадување кај германскиот гигант РНЛ во ЕЛ

Gol.mk - 24.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер се пред можеби најголемиот предизвик во Европската лига и гостувањето кај Рајн Некар Левен во Манхајм. Жељко Бабиќ имаше сериозна задача да го подготви тимот за еден мечот против еден од најголемите германски ...

Томислав Кушан-Еурофарм Пелистер од Битола: Рајн Некар Левен сигурно е најтешко гостување

Битола Њуз - 24.11.2020

Ракометар на Еурофарм Пелистер од Битола, Томислав Кушан, пред вечерашното гостување во Манхајм, Германија против екипата на Рајн Некар Левен ...

Еурофарм Работник пред тешка мисија против Рајн Некар Левен во Европската лига

Дриблинг - 24.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Работник денеска ќе се соочат со Рајн Некар Левен во третото коло од Групата Д во Европската лига на ЕХФ. Поранешниот репрезентативец на Македонија, Гоце Ојлески и член на битолскиот тим вели дека противникот е фаворит но ...

Денеска на терените: Еурофарм Пелистер вечерва на тешко гостување кај Рајн Некар

24 Ракомет - 24.11.2020

Екипата на Еурофарм Пелистер денеска ќе има тежок натпревар на кој ќе гостува во Манхајм. Противник е составот на Рајн Некар кој влегува како фаворит против битолчани. Очекувањата се ова да биде натпревар на кој тимот на Еурофарм Пелистер ќе одигра ...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер им гостуваат на Рајн Некар Левен

Опсервер - 24.11.2020

Манхајм, 24 ноември 2020 () – Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечер во спортскиот центар САП-Арена во Манхајм ќе се сретнат со германскиот претставник во ракометната Лига на Европа, Рајн Некар Левен.

Ојлески: Не е лесно да се игра против Левен, ама нема што да загубиме

Дерби - 23.11.2020

Составот на Еурофарм Пелистер го продолжува настапот во Лигата на Европа, а новиот предизвик е германскиот бундеслигаш Рајн Некар Левен. Клубот од Манхајм е во одлична форма, во домашниот шампионат има седум победи на осум натпревари, додека пак во ...

Бабиќ: Да бидеме опуштени против Рајн Некар, само така ќе го дадеме максимумот

МКД - 23.11.2020

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Жељко Бабиќ не е загрижен поради падот во второто полувреме на неговите ракометари против Кадетен Шафхаузен, смета дека тоа е и поради малкуте натпревари кои ги имале, се надева дека нема да има осцилации против Рајн ...

Тешка задача за Еурофарм Пелистер на гостувањето кај Рајн Некар Левен

Сител - 23.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер отпатуваа за Германија каде утре ќе го играат мечот против фаворизираниот Рајн Некар Левен во рамки од 4. коло на групата Д во Европската лига. Меѓу оние кои заминаа на за Германија во обид да извлечат поволен ...

Вардарци во среда на реванш против Кјелце во Полска

Сител - 23.11.2020

Во среда нов натпревар ќе игра актуелниот европски шампион Вардар. Откако минатата седмица вардарци во Скопје го пречекаат составот на Кјелце од кој загубија со 29-33, сега тие патуваат за Полска.

Бабиќ го избра тимот за тешката задача на гостувањето во Манхајм

Sport M - 23.11.2020

Избраниците на Жељко Бабиќ, денеска отпатуваа за Германија каде утре Еурофарм Пелистер ќе има тешка задача на готувањето кај против фаворизираниот Рајн Некар Левен во рамки од 4. коло на групата Д во Европската лига.

Пешевски и Томовски домаќини на битолчани во Манхајм

SportMedia - 23.11.2020

Е.Пелистер веќе е во Манхајм каде утре ќе ги одмери силите со Рајн Некар во рамките на Европската лига. По пристигнување во германскиот град, нашите „Германци“, Жарко Пешевски и Мартин Томовски како вистински домаќини ги пречекаа Мартин Велковски и ...

Еурофарм Пелистер добива поддршка: Томовски и Пешевски ќе навиваат за битолчани во Манхајм (ФОТО)

24 Ракомет - 23.11.2020

Екипата на Еурофарм Пелистер утре од 20:45 часот во Манхајм ќе одигра натпревар против составот на Рајн Некар. Битолчани се веќе во Германија, а тие ќе имаат и поддршка од трибините од македонските репрезентативци кои настапуваат во оваа земја.

Бабиќ: Немаме што да загубиме против лидерот во Бундеслигата

Дерби - 23.11.2020

Еурофарм Пелистер пропушти да оставри прва победа во Лигата на Европа минатат седмица, откако во речиси добиен меч, на крајот мораше да се задоволи само со реми против Кадетен Шафхаузен. Огромниот пад во вториот дел беше пресуден за избраниците на ...

Македонците обединети во Манхајм: Клуб се менува, пријателствата се вечни

Gol.mk - 23.11.2020

Еурофарм Пелистер пристигна во Манхајм каде ќе се соочи со Рајн Некар Левен, а пред средбата се сретнаа македонските репрезентативци и се обединија на едно место. Мартин Велковски и Марио Танкоски, заедно со физиотерапевтот од таборот на пелистерци ...

Вардар за првпат сезонава дел од „МЕЧОТ НА НЕДЕЛАТА“

24 Ракомет - 23.11.2020

Ракометарите на Вардар ги очекува натпреварот од 8. коло во Лигата на шампионите и гостувањето кај полскиот Келце. Овој натпревар од ЕХФ е избран за „меч на неделата“, а „црвено-црните“ за првпат оваа сезона ќе имаат привилегија да бидат дел од ...

Вардар 1961 утре со чартер заминува за Полска

SportMedia - 23.11.2020

По поразот на домашен терен од Келце во минатото коло во Лигата на шампионите, Вардар 1961 во среда ќе има шанса за реванш. Ракометарите на актуелниот европски првак утре (11 часот) со чартер лет заминуваат за Полска.

Пешевски и Томовски ги пречекаа „пелистерци“: Клубовите се менуваат, пријателствата остануваат

Екипа - 23.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер пристигнаа во Германија, каде утре ќе се сретнат со Рајн-Некар Левен во рамките од Лигата на Европа на ЕХФ. Македонските ракометари беа пријатно изненадени откако во Манхајм ги пречекаа репрезентативеците Жарко ...

Ојлески: Нема што да загубиме, одиме во Германија да играме европски ракомет (ВИДЕО)

Тера - 23.11.2020

Гоце Ојлески ќе биде единствено лево крило на гостувањето во Манхајм против Рајн Некар Левен, со оглед дека Бојан Маџовски не оtпатува, а покрај него во Битола останаа и десното Ненад Костески и пивотот Елмир Граѓан.

Бабиќ го избра тимот за гостувањето во Манхајм

Тера - 23.11.2020

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Жељко Бабиќ се одлучи за составот за натпреварот од четвртото коло на групата Д на Лига Европа. Хрватскиот стручњак ќе поведе 16 ракометари со себе за натпреварот против Рајн Некар Левен во вторник од 20:45 часот.

Ојлески: Рајн Некар Левен е фаворит во групата, но ние нема што да загубиме

Дриблинг - 23.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Работнки утре ќе се соочат со Рајн Некар Левен во третото коло од Групата Д во Европската лига на ЕХФ. Поранешниот репрезентативец на Македонија, Гоце Ојлески и член на битолскиот тим вели дека противникот е фаворит но тие ...

Бабиќ: Се радувам на дуелот со Рајн-Некар Левен

Слободен Печат - 23.11.2020

Ракометарите на Е. Пелистер денеска тргнаа кон Мајнхајм каде утревечер ги очекува пресметка со Рајн-Некар Левен во Лигата на Европа. Германскиот тим во овој натпревар влегува како фаворит, но тренерот на битолчани Жељко Бабиќ се радува на дуелот со ...

Ојлески: Нема што да загубиме со РНЛ, можеме само да добиеме

24 Ракомет - 23.11.2020

По ремито со Кадетен Шафхаузен на домашен терен, ракометарите на Еурофарм Пелистер ги очекува дуел со Рајн Некар Левен во Лигата на Европа. Битолчани пристигнаа во Манхајм, вечерва ќе тренираат во салата каде што ќе се игра натпреварот, а единствено ...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер им гостуваат на Рајн Некар Левен

Независен - 24.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечер во спортскиот центар САП-Арена во Манхајм ќе се сретнат со германскиот претставник во ракометната Лига на Европа, Рајн Некар Левен. Битолчани со релативен оптимизам допатуваа во Манхајм каде во групната фаза и ...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер им гостуваат на Рајн Некар Левен

24 Вести - 24.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечер во спортскиот центар САП-Арена во Манхајм ќе се сретнат со германскиот претставник во ракометната Лига на Европа, Рајн Некар Левен. Битолчани со релативен оптимизам допатуваа во Манхајм каде во групната фаза и ...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер им гостуваат на Рајн Некар Левен

Курир - 24.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечер во спортскиот центар САП-Арена во Манхајм ќе се сретнат со германскиот претставник во ракометната Лига на Европа, Рајн Некар Левен. Битолчани со релативен оптимизам допатуваа во Манхајм каде во групната фаза и ...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер им гостуваат на Рајн Некар Левен

Сител - 24.11.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечер во спортскиот центар САП-Арена во Манхајм ќе се сретнат со германскиот претставник во ракометната Лига на Европа, Рајн Некар Левен. Битолчани со релативен оптимизам допатуваа во Манхајм каде во групната фаза и ...

Ојлески: Одиме да играме европски ракомет против Рајн Некар Левен!

Слободен Печат - 24.11.2020

Денеска со почеток од 20.45 часот екипата на Еурофарм Пелистер во својот трет натпревар во Лига Европа му гостува на Рајн Некар Левен во Германија. Оваа германска екипа и сезонава се бори за титулата во Бундеслигата каде што моментно е на делба на ...