TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: На економијата и требаат итни мерки и пари веднаш

Вечер - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека итно треба да се искористат средствата што државата ги има на располагање дома, со цел побрзо да се вбризгаат во економијата и да се санираат штетите од кризата со ширењето на коронавирусот, ...

ЈАНЕВСКИ: Како Спасовски и „загарите“ ве лажат, на ваша штета, за предлогот за парите од вториот пензиски фонд?

Денешен - 03.04.2020

Дарко ЈАНЕВСКИ СДСМ не сака ни да чуе за опозициониот предлог да се искористат парите од вториот и задолжителен пензиски фонд за да му се помогне на колабираниот буџет на СДСМ и ДУИ, а со тоа и на државата во справување со постојната економска криза ...

Мицкоски: Издавањето на благајнички записи во државни обрзници ќе го собере вишокот пари и ќе се стави на располагање ...

Република - 03.04.2020

Ако Народната банка ја намалеше каматата на благајничките записи и дел од тие пари завршеше во државни хартии од вредност тогаш ќе имаме веднаш расположливи средства. Дополнително и ако ги префрлевме и парите од пензиските фондови и веднаш ги ...

Што, всушност, се случува со вториот пензиски столб во Естонија

Независен - 03.04.2020

Предлогот на ВМРО – ДПМНЕ за блиц реформа во пензискиот систем во земјава деновиве е тема на расправа во јавноста кај нас. Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, повикувајќи се на реформите во Естонија, се заложи Вториот пензиски столб во земјава ...

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд, а не сакаат да се откажат од ...

24Инфо - 03.04.2020

И во време на најголемата здравствена криза Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да посегнат по парите на граѓаните. Предлогот на Мицкоски за префрлање на средствата од приватниот пензиски столб во државниот е чиста национализација.

Ако го чепнеме вториот пензиски столб, тогаш ај И од дома да им ги земеме парите на граѓаните, кажа Заев за предлогот ...

Сакам да кажам - 02.04.2020

Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев вели дека не смее да се чепка вториот пензиски столб, како што предложи лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во интервју на „Канал 5“.

Заев: Не смее да се чепка во вториот пензиски фонд, тоа се пари на граѓаните

Нова ТВ - 02.04.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, категорично го отфрли предлогот на опозицијата средствата што се уплаќаат во вториот задолжителен приватен пензиски фонд со уредба на владата да бидат пренаменети и да бидат уплаќани во државниот задолжителен пензиски ...

Мицкоски смета дека Заев и Спасовски се суетни или не се разбираат во економија

360 степени - 02.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, инсистира дека една од економските мерки кои треба да се преземат во кризата е искористување на парите од вториот пензиски столб. Тој вели дека Заев и Спасовски свесно не сакаат да ја преземат оваа мерка ...

Славески за КУРИР: Нејасно зошто СДСМ жестоко се спротивставува на предлогот за уплаќање на придонесите од приватните ...

Курир - 02.04.2020

Универзитетскиот професор и поранешен министер за финансии Трајко Славески во изјава за КУРИР вели дека како што е познато, ВМРО-ДПМНЕ предлага почнувајќи од март оваа година делот од придонесот за пензиско-инвалидско осигурување кој се насочува кон ...

Детално објаснување на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ: До крајот на годината граѓаните наместо да уплаќаат во приватните, да ...

Курир - 02.04.2020

Детално објаснување за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на парите на граѓаните кои одат во приватните пензиски фондови даде дополнителната заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“.

Заев на Канал 5: Ако се земаат пари од вториот пензиски фонд, се земаат пари директно од граѓаните, Мицкоски како ...

24Инфо - 02.04.2020

Не треба да се чепка во вториот пензиски фонд, тоа се пари на граѓаните, ако чепкаме во тие пари исто како да им земаме од дома. Цел свет, сите експерти препорачуваат прво да задолжувате надвор, да се земаат кредити од странство, потоа кога веќе ...

Мицкоски: Мерките на Спасовски и Заев носат во пропаст

Нетпрес - 02.04.2020

За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува да се види шансата која стои преку искористување на средствата од пензискиот фонд, а кој за македонската економија ќе значат дополнителни 200 милиони ...

Никој не смее да го чепне вториот пензиски столб, вели премиерот Оливер Спасовски

Скопје24 - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски кажа дека Владата не може да посегне по вториот столб, како што предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Во објава на Фејсбук, Спасовски вели дека станува збор за лични финансиски средства на секој осигуреник.

Спасовски: Владата не може да посегне по парите во Вториот пензиски столб

Нетпрес - 02.04.2020

Владата не може да посегне по Вториот пензиски столб. Вториот пензиски столб се пари на секој осигуреник лично, напиша премиерот Оливер Спасовски на својот фејсбук профил. -Не можам да разберам како може лидер на опозиција или опозицијата да посегне ...

Спасовски: Никој не смее да го чепне вториот пензиски столб

Вечер - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски кажа дека Владата не може да посегне по вториот столб, како што предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Во објава на Фејсбук, Спасовски вели дека станува збор за лични финансиски средства на секој осигуреник.

Мицкоски: Кусогледаноста на власта ја спречува Македонија, Естонија ја решава кризата со пари од вториот пензиски ...

Канал5 - 02.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се огласи на Фејсбук. За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува да се види шансата која стои преку искористување на средствата од пензискиот фонд, а кој за ...

Мицкоски до Спасовски: Или свесно не сакате да ги преземете мерките или не се разбирате во економија

+инфо - 02.04.2020

За жал, кусогледоста на економскиот тим на владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува да се види шансата која стои преку искористување на средствата од пензискиот фонд, а кој за македонската економија ќе значат дополнителни 200 милиони ...

Мицкоски: Естонија ја решава кризата со пари од вториот пензиски столб, мерка за која апелиравме

Макфакс - 02.04.2020

Естонскиот премиер и влада, ја преземаат истатата мерка којашто предлагав ја пред една недела, а тоа е да се искористат парите од вториот пензиски фонд без да се доведат во било каков ризик средствата на осигурениците, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Мицкоски: Meрката за повлекување на парите од вториот пензински фонд е добра за Естонија, но не и за Спасовски и Заев

МКД - 02.04.2020

За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува да се види шансата која стои преку искористување на средствата од пензискиот фонд, а кој за македонската економија ќе значат дополнителни 200 милиони ...

Мицкоски до Спасовски: Или свесно не сакате да ги преземете мерките или не се разбирате во економија

Фокус - 02.04.2020

За жал, кусогледоста на економскиот тим на владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува да се види шансата која стои преку искористување на средствата од пензискиот фонд, а кој за македонската економија ќе значат дополнителни 200 милиони ...

Мицкоски: Кусогледаноста на власта ја спречува Македонија, Естонија ја решава кризата со пари од вториот пензиски ...

Скопје1 - 02.04.2020

За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува да се види шансата која стои преку искористување на средствата од пензискиот фонд, а кој за македонската економија ќе значат дополнителни 200 милиони ...

Мицкоски упорен: Може Естонија, а не можеме ние

Независен - 02.04.2020

Како кусогледост го оцени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одбивањето на Владата да го прифати нивниот предлог кризата поради епидемијата да се решава така што ќе се искористат сретствата од приватниот пензиски фонд кои ќе значат за ...

Мицкоски: Кусогледаноста на власта ја спречува Македонија, Естонија ја решава кризата со пари од вториот пензиски ...

24Инфо - 02.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил ја коментираше одлуката на Владата да не ги користи парите од Вториот пензиски фонд во мерките за спас на економијата.

Мицкоски: Кусогледаноста на власта ја спречува Македонија, Естонија ја решава кризата со пари од вториот пензиски ...

А1 On - 02.04.2020

„За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува да се види шансата која стои преку искористување на средствата од пензискиот фонд, а кој за македонската економија ќе значат дополнителни 200 милиони ...

Мицкоски: Заев и Спасовски се суетни или не се разбираат во економија

Мак. Весник - 02.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, инсистира дека една од економските мерки кои треба да се преземат во кризата е искористување на парите од вториот пензиски столб. „За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и ...

Мицкоски: Кусогледаноста на власта ќе и скрати на Македонија 200 милиони евра

MakPress - 02.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски реагираше на фејсбук статусот на Оливер Спасовски кој истакна дека Владата не може да се меша во вториот пензиски столб. - За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и ...

Заев: Ако се земаат пари од вториот пензиски фонд, се земаат пари директно од граѓаните, Мицкоски како инжинер нека ...

iPortal - 02.04.2020

Не треба да се чепка во вториот пензиски фонд, тоа се пари на граѓаните, ако чепкаме во тие пари исто како да им земаме од дома. Цел свет, сите експерти препорачуваат прво да задолжувате надвор, да се земаат кредити од странство, потоа кога веќе ...

Димитриеска-Кочоска: Ниту еден граѓанин нема остварено право на пензија од вториот столб

MakPress - 03.04.2020

Детално објаснување за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на парите на граѓаните кои одат во приватните пензиски фондови даде дополнителната заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“.

Димитриеска Кочоска: За само два месеци од 2020 година Владата на СДСМ го зголемила дефицитот за 70 милиони евра

Опсервер - 03.04.2020

Дополнителната заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во емисијата „Што не е јасно“ соопшти детали за состојбата во која се наоѓа државната каса во услови на светска пандемија.

Различните математики на економистот Заев и инженерот Мицкоски

Deutsche Welle - 03.04.2020

Кој е економски писмен, а кој не? На јавна сцена доминираат разликите меѓу власта и опозицијата околу мерките за надминување на економските последици од здравствената криза „Инженерот Мицкоски треба да праша за економија“.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд, а не сакаат да се откажат ...

А1 On - 03.04.2020

„И во време на најголемата здравствена криза Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да посегнат по парите на граѓаните. Предлогот на Мицкоски за префрлање на средствата од приватниот пензиски столб во државниот е чиста национализација.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд

Канал5 - 03.04.2020

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд, а не сакаат да се откажат од државното финансирање. И во време на најголемата здравствена криза Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да посегнат по парите на ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд, а не сакаат да се откажат ...

Сител - 03.04.2020

Mицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд, а не сакаат да се откажат од државното финансирање. И во време на најголемата здравствена криза Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да посегнат по парите на ...

Различните математики на економистот Заев и инженерот Мицкоски

Либертас - 03.04.2020

Кој е економски писмен, а кој не? На јавна сцена доминираат разликите меѓу власта и опозицијата околу мерките за надминување на економските последици од здравствената криза „Инженерот Мицкоски треба да праша за економија“.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд, а не сакаат да се откажат ...

iPortal - 03.04.2020

„И во време на најголемата здравствена криза Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да посегнат по парите на граѓаните. Предлогот на Мицкоски за префрлање на средствата од приватниот пензиски столб во државниот е чиста национализација.

Мицкоски: Издавањето на благајнички записи во државни обврзници ќе го собере вишокот пари и ќе се стави на располагање ...

24Инфо - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во емисијата „Само интервју“ посочи ако Народната банка ја намалеше каматата на благајничките записи и дел од тие пари завршеа во државни хартии од вредност тогаш ќе имавме веднаш расположливи ...

Искористувањето на парите од пензиските фондови не значи загрозување на парите на пензиите, нема да фали ниту денар, ...

Нетпрес - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во „Само Интервју“ зборуваше за тоа како да му се помогне на стопанствотово оваа ситуација и дали има пари во Буџетот. Мицкоски во врска со ова посочи дека голем дел од Балтички ...

Мицкоски: Се што ќе предложиме владата одбива

МКД - 03.04.2020

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ гостуваше на емисија „Само интервју“ каде што појасни дека Владата сé што преложи ВМРО-ДПМНЕ како мерка одбива. Вели тоа веќе не е политика, тука веќе се работи за суета.

МИЦКОСКИ: Не не послушаа за мерките, за кратко време од денес ќе чуете дека пензиите треба да се намалат!

Денешен - 03.04.2020

Христијан Мицкоски во своето гостување во „Само интервју“ зборуваше за тоа како да му се помогне на стопанствотово оваа ситуација и дали има пари во буџетот на Република Македонија при што тој го истакна следново: -Aко ги спроведоа сите оние работи ...

Мицкоски: На економијата и требаат итни мерки и пари веднаш

Сител - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека итно треба да се искористат средствата што државата ги има на располагање дома, со цел побрзо да се вбризгаат во економијата и да се санираат штетите од кризата со ширењето на коронавирусот, ...

Мицкоски: Издавањето на благајнички записи во државни обврзници ќе го собере вишокот пари и ќе се стави на располагање ...

Опсервер - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во емисијата „Само интервју“ посочи ако Народната банка ја намалеше каматата на благајничките записи и дел од тие пари завршеа во државни хартии од вредност тогаш ќе имавме веднаш расположливи ...

Како Спасовски и „загарите“ ве лажат, на ваша штета, за предлогот за парите од вториот пензиски фонд

Република - 03.04.2020

Колумна на Дарко Јаневски СДСМ не сака ни да чуе за опозициониот предлог да се искористат парите од вториот и задолжителен пензиски фонд за да му се помогне на колабираниот буџет на СДСМ и ДУИ, а со тоа и на државата во справување со постојната ...

Мицкоски: На економијата и требаат итни мерки и пари веднаш

4NEWS - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека итно треба да се искористат средствата што државата ги има на располагање дома, со цел побрзо да се вбризгаат во економијата и да се санираат штетите од кризата со ширењето на коронавирусот, ...

Мицкоски: На економијата и требаат итни мерки и пари веднаш

Опсервер - 04.04.2020

– Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека итно треба да се искористат средствата што државата ги има на располагање дома, со цел побрзо да се вбризгаат во економијата и да се санираат штетите од кризата со ширењето на ...

Мицкоски: Заев нека танцува со короната, мене ме загрижува танцот со сиромаштијата и загрозеното здравје на луѓето

Press24 - 04.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вчера гостуваше во емисијата „Само вистина“ на телевизија канал 5 каде зборуваше за најразлични теми со кои се соочува Македонија во овој период. Поентите од гостувањето на Мицкоски од неговото гостување можете да ги прочитате ...