TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Како Југословените го празнуваа Денот на младоста?

Макфакс - 25.05.2018

На денот на роденденот на претседателот на поранешната СФРЈ, Јосип Брз Тито – 25. мај Југословените го празнуваа Денот на младоста. По тој повод, голем број млади момчиња и девојки од Југославија ја носеа низ целата земја и му ја предаваа Тито ...

25 мај – некогаш и денес

Канал5 - 25.05.2018

Денеска е 25-ти мај – некогашниот Ден на младоста, кој ги обедуваше граѓаните од Вардар до Триглав по повод роденденот на Тито.За помладите сосема обичен ден, за повозрасните Југонсталгичари – ден кој го паметат по братството и единството.

Носители на Титовата штафета зборуваат за своите впечатоци и возбудувањето (видео)

AKO - 25.05.2018

Носители на Титовата штафета и денеска како голем успех од својата младост го наведуваат овој чин. Некои од нив раскажуваат какво било чувствто и колкава била честа да ти припадне да ја носиш штафетата за Денот на младоста и воедно реоденден на Тито.

Југоносталгија: Како изгледаше еден работен ден на Тито?

Кајгана - 25.05.2018

На денешен ден, 25 мај, во поранешна Југославија се славеше Денот на младоста. Во духот на југоносталгијата, хрватскиот портал Index.hr во соработка со Yugopapir потсетува на текстови објавени во 1972 година во кои се опишува како изгледал еден ...

(Видео) Како Тито го прослави неговиот последен 25 Мај

еМагазин - 25.05.2018

Денот на младоста беше празник со кој се славеше 25 Мај - роденденот на Тито. На тој ден момчиња и девојки од цела поранешна Југославија ја носеа низ целата земја и му ја предаваа на Тито штафетата на младоста – своевиден симбол на посветеноста кон ...

И по Тито - Тито: Денот на младоста одбележан во Кочани

Сител - 25.05.2018

Членовите на здружението „Јосип Броз Тито“ од Кочани по осми пат го одбележаа 25 Мај, Денот на младоста и роденденот на нивниот патрон. Штафетата на младоста – некогашниот симбол на денот на младите повторно беше пронесена низ улиците на градот, а ...

Четири поразителни статистики за младите во Македонија

Окно - 25.05.2018

Денешниот ден (25 мај) во поранешна Југославија се одбележуваше како Ден на младоста и роденден на Јосип Броз Тито. Денот на младоста се одбележуваше во периодот од 1945 до 1988, а младите ја носеа штафетата на младоста како главен симбол низ цела ...

Како некогаш се прославуваше Денот на младоста и роденденот на Тито? (видео)

Кумановски м. - 25.05.2018

loading... Пред многу години 25ти мај се прославуваше масовно во поранешната СФРЈ, како Ден на младоста и роденденот на Јосип Броз Тито. Иако Тито официјалнио бил роден на 7 мај, 25ти мај бил одбележуван како негов роденден.

(ВИДЕО) Како порано се славеше Денот на младоста?

Женски магазин - 25.05.2018

На 25 Мај, илјадници девојки и момчиња од цела поранешна Југославија два месеци парадираа со штафетата која на свечена церемонија му беше продавана на претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито, како своевиден симбол љубовта и предаденоста на неговото ...

Кочанските титовисти го одбележуваат Денот на младоста

А1 On - 25.05.2018

Членовите на здружението „Јосип Броз Тито“ од Кочани по осми пат го одбележаа 25 Мај, Денот на младоста и роденденот на нивниот патрон. Штафетата на младоста – некогашниот симбол на денот на младите повторно беше пронесена низ улиците на градот, а ...

Одговорот на Тито пред 46 години ги остави без зборови американските новинари!

Sky - 07.10.2017

После историската посета на Ричард Никсон на Југославија, 1970 година, претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито возвратил со посета на Америка, наредната година. Посетата била и повеќе од успешна, а лидерот на СФРЈ бил дочекан со најголеми можни ...