TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Херберт Дис од Volkswagen најави револуција со нов предводник на пазарот

Телефони.мк - 23.01.2021

Volkswagen има големи планови за иднината преку електрификација. Германскиот автомобилски гигант вложува милијарди евра во развој на електрични возила и батерии, оти иднината на оваа индустрија не е во мотори со внатрешно согорување, туку во ...

Шефот на Фолксваген отвори профил на Твитер и го чепна Илон Маск

МКД - 22.01.2021

Извршниот директор на германскиот џин Фолксваген Херберт Дајс отвори профил на Твитер и во првиот пост веднаш му се обрати на Илон Маск, својот голем конкурент. „Еј, Твитер! Тука сум за да ги искажам своите ставови и ставовите на Фолксваген ...

Маск нуди 100 милиони долари за најдобрата технологија за „ловење“ јаглерод

Независен - 22.01.2021

Шефот на Тесла МОторс, претприемачот Елон Маск, на Твитер вети 100 милиони долари награда за равој на технологија за фаќање емисии на јаглерод диоксид. „Донирам 100 милиони долари награда за најдобрата технологија за фаќање јаглерод“, напиша Маск, ...

Илон Маск донира 100 мио. $ награда за пронаоѓач на технологија за собирање СО2

Automedia - 22.01.2021

Илон Маск ги поттикнува иноваторите ширум светот да пронајдат делотворна технологија што ќе го собира СО2 од атмосферата. Шефот на Tesla и техно-милијардер бара нови начини за собирање на штетната концентрација на СО2 во атмосферата.

Маск нуди 100 милиони долари за изум за зафаќање јаглерод од воздухот

Канал5 - 22.01.2021

Сопственикот на Тесла Моторс, претприемачот Илон Маск, на Твитер вети награда од 100 милиони долари за развој на најдобрата технологија за зафаќање јаглерод. „Давам награда од 100 милиони долари за најдобра технологија за зафаќање јаглерод“, напиша ...

Илон Маск понуди 100 милиони $ награда за “најдобар” Јаглероден читач

Пари - 22.01.2021

Шефот на Тесла, Илон Маск во четвртокот на Твитер вети награда од 100 милиони долари за развој на „најдобрата“ технологија за снимање на емисиите на јаглерод диоксид. Зафаќањето на емисиите за затоплување на планетата станува критичен дел од многу ...

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Кајгана - 22.01.2021

Шефот на Tesla Motors, Илон Маск, вчера на Twitter вети награда од 100 милиони долари за развој на најдобрата технологија за ловење емисии на јаглерод диоксид. Ловењето на штетните гасови кои предизвикуваат ефект на стаклена градина станува критичен ...

Маск нуди 100 милиони долари за најдобро решение за собирање јаглерод диоксид

USB - 22.01.2021

Шефот на Tesla и SpaceX, Елон Маск на Twitter вети 100 милиони долари на оној кој ќе развие најдобра технологија за собирање и складирање на јаглерод диоксид. Се работи за технологија која го ублажува влијанието на штетните емисии со тоа што ...

Елон Маск најави награда од 100 милиони долари за најдобра технологија за собирање на јаглерод диоксид

Smartportal - 22.01.2021

Тој најави дека повеќе детали околу донацијата ќе има идната недела Елон Маск вчера преку Twitter најави дека планира да донира 100 милиони долари како наградата за најдобра технологија за собирање на јаглерод диоксид од атмосферата.

Илон Маск нуди огромна награда за решавање на проблемот со јаглеродниот диоксид

Телефони.мк - 22.01.2021

Милијардерот Илон Маск на Twitter објави дека ќе обезбеди огромна награда од 100 милиони долари за најдобарата иновација која ќе понуди решавање на проблемот со глобалното затоплување. Научниците бараат начини како најдобро да се справат со собирање ...

Како изгледа внатрешноста на SpaceX Starship, леталото со кое Илон Маск планира да испрати луѓе на Марс?

Црнобело - 22.01.2021

Веќе е очигледно дека Илон Маск е амбициозен човек со големи планови за иднината, а неговиот следен огромен проект е испраќање луѓе на Марс. Леталото за оваа намена е наречено Starship и уште е во фаза на изработка, но веќе знаеме како ќе изгледа ...

100 милиони долари за оној кој ќе развие најдобро решение за CO2

Денар - 22.01.2021

Илон Маск нуди 100 милиони долари на оној кој ќе развие најдобра технологија за собирање и складирање на јаглерод-диоксид. Тоа е технологија која го ублажува влијанието на штетните емисии со тоа што поголемиот дел го собира пред да стигне до ...

Челниот човек на Фолксваген отвори профил на Твитер – првиот твит му беше „закана до Илон Маск“

Таратур - 22.01.2021

Херберт Дис, првиот човек на автомобилскиот производителски гигант Фолксваген, се придрижи на Твитер отворајќи личен профил на оваа социјална платформа, а во првиот твит што го објави му се „закани“ на својот ривал Илон Маск.

Шефот на Фолксваген направи профил на Твитер и го „пецна“ Илон Маск

Вечер - 22.01.2021

Извршниот директор на Фолксваген, Херберт Дис, отвори твитер профил и веднаш во првата објава му се обрати на Илон Маск, неговиот голем конкурент. Hello @Twitter ! I’m here to make an impact with @VWGroup , especially on political issues.

Шефот на „Фолксваген“ направи профил на „Твитер“ и го пецна Илон Маск

Макфакс - 22.01.2021

Извршниот директор на Фолксваген, Херберт Дис, отвори твитер профил и веднаш во првата објава му се обрати на Илон Маск, неговиот голем конкурент. „Еј, Твитер! Тука сум да ги искажам моите ставови и ставовите на групацијата Фолксваген, особено за ...

Илон Маск нуди 100 милиони долари за најдобра технологија за фаќање јаглерод

МКД - 22.01.2021

Шефот на Тесла, претприемачот Илон Маск, на Твитер вети 100 милиони долари награда за развој на најдобрата технологија за фаќање на емисиите на јаглерод диоксид. „Донирам 100 милиони долари награда за најдобрата технологија за фаќање јаглерод“, ...

Маск нуди 100 милони долари награда, еве зошто

+инфо - 22.01.2021

Шефот на Тесла моторс, Илон Маск вчера на Твитер ветил 100 милони долари награда за развој на најдобра технологија за фаќање на емисиите на јаглен диоксид. Фаќањето на емисиите кои ја загреваат планетата станува критичен дел од многу планови во ...

Бугарски програмер секој ден му пишувал на Маск, по 154-от ден следел одговор: „Веројатно нема да те тужиме“

Press24 - 22.01.2021

Упорноста некогаш се исплати – ова неодамна го докажа и бугарскиот програмер Љубомир Владимиров. Имено, тој на Твитер го прашал Илон Маск дали може да го користи неговиот лик и лого за видео играта која ја развива.

Првиот човек на Фолксваген отвори налог на Твитер

Канал5 - 22.01.2021

Во првиот „твит“ му се закани на Маск Првиот човек на Фолксваген, Херберт Дис, се придрижи на Твитер вчера, а во првиот твит што го објави му се обрати на својот ривал Илон Маск. Во првиот твит напишан од Дис, тој ги поздрави сите луѓе, а потоа го ...

„Тесла“ бара работник кој ќе ги следи пораките и критиките што Маск ги добива на „Твитер“

Факултети - 22.01.2021

„Твитер“ е можеби најважниот начин на комуникација на Илон Маск. На оваа мрежа тој често ги објавува новостите и плановите на своите компании и комуницира со фановите и критичарите на „Тесла“ и „Спејс екс“, кои понекогаш го „тролаат“, а понекогаш ...

Илон Маск има уште поголеми планови за „Tesla“: Но, дали има конкуренција?

Слободен Печат - 21.01.2021

Познатиот производител на електрични автомобили „Tesla Inc“, оваа година може да продолжи со неверојатниот раст што го доживеа во 2020 година. Акциите на компанијата „скокнаа“ за неверојатни 90% само во последните три месеци.

„Спејс екс“ од нафтени платформи ќе лансира ракети на Марс

Кумановски м. - 21.01.2021

SpaceX минатата година влезе во историјата како прва приватна компанија што однесе астронаути во Меѓународната вселенска станица, но амбициите на Маск се многу поголеми од тоа. Веќе некое време, развојот и тестирањето на ракета што може да ги одведе ...