TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Заев и Јанева другарувале во минатото, ситуацијава со “Рекет” е резултат на нивното другарство

Магазин - 21.02.2020

Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата македонска партија ВМРО-ДПМНЕ, денеска рече дека како ќе заврши случајот „Рекет“ не зависи од политичарите, туку од судството и обвинителите. Мицкоски вели дека никој во државата не се одважил да го повика ...

Партиите со предизборни калкулации и планирања

Канал5 - 21.02.2020

Додека полека тече рокот за кандидатските листи за пратеници, партиите интензивно ги „кројат“ предизборните коалиции. Се анализира коалицискиот потенцијал, се усогласуваат изборните програми, но се наметнуваат и услови.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе коалицира врз база на програми, а не на освоени гласови

360 степени - 21.02.2020

Ако по изборите ВМРО-ДПМНЕ го добие мандатот за формирање влада, тогаш преговорите за коалицирање ќе ги води врз основа на компатибилност на партиските програми, а не врз база на освоени гласови.

Дали принципот „победник со победник“ е конечно закопан

Независен - 21.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес ја отфрли можноста, доколку неговата партија победи на следните избори, коалицијата со некоја од албанските партии да ја темели врз принципот „победник со победник“, што повторно го застапува ДУИ.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Макфакс - 21.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да значи дека ќе коалицира со победникот од албанскиот блок, откако оваа пракса – „победник со ...

Мицкоски: Ќе коалицираме според принципот програма со програма, тоа не го менуваме

+инфо - 21.02.2020

Ако во еден оркестар свирите на различни ноти, тогаш логично е дека оркестарот нема да биде допадлив за ушите на слушателите. Затоа велам, ако тие програми без оглед на која политичка партија се, допрат со програмите на ВМРО и обратно, не треба тоа ...

Мицкоски на состанок со Сојузот на стопански комори: Нашиот главен фокус ќе биде економијата

MakPress - 21.02.2020

Денешниот состанок, практично треба да биде средба во која што ќе можеме да презентираме дел од политиките кои што ги предвиде ВМРО-ДПМНЕ за следните предвремени парламентарни избори, а се однесуваат на економијата која што ќе биде главен фокус за ...

Последни денови за договори за коалицирања за предвремените парламентарни избори

Алсат-М - 21.02.2020

Учесниците на предвремените парламентарни избори ги прават подготовките за настап пред граѓаните, кои треба да гласаат на 12 април. Деновиве тие ги подготвуваат изборните листи и разговараат за меѓусебните изборни и постизборни коалиции, ги ...

Зошто во фокусот на кампањите се Заев и Мицкоски? Ако се оцрни лидерот се оцрнува целата партија

Слободен Печат - 21.02.2020

И рејтинзите на Мицкоски и на Заев се еднакви на рејтинзите на партиите на чие чело стојат и тие де факто ги претставуваат. Затоа е борбата Заев – Мицкоски. Ако се оцрни лидерот, се оцрнува целата партија.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

ММС - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: По изборите можни се разговори за коалицирање со сите политички партии

Локално - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

А1 On - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

Опсервер - 21.02.2020

– Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

24Инфо - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

Сител - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: На целата јавност и е јасно дека Заев и Јанева другарувале во минатото

Република - 21.02.2020

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ смета дека завршницата на случајот „Рекет“ не зависи од политичарите, туку од судството и обвинителите. Забележува дека никој во државата не се одважил да го повика доскорешниот премиер и лидер на СДСМ Зоран ...

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

iPortal - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Заев и Јанева другарувале во минатото и нивните потези се резултат на тоа другарство

PressingTV - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

Канал5 - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Идната коалиција на база програма со програма, а не победник со победник од двата блока

МКД - 21.02.2020

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, кој што, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

Фокус - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Заев и Јанева другарувале во минатото и нивните потези се резултат на тоа другарство

Курир - 21.02.2020

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како ќе заврши случајот „Рекет“ не зависи од политичарите, туку од судството и обвинителите. Забележува дека никој во државата не се одважил да го повика доскорешниот премиер и лидер на СДСМ, Зоран ...

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

Либертас - 21.02.2020

– Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Точка - 21.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да значи дека ќе коалицира со победникот од албанскиот блок, откако оваа пракса – „победник со ...

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Н.Македонија - 21.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да значи дека ќе коалицира со победникот од албанскиот блок, откако оваа пракса – „победник со ...

Мицкоски: На целата јавност и е јасно дека Заев и Катица другарувале во минатото, а ова е исходот

Слободен Печат - 21.02.2020

Според Мицкоски, како ќе заврши случајот „Рекет“ не зависи од политичарите, туку од судството и обвинителите. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички ...

Мицкоски: Јасно дека Заев и Јанева другарувале во минатото

Нетпрес - 21.02.2020

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како ќе заврши случајот „Рекет“ не зависи од политичарите, туку од судството и обвинителите. Забележува дека никој во државата не се одважил да го повика доскорешниот премиер и лидер на СДСМ, Зоран ...

МИЦКОСКИ: Ќе коалицираме врз основа на програми, принципот „победник со победник“ еднаш беше прекршен

Денешен - 21.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

Мицкоски: Многу сме блиску до 61 пратеник

MakPress - 22.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

ИМ НАМИГНУВА ЛИ НА ДУИ - Мицкоски вели: Можна е коалиција ако се усогласат програмите

Фактор - 22.02.2020

Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ порачува дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.