TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Замислете Германија да бара Австрија да признае германски корени“: Реакции по изјавата на Захариева

360 степени - 01.11.2020

Гералд Кнаус од ЕСИ и Флориан Бибер од Универзитетот во Грац, преку Твитер, реагираа и иронизира во врска со наводите на бугарската шефица на дипломатијата дека С Македонија треба да прознае дека македонските јазик и идентитет се со бугарски корени ...

Заев е поука дека во политиката нема „едноставно решение“

МКД - 31.10.2020

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

Милчин за Захариева и македонското малцинство: Би сакала да го потомори. Ептен „европски“!

Нетпрес - 31.10.2020

Режисерот Владимир Милчин реагира за изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева дека „признавањето на бугарските корени го ставаат ад-акта прашањето за македонско ...

Каракачанов: Бугарија нема да прави отстапки, тоа би било национално предавство!

Слободен Печат - 31.10.2020

Никој во Бугарија нема да направи отстапки и да не ги почитува одлуките на Собранието, потврди во телевизиско интервју бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов , прашан колку е веројатно официјална Софија да го закочи евроинтегративниот ...

Ќе ставиме вето, Загрижени сме поради тврдењата за македонско малцинство во Бугарија, кажа бугарската министерка ...

Сакам да кажам - 31.10.2020

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева се закани дека Бугарија ќе стави вето за почеток на пристапните преговори меѓу ЕУ и Македонија, ако Македонците не признаат дека нивните идентитет и јазик имаат бугарски корени, во ...

Захариева:Или сте Бугари со бугарски корени или вето!

Канал5 - 31.10.2020

Захариева повторно се заканува со вето.. Во интервју за Ројтерс бугарската министерка одново зборува за размена на реалноста за историјата. Захариева повторно се заканува со вето ако Македонија не признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат ...

Каракачанов: Македонија нема право да гради национален идентитет заснован на грди фалсификати

Локално - 31.10.2020

Бугарија секогаш ја поддржувала Македонија на нејзиниот пат кон НАТО и ЕУ. Бугарија прва ја призна независноста на земјата. Прашањето е дали Македонија сака да биде во ЕУ. Ова го рече вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов за „Канал 3“.

Мицкоски по изјавата на Захариева: Заев не прави ништо за да ја застапува „нашата вистина“

360 степени - 31.10.2020

Опозицискиот лидер му забележува на премиерот за повеќечасовен молк по изјавата на шефицата на бугарската дипломатија Премиерот Зоран Заев не прави ништо за да ја застапува “нашата вистина“, коментира опозицискиот лидер Христијан Мицкоски на ...

Захариева: Нема да има вето ако Македонија ги признае бугарските корени

Макфакс - 31.10.2020

Бугарија се закани дека ќе го блокира патот на Северна Македонија кон членството во Европската унија, доколку не признае дека нејзиниот национален идентитет и јазик имаат бугарски корени, рече во интервју за Ројтерс , бугарската министерка за ...

Захариева призна дека е исплашена од постоење на македонско малцинство во Бугарија

24 Вести - 31.10.2020

Нова закана за вето од Бугарија. Македонската Влада да признае дека јазикот и идентитетот имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ, порача вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева се закани со вето ако Македонија не го прифати бугарскиот предлог

Телма - 31.10.2020

Бугарската министерка за надворешни работи Захариева отворено се закани со вето за Македонија. Во интрвју за Ројтерс таа тврди дека Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту правото да го нарекуваат ...

„Чакам ве с’с бујна страст“: Захариева доби покана од Македонски активист

Expres - 31.10.2020

Македонскиот активист од САД Гоце Панговски ја кани шефицата на бугарската дипломатија на дебата за македонското потекло. “НЕ-почитувана Екатерина Захариева, Ekaterina Zaharieva, за кои корени спомнувате вие? Земете ги со вас сичките членови на т.н.

Захариева: Признавањето на бугарските корени ќе му стави крај на прашањето за македонското малцинство во Бугарија

Сител - 31.10.2020

10 дена пред состанок на Европскиот совет, Захариева ги зацврстува бугарските позиции и заканите за вето. Во изјава за Ројтерс бугарската министерка за надворешни работи вели дека Македонија мора да признае дека нејзиниот идентите и јазик имаат ...

Милчин за Захариева и македонското малцинство: Би сакала да го потомори. Ептен „европски“!

Expres - 31.10.2020

Режисерот Владимир Милчин реагира за изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева дека „признавањето на бугарските корени го ставаат ад-акта прашањето за македонско малцинство“. „Пописите во Бугарија покажале дека има.

Мицкоски: Историската вистина на Бугарија е политика, а нашиот проблем е Заев, кој не ја застапува нашата вистина

Република - 31.10.2020

Нема одговор на последните закани на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, која го повтори официјалниот став на Бугарија дека доколку Македонија не ги признае бугарските корени, Бугарија ќе го блокира влезот во ЕУ.

Мицкоски реагира што Заев не кажал ништо за изјавата на Захариева

Фактор - 31.10.2020

Поминаа десетина часа од последната изјава на Захариева. Никаков одговор од официјалните власти од Македонија, дел од медиумите дури пренесоа дека за да одиме напред треба да ја признаеме "историската вистина".

Мицкоски: Проблем е Заев кој не прави ништо да ја застапи нашата вистина

Expres - 31.10.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека нема никаква реакција, никаков одговор и по десетина часови по последната изјава на шефицата на бугарската дипломатија која јасно најави дека ќе има вето за почеток на преоворите на Македонија со ЕУ ако Скопје не ја ...

Захариева: Ако Македонија ги признае бугарските корени, нема да има вето

Алфа - 31.10.2020

„Ако Македонија ги признае бугарските корени нема да има вето“ – ваква порака до македонските власти упати бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева во интервју за „Ројтерс“.

Захариева: Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на Македонија, но бара признавање на историската вистина

24 Вести - 31.10.2020

Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме подготвени да ја потврдиме сегашната реалност, но тие треба да ја признаат историската ...

Ова ли е историската вистина што Бугарија бара да ја прифатиме?

Expres - 31.10.2020

Премиерот Заев и претседателот Пендаровски не откриваат што навистина бара бугарската влада. Од Софија се инсистира на таканаречена историска вистина по бугарски терк но не се кажуваат детали.

Захариева: Признавањето на бугарските корени го ставаат ад-акта прашањето за македонско малцинство

Deutsche Welle - 31.10.2020

Северна Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ, порача во интервју за Ројтерс, бугарската министерка за надворешни работи Захариева.

Захариева: С. Македонија да признае дека идентитетот и јазикот имаат бугарски корени

+инфо - 31.10.2020

Нашите грижи потекнуваат од бескрајните тврдења за македонско малцинство во Бугарија. Признавањето на бугарските корени ќе му стави крај на тоа. Доколку Скопје се согласи, Бугарија е подготвена да ги признае македонскиот „како еден од официјалните ...

Македонија да признае дека македонскиот јазик и идентитет имаат бугарски корени, ако не вето, порачува Захариева

еМагазин - 31.10.2020

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева во интервју за „Ројтерс„ уште еднаш порача дека ако Македонија и Бугарија не го решат проблемот, ќе следува вето. Како што вели таа во интервјуто според неа клучниот проблем за Бугарија ...

Захариева: С.Македонија да ги признае бугарските корени, инаку ќе добие вето

Локално - 31.10.2020

Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на Република Северна Македонија, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ова го изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за ...

ЕУ не смее да дозволи извртена историска правда

Н.Македонија - 31.10.2020

Во трилер-заплетот на актуелните македонско-бугарски односи, зачинети со бугарската фантазмагорија, па потоа ултиматуми, еднострани уцени заради постигнување изнуда, и на сето тоа додадено вовлекувањето на ЕУ според моделот што ѝ го скрои нејзината ...

Захариева: С. Македонија да признае дека идентитетот и јазикот имаат бугарски корен

Магазин - 31.10.2020

Северна Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ, порача во интервју за Ројтерс, бугарската министерка за надворешни работи Захариева.

По Преспа, македонската јавност презаситена од отстапки

Слободен Печат - 31.10.2020

Нема ништо комплицирано за тој што уценува, ја коментираат аналитичарите изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, која од Македонија бара „да го признае минатото“ онака како што замислува Бугарија.

Суштествената пречка за добрососедство

Н.Македонија - 31.10.2020

Заканата за жртвување на македонскиот идентитет, македонската историја и јазик, со еден збор леталниот удар врз темелот на државноста на Македонија, како последица на европскиот конформизам и дистанцирање од „балканските проблеми“, сѐ повеќе добива ...

Захариева: Ако Македонија ги признае бугарските корени, вето нема да има

Expres - 31.10.2020

Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на Република Северна Македонија, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ова го изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за ...

Османи посакува средба со Захариева следната недела

Expres - 31.10.2020

Министерот за надворешни Бујар Османи се надева дека следната недела ќе разговара со вбугарската коолешка Екатерина Захариева. „Се надевам дека следната недела ќе биде обезбеден формат за да можеме да седнеме и да разговараме, бидејќи деновите кога ...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат за средба со Захариева

24Инфо - 30.10.2020

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога треба Советот на ЕУ да донесе одлука, изјави денеска министерот за надворешни работи ...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат за средба со Захариева

Либертас - 30.10.2020

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога треба Советот на ЕУ да донесе одлука, изјави денеска министерот за надворешни работи ...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Поглед - 30.10.2020

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога треба Советот на ЕУ да донесе одлука, изјави денеска министерот за надворешни работи ...

Османи: Се ближат деновите, барам начин за средба со Захариева

Нова ТВ - 30.10.2020

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога треба Советот на ЕУ да донесе одлука, изјави денеска министерот за надворешни работи ...

Се ближи времето за одлука на Советот на ЕУ, бараме начин и формат за средба со Захариева, вели Османи

MakPress - 30.10.2020

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога треба Советот на ЕУ да донесе одлука, изјави денеска министерот за надворешни работи ...

Бриселска потврда на отстапките на Заев за јазикот и историјата

Нетпрес - 30.10.2020

Македонија дефинитивно останува без идеологот на својата самобитност Гоце Делчев, сопствената историја, како и македонскиот јазик. Владата предводена од премиерот Зоран Заев попушти пред Бугарија и ги прифати нивните услови.

Фашистичка администрација

Либертас - 30.10.2020

И сега, кога ќе дојде Каракачанов од бугарското ВМРО со инженерискиот полк и кога Захариева ќе нѐ соочи со историјата, ќе излезе дека тукашните партизани всушност биле незадоволни од администрацијата.

„Како мисли ЕУ да не се меша во тоа што ѝ го прави Бугарија на Македонија? Не е наша работа, ваша работа е!“

365 - 30.10.2020

Пишува Горан Михајловски за „САКАМДАКАЖАМ.мк“ Како мисли Европската унија да не се меша во тоа што ѝ го прави Бугарија на Македонија? Па срамота е за ЕУ кога вика „Тоа си е ваша работа!“. Не е наша работа.

РОЈТЕРС: Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне ...

Курир - 31.10.2020

Северна Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ, порача во интервју за Ројтерс , бугарската министерка за надворешни работи Захариева.

Захариева: Македонија да признае дека идентитот и јазикот имаат бугарски корени, ако сака во ЕУ

Вечер - 31.10.2020

Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ, порача во интервју за Ројтерс , бугарската министерка за надворешни работи Захариева.

Захариева: Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, ако сака да започне ...

Нетпрес - 31.10.2020

Северна Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ, порача во интервју за Ројтерс , бугарската министерка за надворешни работи Захариева.

Захариева: Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да ...

Press24 - 31.10.2020

„Северна Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ“, порача во интервју за Ројтерс , бугарската министерка за надворешни работи Захариева.

Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори ...

Република - 31.10.2020

Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ, порача во интервју за Ројтерс , бугарската министерка за надворешни работи Захариева.

ЗАХАРИЕВА: Вето за Македонија во преговорите со ЕУ ако не признаат дека имаат бугарски корени

Денешен - 31.10.2020

Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори со ЕУ, порача во интервју за Ројтерс, бугарската министерка за надворешни работи Захариева.

Захариева: Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на РС Македонија, но бара признавање на историската ...

Опсервер - 31.10.2020

– Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме подготвени да ја потврдиме сегашната реалност, но тие треба да ја признаат историската ...

Захариева: Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на РС Македонија, но бара признавање на историската ...

Слободен Печат - 31.10.2020

Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме подготвени да ја потврдиме сегашната реалност, но тие треба да ја признаат историската ...

Захариева: Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на Северна Македонија, но бара признавање на историската ...

ТВ21 - 31.10.2020

Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме подготвени да ја потврдиме сегашната реалност, но тие треба да ја признаат историската ...

Захариева: Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на РС Македонија, но бара признавање на историската ...

24Инфо - 31.10.2020

Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме подготвени да ја потврдиме сегашната реалност, но тие треба да ја признаат историската ...

Захариева: Бугарија е подготвена да ја потврди сегашната реалност, но С. Македонија треба да ја признае историската ...

Либертас - 31.10.2020

– Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме подготвени да ја потврдиме сегашната реалност, но тие треба да ја признаат историската ...

Захариева: Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на Северна Македонија, но бара признавање на историската ...

4NEWS - 31.10.2020

Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме подготвени да ја потврдиме сегашната реалност, но тие треба да ја признаат историската ...