TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пирло против Ференцварош сруши традиција долга 123 години

Слободен Печат - 25.11.2020

Јувентус со вчерашната победа го завери пласманот во осминафиналето во Лигата на шампионите. Јувентус благодарение на голот на Алваро Мората во 92. минута го совлада Ференцварош со 2:1 и си обезбеди пласман во нокаут фазата.

ФИФА го бира голот на годината: Многу волеј погодоци, „ножички“…

СуперСпорт - 25.11.2020

И оваа малер година за многумина, иако за македонската фудбалска репрезентација беше среќна поради пласманот на Европското првенство, ни доаѓа при крај, па ќе се бира најдобриот гол за 2020 година.

Јувентус прекина традиција долга 123 години

Екипа - 25.11.2020

Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло со изборот на екипата за дуелот со Ференцварош во Лигата на шампионите урна традиција долга повеќе од еден век. Тој на теренот првпат по 123 години не испрати дефанзивец или голман кој е Италијанец.

Уживанција, избрани 11-те најубави голови кандидати за „Пушкаш“ (Видео)

Спортманија - 25.11.2020

Спектакуларни ножички, волеи, продорот „а-ла Марадона“ на Сон, петата на Суарес, а три од 11-те најголови ги постигнаа жени. ФИФА ги објави и 11-те најубави голови кои ќе конкурираат за наградата „Пушкаш“ за најубав гол во 2020 година.

Голот го прослави како Роналдо, а по мечот Кристијано го исполни својот сон (ВИДЕО)

Sport M - 25.11.2020

Мирто Узуни погоди за Ференцварош против Јувентус во Торино. 25-годишникот го доведе унгарскиот првак во водство, а откако постигна гол реши да го прослави во стилот на Кристијано Роналдо.

ФИФА ги објави кандидатите за гол на годината

TopSport - 25.11.2020

Светската фудбалска федерација (ФИФА) и оваа година ќе ја додели наградата „Пушкаш“. Оваа награда ја добива фудбалерот кој го постигнал најатрактивниот гол во годината. ФИФА оваа награда ја доделува во последните 12 години.

ВИДЕО: Номинирани 11 прекрасни голови, кој ќе ја освои наградата „Пушкаш“?

Слободен Печат - 25.11.2020

Дванаесетта година по ред Светската фудбалска куќа ја доделува наградата „Пушкаш“ за најдобар гол на годината. Досега ваквото признание завршуваше во рацете на големи sвезди како Кристијано Роналдо, Нејмар и Златан Ибрахимовиќ, но и релативно ...

Сон, Жињак, Суарез…Погледнете ги головите кои ќе се борат за наградата „Пушкаш“ 🎥

Спортски - 25.11.2020

Покрај номинациите за најдобар играч и голман (тука) ФИФА денес ги објави и кандидатите за наградата „Пушкаш“. Како што е познато оваа награда се доделува за најатрактивниот гол во изминатата година – погледнете ги кандидатите.

Му даде гол на Јувентус и прослави како Роналдо, а по мечот Португалецот му го исполни сонот

Спортманија - 25.11.2020

Албанскиот репрезентативец посебно ќе го памти гостувањето во Торино. Мирто Узуни е фудбалерот кој за кратко почувствува како му е на Кристијано Роналдо кога ќе даде гол во Торино и кога ќе прослави во препознатливиот „Сиииууу“ стил.

ВИДЕО: Овие голови се во конкуренција за наградата „Пушкаш“, во трката има и три дами

Sport M - 25.11.2020

Освен за најдобар фудбалер, фудбалерка, тренер, најдобар голман, ФИФА ги објави номинациите и за најдобар гол во 2020 година или популарната „Пушкаш“ награда. Во оваа конкуренција се и три дами, односно фудбалерки.

Номинирани кандидатите за најубав гол на годината

Оff.net - 25.11.2020

ФИФА го претстави списокот номинанти за премијата „Ференц Пушкаш“ за најдобар гол на сезоната. Сите се кој од кој поубав и човек тешко да се одлучи за кој би ...

Албанецот имаше ноќ од соништата: Го имитираше Роналдо, па доби дрес од него

Спортклуб - 25.11.2020

Малку недостасуваше Ференцварош да направи изненадување на гостувањето кај Јувентус и да си замине со бод од Алијанц стадионот во Торино. Водеше со 1-0, потоа беше 1-1 до судиското продолжение, но Мората спречи сензација.

Погледнете ги номинираните голови за наградата „Пушкаш“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 25.11.2020

ФИФА денеска покрај номинациите за најдобар фудбалер, голман и тренер, ги објави и головите кои ќе претендираат за наградата „Пушкаш“ за најатрактивен гол за 2020 година. Ширли Круз (Костарика) Гиоргиан де Аразкаета (Фламенго) Џордан Флорес ...

ВИДЕО: Албанец прослави гол како Роналдо, па по мечот Кристијано му го исполни сонот!

Sport M - 25.11.2020

Мирто го прослави постигнувањето на голот во стилот на Роналдо, има 25 години, во август оваа година потпишува со Ференцварош. Мирто Узуни постигна гол за Ференцварош во поразот од Јувентус во четвртото коло од Лигата на шампиони, а интересно е тоа ...

Пирло откри кој бил главен адут на Јувентус во победата над Ференцварош

Спортманија - 25.11.2020

Италијанскиот првак со гол во судиското надополнување се спаси од срамен резултат во Торино. Јувентус се намачи, но на крајот сепак победи во Торино против Ференцварош со 2:1. Со оваа победа, Јувентус се пласира во осминафиналето од Лигата на ...

Јуве крева раце – Дибала ќе биде продаден

Екипа - 25.11.2020

Андреа Пирло го извади максимумот од Алваро Мората, Кристијано Роналдо е стандардно извонреден, но очигледен проблем за Јувентус на стартот од сезонава станува Пауло Дибала. Аргентинецот беше незадоволен од малата минутажа, но синоќа доби шанса ...

Узуни го доби дресот на Роналдо

TopSport - 25.11.2020

Минути го делаа Ференцварош од сензационален резултата против Јувентус во Торино. На крајот „старата дама“, успеа со голот на Алваро Мората во 92.минута да го победи унгарскиот шампион со 2:1.

Јувентус со крупна промена во тимот кој истрча против Ференцварош: Клубот од Торино 123 години не играл со ваков тим

Дерби - 25.11.2020

Екипата на Јувентус потешко од очекувањата стигна до победа (2:1) против тимот на Ференцварош и со тоа дефинитивно си обезбеди место во нокаут фазата во Лигата на шампионите. Избраниците на Андреа Пирло со гол во 92.

Албанец прослави гол како Роналдо, па по мечот Кристијано му го исполни сонот! 🎥

СуперСпорт - 25.11.2020

Мирто Узуни постигна гол за Ференцварош во поразот од Јувентус во четвртото коло од Лигата на шампиони, а интересно е тоа што албанскиот фудбалер го прослави погодокот во стилот на Кристијано Роналдо.

Прослави гол како Роналдо, а после натпреварот Кристијано му го исполни сонот 📸

Спортски - 25.11.2020

Албанецот Мирто постигна погодок за Ференцфарош против Јувентус во Торино. Овој 25-годишен играч го донесе унгарскиот првак во водство, а погодокот одлучи да го прослави во стилот на Кристијано Роналдо.

Јувентус никогаш во својата историја не играл со ваква екипа!

СуперСпорт - 25.11.2020

Јувентус вчера славеше во четвртото коло од групната фаза во Лигата на шампиони против унгарски Ференцварош. Со оглед на големиот број повредени фудбалери, тренерот Андреа Пирло мораше да излезе со променет состав, па тимот од Торино имаше проблеми ...

Јувентус за прв пат во 123-годишната историја настапи без Италијанците во одбраната

Опсервер - 25.11.2020

Торино, 25 ноември 2020 () – Натпреварот од 4. коло од групната фаза во Лигата на шампионите против Ференцварош (2:1) беше уникатен за Јувентус. За прв пат по 123 години и 4371 натпревар од својата историја, клубот од Торино играше без Италијанци во ...

Синоќа Јувентус првпат во историјата играше со ваква екипа

SportMedia - 25.11.2020

После 123 години, и тоа се случи во Јувентус. Вчера против Ференцварош беше испишана нова страница во историјата. Од постоењето па се до вчера, Јуве секогаш во одбраната или на голманската позиција имал барем по еден играч од Италија, а вчера немаше ...

ФОТО: Албанецот Мирто славеше гол во стилот на Роналдо, тоа го поздрави и Португалецот

Дриблинг - 25.11.2020

Јувентус го победи Ференцеварош со 2-1, голови на Роналдо и Мората, за гостите од Унгарија во листата на стрелците се запиша Албанецот Мирто. Мирто го прослави постигнувањето на голот во стилот на Роналдо, има 25 години, во август оваа година ...

Јувентус во 123 години никогаш не играл со состав како против Ференцварош

Спортманија - 25.11.2020

Старата дама во 4.371 натпревар за прв пат се одлучи на ваков потег Алваро Мората погоди во 92 минута и го спаси Јувентус од срамно реми против Ференцварош. Старата дама едвај со 2:1 славеше против унгарскиот тим во меч кој ќе остане запамтен по ...

Албанецот Мирто како Роналдо прослави гол против Јувентус

Оff.net - 25.11.2020

Мирто Узуни има 25 години. Роден е во албански Берат. Цел живот играл во својата земја, а на 7. август годинава потпишува со Ференцварош со кој го исполнува сонот да игра Лига на шампиони.

Импресивно: Роналдо 16. сезони во низа постигнува барем по еден погодок во ЛШ

Спортски - 25.11.2020

Кристијано Роналдо синоќа постигна нов погодок во дресот на Јувентус. Јувентус го победи Фeренцфарош со 2:1, а Португалецот успеа да ја затресе мрежата и да израмни на 1:1. Тој погодок е прв за Роналдо во новата сезона во ЛШ и тоа значи дека ...

Поделени неколку 1/8 финални билети

Вечер Прес - 25.11.2020

Познати се првите патници во 1/8 финалната рунда од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Само четри натпревари во групната фаза има беа доволни на фудбалерите на Барселона, Челзи, Севилја и на Јувентус, да ја исполнат ...

Пирло посочи каде е проблемот на Јувентус

Акцент - 25.11.2020

Тренерот на италијанскиот гигант Јувентус, Андреа Пирло, ја коментираше победата над Ференцварош со 2:1, со што ги испрати „бјанконерите“ во 1/8 финалето од Лигата на шампионите. Успехот за Торино го донесе Алваро Мората со гол во 92-та минута.

Преглед ЛШ: Барса и Јуве ги минаа групите, важна победа на ПСЖ

Нетпрес - 25.11.2020

По Севилја и Челзи, пласман во осминафиналето во годинешното издание на Лигата на шампионите во вторникот вечерта изборија и повеќекратнтие европски шампиони Барселона и Јувентус. Барселона во средбата од четвртото коло од Групата Г во Киев го ...

ЛШ: Мората го спаси Јувентус од срам, Халанд е вистинска гол машина (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.11.2020

Екипата на Јувентус далеку потешко од очекувањата го совлада унгарскиот Ференцварош и тоа со гол во судиското продолжение. Јунак на „старата дама“ е Алваро Мората кој голот за 2:1 го постигна во 92. минута.

Албанецот Узуни се погрижи цел свет да го дознае, прослави во стилот на Роналдо пред очите на ЦР7 (ФОТО)

МКД - 25.11.2020

Албанецот Мирто Узуни е хит на социјалните мрежи откако постигна гол против Јувентус и прослави во стилот на Кристијано Роналдо токму пред очите на ЦР7. Мирто Узини веројатно цел живот ќе памети мечот во Торино, вечерва тој постигна гол против ...

Барселона, Јувентус, Челзи и Севиља, кој ќе биде следен…?!

Sport M - 24.11.2020

Вечерва се одиграа мечевите од групната фаза од ЛШ во групите Е, Ф, Г и Х. На програмата беше 4.коло. До крајот на оваа фаза остануваат уште да се одиграат по два меча. Но, четири екипи веќе обезбедија пласман во следната рунда, или нокаут фазата.

Пирло: Де Лихт веќе е капитен иако има само 20 години

Дерби - 24.11.2020

Андреа Пирло не може да биде задоволен од играта на Јувентус во дуелот со Ференцварош, но неговиот тим барем стигна до победа и го обезбеди пласманот во осминафиналето на две кола до крајот на групната фаза на Лигата на шампионите.

ЛШ: Барса со Брајтвајт и Јуве со Мората во осминафинале, Халанд е незапирлив!

TopSport - 24.11.2020

Барселона и без Лионел Меси во составот, ја забележа четвртата победа во четири кола во Лигата на шампионите, овојпат со 3:0 кај Динамо Киев за да се пласира во осминафиналето заедно со Јувентус, каде што многу блиску се и Манчестер јунајтед и ...

Барселона убедливо во Киев, Мората донесе триумф за Јувентус во 92. минута (ВИДЕО)

Sport 1 - 24.11.2020

Барселона го задржа максималниот ефект во Групата Г во Лигата на шампиони откако славеше со убедливи 4-0 на гостувањето кај Динамо Киев и се пласираше во осминафиналето. Во истата конкуренција Јувентус исто така обезбеди „виза“ за нокаут-фазата, ...

ВИДЕО: Мората спаси брука на Јувентус, Кристијано Роналдо незапирлив 16 сезони по ред

Sport M - 24.11.2020

Јувентус на домашен терен се изнамачи против Ференцварош. Одигра 2:1, а згора на тоа и имаше негатива од 1:0. Стрелец на голот беше Узуни во 19-та минута. Израмнувачкиот гол беше дело на Кристијано Роналдо во 35-та минута.

ЛШ: Мората го спаси Јувентус, Барселона моќна и без Меси (видео)

OhridNews - 24.11.2020

Составот на Барселона покажа квалитет, карактер и надмоќност на гостувањето во Украина, победувајќи го Динамо Киев со 4-0, без првата ѕвезда Лионел Меси во составот. Каталонците, триумфот во четвртата рунда од групнатазта фаза го обезбедија со ...

Првпат по 123 години Јуве го прекрши „златното правило“

TopSport - 24.11.2020

Дуелот меѓу Јувентус и Ференцварош од Лигата на шампионите донесе нешто необично што се случи првпат во историјата на славниот италијански тим – првпат откако е основана „старата дама“ во одбраната или на голот немаше ниту еден Италијанец.

Мората во судиското продолжение го однесе Јуве во осминафинале, таму оди и Барселона (ВИДЕО)

МКД - 24.11.2020

Јувентус со гол на Мората во судиското продолжение го победи Ференцварош и се пласира во осминафиналето каде што е и Барселона која со 4-0 славеше на гостувањето кај Динамо Киев. Јувентус добро се испоти за да го победи Ференцварош кој имаше и ...

ФОТО: Намерно или се занесе малку, фудбалер на Ференцварош го тролаше Роналдо, прослави гол како Португалецот

Sport M - 24.11.2020

Јувентус вечерва се провлече против Ференцварош. Водеа гостите со 1:0, но сепак „Старата дама“ со головите на Кристијано Роналдо и Алваро Мората успеа да стигне до трите бода. Интересна ситуација се случи во 19-та минута при водството на гостите од ...

Мората го скрши отпорот на Ференцварош во судиското надополнување (Видео)

Дерби - 24.11.2020

Јувентус успеа вторпат да го победи Ференцварош (2:1), но тоа го стори многу потешко во споредба со првата средба во Унгарија. Натпреварот од Лигата на шампионите му припадна на домаќинот, кој се мачеше до 92.

Мурто Узуни – славеше како Кристијано… пред Кристијано (видео)

Екипа - 24.11.2020

Мурто Узуни го шокираше Јувентус постигнувајќи гол за водство на Ференцварош на „Алијанц Арена“ во Торино. Албанскиот интернационалец знаеше како да ги искористи своите „пет минути на слава“, па реши голот да го прослави во стилот на Кристијано ...

(ВИДЕО) Мората е спасителот на Јуве, Јунајтед му се одмазди на Башакшехир

Спортклуб - 24.11.2020

Екипата на Јувентус избегна сензација на домашен терен откако со гол во судиското продолжение го совлада Ференцварош со 2-1. Гостите имаа водство од 1-0 со голот на Узуни, постигнат во 19. минута. Во 35.

Јувентус нема играно со ваков тим веќе 123 години

Sport M - 24.11.2020

Јувентус во моментов го игра натпреварот од 4-то коло во Лигата на шампионите против унгарскиот Ференцварош. Со оглед на големиот број повредени играчи, Андреа Пирло мораше да изведе „шарен“ тим, па торинскиот клуб настрада со гостите од Унгарија, ...

По 45 минути – спектакл на Фернандеш, Узуни со „копирањето“ само го налути Роналдо!

TopSport - 24.11.2020

Бруно Фернандеш постигна два гола (од кои првиот спектакуларен) за Манчестер јунајтед да имаат 3:0 водство над Башакшехир по првото полувреме од четвртото коло во ЛШ, Ерлинг Халанд ја продолжи голгетерската серија за Борусија Дортмунд, додека ...

(ФОТО) Го тролаше Кристијано или така му дојде: Играч на Ференцварош прослави во стилот на Роналдо

Спортклуб - 24.11.2020

Интересен момент се случи на вечерашниот натпревар меѓу Јувентус и Ференцварош што се игра во Торино. Во 19. минута Мирто Узуни приреди изненадување доведувајќи го во водство унгарскиот претставник во Лигата на шампионите.

ВИДЕО: Роналдо покажа зошто е најдобар со перфектен погодок во ЛШ!

Gol.mk - 24.11.2020

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо уште еднаш ја покажа својата класа пред очите на Европа, со погодок против Ференцварош (1-1) во Лигата на шампионите. Јувентус беше во негатива, се вртеше околу голот на унгарскиот првак, па Роналдо реши да ...

ВИДЕО: Супер гол на Роналдо од 20 метри, неодбранлив шут на Португалецот

Дриблинг - 24.11.2020

Јувентус и Ференцварош играат нерешено по првиот дел во Лигата на шампионите, гостите поведоа со голот на Узуни, но добија „одговор“ од Роналдо. Португалецот погоди од 20 метри, шутираше неодбранливо за 1-1 по првиот дел на мечот во Торино во Лигата ...

Роналдо е стрелец во ЛШ - 16 сезони по ред (ВИДЕО)

Sport 1 - 24.11.2020

Кристијано Роналдо вечерва против Ференцварош го постигна својот прв гол сезонава во Лигата на шампиони за да израмни на 1-1 против Унгарците. Статистиката вели дека Португалецот е стрелец барем на еден гол во елитното натпреварување во 16 сезони по ...