TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руралните општини мака мачат со дезинфицирањето

Н.Македонија - 30.03.2020

Како превентивна заштита од ширењето на коронавирусот, во градските општини се дезинфицираат маркетите, улиците, автобуските станици, влезовите на станбените згради. Но во извршувањето на дезинфекцијата многу потешко се снаоѓаат руралните општини, ...

Важна работа која треба да ја направите – дезинфекција на домот: облека, садови и разни површини...

Точка - 30.03.2020

Сега, додека пандемјата на коронавирусот се шири низ светот, најважно е да бидеме свесни и одговорни како кон себе така и кон своето опкружување. Бидејќи имаме контакт и со надворешниот свет, не е исклучено дека во сопствениот дом можеме да внесеме ...

Направите сами брзо, лесно и ефтино средство за дезинфекција на домот

МакМода - 30.03.2020

Какошто вирусот Ковид-19 се повеќе се шири, неопходно е покрај тоа што ќе се заштитите со маска и ракавици, и покрај редовното миење на раце, да го дезинфицирате просторот во кој секојдневно престојувате.

Дезинфекција на јавните површини во Општина Маврово и Ростуше

Gostivarpress.mk - 30.03.2020

Општина Маврово и Ростуше во соработка со НП Маврово и ЈПКД Маврово изврши дезинфекција на центарите на населените места и селските улици во мавровскиот регион и горнореканските села. Акцијата се спроведе во неколку наврати.

Димитриевски за Куманово: Бараме да се затвори градот, но досега не наидовме на разбирање

Слободен Печат - 30.03.2020

-Константно се врши дезинфекција на сите површини во Куманово. Бараме контиунирано да се затвори градот, на кое што досега не наидовме на разбирање. Ние ќе ги почитуваме мерките и се надевам дека набрзо ќе најдеме решение, изјави во „Утрински ...

Сузана Туринџеива: „Ги дезинфициравме улиците, домовите, парковите, ама не сум сигурна дали ги дезинфициравме мислите и ...

Вистина.мк - 30.03.2020

Деновите во изолација, карантин како да не минуваат, и колку обврски да си наоѓаме во четирите ѕида, сепак ни недостига секојдневната рутина. Многу од јавните личности се повеќе активни од вообичаено на социјалнтие мрежи и откриваат како го ...

Турска компанија направи автомати за заштитни маски за лице и средства за дезинфекција

Факултети - 30.03.2020

Турска компанија направи автомат за заштитни маски за лице и средства за дезинфекција на јавните места. Автоматот е идеален за употреба на преполните јавни места, како што се метро-станиците и аеродромите.

Дезинфекција на руралните средини

Тера - 29.03.2020

Масовната акција на дезинфекција, денес продолжи во руралните средини, опфаќајќи 15 села и тоа: Кукуречани, Драгарино, Габалавци, Драгожани, Црнобуки, Црнеец, Лисолај, Лопатица, Горно Оризари, Кравари, Оптичари, Егри, Меџитлија, Жабени и Бистрица.

„Информативна пандемија“ за Ковид-19 – Македонија не се покажа имуна кон дезинформациите

ТВ21 - 29.03.2020

Преку кафуле надвор од градот Скопје се прошири коронавирусот Болницата во Вухан се изгради за 48 часа или 4 дена . . . Американски војници слетаа во Германија без маски, бидејќи не се плашат од коронавирусот . . .

Дезинфекција на јавните површини и контејнерите во Струмица

Опсервер - 29.03.2020

– Покрај дезинфекцијата на улиците во градот и населените места, ЈПКД „Комуналец“, во соработка со Општина Струмица и Територијалната против пожарна единица, почна со дезинфекцирање на тротоарите и пешачките зони низ градот, информираа денес од ...

Се дезинфицираа улиците во Жданец и Трнодол

А1 On - 29.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги миеја и дезинфицираа улиците во населбите Жданец и Трнодол. На терен работеа две цистерни на локалната самоуправа, а улиците се миеја со посебно средство за дезинфекција на јавни површини, соопштија од ...

И вчера продолжи дезинфекцијата на станбените објекти во Битола

Тера - 29.03.2020

Вчера петти ден по ред продолжи дезинфекцијата на станбените објекти во населбите во градот. ЈП „Комуналец“, како носител на акцијата, заедно со останатите јавни претпријатија во градот, дезинфицираат по населби, но и по рурални средини.

Словенечката Влада одлучи целосно да се дезинфицираат сите станбени згради во државата

Курир - 29.03.2020

Словенечката Влада на специјална седница, што се одржа надвор од Љубљана, односно во Брдо кај Крањ, одлучи сите станбени згради во државата комплетно да се дезинфицираат со цел да се намалат шансите за ширење на новиот коронавирус.

Дезинфицирајте ги рацете Пред да влезете во кола

Сакам да кажам - 29.03.2020

„Останете дома“ е најчестиот совет што медицинските лица го даваат за заштита од коронавирусот. Властите препорачуваат да не се патува без поголема потреба, но за некои е неопходно за извршување на секојдневни работни и приватни обврски.

Обезбедени дезинфекциски средства и држачи

Вечер Прес - 29.03.2020

Општина Кисела Вода со поддршка од бизнис заедницата од овој дел на градот, за влезовите на зградите обезбеди дезинфекциски средства и држачи за истите. Притоа, ги повикуваат сите заинтересирани заедници на станари и управители на станбените згради, ...

Се активираат и граѓани со земјоделска механизација

Вечер Прес - 29.03.2020

Општина Гази Баба започна со уште една сеопфатна акција за чистење и дезинфицирање на општината. Екипите на ЈП „Гази Баба“ со механизација ги чистат и дезинфицираат сите главни и сервисни улици во населбите Железара, Автокоманда и Ќерамидница.

Општина Карпош: Дезинфекција на зградите во Козле и Влае

Макфакс - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати и влезните делови од згради, сандачињата, гелендерот и лифтот. „Оваа акција се спроведува во текот на целата недела.

Извршена дезинфекција на транзитниот центар Табановце

Press24 - 28.03.2020

Извршена е дезинфекција во Транзитниот центар во Табановце, но и во неколку села и населени места во тој реон од општина Куманово, објави денеска кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски.

ВИДЕО: Рускиот контингент во Бергамо почна да го уништува COVID-19 во објекти

Руска реч - 28.03.2020

Министерството за одбрана на РФ објави видеоматеријал од италијанскиот град Бергамо каде што започна операција за дезинфекција на овој град во која учествува рускиот контингент. Првиот објект кој е успешно исчистен од присуство на коронавирусот е ...

Пo јавните површини се дезинфицира и во училиштата

Н.Македонија - 28.03.2020

Во рамките на оперативниот план на локалната самоуправа за превенција од ширењето на коронавирусот, деновиве продолжиja активностите за дезинфекција на училишните објекти на подрачјето на Општина Охрид.

Во тек е поставување на дезинфекциски гелови за раце во влезовите на зградите во Центар

MakPress - 28.03.2020

Во Општина Центар во тек е поставување на геловите за хигиенска дезинфекција на раце во влезовите на колективните згради. Поставувањето на дезинфекциските гелови е уште еден во низата чекори кои општината ги презема во врска со справувањето со ...

Mинистерството за транспорт со препорака за дезинфекција на заедничките делови во станбените згради

Frontline - 28.03.2020

Министеството за транспорт и врски, согласно заклучоците донесени на Единаесеттиот состанок на Главниот координативен штаб за обезбедување на целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД – 19, преку ...

Еве како да ги дезинфицирате, без перење, маските по употреба

iPortal - 28.03.2020

Константниот недостаток на заштитни хируршки маски во аптеките поради пандемијата на коронавирусот ги поттикна многумина покреативни граѓани да си изработат свои заштитни маски. Сепак, веднаш се појави прашањето како да се дезинфицираат и да бидат ...

Влезовите на зградите да се дезинфицираат со парите од резервните фондови на станарите

Фокус - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Да се дезинфицираат заедничките простории во станбените згради

+инфо - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Препорака за дезинфекција на заедничките делови во станбените згради

Кумановски м. - 28.03.2020

Министеството за транспорт и врски, согласно заклучоците донесени на Единаесеттиот состанок на Главниот координативен штаб за обезбедување на целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД – 19, преку ...

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

Сител - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

ТВ21 - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

А1 On - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

Опсервер - 28.03.2020

– Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради со пари од резервните фондови на станарите

Слободен Печат - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Заштедите на куќните совети да се потрошат за дезинфицирање во и вон станбените згради

Телма - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

Press24 - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

Независен - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

Вечер Прес - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

Канал5 - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министеството за транспорт и врски со препорака за дезинфекција на заедничките делови во станбените згради

Бизнис Вести - 28.03.2020

Министеството за транспорт и врски, согласно заклучоците донесени на Единаесеттиот состанок на Главниот координативен штаб за обезбедување на целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД – 19, преку ...

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

Денар - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

Либертас - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Дезинфекција на зградите во Козле и Влае

Н.Македонија - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати и влезните делови од згради, сандачињата, гелендерот и лифтот.

Дезинфекција на зградите во општина Карпош

МКД - 28.03.2020

Денеска на територијата на општина Карпош се врши дезинфекција на влезовите од згради во населбата Козле и Влае. Комуналните служби ги дезинфицираат влезните врати и влезните делови од згради, сандачињата, гелендерот и лифтот.

Општина Карпош: Дезинфекција на зградите во Козле и Влае

24Инфо - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати и влезните делови од згради, сандачињата, гелендерот и лифтот. „Оваа акција се спроведува во текот на целата недела.

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

А1 On - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати, сандачињата, гелендерите и лифтот. -Оваа акција се спроведува во текот на целата недела.

Општина Карпош: Дезинфекција на зградите во Козле и Влае

MTM - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати и влезните делови од згради, сандачињата, гелендерот и лифтот. „Оваа акција се спроведува во текот на целата недела.

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

Локално - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати, сандачињата, гелендерите и лифтот. -Оваа акција се спроведува во текот на целата недела.

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

Слободен Печат - 28.03.2020

Оттаму информираат дека хигиеничарите користат посебно средство за дезинфекција, кое служи и за чистење на јавни површини. Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле.

Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

MakPress - 28.03.2020

Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории во зградите.

Општина Карпош: Дезинфекција на зградите во Козле и Влае

Точка - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати и влезните делови од згради, сандачињата, гелендерот и лифтот. „Оваа акција се спроведува во текот на целата недела.

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

Канал5 - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати, сандачињата, гелендерите и лифтот. -Оваа акција се спроведува во текот на целата недела.

Дезинфекција на влезовите во Козле

MakPress - 28.03.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати и влезните делови од згради, сандачињата, гелендерот и лифтот. Оваа акција се спроведува во текот на целата недела.