TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блинкен: Не се забележани потези кои укажуваат дека Русија сака да користи нуклеарно оружје

360 степени - 30.09.2022

Американскиот државен секретар рече дека зборовите на Путин за нуклеарното оружје се врв на неодговорност и тоа е нешто што го сфаќаат многу сериозно САД не гледаат дека Русија презема некакви потези што би укажале дека размислува за користење ...

СТОЛТЕНБЕРГ ОДГОВОРИ НА ПОРАКАТА НА ВЛАДИМИР ПУТИН: Русија не може да добие нуклеарна војна со пактот НАТО!

Пулс24 - 30.09.2022

Тој ја коментираше одлуката на Путин за делумна мобилизација и посочи дека тоа е опасна нуклеарна реторика. Како што рече, Путин погрешно ја процени ситуацијата во Украина и направи голема грешка.

Светот се лизга кон нуклеарно уништување: Еве зошто припојувањето на Путин на украинските делови е опасно за сите! ...

Точка - 30.09.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вчера потпиша договор за припојување на четири делумно освоени украински региони кон Руската Федерација. На церемонијата одржана во Кремљ, ден по објавувањето на резултатите од референдумите одржани во Доњецк, ...

Путин: САД се единствената земја која некогаш користела нуклеарно оружје

А1 On - 30.09.2022

„Западните нации со децении велат дека на светот му носат демократија и слобода, но вистината е спротивна. Наместо слобода, тие уништуваат. Западниот светски поредок е лицемерен и полн со лаги.

Захарова: Москва е подготвена да овозможи контрола на атомските капацитети

Во Центар - 30.09.2022

Русија соопшти дека е отворена за можност за директни разговори со Вашингтон за договорот за контрола на нуклеарното вооружување. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека Москва е подготвена да ја олесни ...

Проф. Дујовски: Во случај на нуклеарен напад, секој граѓанин треба да добие медицински пакет кој ќе содржи јод

еМагазин - 30.09.2022

Европа не треба да се грижи за мобилизацијата на 300.00 руски војници, но постои реална закана од можноста Путин да го вклучи црвеното копче и да употреби нуклеарно оружје, вели во интервју за Агенда 35 на МРТВ, професорот на Факултетот за ...

Што e тактичко нуклеарно оружје и што ако Путин го употреби?

Кумановски м. - 30.09.2022

Тактичкото нуклеарно оружје изби на меѓународната сцена додека рускиот претседател Владимир Путин, соочен со загуби на бојното поле во источна Украина, се закани дека Русија ќе ги „користи сите расположливи системи за оружје“ доколку биде загрозен ...

Клубот на европските земји со нуклеарно оружје е поголем отколку што мислевме

Вечер Прес - 30.09.2022

Најголемата европска нуклеарна сила се Соединетите Американски Држави Која земја е најголемата нуклеарна сила во Европа? Ако географски ја исклучиме Русија до Урал, одговорот би можел да биде Франција или Велика Британија.

САД не виделе потези од Русија за користење на нуклеарно оружје

Фокус - 30.09.2022

САД не гледаат дека Русија презема некакви потези што би укажале дека размислува за користење нуклеарно оружје, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. -Гледаме многу внимателно за да видиме дали Русија навистина прави нешто што ...

Блинкен: Не се забележани потези кои укажуваат дека Русија сака да користи нуклеарно оружје

Во Центар - 01.10.2022

Соединетите Држави не гледаат дека Русија презема никакви потези што би укажале дека размислува за користење нуклеарно оружје, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен, и покрај изјавите на рускиот претседател Владимир Путин за нивна ...