TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинезите и корона-вирусот: Кому да се верува?

Deutsche Welle - 27.01.2020

Над 2.700 заболени и 81 животи однесе корона-вирусот... Кина е во паника во периодот на Новата година. Притоа, Кинезите не знаат кому да веруваат, а тоа буди страв, коментира Данг Јуан. Почетокот на годината на стаорецот по кинескиот календар ја ...

Во Кина 2700 болни од коронавирус, 40 во други држави

Р.С.Европа - 27.01.2020

Кина потврди дека на нејзина територија 2700 луѓе се заразени од новиот коронавирус, а дека 80 болни починале. Повеќето од нив се од провинцијата Вухан која беше прва од погодените од вирусот минатиот месец.

МНР: Ниту еден од 100. Македонци во Кина не е заболен со корона-вирусот

Нова ТВ - 27.01.2020

Ниту еден од околу 100-те македонски државјани кои во моментот легално престојуваат во Кина не е заболен со корона-вирусот, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Неконтролирано тресење на телото: Вака изгледа лице заболено од коронавирус

Точка - 27.01.2020

Снимката од пациент кој се тресе во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколи светот. Иако сцената потсетува на нешто што може да се види само на хорор филм, станува збор за еден од пациентите заразени со озлогласениот коронавирус, пренесува ...

МНР: Нема заразени македонски државјани од коронавирус во Кина

Макфакс - 27.01.2020

Македонското дипломатско конзуларно претставништво во Кина, информира дека досега не е пријавен ниту еден случај на македонски државјанин заболен со коронавирусот. Како што пренесуваат од Министерството за надворешни работи нема ниту пријавени ...

Нучник го проценува бројот на заболени од коронавирусот на 25.000, официјално 81 починат

Нетпрес - 27.01.2020

Бројот заболени од новиот коронавирус веројатно е близу бројката од 25.000, што е многу повеќе од 2.835 лица колку што официјлно потврдија во понеделникот властите во Пекинг, додека во фаза на инкубација веројатно се речиси 44.000 лица, изјави висок ...

Градоначалникот на Вухан: Дали кинеските власти реагираа бавно и лошо на коронавирусот? (фото)

Локално - 27.01.2020

Градоначалникот на Вухан, Жу Зианвнаг индиректно во интервју за CCTV призна дека тамошните власти реагирале бавно и лошо на тековната здравствена криза предизвикана од коронавирусот. – Што се однесува до незадоволството од нашето откривање ...

Со оваа онлајн алатка можете да го следите ширењето на Коронавирусот во светот

Smartportal - 27.01.2020

Алатката ги добива своите информации од Светската Здравствена Организација, како и од повеќе центри за контрола на болести од САД, Европа и Кина За коронавирусот не треба многу да пишуваме, со оглед на тоа што во денешно време вакви информации се ...

Грција ги презема неопходните мерки за превенција од коронавирусот

24Инфо - 27.01.2020

Доколку е потребно, Националната организација за јавно здравје е подготвена и со термичките камери на аеродромите и со мерење на температурата со мобилни термометри, вели министерот за здравство на Грција, Василис Кикиљас во однос на коронавирусот.

Кина гради огромен стационар за заразени со новиот вирус

+инфо - 27.01.2020

Градот Вухан забрзано гради нов стационар со илјада кревети за заболените, мобилизирајќи механизација од страна на приватниците. Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија ...

Околу 100 Македонци моментално во Кина, сите надвор од зоната на Коронавирусот

Кумановски м. - 27.01.2020

Стотина Македонци моментално престојуваат во Кина, но сите се надвор од рестриктивните зони и никој од нив не е заразен со коронавирусот, велат од Министерството за надворени работи. -Согласно информациите добиени од нашето ДКП во НР Кина, ...

Болница во Хонгконг погодена од импровизирана бомба

Макфакс - 27.01.2020

Мала, импровизирана бомба поттикна евакуација и привремено ја наруши работата во една болница во Хонгконг еден ден откако маскирани демонстранти ја запалија предложената област за карантин за можни жртви на коронавирусот, пренесува РТ.

Кинеските туристи од Вухан денес пристигнуваат во Белград: "Под надзор се 24 часа"

Точка - 27.01.2020

Кинеските туристи од Вухан, кои претходните два дена престојувале во Хрватска и БиХ, во текот на денешниот ден треба да влезат на територија на Србија. Епидемиологот од Федералниот завод за јавно здравје на БиХ, Андреа Јуриќ изјавила дека нема ...

Мас: Германија размислува за евакуација на своите државјани од Кина

Макфакс - 27.01.2020

Германија размислува да ги евакуира своите државјани од провинцијата Хабеи, од каде што започна новиот коронавирус, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас. „Размислуваме за евентуална евакуација на сите Германци кои сакаат да ...

Градоначалник на Вухан: Затворањето на градот беше тешко, но неопходно

А1 On - 27.01.2020

Одлуката да се стави Вухан во карантин беше тешка, но неопходна, изјави градоначалникот на кинескиот град од каде почна ширењето на новиот коронавирус, Жоу Сианванг. Тој потенцираше дека доколку властите не презеле толку драстични мерки, последиците ...

Експлодирала бомба во болница во Хонг Конг

МКД - 27.01.2020

Во болница во Хонг Конг експлодирала мала експлозивна направа од домашна изработка и е извршена евакуација. Маскирани антивладини демонстранти претходно бомбардирале објект предвиден за карантин за евентуалните жртви на коронавирусот, пренесе ...

Мистериозна жена тврди дека 90 000 луѓе се заразени со коронавирусот: „Не е важно што вели владата, јас сум тука да ја ...

Локално - 27.01.2020

На социјалните мрежи се појави видео од медицинска сестра со заштитна облека и маска за лице, во кое се вели дека има околу 90.000 заразени од коронавирусот во Вухан. Жената во видеото, наводно, е медицинска сестра, а автентичноста на снимката не е ...

Коронавирусот сериозно влијае врз пазарот

А1 On - 27.01.2020

Јуанот бележи тринеделен пад, а Јенот постепено расте додека Кина се справува со вирусот што ја опфати целата држава. Во оф-шор трговската размена, Јуанот во понеделникот дојде на своето најниско ниво во период од три недели.

Кинеските туристи од Вухан денеска ќе пристигнат во Сараево

Макфакс - 27.01.2020

Кинеските туристи од градот Вухан, од каде што се појави смртоносниот коронавирус, преноќија во Неум и денеска ќе стигнат во Сараево, потврдиле од Министерството за здравство на Босна и Херцеговина.

Кинескиот премиер Ли Кечианг го посети Вухан, додека бројот на жртвите се зголеми на 80 (ВИДЕО)

МКД - 27.01.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот се искачи на 80, додека бројот на заразени се искачи над 2.700. 95% од смртните случаи и повеќе од 50% од заразените се во провинцијата Хубеи. Со ново пријавените 24 смртни случаи во покраината Хубеи - ...

Вознемирувачки снимки на заболени од коронавирус го обиколија светот

Макфакс - 27.01.2020

Вознемирувачки снимки на пациенти како се тресат во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколија светот. Станува збор за пациент заразен со озлогласениот коронавирус. Видеото покажува дека лицето покриено со ќебе неконтролирано се тресе ...

Кинески лекар почина од корона вирусот: Го вратиле од пензија за да ги лечи заразените, па за 9 дена починал

Press24 - 27.01.2020

Лекар од Вухан,Лианг Вудонг (62) се вратил од пензија за да ги спасува заразените од коронавирусот, но набрзо и самиот се заразил, па починал во саботата наутро. Освен Вудонг, починал уште еден лекар од срцев удар додека ги лечел заразените, но се ...

Во Кина околу 80 загинати од коронавирусот

Р.С.Европа - 27.01.2020

Кинеските власти соопштија дека се зголемува способноста на новиот коронавирус да се шири и оти бројот на инфицирани постојано расте. Во Кина досега се регистрирани над 2.700 заразени и околу 80 умрени.

Руските научници развиваат вакцина против коронавирусот

Макфакс - 27.01.2020

Две експериментални вакцини за новиот коронавирус, на кои работат научници од рускиот Државен истражувачки центар за вирус и биотехнологија „Вектор“, ќе бидат тестирани во јуни, објави сибирскиот огранок на Руската академија на науките.

Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот

А1 On - 27.01.2020

Основачот на „Мајкрософт“, милијардерот Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ќе донираат 10 милиони американски долари за мерки против ширење на коронавирусот во Кина и Африка, се наведува во соопштение објавено на веб-страницата на фондацијата.

Експлозија на бомба во болница во Хонг Конг

Опсервер - 27.01.2020

– Околу 20 пациенти се евакуирани од болница во Хонг Конг откако експлодира рачно изработена бомба. При инцидентот никој не е повреден. Маскирани антивладини демонстранти и претходно поставија бомба во објект што беше предвиден за карантин за ...

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 80, Кина ги продолжи новогодишните празници до недела

Сакам да кажам - 27.01.2020

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, со речиси 3.000 заразени. Во обид да го запрат ширењето на болеста, кој има слични симптоми со грип, кинеските власти ги продолжија новогодишните празници за три дена, до недела.

Четврт случај на коронавирус во Лос Анџелес, жена од Австрија ставена во карантин

Локално - 27.01.2020

Здравствените службеници во округот Лос Анџелес го потврдија четвртиот случај на новиот коронавирус во САД во неделата. Одделот за јавно здравје на округот Лос Анџелес објави дека заразено лице се обратило за нега откако забележал дека не се ...

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Макфакс - 27.01.2020

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да го запрат ширењето на болеста, кинеските власти ги продолжија новогодишните празници за три дена.

Од каде потекнува терминот „карантин“?

Оff.net - 27.01.2020

Во момент кога Кина го проширува карантинот кој треба да спречи ширење на коронавирусот на 12 градови со вкупно 35 милиони жители, да погледнеме во историјата на овој феномен, и дали ваквите мерки реално помогнале во заштита на ...

Видео - Кинеска медицинска сестра тврди: Со коронавирус се заразени 90 000 луѓе !!

Канал5 - 27.01.2020

Владата на Кина се обидува да ги сокрие вистинските факти за заболените од коронавирусот вели една кинеска медицинска сестра. На социјалните мрежи се појави видео од една медицинска сестра која носи заштитно одело и маска на лицето и зборува дека во ...

Робот се грижи за првиот заразен со коронавирус во САД

Факултети - 27.01.2020

Сме виделе како роботи работат разни работи, а сега еден вешт робот се користи во САД за да лекува пациент заразен со коронавирус. Пациентот е маж во 30-тите години од животот, кој отишол во болница затоа што верувал дека има симптоми на коронавирус.

Делегацијата на ЕУ во Пекинг закажа итен состанок поради коронавирусот

Слободен Печат - 27.01.2020

Во соработка со кинеските власти, делегацијата на ЕУ ќе бара најдобар начин да одговори на барањата на европските граѓани кои бараат да бидат итно екстрадирани, по состанокот се очекува делегацијата да ги соопшти мерките што ќе се преземат.

Кинески доктор почина од Корона вирусот: Го вратиле од пензија за да ги лекува пациентите, па веднаш се заразил...

Точка - 27.01.2020

62-годишниот доктор од Вухан, Лианг Вудонг се вратил од пензија за да ги лекува заразените од Корона вирусот, но набрзо и самиот се заразил, па починал минатата сабота. Покрај Вудонг, починал уште еден доктор, Џанг Џуџен кој починал од срцев удар ...

Што е Корона вирусот - како се препознава и пренесува?

Црнобело - 27.01.2020

Околу 80 луѓе починаа од Корона вирусот досега, а се смета дека вирусот се проширил поради нелегално продавање на диви животни во Кина. Светот е претпазлив, а вие вреди да бидете информирани барем за најосновното – што е, кои се симптомите, како се ...

Дали се кријат вистинските размери на катастрофата? Медицинска сестра од Вухан тврди дека од корона вирусот се заразени ...

Точка - 27.01.2020

Кинеската медицинска сестра од Вухан, која носи заштитно одело и маска и која се грижи за заразените од корона вирусот во овој град, тврди дека во Кина веќе 90.000 луѓе се инфицирани, а не 2.700 како што велат официјалните податоци.

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а 2.744 заразени

Сител - 27.01.2020

Најмалку 80 лица починаа од коронавирусот, а само во Кина се заразени 2.744 лица. Вирусот продолжи да се шири во светот, каде што се регистрирани 50 заразени случаи, од кои петмина во САД.

Корона вирусот продолжува да се шири: Досега однесе 80 животи, а само во Кина се заразени речиси 3 илјади луѓе

Точка - 27.01.2020

Според најновите податоци, најмалку 80 луѓе починаа како последица на Корона вирусот, а само во Кина се заразени 2,744 лица. Смртоносниот вирус продолжува со голема брзина да се шири во светот, надвор од Кина забележани се 50 случаеви, од кои 5 во ...

ШОКАНТНО: Експерт тврди дека од новиот коронавирус се заболени 25.000 луѓе

Курир - 27.01.2020

Висок функционер за јавно здравје во Хонг Конг денеска изјави дека реалниот број на заболени од новиот коронавирус веројатно е близу 25.000 – значително поголем од 2.744 случаи потврдени од кинеската Национална здравствена комисија.

Коронавирусот ја сруши цената на нафтата

Денар - 27.01.2020

Цената на нафтата “брент” за прв пат од 1 ноември падна под 60 долари за барел. Падот на цената на нафтата се должи на стравувањата од појавата на коронавирусот. Цената на нафтата “брент” падна за 3,41 проценти на 58,62 долари за барел, а VTI 2,29 ...

(ВИДЕО) Неконтролирано тресење: Како изгледа заразен од коронавирусот

еМагазин - 27.01.2020

Снимка од пациентка во болница во Вухан во Кина покажува што им се случува на лицата заразени со коронавирусот. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кои се симптомите на коранавирусот На снимката која ја пренесе британски „Сан“ се гледа како жената која е покриена со ...

Фондација на Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари за мерки против ширење на коронавирусот

Скопје1 - 27.01.2020

Основачот на „Мајкрософт“, милијардерот Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ќе донираат 10 милиони американски долари за мерки против ширење на коронавирусот во Кина и Африка, се наведува во соопштение објавено на веб-страницата на фондацијата.

Монголија ја затвори границата со Кина поради коронавирусот

Курир - 27.01.2020

Монголија ја затвори границата со Кина за автомобили и пешаци во обид да го спречи ширењето на смртоносниот коронавирус од кој починаа најмалку 80 лица. – Забрането е преминување на пешаци и автомобили преку границата со Кина, изјави вицепремиерот ...

Коронавирусот се шири низ светот: Најмалку 80 жртви, над 2.700 заболени

Курир - 27.01.2020

Коронавирусот според најновите податоци, досега однесе 80 животи, а само во Кина заразени се најмалку 2.744 лица. Вирусот се шири по светот, надвор од Кина регистрирани се 50 случаи од кои пет во САД.

Кина: Родено првото бебе во карантин (ВИДЕО)

ТВ21 - 26.01.2020

Кинеските државни медиуми објавија видео снимка од 28-годишна девојка, за која се смета дека е заразена со коронавирусот, како се породува во една од болниците во провинцијата Хубеи. На видеото може да се забележат четворица доктори кои се во ...

САД и Франција ги евакуираат своите државјани од Вухан, ќе се тестираат лекови

Нетпрес - 26.01.2020

САД и Франција објавија во неделата дека поради епидемијата од новиот тип коронавирус ќе ги евакуираат своите државјани од кинескиот град Вухан, а кинеска фармацевтска компанија ќе тестира дали може со лекови за ХИВ да се лекуваат симптомите на ...

ВИДЕО: Се породи жена заразена со коронавирус, докторите во заштитни одела

А1 On - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на понатамошно испитување.

Празниците и распустот во Кина се продолжени поради коронавирусот

Макфакс - 26.01.2020

Кинеските власти решија новогодишните празници да бидат продолжени до 2 февруари, со цел дополнително да се влијае врз намалување на ширењето на новиот корона вирус, објави вечерва државната телевизиска станица ЧТВ.

Застрашувачки снимки од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.01.2020

Видеото, чија автентичност сè уште не е потврдена, прикажува лице покриено со јорган што се тресе неконтролирано д,одека една жена и ја држи главата. Снимките од тресење на пациенти во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколија светот.

Србин кој живее во Вухан: „Не стравувам, но едвај чекам да си дојдам дома“

Макфакс - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во најопасниот град во светот Вухан којшто веќе неколку дена е во карантин поради порајавата на коронавирусот, за српската агенција „Танјуг“ вели дека не стравува од зараза бидејќи се придржува ...