TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Убедлива победа на Силјановска во првиот круг, Пендаровски најавува продолжување на европската агенда

Сител - 25.04.2024

Со двојно поголема предност за Гордана Силјановска Дафкова ВМРО ДПМНЕ објави убедлива победа на првиот круг од претседателските избори. Лидерот Христијан Мицкоски е убеден во конечна победа на 8 мај, па ги повика граѓаните докрај да ја завршат ...

Силјановска: Тоа што ќе го ветам, ќе го остварам на мој начин

Алсат-М

Силјановска победи во 60 општини, Пендаровски во 2, Османи во 16,Таравари и Димитриевски во 1

Канал5

Членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ славеа до доцна во ноќта

Канал5

Силјановска – Пендаровски 3,8:1 во Град Скопје

Телма

(ВИДЕО) Левица: Пендаровски капитулира

Антропол

Сиљановска води во сите скопски општини: Предност пред Пендаровски има и во Чаир, Сарај, Шуто Оризари

А1 On

Независен Канал5 Телма Во Центар OhridNews 360 степени Република Телма

Источна Македонија целосно обоена во опозициска боја

Алфа - 25.04.2024

Вистински дебакл во третата и четврта изборна единица доживеа СДСМ во првиот круг од претседателските избори. Градовите кои важеа за нивни сигурни бастиони им паднаа во вода. Убедлива победа кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова има ...

Честитки и поддршка за Сиљановска – Давкова од „Меѓународна демократска унија – IDU“

Канал5

Кој кого ќе поддржи? – СДСМ и ДУИ „сами на изветрина“, Силјановска Давкова може да очекува поддршка од тие што отпаднаа

Алфа

Медиумите во регионот за претседателските избори: Убедлива победа на Силјановска, Пендаровски не го криеше разочарувањето

360 степени

(ВО ЖИВО) Гордана Силјановска Давкова гостин во Радио Лидер

Lider

Фокс Њуз за првиот круг од претседателските избори

Курир

Еурактив за првиот круг од претседателските избори

Бриф

Lider Курир Н.Македонија Тера Р.С.Европа Курир 360 степени Deutsche Welle

Убедливата победа на Сиљановска резултат на незадоволство од власта

Р.С.Европа - 25.04.2024

Победата на Сиљановска Давкова во првиот круг не е изненадување, но неочекувано е убедливото водство пред Пендаровски, коментираат аналитичари за РСЕ. Според нив, Максим Димитриевски и неговата партија ЗНАМ се најголеми добитници.

Што по првиот изборен круг - ВМРО-ДПМНЕ влегува самоуверено, СДСМ очекува подобри резулати

Глас на Америка

За ВМРО-ДПМНЕ Сиљановска е сигурен победник во вториот круг, а претседателот Пендаровски гледа шанса во поголемиот одзив на 8 мај

Слободен Печат

Во прв круг за претседател е избран само Киро Глигоров со освоени 715.087 гласа, Силјановска-Давкова и Пендаровски вторпат одат во втор круг

Макфакс

Пендаровски го плати цехот на СДСМ

Deutsche Welle

ДАЛИ ОПОЗИЦИЈАТА ОСТВАРИ НЕДОСТИЖНА ПРЕДНОСТ ПРЕД ВТОРИОТ КРУГ НА ГЛАСАЊЕ - BBC на српски со анализа за огромната победа на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор

Сиљановска-давкова против Пендаровски во вториот круг на претседателските избори

Сакам да кажам

Локално Нова ТВ Локално Локално Р.С.Европа Призма Телма Бриф

Силјановска-Давкова со 182 илјади гласови разлика пред Пендаровски во првиот круг од изборите

360 степени - 25.04.2024

На вчерашниот прв круг од претседателските избори гласале половина од вкупно 1 814 317 запишани избирачи во Избирачкиот список. На гласање излегле 905 971 граѓани, а не гласале 908 346 избирачи.

Пендаровски победи во Пекинг, Силјановска-Давкова во Њујорк, Османи во Загреб – како гласаше дијаспората

360 степени

Силјановска – Давкова во вториот круг влегува со повеќе од двојна предност пред Пендаровски

Алфа

Обработени 100% од гласовите: Силјановска надмина 40 отсто, Таравари и Димитриевски се изедначија

Локално

ДИК ги обработи скоро сите гласови: Гласале скоро половина од граѓаните!

Кумановски м.

Кој победи во Липково?

Кумановски м.

Познато кој победи во Старо Нагоричане

Кумановски м.

Кумановски м. Kumanovo News MakPress Р.С.Европа Макфакс Курир А1 On МКД

ЕВЕ ВО КОЈА ОПШТИНА ВАНКОВСКА ГО ПРЕТРКА МАКСИМ, А КОЈ ЕЗЕРСКИ ГРАД СЕ ОПРЕДЕЛИ НАЈСИЛНО ЗА ДАВКОВА - гласање во ...

Фактор - 25.04.2024

Уште една анализа на Фактор за гласањето по општини, овој пат за тоа како гласаа граѓаните во некои од најголемите македонски општини. Ги анализиравме Битола, Прилеп, Куманово, Охрид, Велес, Струга, Штип, Кочани и Кичево.

Претседателски избори: Убедливо водство на Сиљановска, неочекувано лоши резултати на Пендаровски

Deutsche Welle

КИСЕЛА ВОДА НАЈМНОГУ ОД СИТЕ ЈА САКА ДАВКОВА, ЦЕНТАР, СЕПАК, СО НАЈМАЛА РАЗЛИКА - еве како гласаа скопските општини

Фактор

Силјановска убедливо пред Пендаровски во првиот круг со 40 наспроти 19,93 отсто од гласовите

Макфакс

ДИК по преброени 99,85% од гласовите

Во Центар

(Фото) Сиљановска Давкова прва, Пендаровски втор, Османи трет: Официјални податоци на ДИК

еМагазин

ДИК: Од обработени 98,18 отсто од гласовите Силјановска има предност од 179 586 гласа

Република

24 Вести Слободен Печат Република Денешен Фактор 360 степени МКД Сител

Муцунски: Со СДСМ и со ДУИ сега немаме потреба ниту да разговараме ниту да преговараме

МКД - 25.04.2024

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека во вториот круг на претседателските избори нивната кандидатка Гордана Сиљановска Давкова ќе има поголем број гласови и оти ќе има поголема излезеност бидејќи, како што рече денеска партискиот потпретседател Тимчо ...

ДИК ГИ КОМПЛЕТИРАШЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ВЧЕРАШНИТЕ ИЗБОРИ: Гордана убедливо најмногу гласови, еве ги точните бројки

Фактор

Сиљановска Давкова го „прегази“ Пендаровски со двојна предност во првиот круг

МКД

Преброени 80,51% од гласовите: Силјановска-Давкова 287.192, Пендаровски 140.272

Бриф

Претседателски избори 2024 – Силјановска Давкова води пред Пендаровски со повеќе од половина изборните гласови

Нова ТВ

Силјановска има двојно повеќе гласови од Пендаровски и по 90 отсто преброени избирачки места

Сакам да кажам

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова – 35,37%, Стево Пендаровски – 17,34%

Либертас

Lider ТВ21 ТВ21 Слободен Печат Локално 4NEWS Локално 4NEWS

Муцунски: Силјановска со двојна предност пред Пендаровски, победи во 60 општини наспрема две

Канал5 - 25.04.2024

Народот сака промени и сака оваа корумпирана власт на ДУИ и СДС да ја испрати во опозиција. Резултатите од вчерашниот прв круг на претседателските избори испратија јасна порака - Македонија ќе биде повторно горда, Македонија ќе биде повторно своја.

Спасовски како „р“ во „марлборо“ во Куманово

Република

Силјановска води повеќе од 2 спрема 1 на 50% преброени!

Lider

(ВИДЕО) Муцунски: Силјановска со двојна предност пред Пендаровски, волјата на народот за промена на власта е јасна

А1 On

Муцунски: Силјановска со двојна предност пред Пендаровски, победи во општини 60 наспрема 2- волјата на народот за промена на власта е јасна

Курир

Силјановска со двојна предност пред Пендаровски, победи во општини 60 наспрема 2- волјата на народот за промена на власта е јасна, порача Муцунски

Нетпрес

Муцунски: Силјановска со двојна предност пред Пендаровски

Скопје1

24Инфо Денешен Макфакс +инфо Скопје инфо Фокус Опсервер Кајгана

Силјановска Давкова победи во 60 општини, Пендаровски во две, Османи во 16, Таравари и Димитриевски во по една

24 Вести - 25.04.2024

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, победи во 60 општини во земјава, кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски освои најмногу гласови две, Бујар Османи од дуи во 16, а Арбен Таравари од Вреди и Максим Димитриевски од ...

Сиљановска Давкова победи во 60 општини, Пендаровски во три, Османи во 15, Таравари и Димитриевски во една

А1 On

Силјановска-Давкова 330 270, Пендаровски 164 697– официјални податоци од ДИК по 91,47% обработени избирачи

360 степени

Бујар и Таравари заедно освоија околу 190.000 гласови

PressingTV

Силјановска победи во 60 општини, Османи во 15, Пендаровски во три, а Таравари и Димитриевски во една

Слободен Печат

КАРТАТА ОБОЕНА ВО ЖОЛТО: Силјановска Давкова победи во 60 општини, Пендаровски во три, Османи во 15, Таравари и Димитриевски во по една

Курир

Силјановска Давкова победи во 60 општини, Пендаровски во три, Османи во 15, Таравари и Димитриевски во по една

OhridNews

Н.Македонија Нова ТВ Сител CivilMedia 24Инфо +инфо Press24 Скопје1

Белгиски медиуми: Македонија оди во втор круг гласање од кој и зависи европската иднина

Сител - 25.04.2024

Северна Македонија оди во втор круг од претседателските избори, откако ниту еден кандидат не освои над 50 отсто гласови за да победи во вчерашниот прв круг на гласање. Вториот круг ќе се одржи на 8 мај заедно со парламентарните избори, кои би можеле ...

Белгиски медиуми: Северна Македонија оди во втор круг гласање од кој и зависи европската иднина

Бизнис Вести

Белгиски медиуми: Северна Македонија оди во втор круг гласање од кој и зависи европската иднина

Zoom

Белгиски медиуми: Северна Македонија оди во втор круг гласање од кој и зависи европската иднина

Нова ТВ

Странски медиуми: Северна Македонија оди во втор круг гласање од кој и зависи европската иднина

CivilMedia

Северна Македонија оди во втор круг од кој и зависи европската иднина, пишуваат медиумите во Белгија

ММС

Белгиски медиуми: Северна Македонија оди во втор круг гласање од кој и зависи европската иднина

Бриф

Курир Н.Македонија Либертас Нетпрес Независен Градска Lider Република

Димитриевски победи во Куманово, Таравари со тесна победа во Гостивар, а Јакимовски загуби во Карпош!

Курир - 25.04.2024

Од тројцата актуелни градоначалници кои се кандидираа за претседател на државата само двајца добија најголем број гласови во општините каде се градоначалници – Максим Димитриевски во Куманово и Арбен Таравари во Гостивар, додека Стевчо Јакимовски во ...

Дебакл на Стевчо Јакимовски во својата општина, Димитриевски и Таравари во Карпош имаат повеќе гласови од него

ММС

Како гласаше Гостивар во првиот круг на седмите претседателски избори?

Gostivarpress.mk

Македонија денеска избира претседател: Седум имиња се на гласачкото ливче

Точка

Димитриевски победи во Куманово, Таравари во Гостивар, а Јакимовски загуби во Карпош

Сител

ГРАДОНАЧАЛНИЧКА БИТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ: Димитриевски победи во Куманово, Таравари во Гостивар, а Јакимовски загуби во Карпош

Денешен

МАКСИМ ПОБЕДИ ВО КУМАНОВО, ЈАКИМОВСКИ ГО ЗАГУБИ КАРПОШ, ТАРАВАРИ СО ТЕСНА ПОБЕДА ВО ГОСТИВАР: Попрецизна анализа на изборниот исход

Фактор

Слободен Печат Н.Македонија Бриф 24Инфо Lider Press24 Република ММС

Македонскиот концепт: Ја поздравуваме одлуката на кандидатот Пендаровски да го истрча и вториот круг

Макфакс - 25.04.2024

Колку беше важна победата на кандидатката Гордана Силјановска Давкова во првиот круг, толку е важна одлуката на кандидатот Стево Пендаровски да го истрча и вториот круг и да не ги бојкотира претседателските избори, велат од Македонски концепт.

Македонски концепт: Ја поздравуваме одлуката на кандидатот Пендаровски да го истрча и вториот круг

Опсервер

Македонски концепт го повикува Пендаровски да не го бојкотира вториот круг

Независен

Македонски концепт: Ја поздравуваме одлуката на кандидатот Пендаровски да го истрча и вториот круг

Точка

Македонски концепт: Ја поздравуваме одлуката на кандидатот Пендаровски да го истрча и вториот круг

MTM

Водството на Сиљановска Давкова е резултат на обединувањето на опозицијата, сметаат од Македонски концепт

МКД

Силјановска-Давкова 362 682, Пендаровски 180 306 – податоци од ДИК по 99,85 % обработени избирачи

360 степени - 25.04.2024

По пребројаните 99,85 отсто од избирачите кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ има двојна предност пред кандидатот поддржан од СДСМ, додека кандидатот на коалицијата „Европски фронт“ е трет Кандидатката за претседател на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, ...

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Бизнис Вести

Силјановска Давкова и Пендаровски ќе се соочат во вториот круг претседателски избори

Р.С.Европа

Кој ја продолжува претседателската трка – граѓаните одлучија!

Вечер Прес

ДИК: Од преброени 89,98 отсто од избирачките места, Силјановска Давкова има 324. 177 гласа, Пендаровски 161. 393

А1 On

Даштевски: Гордана Силјановска Давкова освои 39,97% од гласовите

Канал5

Конче гласаше жена да е!

Република

Битола Њуз Либертас Рацин Слободен Печат Н.Македонија OhridNews Пулс24 Вечер Прес

(Видео) Како ВМРО-ДПМНЕ на плоштадот „Македонија“ ја прослави победата во првиот круг од претседателските избори

еМагазин - 25.04.2024

, зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ е убедлив победник во првиот круг на претседателските избори, кој се одржа вчера. Партијата победата ја славеше на плоштадот „Македонија“ во Скопје, а еве како изгледаше атмосферата: Видео: ...

Николоски: ДУИ да не повикува на бојкот

МКД - 24.04.2024

Претседателски избори 2024 Не е паметно ДУИ да повикува на бојкот на вториот изборен круг за избор на претседател на државата, изјави вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски кој додаде дека разликата меѓу Гордана ...

Николоски: Силјановска има 140.000 гласови предност, очекувам 61 пратеник за стабилна влада

Фокус

Николоски: Силјановска води со 140 илјади гласови, не е паметно Османи да повикува на бојкот

Локално

Николоски: Силјановска има 140.000 гласови предност, очекувам 61 пратеник за стабилна влада

Lider

ВМРО-ДПМНЕ ОЧЕКУВА ПОБЕДА ВО ВТОРИОТ КРУГ И 61 ПРАТЕНИК Николоски ѝ порача на ДУИ дека не е паметно да бојкотира

+инфо

Николоски: Убедлива победа на Силјановска Давкова, ќе има повеќе гласови од сите кандидати во македонскиот блок

MakPress

Македонскиот народ испрати јасна порака на сите политичари

Нетпрес

Независен Lider Точка Денешен Република Република

(ВИДЕО) Силјановска-Давкова: Дојде време, дојде час да си замине оваа власт

360 степени - 24.04.2024

Коментирајќи го изборниот систем, таа рече оти е многу чуден, притоа осврнувајќи се на изборниот праг од 40 проценти во вториот круг од претседателските избори. Според неа, на идните избори треба да се примени препораката на Венецијанската комисија ...

Изјава на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова

Во Центар

Силјановска: Ако се познава денот по утрото, дојде време, дојде час да си замине оваа власт

MakPress

Силјановска-Давкова: На следните избори да ја примениме препораката за отстранување на изборниот праг од 40 отсто во вториот изборен круг

Слободен Печат

Силјановска Давкова: Дојде време, дојде час да си замине оваа власт

А1 On

Силјановска Давкова: Граѓаните знаат за кого да гласаат и да си го искористат избирачкото право

Н.Македонија

Сиљановска-Давкова: Дојде време, дојде час да си замине оваа власт

МКД

ТВ21 4NEWS Независен PressingTV Нетпрес OhridNews Либертас Рацин

Милошоски: Победа во Струмица по 20 години

Фактор - 24.04.2024

Пратеникот и функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, во студиото на ТВ24 по затворањето на гласачките места во првиот круг од претседателските избори рече дека неговата партија по бројот на изброени гласови за Гордана Силјановска Давкова за ...

Победа во Струмица по 20 години

Нетпрес

Милошоски: Победа во Струмица по 20 години

PressingTV

Милошоски: Победа во Струмица по 20 години

Република

Милошоски: Победивме и во Струмица

Фокус

Милошоски: Победа во Струмица по 20 години

Вечер Прес

МИЛОШОСКИ: Во Струмица победуваме по 20 години со 2 000 гласови разлика

Денешен

„НЕКА ГОРАТ ТЕЛЕФОНИТЕ“: Ѓорчев објави резултати по 15 проценти обработени податоци

Фактор - 24.04.2024

Во врска со изборните резултати, на фејсбук се огласи и Влатко Ѓорчев. „ Споделете!! Нека горат телефоните!! На 15% на ниво на Македонија: Гордана 43.466 Стево 18.213 Бујар 13.088 Арбен 8.145“, напиша тој на ...