TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американската католичка црква крена бунт против вакцината на Џонсон и Џонсон

Press24 - 03.03.2021

Американската католичка црква е против вакцината на Џонсон и Џонсон бидејќи велат дека е произведена на база на клеточни ткива добиена од арботус. Црквата ги повика следбениците да ја избегнуваат оваа вакцина, тврдејќи оти е развиена, тестирана и ...

Кинезите до јуни планираат да вакцинираат 40 проценти од населението

Канал5

Епидемиолошката состојба се влошува, а во Македонија нема ниту нови мерки, ниту вакцини

Курир

Полска ќе ја произведува вакцината против коронавирусот на „Novavax“

Нетпрес

Нов скандал ја тресе Шпанија-сестрите на кралот Фелипе се вакцинирале во Абу Даби, не можеле да чекаат да им дојде редот

Независен

Американската католичка црква во бунт против вакцината: Дали се произведува на клеточни ткива од абортус?

Локално

По 200 доктори дневно примаат вакцина против Ковид, нови дози се уште нема

Сител

Нетпрес Сител Локално Локално +инфо Сакам да кажам 24Инфо Gostivarpress.mk

Германија сепак ќе им ја дава вакцината на АстраЗенека и на постарите од 65 години

Канал5 - 03.03.2021

Германскиот министер за здравство денеска објави дека вакцината на AstraZenecа ќе биде одобрена и за оние над 65 години, додека Унгарија планира да ја прошири употребата на вакцината на оние над 60 години и покрај првичните тврдења .

Јужна Кореја ја истражува смртта на две лица,кои починале откако примиле вакцини на АстраЗенека

Канал5

Во Јужна Кореја се истражува смртта на две лица откако примиле вакцина на Астразенека

Вечер Прес

Ревакцинација после 12 недели дава подобри резултати

Вечер Прес

Унгарија планира да ја прошири употребата на вакцината на „АстраЗенека“

Независен

Министерка oд БиХ порача дека вакцината на „Астразенека“ е за сиромашни, компанијата размислува за тужба

Точка

Истражување: Eдна доза на вакцина ја намалува хоспитализацијата

+инфо

+инфо Слободен Печат Слободен Печат Локално 24Инфо Сител Либертас MakPress

Во рации во Кина и Јужна Африка запленети лажни вакцини против ковид-19

360 степени - 03.03.2021

Уапсени се 84 лица кои биле дел од криминалната мрежа Интерпол предупреди дека целта на криминалците се домови за стари лица каде ги нудат лажните вакцини Полицијата уапси 84 осомничени и заплени илјадници лажни вакцини против ковид-19 во рации во ...

Интерпол: Во Кина и Јужна Африка запленети стотици лажни вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Press24

Лажни вакцини против ковид-19 откриени во Јужна Африка

Вечер Прес

Интерпол откри големо количество фалсификувани вакцини во Јужна Африка (ФОТО)

Канал5

Интерпол извести за првите заплени на фалсификувани вакцини против Covid-19

Нетпрес

Интерпол: Во Јужна Африка и Кина запленети лажни вакцини против Ковид

24Инфо

Н.Македонија Скопје1 Курир Република

Австриски Тирол зафатен од јужноафриканскиот сој

Нетпрес - 03.03.2021

Австрија ќе прими дополнителни 100.000 дози од вакцината на „Pfizer/BioNTech“ против Covid-19 со којашто ќе се вакцинираат возрасните лица во алпскиот регион Тирол, едно од најголемите жаришта на јужноафриканскиот сој на коронавирусот во Европа, ...

Преку ред се вакцинирале функционери и фудбалери, палестинската управа критикувана

Курир

Австриски Тирол стана едно од најголемите жаришта на јужноафриканскиот сој во Европа

Press24

Околу 90% од Израелците над 50 години се вакцинирале или прележале Ковид-19

Република

Вакцинираат фудбалери и познати личности, а немаат доволно дози за здравствените работници

Локално

Србија е прва во Европа по бројот на граѓани со две примени дози на анти-ковид вакцината

Слободен Печат

Во Израел 90 отсто од населението постаро од 50 години вакцинирано со една доза или излекувано

24Инфо

Фактор Денешен Бизнис Вести Во Центар Фокус Опсервер Сител Република

Шпанските принцези критикувани поради вакцинирањето во Емиратите

Нетпрес - 03.03.2021

Шпанското кралско семејство е на ударот на критиките, откако сестрите на кралот Филип Шести потврдиле дека се вакцинирале против коронавирусот во текот на посетата на нивниот татко во Обединетите Арапски Емирати, со што ги заобиколиле шпанските ...

Шпанците гневни, принцезите Елена и Кристина се вакцинирале во Абу Даби

+инфо

Ваксинирањето на шпанските принцези Елена и Кристина во ОАЕ ги разгневи Шпанците

Frontline

Вакцинирањето на шпанските принцези Елена и Кристина во ОАЕ ги разгневи Шпанците

24Инфо

Вакцинирањето на шпанските принцези во ОАЕ ги разгневи Шпанците

Кајгана

Ваксинирањето на шпанските принцези Елена и Кристина во ОАЕ ги разгневи Шпанците

Опсервер

Ваксинирањето на шпанските принцези Елена и Кристина во ОАЕ ги разгневи Шпанците

Либертас

MakPress

Бајден: До крајот на мај ќе имаме доволно вакцини за сите возрасни Американци

МКД - 03.03.2021

САД ќе имаат доволно вакцини против коронавирус за сите возрасни Американци до крајот на мај, рече претседателот Џо Бајден откако компанијата Мерк се согласи да ја произведува вакцината на својот конкурент Џонсон и Џонсон.

До крајот на мај во САД ќе има вакцини за сите, Македонија се уште ги чека своите вакцини

OhridNews

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има доволно вакцини за сета возрасна популација

Опсервер

Бајден ги уверува Американците: Ќе имаме доволно вакцини за сите до крајот на мај

Точка

Бајден: До крајот на мај ќе имаме доволно вакцини

Centar

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има вакцини за сите

Бизнис Вести

Бајден: До мај доволно вакцини за сите возрасни граѓани

Локално

Опсервер Либертас Слободен Печат Вечер Прес MakPress Курир Опсервер Слободен Печат

(ВИДЕО) КАНТРИ ДИВАТА СЕ ВАКЦИНИРАЛА! Доли Партон запеала на столчето, а минатата година дала 1.000.000 долари за ...

Екран - 03.03.2021

Легендарната кантри пејачка Доли Партон ја прими својата прва вакцина и се пофали со тоа на социјалните мрежи, поканувајќи ги нејзините обожаватели и другите да го сторат истото. „Доли доби доза од својот лек“, напишала во описот на видеото што го ...

Доли Партон ја прими вакцината против ковид-19 во чиј развој вложи милион долари

Сакам да кажам

Доли Партон ја прими вакцината против коронавирусот: Доли доби доза од сопствениот лек

Слободен Печат

(ВИДЕО) Доли Партон се вакцинираше со песна

iPortal

Доли Партон прими вакцина против Ковид-19

MTM

Вакцинирање со песна: Доли Партон пееше „Вакцина, вакцина…“ и ја прими првата доза Модерна

Денешен

Доли Партон се вакцинираше со песна

Опсервер

Либертас MakPress Скопје инфо +инфо Независен

Криза во словачката Влада поради руската вакцина Спутник

24Инфо - 03.03.2021

Словачката владејачка коалиција, која ја сочинуваат четири партии, ја зафати криза откако премиерот Игор Матович ги изостави коалициските партнери и нарача руски вакцини Спутник против Ковид-19.

ЕМА: Без промена во опсегот помеѓу две дози вакцини против корона вирус

Независен

Поглед одблизу за руската двојна стратегија преку Спутиник V

CivilMedia

ЕМА на 11 март ќе одлучува за употребата на вакцината на „Џонсон&Џонсон“ во ЕУ

Опсервер

ЕМА на 11 март ќе одлучува за употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон” во ЕУ

Слободен Печат

ЕМА на 11 март ќе одлучува за употребата на вакцината на „Џонсон&Џонсон“ во ЕУ

Либертас

Европската агенција за лекови на 11 март ќе одлучува за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Н.Македонија

MakPress Слободен Печат Република MakPress Frontline Опсервер Либертас Вечер Прес

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Сител - 02.03.2021

Вакцина против Ковид-19 до денеска до 13:30 часот примиле 2680 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје, а се врши со вакцини од ...

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Слободен Печат

Вакцинирани 2.680 здравствени работници, а над 118.000 граѓани се пријавиле за вакцина против Ковид-19

Фокус

Вакцинирани 2680 здравствени работници – над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

ТВ21

118 000 граѓани се пријавиле за вакцинација против ковид-19

+инфо

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Независен

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

CivilMedia

Нетпрес 24Инфо Frontline Република Опсервер Канал5 Курир Либертас

Хрватска вчера побара вакцини од Русија - ќе добие милион дози за една недела

Press24 - 03.03.2021

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“. Хрватската страна подготви документација за договорот. Руската амбасада во Република Хрватска ги објави преговорите вчера ...

Русија подготвена за една седмица на Хрватска да ѝ испорча милион дози од вакцината „Спутник V“

Нетпрес

Русија е подготвена да достави еден милион дози вакцини во Хрватска

24Инфо

Хрватска нема да ја чека ЕУ, побара руски вакцини

Локално

И Хрватска нема да ја чека ЕУ, се бара дозвола за Спутник V

24Инфо

Хрватска нема да чека на ЕУ: Преговара со Русија за набавка на вакцините Спутник V

Press24

Хрватска нема да чека на ЕУ: Преговара со Русија за набавка на вакцините Спутник V

Либертас

Опсервер Сител Курир Слободен Печат Либертас Скопско Ехо MakPress Точка

Унгарија се бори со големиот број на ковид пациенти

Алфа - 03.03.2021

Пандемијата со ковид-19 никако да стивне во Унгарија. И покрај рестрикциите, кои ќе траат до 15-ти март, и масовната вакцинација, бројот на починати и хоспитализирани никако да падне. Во последното деноноќие, регистрирани се 136 починати и 4200 нови ...

Лавров: Ковид-пасошите во ЕУ се спротивни на доброволната вакцинација

Скопско Ехо

Недоволната продукција на вакцините, причина, според Заев за доцнењето кај нас, вчера нови 726 заболени од Ковид-19

Бизнис Вести

Недоволната продукција на вакцините, причина, според Заев за доцнењето кај нас

Независен

Заев: Недоволната продукција на вакцините е причина за доцнењето, вчера 726 нови ковид случаи

Frontline

Недоволната продукција на вакцините, причина, според Заев за доцнењето кај нас, вчера нови 726 заболени од Ковид-19

Опсервер

Недоволната продукција на вакцините, причина, според Заев за доцнењето кај нас, вчера нови 726 заболени од Ковид-19

24Инфо

Press24 Сител Вечер Прес 24 Вести Денешен Либертас MakPress 24Инфо

Преку КОВАКС до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Опсервер - 02.03.2021

– Генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека се очекува преку програмата КОВАКС до крајот на мај да бидат испорачани 237 милиони дози вакцини против Ковид-19 на компанијата АстраЗенека ...

Преку КОВАКС до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

24Инфо

Преку КОВАКС до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Независен

Преку КОВАКС до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Либертас

Преку ковакс-системот до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Република

Преку КОВАКС до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

MakPress

Околу 1,8 милијарди дози вакцини ќе се набават преку Ковакс

+инфо

Вечер Прес Точка Сител Н.Македонија Опсервер Независен MakPress Глас на Америка

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

24Инфо - 02.03.2021

Претседателот Мило Ѓукановиќ побара затворање на границите на Црна Гора и забрзана имунизација затоа што, како што рече, здравјето на граѓаните е во сериозна опасност. Ѓукановиќ рече дека бројот на починати е „страшен”, како и бројот на заразени од ...

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Опсервер

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Сител

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Либертас

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

MakPress

Ѓукановиќ: Здравјето на граѓаните е во сериозна опасност.

Р.С.Европа

Претседателот Ѓукановиќ бара Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Курир

Република

Ѓукановиќ: Затворете ги границите (ВИДЕО)

МКД - 02.03.2021

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ побара затворање на границите поради влошената епидемиолошка ситуација во земјата. Тој денес им се обрати на граѓаните на Црна Гора, а во снимката наведе дека ситуацијата од април и мај, кога состојбата во ...