TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

102 пратенички гласа за разрешување на Катица Јанева

МКД - 14.09.2019

Собранието на Македонија ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за" без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за" и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Собранието едногласно ја разреши Јанева

Р.С.Европа - 14.09.2019

Едногласно, со 102 гласа „за“ Собранието денеска го утврди предлогот за разрешување на Катица Јанева од функцијата специјалната јавна обвинителка. Од немнозинските заедници 27 пратеници гласаа „за“ и исто така немаше воздржани ниту против.

Собранието едногласно ја разреши Катица Јанева

Сакам да кажам - 14.09.2019

Собранието денеска едногласно ја разреши притворената Специјална обвинителка Катица Јанева. Јанева е разрешена поради незаконито, несовесно и нестручно раководење со институцијата Специјално јавно обвинителство (СЈО).

Собранието ја разреши Катица Јанева

Канал5 - 14.09.2019

Ден пред истекот на мандатот, разрешувањето на специјалната обвнителка Катица Јанева, е на дневен ред во Собранието. Притворената обвинителка, осомничена во случајот Рекет, треба да биде разрешена поради нестручно, несовесно и незаконско работење.

Митрески од СДСМ: Правда мора да има за секој што се огрешил пред законот, ние ќе гласаме за разрешување на Јанева

Фокус - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Собранието ја разреши Јанева со 102 гласа „за“ од пратениците

Фокус - 14.09.2019

Од вкупен број присутни 105 пратеници во Собранието на Македонија, 102 гласаа за предлогот за разрешување на специјалната јавна обинителка Катица Јанева. На собраниската седница единствена точка на дневниот ред, а тоа беше разрешувањето на ...

Катица Јанева едногласно е разрешена од шеф на СЈО

Нова ТВ - 14.09.2019

Едногалсно без ниту еден глас против од присутните пратеници, Катица Јанева е разрешена од функцијата шеф на СЈО. За разрешувањето на Јанева гласаа 102 пратениици. Јанева е разрешена за несовесно, незаконско и нестручно работење.

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Макфакс - 14.09.2019

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот на јавни обвинители, каде треба да ...

Со 102 гласа „за“, разрешена Катица Јанева

+инфо - 14.09.2019

Со 102 гласа „за“, пратениците во Собранието денеска ја разрешија од функција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Немаше воздржани пратеници, ниту оние кои гласаа против. Собранието предлогот за разрешување на Катица Јанева ќе го достави ...

Собранието едногласно „за“ разрешување на Јанева

360 степени - 14.09.2019

Седницата траеше час и половина. Со 102 гласа „за“, Собранието го утврди предлогот за разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ниту еден од присутните пратеници на гласаше против или воздржано.

ВИДЕО: Собранието ја разреши Катица Јанева

А1 On - 14.09.2019

Со 102 гласа „за“, без воздржани и без против Собранието ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот на јавни обвинители од каде истата треба да биде одобрена.

Со 102 гласа „за“, разрешена Катица Јанева

Либертас - 14.09.2019

Со 102 гласа „за“, пратениците во Собранието денеска ја разрешија од функција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Вкупно беа присутни 105 пратеници на седницата. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцинствата, 27 гласаа за разрешување од ...

Пратениците ја разрешија Катица Јанева од функцијата Специјален јавен обвинител

AKO - 14.09.2019

Со 102 гласа ЗА и ниту еден против, по куса расправа беше разрешена Специјаланата јавна обвинителка, Катица Јанева, која се наоѓа во притвор. Таа е под истрага за сомнеж за нејзина инволвираност во случајот ,,Рекет“.

(ВИДЕО) Зендели: Партиите го погребаа СЈО и надежта за еднаков правен систем

А1 On - 14.09.2019

Разрешувањето на Катица Јанева подразбира и згаснување на СЈО. При формирањето на обвинителството целта беше борба против политичари од висок профил вмешани во кривични дела. Оваа цел не е остварена.

Димовски: Ќе гласаме за разрешувањето на Јанева, најмалку 10 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ биле уценувани од СЈО

+инфо - 14.09.2019

,,Во моментов имаме правно лудило, верификување на печат и различни потписи. Секој правен експеримент може да донесе штета на државата, СДСМ сакаа да ја имаат играчка СЈО во своите раце. Такви експерименти на моменти ќе ви бидат забавни, но не се ...

Собранието донесе одлука за разрешување на Катица Јанева

Press24 - 14.09.2019

Собранието на 112. седница со една единствена точка, разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. Собранието со 102 „ЗА“ и 0 гласови „против“ одлучи да ја разреши Јанева од позиција ...

Собранието едногласно ја разреши Јанева

Слободен Печат - 14.09.2019

Од присутните пратеници 102 гласаа „За“, а немаше „Воздржани“, ниту пак „Против“. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска беше разрешена од оваа функција. Имено на собраниската седница која се одржа денеска, од 105 присутни пратеници, ...

(Видео) Митрески : СДСМ ќе гласа за разрешување на Јанева, правда мора да има

Макфакс - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. ,,Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Димовски: Катица Јанева ја злоупотребува функцијата и од Шутка

Нова ТВ - 14.09.2019

„Десет мои колеги од левата страна во оваа сала беа изложени на класични директни уцени од страна на СЈО и од правосудните органи за да влијаат на нивно одлучување во изминатите две години“ рече Илија Димовски претседател на Комисјата за избори и ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа „За“ разрешување на Јанева

Слободен Печат - 14.09.2019

Префрлувањето на предметите од СЈО во Јавното обвинителство за Димовски е исто така „правно лудило, правна забеганост и експеримент“. Собранието ја започна пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на Катица Јанева од ...

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Фокус - 14.09.2019

Собранието ја започна пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ниту еден пратеник од власта или опозицијата не побара изменување или дополнување на дневниот ред кој ...

Собранието ја разреши Јанева

Слободен Печат - 14.09.2019

Од присутните пратеници 102 гласаа „За“, а немаше „Воздржани“, ниту пак „Против“. Специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска беше разрешена од оваа функција. Имено на собраниската седница која се одржа денеска, од 105 присутни пратеници, дури ...

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

1tv - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Вечер Прес - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за” без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за” и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Локално - 14.09.2019

Собранието ја разреши специјалната јавна oбвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство. Јанева е во притвор како третоосомничена за случајот „Рекет“ ...

Собранието ја разреши Катица Јанева

1tv - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Зендели: Имаме ли алтернатива за СЈО пред граѓаните?

360 степени - 14.09.2019

Неспорно е дека Собранието ќе утврди предлог за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а најверојатно ќе згасне и СЈО, но дали имаме алтернатива пред граѓаните?, праша пратеникот од БЕСА, Фадил Зендели на денешната собраниска ...

(ВИДЕО) Митрески: Мицкоски сака да издејствува амнестија за ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Собранието ја разреши Катица Јанева од функцијата јавен обвинител

ТВ21 - 14.09.2019

Собранието на РСМ со 102 гласови ЗА ја разреши Катица Јанева од функцијата јавен обвинител во обвинителството. Гласањето помина без против и без воздржани пратеници. Одлуката на Собранието сега се доставува до Советот на Јавни обвинители кои го ...

Собранието гласаше „за“ да се разреши Катица Јанева

Expres - 14.09.2019

Со 102 гласови „за“ Собранието го поддржа предлогот на Комисијата за избори и именувања за разрешување на досегашната шефица на СЈО Катица Јанева. Немнаше воздржани или гласови против а пратениците гласаа таа да биде разрешена за незаконско, ...

Собранието ја разреши Катица Јанева

MTM - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Мицевски: Катица Јанева и СЈО единствено служеа како алатка за политички прогон

Курир - 14.09.2019

Интегрален текст од говорот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски Почитувани колеги, почитувани медиуми и почитувана македонска јавност, Очигледно колегата од СДСМ ја згреши темата, затоа што денеска на тема е разрешувањето на специјалниот ...

(Видео) Димовски: Собранието денеска може да гласа само за разрешување на Јанева

Макфакс - 14.09.2019

,,Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони, секогаш кога правните и државните органи кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, ...

Почна седницата за разрешување на Јанева

Р.С.Европа - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата, која почна со еден час задоцнување, присуствуваат ...

(ВИДЕО) Димовски за разрешувањето на Јанева: Секое правно лудило завршува вака

А1 On - 14.09.2019

Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони секогаш кога правните и државните органи како кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, ...

Илија Димовски: Секое правно лудило завршува вака

PressingTV - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. Седницата почна со еден час задоцнување.

Димовски за разрешувањето на Јанева: Секое правно лудило на Собранието завршува вака, дури кога гласам и јас

360 степени - 14.09.2019

Собранието ја започна седницата со единствена точка на дневен ред – разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ниту еден пратеник од власта или опозицијата не побара изменување или дополнување на дневниот ред кој ...

Катица Јанева повеќе не е чело на СЈО

Фактор - 14.09.2019

И официјално Катица Јанева веќе не е главна на специјалното јавно обвинителство. Таа беше разрешена од страна на пратениците со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Во живо: Собранието ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Либертас - 14.09.2019

Предмалку започна собраниската седница со единствена точка на дневниот ред, а тоа е разрешувањето на специјалната јавна обинителка Катица Јанева. ...

Собранието ја разреши Катица Јанева

Курир - 14.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е разрешена со 102 гласа ЗА од вкупно 105 пратеници. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцивствата 27 гласаа ЗА разрешување од функцијата специјалната јавна обвинителка.

Едногласно разрешена Катица Јанева

Скопје1 - 14.09.2019

Со 102 гласови „за“ и без ни еден против или воздржан предмалку Собранието ја разреши Катица Јанева од функцијата Специјален јавен обвинител. Катица Јанева е опфатена со истрагата за мега сканалот „Рекет“ во кој се сомничи дека учествувала во ...

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Вечер Прес - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет”. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Собранието ја разрешува Катица Јанева

CivilMedia - 14.09.2019

Собранието ја започна својата 112-та седница со единствена точка на дневен ред: Разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“, јавува МИА .

Почна седницата за разрешување на Катица Јанева

Алфа - 14.09.2019

Собранието ја започна 112-тата седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото ...

Собранието ја разреши Катица Јанева

Република - 14.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е разрешена со 102 гласа ЗА од вкупно 105 пратеници. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцивствата 27 гласаа ЗА разрешување од функцијата специјалната јавна обвинителка.

Се очекува да започне седницата за разрешување на Јанева

365 - 14.09.2019

За денес во 13 часот е закажана собраниската седница за разрешување на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“. Најавено е дека од секоја политичка партија да има по еден пратеник кој ќе им излагање на ...

(Живо) Почна седницата за разрешување на Катица Јанева

1tv - 14.09.2019

Собранието ја почна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. Излагање од собраниската говорница треба да има по еден пратеник од ...

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Локално - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Почнува собраниската седница за разрешување на Катица Јанева

+инфо - 14.09.2019

Според најавите, од секоја политичка партија по еден пратеник треба да има излагање од собраниската говорница, па со оглед на тоа, не се очекува долго да трае оваа седница. Во секој миг се очекува да почне собраниската седница закажана за денеска во ...

Димовски: СДСМ сакаа да ја имаат играчка СЈО во своите раце

Фактор - 14.09.2019

„Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони секогаш кога правните и државните органи како кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, ...