TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расте бројот на загинати во силниот земјотрес во Турција , десетици повредени , урнати згради... (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени ја погоди вечерва источна Турција. Земјата силно се тресеше во областа Сивриџи, во провинција Елазигу, околу 20,55 часот по локално време (18,55 часот по средноевропско време), објави владината агенција за ...

Бројот жртви во земјотресот во источна Турција се искачи на 15

Нетпрес - 25.01.2020

Бројот на жртвите во разорниот земјотрес кој во петокот вечерта ги погоди истокот на Турција се зголеми на 15, соопшти ноќта кон саботата Управата за вонредни ситуации и природни непогоди.

ФОТО: Со воени карго авиони се пренесуваат екипи и материјална помош за погодениот регион во Турција

ТВ21 - 25.01.2020

Екипите и материјалната за помош кои ќе учествуваат во напорите за пребарување и спасување по земјотресот со јачина од 6,8 степени со седиште во областа Сиврице во Елаж, се испраќаат во регионот со карго-авиони од Воениот аеродром Етимесгут.

Загинати и десетици повредени во силен земјотрес кој ја погоди источна Турција

Телма - 24.01.2020

Најмалку четри лица загинаа а десетици други се повредени во силниот земјотрес што ја погоди турската провинција Елазиг, на истокот од земјата. Епицентарот на земјотресот бил во областа Сивриче на длабочина од 10 километри.

Спасовски по земјотресот: Вечерва сме со турските граѓани!

Frontline - 25.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски, преку својот профил на Фејсбук изрази пидршка и солидарност со турскиот народ по катастрофалниот земјотрес кој го зафати источниот дел од Турција. Оливер Спасовски: Изразуваме силна поддршка и солидарност со Турција и ...

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2020

Последните информации покажуваат дека најмалку 14 луѓе загинаа во земјотресот со јачина од 6,8 степени кој беше почувствуван и во соседството. Турските власти се уште ги прибираат првичните информации од стравичниот земјотрес кој ја погоди Турција.

Најмалку 4 мртви во земјотрес од 6,8 степени во Турција - се пoчувствувал до Тел Авив (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција однесе најмалку четири животи и предизвика неколку згради да пропаднат, јавија властите. Епицентарот на земјотресот бил во провинцијата Елазиг, а бил почувствуван дури до Тел Авив, Израел.

И ниските температури проблем во епицентарот на земјотресот во Турција: Луѓето на отворено, а надвор е -10 степени

ТВ21 - 24.01.2020

Во Елазиг, градот кој беше најпогоден од земјотресот од 6,8 степени според Рихтер, вечерва е многу студено, а во моментов температурите се -7 степени. Се очекува да се спуштат и до -10, а тоа ја отежнува потрагата по преживеани под урнатините.

Снимката од ТВ студио ја покажува јачината на земјотресот во Турција(видео)

AKO - 25.01.2020

Источна Турција изминатата вечер е погодена од силен земјотрес со јачина од 6,8 степени. Урнати се многу објекти, загинаа најмалку 14 лица, а неколку стотици се повредени. Во емисија во живо гостите се најдоа во чудо и не знаеа дали да бегаат или да ...

Силен земјотрес во Турција , најмалку четворица загинати (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди вечерва источниот дел на Турција. Земјата се тресеше во областа Сивричи, провинција Елазигу, во околу 20,55 часа по локално време, објави владината агенција за катастрофи.

Снимен во живо моментот кога се случи земјотресот во Турција (ВИДЕО)

Локално - 24.01.2020

На Твитер се појави видео од ТВ-студио кое емитуваше програма во живо во моментот кога се случи земјотресот во Турција. Катастрофален земјотрес ја погоди Турција, најмалку 14 луѓе загинаа, а стотици се повредени.

Ердоган со прва порака по разорниот земјотрес

Локално - 24.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека институциите на земјата ги преземаат сите мерки за заштита на граѓаните по силниот земјотрес на истокот на земјата, и дека министрите се излезени на теренот.

Расте бројот на загинати во Турција - Потресите не запираат

Press24 - 24.01.2020

По силниот земјотрес во Турција од 6.9 степени по Рихтер, не престануваат потресите. АФАД објави дека во населбата Сиврице во Елаз, регистрирани се 35 последователни потреси со јачина од 2,7 до 5,4 до 22,29 часот.

Најмалку 14 мртви и повеќе од 300 повредени во моќниот земјотрес во Турција

Локално - 24.01.2020

Најмалку 14 лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени во земјотресот што вечерва ја погоди источна Турција, а направена е и голема материјална штета. Епицентарот на земјотресот со јачина од 6,7 степени беше близу градот Сивас, во провинцијата ...

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен Печат - 24.01.2020

Се продлабочува билансот на жртви во земјотресот во Турција. Според турските медиуми, бројот на лица кои го загубиле животот се искачи на шест, додека 225 луѓе се повредени. Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихеторовата скала ја погоди ...

По земјотресот во Турција: Нема опасност за нашите екипи во Анталија

SportMedia - 24.01.2020

Катастрофален земјотрес со јачина од 6,8 степени според рихтеровата скала кој засега однесе десетина човечки животи, ја погоди вечерва Турција. Епицентарот е во источна Турција, во градот Елазиг.

Заев со сочуство до семејствата на жртвите по вечерашниот земјотрес во Турција

Локално - 24.01.2020

„Стигаат вознемирувачки вести од Источна Турција како последица на силниот земјотрес кој се случил вечерва. Изразуваме сочувство до семејствата на жртвите и посакуваме колку што е можно помала штета.

Силен земјотрес во Турција

Телма - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтер ја погоди турската провинција Елазиг, на истокот од земјата. Епицентарот на земјотресот бил во областа Сивриче на длабочина од 10 километри.

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2020

Досега бројот на повредени луѓе се искачи на 84. По силниот земјотрес кој вечерва ја погоди Турција, страшни сцени доаѓаат од градот Елазиг, каде досега се регистрирани четри жртви. Силниот земјотрес од 6.8 степени освен уривање на многу згради ...

(Видео) Силен земјотрес во Турција, најмалку четворица мртви и повеќе урнати згради

Макфакс - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди денес источниот дел на Турција. Тлото се тресело во округот Сиврице, во провинција Елазиг, околу 20:55 часаoт по локално време (18:55 po средноевропско), објави владината агенција за катастрофи.

Спасовски со поддршка до турскиот народ – Подготвени сме да помогнеме

24Инфо - 24.01.2020

Изразуваме силна поддршка и солидарност со Турција и турскиот народ. Сочувство до семејствата на загинатите во страшниот земјотрес. Нашите мисли вечерва се со турските граѓани. Подготвени сме да ...

ВИДЕО: Земјотрес од 6,8 по Рихтер ја погоди Турција – најмалку четири жртви

А1 On - 24.01.2020

Според МИА најмалку четири лица ги загубија животите во денешниот земјотрес што ја погоди Источна Турција со интензитет од 6,8 степени по Рихтеровата скала. Тоа го соопшти министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Заев по разорниот земјотрес во Турција: Нашите мисли вечерва се со турскиот народ

Centar - 24.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев се огласи по разорниот земјотрес во Турција: Стигаат вознемирувачки вести од Источна Турција како последица на силниот земјотрес кој се случил вечерва. Изразуваме сочувство до семејствата на жртвите и посакуваме колку што ...

ДРАМА ВО ИСТОЧНА ТУРЦИЈА: Земјотресот однесе најмалку 14 животи, следи трескавична битка со урнатините

Денешен - 24.01.2020

Бројот на жртвите во разорниот земјотрес од 6,8 степени кој го погоди истокот на Турција, околу 220 км од Газиантеп, однесе најмалку 14 жртви со над 200 повредени, велат последните информации од Турција.

Најмалку четворица загинаа во разорниот земјотрес во Турција

Слободен Печат - 24.01.2020

Најмалку четворица мртви и двајца повредени е првичниот биланс од силниот земјотрес во Турција. Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу потврди дека досега четри лица го загубија животот во силниот земјотрес што ја погоди Источна ...

АФАД: 14 лица загинаа, 12 се повредени, 45 хоспитализирани во силниот земјотрес во Турција

ТВ21 - 24.01.2020

Од минута во минта пристигнуваат нови информации по разорниот земјотрес вечерва во Турција. Медиумските екипи се на терен, секој канал во Турција емитува отворено вонредно студио. На последната прес конференција на Управата за управување со ...

„Бројот на загинати по земјотресот во Турција се искачи на шест лица“, информираат од полицијата

ТВ21 - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,5 степени вечерва ја зафати источната турска провинција Елазиг, при што загинаа шест лица, повредени десетина други, според првичните извештаи, изјави министерот за внатрешни работи на земјата.

Силен земјотрес во источна Турција – најмалку четири загинати и голема материјална штета (ВИДЕО)

360 степени - 24.01.2020

Четири лица загинаа, а засега не е познат бројот на повредените во силниот земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер што доцна вечерва во 20.55 часот по локално време го погоди градот Елазиг во источна Турција.

Разорниот земјотрес од 6,8 степени предизвика хаос и паника во источна Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2020

Силен земјотрес од 6,8 степени по Рихтеровата скала денес го погоди источниот дел на Турција. Земјотресот е забележан во 17,55 часот на длабочина од само 2 километри, а се почувствувал во Ирак, Сирија, Либан и Израел.

14 лица загинаа, а повеќе од 200 се повредени во силниот земјотрес во Турција

MTM - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција беше регистриран 22:49 по локално време. Епицентарот бил на околу 200 километри северо-источно од Газиантеп и длабок само 2 километри. Загинаа 14 лица, објави Ројтерс. Повеќе од 200 се повредени.

Забележани 35 последователни потреси во Турција

ТВ21 - 24.01.2020

АФАД објави дека во населбата Сиврице во Елаз, регистрирани се 35 последователни потреси со јачина од 2,7 до 5,4 до 22,29 часот. Во изјавата дадена на Твитер на АФАД, беше потсетено дека земјотрес со јачина од 6,8 степени се случил во Сиврице.

ВИДЕО: Реки луѓе на улица - Земјотресот од 6.9 степени снимен во ресторан

Press24 - 24.01.2020

Разорен потрес од 6,9 степени по Рихтер ја стресе Турција. Потресот вечерва по кој следат многу афтершокови, се случил во 17:55 минути по локално време. Епицентарот бил на 218 километри од турскиот град Газиамтеп и 34 километри од Елазгин.

Посилен од земјотресот во Албанија - Страшна снимка од Турција, се силно се тресе

Press24 - 24.01.2020

Разорен потрес од 6,9 степени по Рихтер ја стресе Турција. Потресот вечерва по кој следат многу афтершокови, се случил во 17:55 минути по локално време. Епицентарот бил на 218 километри од турскиот град Газиамтеп и 34 километри од Елазгин.

Земјотрес со јачина од 6,9 степени ја погоди источна Турција

Макфакс - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди денеска источниот дел на Турција. Засега нема извештаи за жртви. Некои жители на овој регион на страниците на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар напишаа дека темелите на нивните домови силно се ...

Земјотрес од 6,8 степени по Рихтер ја погоди Турција

Слободен Печат - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени го погоди градот Елазиг на истокот на Турицја, пишува агенцијата „Анадолу“. Турската агенција за менаџирање со кризи пишува дека земјотресот е регистриран во 20.55 часот по локално време.

ВИДЕО: Први снимки од Турција – разурнати куќи, во тек е акција за пронаоѓање и спасување од под урнатините

ТВ21 - 24.01.2020

Во Турција во тек е акција за пронаоѓање и спасување на жители кои се наоѓаат под урнатините по вечерашниот силен земјотрес кој ја погоди источна Триција. Според последните информации, во разорниот земјотрес загинаа шест ...

(ВИДЕО) Најмалку четири жртви во силен земјотрес во Турција

Нетпрес - 24.01.2020

Најмалку четири лица загинале во силниот земјотрес кој во петокот доцна попладнето го погоди градот Сивирџ, соопшти министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу. „Во земјотресот загинаа четири лица, две во покраината Малатија и две во покраината ...

Земјотрес од 6,9 степени ја стресе Турција

Press24 - 24.01.2020

Силен земјотрес од 6.9 степени по Рихтер ја стресе Турција. Потресот бил на 212 километри од Газиантеп, на длабочина од 10 километри. Се очекуваат детали за разорниот ...

Четири жртви од силниот земјотрес во Турција

ТВ21 - 24.01.2020

Стигнуваат првите информации околу силниот земјотрес кој ја погоди Турција со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала. Досега има вести за четири загинати лица. Низ улиците и натаму траат спасувачки акции, се бараат тела под урнатините на ...

Четири мртви во земјотрес во Турција

Пулс24 - 24.01.2020

Пред кратко време беше објавено дека Турција е погодена од многу силен земјотрес. Четири мртви во земјотрес во Турција, а земјотресот се почувствувал дури до Телавив. Силината на земјотресот е 6.8 ...

Се тресеше цело студио: Земјотресот во Турција во живо сред емисија (ВИДЕО)

ТВ21 - 24.01.2020

Локална телевизија во Елазиг имаше дебата додека се случи земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала. Сите соговорници за момент застанаа и го чекаа земјотресот да помине, а видливо беше дека добро се ...

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ ТЕЛАТА: Земјотресот во Турција урна згради и уби луѓе

Фактор - 24.01.2020

Најмалку 4 загинати има во земјотрес од 6,9 степени во Турција. Тој се пoчувствувал до Тел Авив. Најмалку четири или пет згради се урнале во Сивриџе. Земјотресот се случил во близина на градот Сивриџе, но е почувствуван и во други соседни земји, ...

Силен земјотрес ја стресе Турција

24Инфо - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени ја стресе Турција . Засега нема информации дали има жртви и колку штета предизвика земјотресот. Вчера утрото беше регистритан уште еден земјотрес во Турција со 5,6 степени, немало жртви а била причинета ...

Заев со сочуство до семејствата на загинатите во Турција: Нашите мисли вечерва се со турскиот народ

Магазин - 24.01.2020

Јак земјотрес од 6,8 степени според Рихтер го погоди истокот на Турција, а притоа загинаа најмалку 14 лица. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на социјалните мрежи напиша дека изразува сочувство до семејствата на жртвите и посакува колку што е можно помала ...

По силниот земјотрес во Турција – урнати куќи, оштетени згради, луѓе на улиците (ВИДЕО)

ТВ21 - 24.01.2020

Силниот земјотрес во Турција во близината на Елазиг кој беше со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, придонесе за уривање на неколку куќи, оштети неколку згради, луѓето панично излегоа на улиците низ градот.

Катастрофален земјотрес ја погоди Турција: Урнати згради, загинаа 14 лица, 300 повредени

Магазин - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихеторовата скала ја погоди источна Турицја, додека епицентарот бил во Елазиг. Според турските медиуми досега бројот на повредени луѓе се искачи на 300.

Силен земјотрес од 6,8 степени ја погоди Турција!

ТВ21 - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот дел на Турција. Епицентарот бил во близина на градот Елазиг на длабочина од 10 километри. Засега се очекуваат први информации околу штетата направена со овој ...

Најмалку 14 загинати во земјотресот во Турција, граѓаните на улица

Република - 24.01.2020

Билансот на загинати во силниот земјотрес што вечерва ја погоди Турција се искачи на 14, а повеќе од 300 се повредени, јавува „Ројтерс“ Земјотресот со магнитуда од 6,8 според Рихтер во 20:55 часот по локално време го погоди градот Елазиг на истокот ...

Силен земјотрес ја потресе Турција (ВИДЕО)

MTM - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтер ја потресе источна Турција, пренесува Европско-медитеранската сеизмолошка служба. Епицентарот на земјотресот е во регионот на градот Сиврја, во источната провинција Елазаг, со население од околу ...