TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светски ден на велосипедот

Порта 3 - 03.06.2020

Генералното собрание на ООН во април 2018 година, го прогласи 3 јуни за Светски ден на велосипедот. Целта е да се посвети внимание на велосипедите во стратегиите за развој и нивно вклучување во меѓународните, регионалните, националните и локалните ...

Швајцарската програма за зголемување на пазарната вработливост се вклучува во одбележување на Светскиот ден на ...

24Инфо - 03.06.2020

Швајцарската програма за зголемување на пазарната вработливост – ИМЕ, се вклучува во одбележување на Светскиот ден на велосипедот (UN World Bicycle Day) со онлајн иницијатива „Зошто велосипед?“.

Светски ден на велосипедот: Најпријателски и најнепријателски градови на „двете тркала“

ММС - 03.06.2020

Холандскиот град Утрехт се најде на првото место на листата на најпријателски градови за велосипеди во светот. Во топ 10 листата на градови, освен Хангџоу од Кина, сите други се европски градови, пишува агенцијата Анадолија.

За два дена пристигнати 1.553 барања за субвенции за велосипед

Вечер Прес - 02.06.2020

По само два дена од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 1.553 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 162 барања за субвенции за купен ...

Топ 5 најскапи велосипеди на светот: Колку луксузен автомобил

Машки магазин - 02.06.2020

Најскапите велосипеди Додека повеќето ќе кажат дека е важно велосипедот да ги исполнува функционалните критериуми и дека цената не е важна, сопствениците на овие велосипеди веројатно не би се согласиле со тоа.

Голем интерес за субвенционирање велосипеди во Струмица

Канал5 - 02.06.2020

На првиот ден од објавувањето на јавниот оглас за субвенционирање за купување нов велосипед од страна на Општина Струмица 52 граѓани поднеле апликации за субвениции, соопштија од Општината.

(Видео) На велосипедисти кои тренираа на планинска патека им придружи мечка

24Инфо - 02.06.2020

На познатото словенечко скијалиште двајца велосипедисти за време на својот тренинг имаа непријатна ситуација кога од шумата излезе мечка и им се придружи на патеката по која возеа. Скијалиштетот во летните месеци е прилагодено за тренинзи на ...

Наумовски: Неможност за аплицирање за велосипеди и тротинети по електронски пат, за неколку дена ќе заврши повикот ...

Слободен Печат - 02.06.2020

Долга колона граѓани кои чекаат ред за влез во барака 16 се забележуваат втор ден по ред, откако Град Скопје го објави повикот за аплицирање за субвенции за велосипеди и тротинети. Шефот на кабинет на градоначалникот, Никола Наумоски денеска во ...

Додека се тркаа со велосипеди, мечката сакаше да им се приклучи (ВИДЕО)

Кумановски м. - 02.06.2020

На познатото словенечко скијалиште двајца велосипедисти беа сведоци на една мала незгода. Скијалиштетот во летните месеци е прилагодено за велосипедистите кои тука се тркаат на специјализирани стази.

Град Скопје од денеска со субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Нова ТВ - 01.06.2020

Градот Скопје за денеска ги јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година, како што соопштија градските власти, е што граѓаните ќе можат да доставуваат фискални сметки за купен ...

Во Европа зголемена побарувачката за велосипеди

Макфакс - 01.06.2020

Како што мерките за ограничување на движењето во Британија и Европа се олеснуваат,така расте побарувачката за велосипеди. Линколн Ромен, директор на „Brixton Cycles“, тврди дека навалицата е толку голема што нивните резерви се потрошени.

Редици пред Град Скопје за субвенции за велосипеди

Сакам да кажам - 01.06.2020

Редици граѓани има денеска пред бараките на Град Скопје, откако беше објавен огласот за субвенции за велосипеди и тротинети. Од кабинетот на градоначалникот Петре Шилегов велат дека се почитуваат мерките за држење растојание и затоа редицата е толку ...

На „Св. Кирил и Методиј“ се стесни моторниот сообраќај за сметка на велосипедскиот

Вечер Прес - 01.06.2020

Градските власти прават вело-патеки по примерот на големите градови во светот. Од Град Скопје велат дека пандемијата на коронавирусот бара брзи промени во градскиот сообраќај кои подразбираат повеќе простор за велосипедистите и пешаците.

Редици пред град Скопје - се делат субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

24 Вести - 01.06.2020

Со маски и на дистанца од два метри , почитувајќи ги правила за заштита од коронавирусот , граѓаните денес застана во редици пред градското собрание. Барака 16 беше нивната крајна цел, таму сите лично поднесуваа барањата за доделување на субвенции ...

ОБНОВЕНО За велосипед огромен ред (ФОТО)

+инфо - 01.06.2020

За оваа намена од Буџетот се обезбедени 10 милиони денари од кои 8,5 милиони ќе бидат наменети за велосипеди, а 1,5 милиони денари за електрични тротинети. Редица од луѓе на соодветно растојание и со заштитна опрема можеше да се забележи денеска ...

Скопјани во редици чекаа да аплицираат за субвенции за велосипед или е- тротинет

Вечер Прес - 01.06.2020

Дисциплинирано со заштитни маски и со почитување на социјалната дистанца, скопјани во долга редица вчера чекаа да ја достават апликацијата за добивање субвенција од Градот за купување на велосипед или електричен тротинет.

Заврши аплицирањето за акцијата „Цел Центар нa точак”.

Вечер Прес - 01.06.2020

Општина Центар информира дека заврши аплицирањети за акцијата „Цел Центар на точак“, во рамките на која општинските власти субвенционираа 30 проценти од цената за купување нов велосипед, е-велосипед и е-тротинет, но најмногу до 3.000 денари.

Општина Струмица ќе субвенционира купување велосипед

Бизнис Вести - 01.06.2020

Општина Струмица од денес почна со субвенционирање за купување велосипеди во износ од педесет проценти од вредноста на велосипедот, но не повеќе од четири илјади денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, соопшти денеска градоначалникот ...

(ФОТО) Редица за субвенции за велосипед и електричен тротинет

Фактор - 01.06.2020

Поради големиот интерес и мерките на претпазливост денеска се чека и до стотина метри за да се влезе во фамозната барака 16 во Град Скопје и да се побара субвенција за купен велосипед или електричен тротинет според принципот „прв дојден, прв ...

Голема редица за субвенции за велосипеди и електрични тротинети пред Град Скопје

Локално - 01.06.2020

Од денеска почна поднесувањето на барања за доделување на субвенции од Град Скопје за купени велосипеди или електрични тротинети. Oд Град Скопје објавија дека интересот на граѓаните коишто набавиле велосипед или електричен тротинет е многу голем, а ...

Град Скопје од денес отвора повик за субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Радио МОФ - 01.06.2020

Градските власти од Скопје од денес го објавуваат јавниот повик за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. „Новитет оваа година е што граѓаните ќе можат да доставуваат фискални сметки за купен велосипед или ...

Во Европа зголемена побарувачката за велосипеди

24Инфо - 01.06.2020

Како што мерките за ограничување на движењето во Британија и Европа се олеснуваат така расте побарувачката за велосипеди. Линколн Ромен, директор на „Brixton Cycles“, тврди дека навалицата е толку голема што нивните резерви се потрошени.

Пандемијата стивна, Европа се враќа на велосипедите

Опсервер - 01.06.2020

Лондон, 1 јуни 2020 () – Како што се олеснуваат мерките за ограничување на движењето во Велика Британија и Европа, луѓето го избегнуваат јавниот превоз, при враќање од работа, а се повеќе купуваат велосипеди.

По стивнувањето на пандемијата, во Европа масовно се купуваат велосипеди

+инфо - 01.06.2020

Британската Влада објави дека ќе инвестира милиони фунти за проширување на постојните велосипедски патеки или за создавање нови. Како што се олеснуваат мерките за ограничување на движењето во Велика Британија и Европа, луѓето го избегнуваат јавниот ...

Пандемијата стивна, Европа се враќа на велосипедите

Либертас - 01.06.2020

Како што се олеснуваат мерките за ограничување на движењето во Велика Британија и Европа, луѓето го избегнуваат јавниот превоз, при враќање од работа, а се повеќе купуваат велосипеди. Линколн Ромаин, директор на Брикстон сајлс, тврди дека напливот ...

Субвенциите за велосипед и тротинет предизвикаа гужва пред бараките на Град Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат - 01.06.2020

Град Скопје денес ги објави јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Поради тоа редица граѓани се собраа пред бараќите на Град Скопје, со цел да поднесат барање за добивање на субвенција за купување ...

Во Европа зголемена побарувачката за велосипеди

Точка - 01.06.2020

Како што мерките за ограничување на движењето во Британија и Европа се олеснуваат така расте побарувачката за велосипеди. Линколн Ромен, директор на „Brixton Cycles“, тврди дека навалицата е толку голема што нивните резерви се потрошени.

Европејците одбегнуваат градски превоз, купуваат велосипеди

Вечер Прес - 01.06.2020

Како што се олеснуваат мерките за ограничување на движењето во Велика Британија и Европа, луѓето го избегнуваат јавниот превоз, при враќање од работа, а се повеќе купуваат велосипеди. Линколн Ромаин, директор на Брикстон сајлс, тврди дека напливот ...

Пандемијата стивна, Европа се враќа на велосипедите

А1 On - 01.06.2020

Како што се олеснуваат мерките за ограничување на движењето во Велика Британија и Европа, луѓето го избегнуваат јавниот превоз, при враќање од работа, а се повеќе купуваат велосипеди. Линколн Ромаин, директор на Брикстон сајлс, тврди дека напливот ...

Скопјани побрзаа да поднесат документи за субвенции за велосипеди и електрични тротинети

24Инфо - 01.06.2020

Скопјни побрзаа да ги поднесат документи за добијат субвенции за купени велосипеди и електрични тротинети. Тоа беше причината што денеска пред бараките на Град Скопје, можеше да се види долга редица на граѓани.

Пандемијата стивна, Европа се враќа на велосипедите

MakPress - 01.06.2020

Како што се олеснуваат мерките за ограничување на движењето во Велика Британија и Европа, луѓето го избегнуваат јавниот превоз, при враќање од работа, а се повеќе купуваат велосипеди. Линколн Ромаин, директор на Брикстон сајлс, тврди дека напливот ...

Во Скопје за само еден ден 696 апликации за субвенции за велосипед

ММС - 01.06.2020

„За еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет“ – ...

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Канал5 - 01.06.2020

За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за тротинет.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

24Инфо - 01.06.2020

За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет.

Речиси 700 скопјани само во еден ден аплицирале за субвенции за велосипеди и тротинети

Frontline - 01.06.2020

Повиците ќе бидат отворени до 30.11.2020 година или до реализирање на средствата, а ќе се спроведуваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и ...

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за велосипед и 91 за тротинет

Вечер Прес - 01.06.2020

За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

А1 On - 01.06.2020

Вкупно 696 барања до сега се поднесени од страна на граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

ТВ21 - 01.06.2020

Вкупно 696 барања до сега се поднесени од страна на граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Опсервер - 01.06.2020

Скопје, 1 јуни 2020 () – Вкупно 696 барања до сега се поднесени од страна на граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Локално - 01.06.2020

Вкупно 696 барања до сега се поднесени од страна на граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Кајгана - 01.06.2020

Вкупно 696 барања до сега се поднесени од страна на граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

МКД - 01.06.2020

Вкупно 696 барања до сега се поднесени од страна на граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Либертас - 01.06.2020

Вкупно 696 барања до сега се поднесени од страна на граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици.

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

4NEWS - 01.06.2020

Вкупно 696 барања до сега се поднесени од страна на граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици.

За еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Макфакс - 01.06.2020

За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен ...

За еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Точка - 01.06.2020

За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен ...

За еден ден вкупно 696 граѓани аплицирале за субвенции за велосипед

CivilMedia - 01.06.2020

Вкупно 696 граѓани поднеле барања за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен тротинет, откако вчера Град Скопје ги објави јавните повици. „Значајно е да се нагласи дека новитет оваа година е што граѓаните ќе можат да ...

За еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Денар - 01.06.2020

За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен ...

За еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Република - 01.06.2020

За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед и 91 барање за субвенции за купен ...

Општината со субвенции за струмичани кои ќе купат нов велосипед, уште Првиот ден 52 граѓани поднеле апликации!

Струмица Денес - 01.06.2020

Објавен е јавен повик, со кој ќе го стимулира возењето велосипед. Повикот се однесува на субвенционирање на граѓаните кои во наредниот период ќе купат нов велосипед, со тоа што општина Струмица ќе рефундира педесет проценти од вредноста која нашите ...