TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Медена земја” го отвори филмскиот фестивал на документарен филм во Будимпешта

А1 On - 28.01.2020

Со прикажување на македонскиот документарен филм „Медена земја” во Будимпешта беше отворен Меѓународен фестивал на документарен филм 2020, што ќе трае до 2 февруари. Во преполната сала пред прикажувањето на филмот се обратија градоначалникот на ...

Котевска: Да појасниме, не стојам јас до Леонардо ди Каприо, тој стои до мене (ФОТО)

Слободен Печат - 28.01.2020

Режисерката на „Медена земја“, Тамара Котевска за фотографијата каде се гледа како стои до филмската ѕвезда Леонардо ди Каприо изјави дека тој стои до неа, а не обратно. „Да појасниме… Не стоев јас до него. Тој стои до мене.

Екипата на „Медена земја“ рамо до рамо со холивудската елита на Оскаровскиот ручек

Кајгана - 28.01.2020

Екипата на документарецот „Медена земја“ присуствуваше на традиционалниот Оскаровски ручек кој за сите номинирани го организира Американската филмска академија. Режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кинематограферите Самир Љума и Фејми Даут ...

Тимот на „Медена земја“ рамо до рамо со Бред Пит, Ал Пачино, Лео, Роберт Де Ниро…

Убавина и Здравје - 28.01.2020

Веќе стартуваа предоскаровските дружења во театарот Долби во Лос Анџелес, а тимот на „Медена земја“ веќе успеа да го привлече вниманието и застана рамо до рамо со светските актери. На Фејсбук профилот на Зоран Ристевски осамнаа фотографии на кои ...

Да појасниме: Леонардо Дикаприо „рамо до рамо“ со режисерката на „Медена земја“ (ФОТО)

Убавина и Здравје - 28.01.2020

Тамара Котевска , режисерката на „Медена земја“, за фотографијата на која се гледа како стои до филмската ѕвезда Леонардо Дикаприо појасни дека оскаровецот стои до неа, а не обратно. Членовите на екипата на „Медена земја“ на Фејсбук споделија ...

Оскаровски ручек на екипата на „Медена земја“ со Бред Пит, Ал Пачино, Де Ниро, Тарантино...

МКД - 28.01.2020

Да бидеме на јасно. Јас не стоев покрај него, туку тој покрај мене. Јас имам две номинации оваа година“, се пошегува во текстот над фотографиите со Бред Пит режисерката на „Медена земја“, Тамара Котевска.

ФОТО: Екипата на „Медена земја“ со холивудските sвезди номинирани за Оскар

Нова ТВ - 28.01.2020

Американската филмска академија објави групна фотографија од сите номинирани за годинешните филмски награди. Заедно со стотината холивудски ѕвезди и познати имиња од светската филмска индустрија на фотографијата се и дел од екипата на „Медена ...

Авторите на „Медена земја“ на Оскаровски ручек

ТВ21 - 28.01.2020

Режисерите на „Медена земја“ Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кинематограферите Самир Љума и Фејми Даут и продуцентот и монтажер на филмот Атанас Георгиев во пресрет на 92-то доделување на наградите Оскар, во Лос Анџелес присуствуваа на ...

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Макфакс - 28.01.2020

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот Долби во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и науки во пресрет на доделувањето на Оскарите што ќе се одржи на 9 февруари.

(ГАЛЕРИЈА) Тимот на „Медена земја“ во друштво на Ди Каприо, Бред Пит, Тарантино

Фокус - 28.01.2020

Американската Академијата за филмски уметности и науки објави групна фотографија на својот Твитер налог, на која се наоѓаат сите кои се номинирани за Оскар. Meet this year’s class of Oscar nominees! #OscarsLunch pic.twitter.com/rXqgNUOYMM — The ...

Тимот на “Медена земја“ рамо до рамо со холивудските легенди

Вечер - 28.01.2020

Тимот на “Медена земја“ деновиве се дружат со холивудските легенди Бред Пит, Леонардо ди Каприо, Ал Пачино, Квентин Тарантино… Имено, Тамара Котевска режисерката на македонскиот филм номиниран за најпрестижната филмска награда Оскар во две категории ...

Колку научивме од ѕвездите и еве стоиме рамо до рамо – Екипата на „Медена земја“ на оскаровски ручек во Холивуд

Сакам да кажам - 28.01.2020

Екипата на македонскиот документарец „Медена земја“ вчера во театарот Долби Лос Анџелес се дружеше со холивудските ѕвезди на традиционалниот ручек кој Академијата за филмска уметност и наука го организра во чест на номинираните за Оскарите.

Медените во Холивуд прават селфи со Роберт де Ниро, Ал Пачино, Леонардо ди Каприо, Бред Пит...

Факултети - 28.01.2020

„Да појаснам. Не стоев јас до него... Тој стои до мене. (Јас имам две номинации оваа година)“. Со овие зборови режисерката Тамара Котевска на „Фејсбук“ ги сподели фотографиите на кои стои до холивудската ѕвезда Леонардо ди Каприо.

Филмската екипа на „Медена земја“ на ручек со Де Ниро, Ал Пачино, Бред Пит, Ди Каприо, Тарантино (галерија)

Мета - 28.01.2020

Режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов, заедно со кинематограферите Самир Љума и Фејми Даут и продуцентот Атанас Георгиев се фотографираа со „кремот“ на светската кинематографија Роберт де Ниро, Ал Пачино, Леонардо ди Каприо, Бред Пит, Квентин ...

Екипата на „Медена земја“ во друштво на филмскиот и холивудски џет-сет

Локално - 28.01.2020

„Да појаснам. Не стоев јас до него… Тој стои до мене. (Јас имам две номинации оваа година)“, напиша режисерката Тамара Котевска на „Фејсбук“ споделувајќи фотографии на кои стои до актерската ѕвезда Леонардо ди Каприо.

[Фото] Сите номинирани за Оскар на едно место – „Медена земја“ со Тамара, Љубомир и Фејми

Радио МОФ - 28.01.2020

Американската филмска академија, која ги доделува престижните „Оскари“ објави групна фотографија од сите номинирани за овогодишните филмски награди. Меѓу стотината холивудски ѕвезди и славни имиња од светската филмска индустрија на фотографијата се ...

МЕЃУ ЅВЕЗДИТЕ: Екипата на „Медена земја“ во друштво на Леонардо ди Каприо, Бред Пит, Ал Пачино и Роберт де Ниро (ФОТО)

Слободен Печат - 28.01.2020

Филмската екипа на „Медена земја“ ужива во дружбите со останатите светски ѕвезди кои се номинирани за најпрестижната награда Оскар. Тие на Фејсбук споделија фотографии на кои се гледаат застанати до најголемите актери, режисери и филмски работници ...

Медените пристигнаа во Холивуд - Дикаприо стои до Тамара Котевска

Fashionel - 28.01.2020

Во „Долби театарот“ вчера се одржа традиционалниот оскаровски ручек со сите номинирани годинава. Секако, меѓу нив беше и екипата од Медена земја. Првите фотографии ги споделија и на социјалните мрежи, од што видовме дека се запознале со некои од ...

„Медените“ беа на оскаровски ручек со Тарантино, Де Ниро, Бред Пит и Ал Пачино

360 степени - 28.01.2020

„Да бидеме на јасно. Јас не стоев покрај него, туку тој покрај мене. Сепак јас имам две номинации оваа година“, се шегува во текстот над фотографиите со Бред Пит режисерката на „Медена земја“, Тамара Котевска.

ГАЛЕРИЈА: Екипата на Медена земја во Холивуд прави селфи со Леонардо ди Каприо, Бред Пит, Роберт де Ниро, Ал Пачино, ...

Либертас - 28.01.2020

„Да појаснам. Не стоев јас до него… Тој стои до мене. (Јас имам две номинации оваа година)“, напиша режисерката Тамара Котевска на „Фејсбук“ споделувајќи фотографии на кои стои до Леонардо ди Каприо.

Тимот на „Медена земја“ на предоскаровскo дружење со најдобрите во Холивуд (ФОТКИ)

365 - 28.01.2020

Толку многу научија за снимањето филмови од овие ветерани, а еве ги денес, рамо до рамо со нив, на традиционалниот предоскаровски ручек во Долби театарот во Лос Анџелес, кој Американската филмска академија секоја година го организира за номинираните ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Виртуозите од Медена земја на ручек со Бред Пит, Тарантино, Де Ниро, Ал Пачино, Ди Каприо

Frontline - 28.01.2020

Оваа фото галерија од историски фотографии на кои се гледа екипата од „Медена земја“ во друштво со филмскиот и холивудски џет-сет ќе биде, è , наше филмско и културно наследство На традиционалниот свечен ручек (OSCARS Nominees Lancheon) кој се ...

Режисерката Тамара Котевска во креација на Тања Кокев на оскаровскиот ручек

Stylist - 28.01.2020

Традиционалниот оскаровски ручек се одржува во деновите пред доделувањето на најпрестижната филмска награда Оскар и на кој се собираат оние што се номинирани. Меѓу холивудските ѕвезди номинирани годинава како Бред Пит, Шарлиз Терон, Леонардо ди ...

Екипата на „Медена земја“ се дружеше со холивудските ѕвезди

Н.Македонија - 28.01.2020

Екипата на документарниот филм „Медена земја“ се дружеше со познатите холивудски ѕвезди меѓу кои беа Роберт Де Ниро, Леонардо ди Каприо, Бред Пит и Квентин Тарантино, на церемонијалната вечера одржана во театарот „Долби“ во Холивуд, на која ...

Фотки на денот: Тимот на Honeyland со Бред Пит, Ал Пачино, Де Ниро, Леонардо ди Каприо и Тарантино

Црнобело - 28.01.2020

Тимот на Медена земја постојано реди успеси и собира награди, а моментално се во Лос Анџелес, каде се дружат со најголемите актерски имиња. Номинираните за Оскар 2020-та беа на заедничка формална дружба во Dolby театарот.

Екипата од „Медена земја“ во друштво на холивудската и оскаровска елита

Таратур - 28.01.2020

Во Долби театараот во Холивуд се одржа церемонијална вечера на која присуствуваа сите номинирани за овогодинешните најпрестижни филмски награди кои ги доделува американската Академија за филмски уметности и науки, популарните „Оскари“.

(ФОТО) Екипата на „Медена земја“ на „оскаровска“ забава со ѕвездите од Холивуд

Бриф - 28.01.2020

Филмската екипа на „Медена земја“ ужива во дружбите со останатите светски ѕвезди кои се номинирани за најпрестижната награда Оскар. Тие на Фејсбук споделија фотографии на кои се гледаат застанати до најголемите актери, режисери и филмски работници ...

(ФОТО) Тимот на „Медена земја“ се дружеше со Пачино, Де Ниро, Ди Каприо и Бред Пит

Женски магазин - 28.01.2020

Само да разјасниме, јас не стоев до него, тој стоеше до мене. Вака на шега ко-режисерката на „Медена земја“, Тамара Котевска, ја искоментира фотографијата на која е застаната рамо до рамо со холивудскиот актер Леонардо Ди Каприо на предоскаровското ...

На едно место сите номинирани за Оскар, екипата на ,,Медена земја“ меѓу светските ѕвезди

AKO - 28.01.2020

,,Само за да разјаснам … Не стоев до него. Стоеше до мене. (Имам 2 номинации оваа година;)) @ Долби театар 6801 Булевар Холивуд Холивуд, Калифорнија 90028“. Вака Тамара Котевска, која заедно со Љубомир Стефанов го режираа ,,Медена земја“, кој е во ...

Екипата на „Медена земја“ во друштво на холивудската елита, заедно со Лео, Бред, Тарантино… (ФОТО)

Локално - 28.01.2020

Филмската академија објави групна фотографија од официјалниот оскаровски ручек, на која во друштво на светските филмски имиња ја гледаме и екипата на нашата „Медена земја“. Атиџе Муратова, која е и ѕвездата на овој документарец, номиниран во две ...

Филмската академија објави фотографија од сите номинирани за Оскар: Ди Каприо до Котевска

еМагазин - 28.01.2020

Американската Академијата за филмски уметности и науки објави групна фотографија на „Твитер“, на која се наоѓаат сите кои се номинирани за Оскар. На фотографијата е и филмската екипа на „Медена земја“.

(Галерија) Филмската екипа на „Медена земја“ заедно со Роберт де Ниро, Бред Пит, Леонардо ди Каприо, Ал Пачино…

еМагазин - 28.01.2020

Филмската екипа на „Медена земја“ почна да ги живее ѕвездените мигови во Холивуд. Тие објавија фотографии на кои што се фотографирани заедно со Бред Пит, Ал Пачино, Леонардо ди Каприо, Роберт де Ниро и други светски познати актери, режисери и ...

(ФОТО) Тимот на „Медена земја“ блеска, Котевска вели: Не стоев јас до него… Тој стои до мене

Скопје1 - 28.01.2020

„Да појаснам. Не стоев јас до него… Тој стои до мене. (Јас имам две номинации оваа година)“. Со овие зборови режисерката Тамара Котевска на „Фејсбук“ ги сподели фотографиите на кои стои до холивудската ѕвезда Леонардо ди Каприо.

Почнаа оскаровските дружења: Тимот на „Медена земја“ во друштво на Бред Пит, Ал Пачино, Леонардо Дикаприо, Тарантино, ...

Република - 28.01.2020

Екипата на „Медена земја“ деновиве го живее сонот. Тие во САД веќе почнаа да ги посетуваат оскаровските дружења. На социјалните мрежи се појавија фотографии од Љубо, Тамара, Атанас, Фејми и Самир во друштво на Квентин Тарентино, Бред Пит, Роберт де ...

Документарците се местото каде учиме за вистинскиот живот-Самир Љума на ASC

Тера - 27.01.2020

-Ние доаѓаме од Македонија, земјата во која се одржува најстариот фестивал посветен на кинематографијата Браќа Манаки-вака Самир Љума го започна својот говор на сцената, на 34- тото доделување на награди на ASC- американската асоцијација на ...

Јавна соба, Медена Земја и отпад - вие (не) коментирате

Р.С.Европа - 27.01.2020

„Браво“ за новата награда на филмаџиите од Медена земја. Молк за Јавна Соба! Коментари за ЕУ - Овие теми беа во фокусот на вашиот интерес за коментирање на Фејсбук страницата на РСЕ Има неколку теми што најмногу ги преокупираат посетителите на ...

Љума и Даут од „Медена земја“ ја добија престижната американска награда за кинематографија

+инфо - 27.01.2020

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34 доделување на наградите на Асоцијата на кинематографери на Америка (ASC -The American Society of Cinematographers).

„Њујорк Тајмс“ за „Медена земја“ – филмот кој ги промени правилата на игра за Оскарите

Таратур - 27.01.2020

Македонскиот документарно-долгометражен филм „Медена земја“ е првиот филм во историјата на Оскарите кој е номиниран и за најдобар документарен филм и за најдобар меѓународен филм, пишува престижниот „Њујорк Тајмс“, пренесува Мкд.мк .

„Медена земја“ прикажан во Љубљана: Атиџе ги воодушеви и Словенците

Вечер - 27.01.2020

Приказната за медарката Атиџе Муратова од Македонија ги воодушеви и Словенците. Имено, македонскиот документарец “Медена земја“ номиниран во две категории за најпрестижната филмска награда Оскар, за првпат беше прикажан во Љубљана.

Затворање на отворените врати

Призма - 27.01.2020

По големиот успех на филмот „Медена земја“, Градот Скопје реши да именува една киносала со името на филмот и да направи еден мурал со мотиви од филмот, а Општина Лозово реши да именува улица по филмот и да изгради споменик во облик на пчела.

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ добитници на најпрестижната кинематографска награда

Таратур - 27.01.2020

ASC наградите за најдобра кинематографија се своевидни Оскари за кинематограферската фела и уметниците од оваа филмска дејност. „Најважната награда што може да ја посака еден кинематографер е оваа“, вели Самир Љума кој заедно со Фејми Даут се ...

Време е „Медена земја“ да се забрани!

CivilMedia - 27.01.2020

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Не е фер, целава приказна со „Медена земја“ тотално нè растури! Уште една врвна награда викендов!? Страшно! Македонија, апсолутно, не е подготвена за ваков голем успех, а добрите вести никако да застанат! Ние сме, обично, ...

Проекција на „Медена земја“ во Љубљана: Политичкиот врв и амбасадори ја наполнија словенечката кинотека

Република - 27.01.2020

Во присуство на дел од политичкиот врв и амбасадори, во словенечката кинотеката во Љубљана се одржа проекција на „Медена земја”. Македонскиот документарен филм, кој има двојна номинација за „Оскар”, ја наполни салата во кинотеката и побуди голем ...

Време е „Медена земја“ да се забрани!

Слободен Печат - 27.01.2020

Немаме уште многу време за единствено исправна реакција: филмот „Медена земја“ да се забрани за прикажување и какво било натамошно спомнување, а на неговите творци да им се отповикаат пасошите за да не можат да се вратат во татковината, бидејќи ...

Време е „Медена земја“ да се забрани!

Либертас - 27.01.2020

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Не е фер, целава приказна со „Медена земја“ тотално нè растури! Уште една врвна награда викендов!? Страшно! Македонија, апсолутно, не е подготвена за ваков голем успех, а добрите ...

Време е „Медена земја“ да се забрани!

Frontline - 27.01.2020

Немаме уште многу време за единствено исправна реакција: филмот „Медена земја“ да се забрани за прикажување и какво било натамошно спомнување, а на неговите творци да им се отповикаат пасошите за да не можат да се вратат во татковината, бидејќи ...

Љума и Даут од „Медена земја“ ја добија престижната американска награда за кинематографија

Окно - 27.01.2020

Самир Љума и Фејми Даут, директорите на фотографија на „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34 доделување на наградите на Асоцијацијата на кинематографери на Америка (ASC -The American Society ...

(ФОТО) Тимот на „Медена земја“ се дружеше со Пачино, Де Ниро, Ди Каприо и Бред Пит

Фактор - 28.01.2020

Само да разјасниме, јас не стоев до него, тој стоеше до мене. Вака на шега ко-режисерката на „Медена земја“, Тамара Котевска, ја искоментира фотографијата на која е застаната рамо до рамо со холивудскиот актер Леонардо Ди Каприо на предоскаровското ...

Тимот на „Медена земја“ се дружеше со Ди Каприо, Бред Пит, Тарантино…

Скопје24 - 28.01.2020

Американската Академијата за филмски уметности и науки објави групна фотографија на својот Твитер налог, на која се наоѓаат сите кои се номинирани за Оскар. На фотографијата се наоѓат и нашиот тим од „Медена земја“ кој се дружеше со најголемите ...

Тимот на „Медена земја“ на вечера пред Оскарите во друштво со големите холивудски ѕвезди

Точка - 28.01.2020

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот Долби во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и науки во пресрет на доделувањето на Оскарите што ќе се одржи на 9 февруари.