TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти наведе список со имиња на Срби кои ги обвини за немирите на северот на Косово

Макфакс - 02.06.2023

Во Приштина се одржува вонредна седница на Собранието, каде на дневен ред е само една точка, ситуацијата на северот на Косово и Метохија. Премиерот Албин Курти, ја искористи седницата да ги таргетира Србите кои живеат на Косово и Метохија, ...

Реални опасности на Косово и „војна“ на тролови на македонската политичка сцена

Р.С.Европа

За да се смири состојбата, во северно Косово треба да се одржат нови локални избори

Мета

Курти: Крај на протестите и спроведување на бриселскиот договор пред нови избори

Локално

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Фактор

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа!

Фокус

Миловиќ: Да се ​​формира ЗСО, немаше да дојдеме во оваа ситуација

Макфакс

МКД Фактор Во Центар Локално Вечер Прес Локално Локално Република

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Слободен Печат - 02.06.2023

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека протестите во северно Косово се „протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник (поранешниот српски претседател, Слободан) Милошевиќ“, а не за нови избори во тие општини со мнозинско српско население.

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Либертас

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Zoom

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Канал5

Курти протестите во Митровица ги спореди со Милошевиќ

Република

Курти ги спореди лицата кои протестираа во Митровица, со оние кои го обожуваат Милошевиќ

Нетпрес

Курти: Протестите во северно Косово се протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник Милошевиќ

360 степени

24Инфо

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Канал5 - 02.06.2023

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај побара од пратениците во косовското Собрание да го поддржат неговото барање за гласање недоверба на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Небиу: Курти влегува во конфротација со меѓународната заедница бидејќи статус-кво не му одговара и оди во полза на Вучиќ

Локално

Рамуш Харадинај: Албин Курти и Вјоса Османи го вратија Косово како пред 10 години, денеска поднесете оставка

Република

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Република

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти на север – Тој е опасност за државата

Нетпрес

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Макфакс

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Точка

Кајгана Скопје1 Денешен А1 On 24Инфо Centar MTM Слободен Печат

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски ...

Макфакс - 02.06.2023

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било грешка. „Признавањето на Косово беше грешка, како и едностраната поддршка на Западот за Приштина“, ...

Вучиќ: Косово е дел од Србија, Курти да ги однесе наводните градоначалници на југ, тогаш ќе има вистинско помирување

Слободен Печат

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Макфакс

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Точка

ВУЧИЌ: ЗА ИТАЛИЈАНСКИ ВЕСНИК: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Денешен

Вучиќ: Курти нека ја повлече полицијата и ќе има мир

24Инфо

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Скопје1

Кајгана Точка

Пацоли го предупреди Курти: Не ги игнорирајте советите на Америка

А1 On - 01.06.2023

Лидерот на Алијансата за ново Косово, Беџет Пацоли изјави дека американските санкции не се добри, особено што се традиционални партнери. Пацоли вели дека што се однесува лично тој смета дека сега не требало да има локални избори на северот од Косово.

Косовската опозиција бара оставка од Курти и свикување на Советот за безбедност: „Треба да си многу кратковид за да станеш непријател на целиот демократски свет“

360 степени

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Frontline

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Lider

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

Макфакс

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

24Инфо

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

Точка

Република

Вучиќ за Си-ен-ен: Признавањето на независноста на Косово повеќе не е тема, Србија е задоволна од ставот на САД

МКД - 01.06.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ синоќа изјави за американската телевизија Си-ен-ен дека признавањето на независноста на Косово од Белград повеќе не е тема и дека сега само се зборува за процесот на нормализација на односите на двете страни.

Вучиќ за CNN: Меѓународната заедница да преземе акција против оние кои се тврдоглави и го загрозуваат мирот

Фокус

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Макфакс

Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен:Повикувам на мир

Вечер Прес

Александар Вучиќ за CNN: Приштина имаше само една задача, да формира ЗСО, но не го направи тоа

Точка

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Скопје1

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Press24

Денешен Lider 24Инфо Centar Слободен Печат Либертас MTM Република

Катастрофа – не е фер, вели Курти откако Американците го исклучија Косово од воена вежба

360 степени - 31.05.2023

Мислам дека не е фер, но кој сум јас да одлучам, вели косовскиот премиер кој сепак нагласува дека САД се незаменлив пријател и партнер на Косово Курти се наоѓа во Братислава, од каде денеска и претседателот на Франција, Емануел Макрон, испрати јасна ...

Утре средба Борел-Вучиќ во Кишињев

Р.С.Европа

Утре во Кишињев Вучиќ ќе се сретне со Борел

Канал5

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Бизнис Вести

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Опсервер

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Бриф

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

365

Frontline ТВ21 Слободен Печат +инфо Во Центар Zoom Фокус 24Инфо

Американскиот амбасадор во Белград: „Приштина ќе сноси последици“

МКД - 31.05.2023

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Белград Кристофер Хил изјави дека Приштина ќе сноси последици за тоа што не ги послушала советите на Вашингтон. Хил додаде дека тоа ќе се одрази на односите со Вашингтон, но дека ни тој не е запознаен ...

Хил: САД се против потезите на Приштина, ќе има последици

360 степени

Хил: Приштина ќе ги сноси последиците, постапи спротивно на сите совети што ги дадовме

Фокус

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Либертас - 31.05.2023

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска во Белград изјави дека САД се „апсолутно против“ потезите на владата на косовскиот премиер Албин Курти. Хил потсети на зборовите на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Приштина ...

Амбасадорот Хил предупреди дека Косово ќе се соочи со последици поради постапките на Владата во Приштина

24Инфо

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Бизнис Вести

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Бриф

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Frontline

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Опсервер

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Курир

Во Центар Независен Слободен Печат Канал5 +инфо Press24 365 Нетпрес