TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За шест проценти зголемена излезноста во првата половина од денот споредено со изборите во 2019

Глас на Америка - 24.04.2024

Зголемена излезност – тоа е трендот во досегашниот тек од денешниот прв круг избори за претседател на земјата. Во првите шест часа од гласањето одзивот, според Државната изборна комисија, изнесува 26,35 отсто или околу 230 000 избирачи и тоа од ...

ИЗЛЕЗНОСТА Е ПОГОЛЕМА за 6% ВО ОДНОС НА 2019 Претседателот на ДИК ги спореди обработените податоци од сегашните и од претходните претседателски избори

+инфо

Излезноста до 13 часот е 26,3 проценти, поднесени 140 приговори до ДИК за заштита на избирачкото право

Слободен Печат

ДИК: Гласањето е мирно на сите избирачки места, до 13 часот гласале 26.35 отсто граѓани

365

3,85 отсто е одѕивот за гласање во првите два и пол часа, 12 приговори пристигнале во ДИК

Макфакс

До 9 часот излезноста на претседателските избори е 3,85 отсто

Сакам да кажам

Даштевски: До 9 часот мала излезност на изборите, нема проблеми на гласачките места

МКД

Курир Слободен Печат Алсат-М Кумановски м. 24Инфо Р.С.Европа Фокус Опсервер

Излезеноста до 13 часот е за околу четири процентни поени поголема од локалните избори во 2021 г.

360 степени - 24.04.2024

Според јавно достапните информации, во првиот круг од локалните избори кои се одржаа на 17 октомври 2021 г. излезеноста изнесувала 20,5 отсто до 13 часот од над 90% обработени гласови Излезеноста на овие избори до 13 часот е поголема за околу четири ...

Даштевски: Излезеноста до 13 часот е за шест проценти поени поголема во споредба со претседателските избори во 2019 година

360 степени

Излезеност до 11 часот: 12,78 отсто или 229 417 гласачи

360 степени

(ОБНОВЕНИ ПОДАТОЦИ) Излезеноста до 9 часот е 4,06% по обработени 94% од избирачките места

360 степени

(ОБНОВЕНИ ПОДАТОЦИ) Излезеноста до 9 часот е 4,06% по обработени 94% од избирачките места

Либертас

Даштевски: Излезеноста до 13 часот е за шест отсто поголема во споредба со претседателските избори во 2019 година

Либертас

Излезеноста до 13 часот е за шест проценти поголема во споредба со претседателските избори во 2019 година

Алсат-М

Подобрување, но и натаму слабости со биометриските уреди за идентификација

Канал5 - 24.04.2024

Иако гласачките места се отворија, дел од граѓаните не можеа да пристапат позади параванот оти уредот немал батерија, па чекаа да се наполни. Приматот беспрекорен процес на гласање ќе остане за некој друг круг или избори барем од технички аспект, ...

Даштевски: Во првите два и пол часа пријавени се само технички проблеми, кабел или батерија, ги решаваме во од

Макфакс

Даштевски: Во првите два и пол часа пријавени се само технички проблеми, кабел или батерија, ги решаваме во од

Опсервер

Даштевски: Во првите два и пол часа пријавени се само технички проблеми, кабел или батерија, ги решаваме во од

Press24

Даштевски: Во првите два и пол часа пријавени се само технички проблеми, кабел или батерија, ги решаваме во од

MTM

Даштевски: Во првите два и пол часа пријавени се само технички проблеми, кабел или батерија, ги решаваме во од

Скопје инфо

Во првите 2,5 часа од гласањето пријавени се само технички проблеми

Кајгана

Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората е околу 50 отсто до 17 часот

Р.С.Европа - 23.04.2024

Мирно помина денешниот изборниот ден на кој гласаа болните и изнемоштените, затворениците во казнено-поправните домови и лицата во притвор, во старските домови и македонските државјани во странство, оцени Александар Даштевски, претседател на ...

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

Либертас

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа изнемоштените, осудениците и иселениците, гласањето помина мирно

Фактор

Даштевски: Гласањето помина мирно, во дијаспората излезноста до 17 часот е околу 50 отсто

Слободен Печат

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

4NEWS

До 17 часот половина од запишаните избирачи во дијаспората го дале својот глас на изборите

МКД

Мирен изборен ден, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

ММС

+инфо Локално Н.Македонија Press24 ТВ21 Zoom Нетпрес MakPress