TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ChatGPT забранет од научни списанија и француски универзитет поради страв од плагијаризам

Мета - 29.01.2023

Врвниот Париски институт за политички науки (Sciences Po) одлучи да ја забрани употребата на алатката ChatGPT во функција на спречување на плагијаризмот од страна на студентите, јавува Ројтерс.

Научните списанија забранија алатката ChatGPT да се пишува како ко-автор на студии

Радио МОФ - 28.01.2023

Издавачите на илјадници научни списанија во светот ставија забрана или ја ограничија соработката на авторите на научни трудови со напредни чет-ботови управувани од вештачка интелигенција (ВИ) поради загриженост дека тоа би можело да ја надополни ...