TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борис Џонсон: Нека почне заздравувањето (ВИДЕО)

МКД - 13.12.2019

Британскиот премиер и лидер на конзервативците Борис Џонсон се надева дека победата на неговата партија на парламентарните избори ќе донесе „затворање“ на дебатата за брегзитот и ќе го почне „процесот на заздравување“.

Протести во Лондон против победата на Џонсон

Р.С.Европа - 13.12.2019

Неколку стотина граѓани на Лондон маршираа низ центарот на градот во знак на протест против резултатите на изборите во Британија на кои победи партијата на премиерот Борис Џонсон. Тие извикуваа „Борис Џонсон: Не мојот премиер“ и „Борис, Борис, ...

Протест во Лондон против Џонсон : Ти не си наш премиер!

Канал5 - 13.12.2019

Вчера во Велика Британија, се одржаа вонредни избори каде со огромно победи на Борис Џонсон и неговата Конзервативна партија. Веќе вечерва, демонстрантите се собраа пред неговата канцеларија.

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

Фактор - 13.12.2019

Растот на фунтата за 2.5 отсто во однос на доларот на дневно ниво, немало од деведесетите години на минатиот век. Oва се случи по веста дека Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон однесе убедлива победа на изборите.

Џонсон со убедлива победа, но дури сега доаѓаат проблемите

Канал5 - 13.12.2019

Премиерот на Британија, Борис Џонсон, иако дојде до убедлива победа на предвремените избори, но по прославите го чека враќање во реалноста. Џонсон сега треба да го ратификува договорот за раздолжување што го договори со ЕУ во октомври за одложување ...

Според официјалните резултати конзервативците освоија 365 пратенички места

А1 On - 13.12.2019

Според официјалните резултати од вчерашните вонредни парламентарни избори Конзервативната партија на Борис Џонсон освои 365 пратенички места. Додека Лабуристичката партија освои 203, Шкотската национална партија 48, а Либералните демократи 11 ...

Џонсон се надева дека ќе се затвори дебатата за Брегзит

Р.С.Европа - 13.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон изрази надеж дека со победата на неговата партија на предвремените избори ќе се затвори дебатата околу Брегзит и со тоа ќе се овозможи заздравување на земјата.

Борис Џонсон победи на предвремените парламентарни избори во Велика Британија

Сител - 13.12.2019

Борис Џонсон и Ториевци ја однесоа победата на парламентарни избори во Велика Британија. Според последните информации, како што пренесуваат британски медиуми конзервативцките освоиле 364 мандати во 650-члениот парламент, а лабуристите 203.

Борис Џонсон апсолутен победник!

Канал5 - 13.12.2019

Актуелниот британски премиер Борис Џонсон ги одведе конзервативците до историска победа на предвремените парламентарни избори, кои беа и своевиден референдум за излезот на Британија од Европската Унија.

Борис Џонсон победи на изборите во Британија

Глас на Америка - 13.12.2019

Во говор пред неговите поддржувачи, тој нагласи дека Британија ќе излезе од ЕУ до 31 јануари ВАШИНГТОН — Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека гласачите и` довериле на неговата Конзервативна партија моќен мандат за да ја извади Британија ...

Британските конзервативци со најубедлива победа од времето на Маргарет Тачер

А1 On - 13.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон се сретна со кралицата Елизабета Втора и формално побара да формира Влада во нејзино име. Џонсон помина повеќе од половина час во Бакингемската палата каде беше спроведен уставниот ритуал, јави Би-Би-Си.

Борис победи, Велика Британија загуби

Deutsche Welle - 13.12.2019

Изборите во Велика Британија беа натпревар во непопуларност. Исходот е дека народот најмалку го мрази Борис Џонсон и оти уште повеќе се плаши од ветувањата на Џереми Корбин, коментира новинарот на ДВ, Роб Маџ.

5 причини зошто Лабуристите изгубија

Оff.net - 13.12.2019

Наспроти тоа што се изнапишува медиуми за Џонсон и Конзервативците, тие изборите ги завршија со 364 пратеници од 650 места. Ова се 66 пратенички места повеќе отколку на минатите избори, а во исто време 38 места над потребното парламентарно ...

Британците повторно гласаа за Брегзит

Алфа - 13.12.2019

Британците повторно гласаа за Брегзит, доказ за ова е убедливата победа на изборите на британскиот премиер, Борис Џонсон. Со тоа што, сега има слободен пат до поддршка во парламентот за договорот со ЕУ, и до исполнување на предизборното ветување – ...

(видео)Убедлива победа на Џонсон на парламентарните избори во Велика Британија

Телма - 13.12.2019

Не сакавме да ги распишеме, а овие избори станаа историски, конзервативците на Борис Џонсон извојуваа убедлива победа на парламентарните избори во Велика Британија. Според последните податоци на Би-Би-Си, ториевците освоија 364 мандати во ...

Пет причини за убедливата изборна победа на Борис Џонсон

Слободен Печат - 13.12.2019

Имаше кратки и јасни пораки кои упорно и без прекин ги повторуваше, а на гласачите им „влегоа во уво“, сметаат британските медиуми. Убедливата победа на Борис Џонсон веројатно го изненади и него.

Лидерите му честитаат на Џонсон за изборната победа

Р.С.Европа - 13.12.2019

Лидерите на ЕУ ја поздравија изборната победа на британскиот премиер Борис Џонсон. Тие очекуваат брз излез на Британија од Унијата и продолжување на разговорите за договор за слободна трговија, дури и тие да бидат тешки.

Британците повторно гласаа за Брегзит

Deutsche Welle - 13.12.2019

Борис Џонсон има слободен пат пред себе: актуелниот премиер на Велика Британија освои големо мнозинство во Долниот дом на парламентот. По убедливата изборна победа, тој на крајот на јануари сака да го испорача Брегзит. .

Кабинетот на канцеларката Ангела Меркел му честита на Џонсон

Макфакс - 13.12.2019

Од кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел му ја честитаа победата на изборите на британскиот премиер Борис Џонсон. „Честитки до Борис Џонсон за сјајната победа. Се радувам што ќе соработувам со вас за пријателство и силна соработка меѓу ...

Коцкањето богато му се исплатеше на Борис Џонсон, наспроти сите изгледи

Н.Македонија - 13.12.2019

Автор: Лук Мекги Си-ен-ен Борис Џонсон реши да ја ризикува својата кариера за брегзит. Многупати претходно им докажа на неговите критичари дека не се во право. Кога летоска првпат застана на чело на Конзервативната партија, општото мислење беше дека ...

Борис Џонсон победи со огромно мнозинство, „излегуваме од ЕУ на 31 јануари по секоја цена“

МКД - 13.12.2019

Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон освои огромно мнозинство места во британскиот парламент - одлучувачки исход на изборите во кои доминираше брегзитот. Ова би требало да му овозможи на Џонсон да го оствари својот план следниот месец ...

Молскавичен скок на фунтата по победата на Џонсон

Макфакс - 13.12.2019

Британската фунта скокна повеќе од 2 проценти по веста дека Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон освоила убедлива победа на парламентарните избори, достигнувајќи 19-месечен максимум во однос на доларот и највисоко ниво во однос на ...

Корбин: Нема да ги водам лабуристите до следните избори (ВИДЕО)

МКД - 13.12.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин кажа дека нема да ја предводи партијата на следните ибзори по „многу разочарувачката ноќ“. Корбин порача дека ќе остане на челото на партијата за време на процесот на рефлектирање ...

Џонсон: Ова е историска победа и мандат за спроведување на Брегзит

Телма - 13.12.2019

-Сметам дека ќе се покаже дека ова беа историски избори кои ни дадоа шанса, во новата влада, да ја испочитуваме демократската волја на британскиот народ, истакна Џонсон. Тој наведе дека тоа е и шанса Велика Британија да се промени на подобро и да го ...

Голем триумф на Конзервативците и крах на Лабуристите во Британија

Алсат-М - 13.12.2019

Конзервативната партија на британскиот премиер, Борис Џонсон, оствари убедлива победа на изборите, а најновите проценки покажуваат дека обезбеди и убедливо мнозинство во парламентот. „Сметам дека ќе се покаже оти ова се историски избори кои ни дадоа ...

Големата победа на Борис Џонсон

Р.С.Европа - 13.12.2019

Владејачките конзервативци на премиерот Борис Џонсон победуваат на предвремените парламенатрни избори во Британија, покажуваат излезните анкети. Според нив, од 650 пратеници, Ториевците ќе имаат 368, односно 50 повеќе отколку што добија на изборите ...

Борис Џонсон вети спроведување на брегзит до 31 јануари по убедливата победа на изборите во Британија

Сакам да кажам - 13.12.2019

Борис Џонсон кажа дека ќе работи дење и ноќе за да ја оправда довербата на гласачите откако ги предводеше конзервативците до „историска“ победа на вчерашните парламентарни избори во Велика Британија.

Џонсон: Нема ако, нема но – Велика Британија ја напушта ЕУ

Макфакс - 13.12.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија до 31 јануари, изјави денеска премиерот Борис Џонсон по убедливата изборна победа. „Ќе го завршиме брегзит навреме, до 31 јануари, нема ако, нема но, нема можеби“, рече Џонсон во обраќањето пред ...

Британија и денот по изборите

Н.Македонија - 13.12.2019

Светот, а особено политичарите и јавноста во Европа, со нетрпение ги исчекуваат резултатите од предвремените избори во Британија. Избори што со право се опишуваат како нов референдум за брегзит, сага чиј крај не се гледа и по три години од првото ...

Трамп му честита на Џонсон за убедливата изборна победа

Макфакс - 13.12.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон за неговата убедлива изборна победа. „Честитки до Борис Џонсон за големата ПОБЕДА!“, напиша Трамп на „Твитер“.

Џонсон доби „моќен мандат“ за спроведување на брегзитот

Нетпрес - 13.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави во петокот дека убедливата победа на парламентарните избори му дава „моќен мандат“ за излегувањето на Обединетото Кралство од Европската унија. Премиерот Борис Џонсон кампањата ја фокусираше само на едно ...

Конзервативците на Борис Џонсон победуваат

Р.С.Европа - 13.12.2019

Владејачките конзервативци на премиерот Борис Џонсон победуваат на предвремените парламенатрни избори во Британија, покажуваат излезните анкети на Би Би Си и Скај њуз. Според нив, од 650 пратеници, Ториевците ќе имаат 368, односно 50 повеќе отколку ...

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Макфакс - 13.12.2019

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера. Тој кажа дека неговата влада добила силна поддршка за завршување на процесот за излез на земјата од ...

Борис Џонсон победи со огромно мнозинство и вети конечен излез од ЕУ на 31 јануари

Мета - 13.12.2019

Со 364 освоени места во парламент, Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон освои огромно мнозинство на вчерашните избори, предизвикувајќи изненадување со 47 места повеќе отколку на претходните избори.

Борис Џонсон освои апсолутно мнозинство на изборите

AKO - 13.12.2019

Конзервативниот лидер и актуелен премиер на Велика Британија, освои историска победа на предвремените парламентарни избори. Конечно тој доби комотна предност пред лабуристите, со што уште полесно ќе го спроведе својот план за Брегзит.

Џонсон: Без ако и ама – Велика Британија ја напушта ЕУ

Локално - 13.12.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европската унија до 31 јануари, истакна денеска британскиот премиер Борис Џонсон по убедливата победа на изборите. – Ќе завршиме со Брегзит на време, до 31 јануари, нема ако, нема ана, нема можеби, истакна Џонсон во ...

Мишел му честиташе на Џонсон: ЕУ очекува што поскоро гласање за Брегзит во парламентот

24Инфо - 13.12.2019

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска му честиташе на Борис Џонсон на победата на неговата Конзервативна партија на вонредните парламентарни избори во Велика Британија и порача дека ЕУ очекува британскиот Парламент наскоро да спроведе ...

Избори Британија: Џонсон ја отстрани и последната пречка за Брегзит

360 степени - 13.12.2019

Според првичните резултати од парламентарните избори во Велика Британија, Конзервативната партија на Борис Џонсон освои мнозинство гласови во Парламентот. Конзервативците освоија 354 места што е повеќе од поребните 326 за контрола во Парламентот, ...

(Видео) Брегзит им донесе триумф на конзервативците на Борис Џонсон на изборите во Британија

еМагазин - 13.12.2019

Актуелниот премиер на Британија, Борис Џонсон и неговата Конзервативна партија остварија голема победа на предвремените избори освојувајќи огромно мнозинство од гласовите. Џонсон изјави дека ваквите резултати му даваат цврст мандат да ја заврши ...

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија

Фактор - 13.12.2019

Борис Џонсон и Ториевците се надминаа себе си и на вчерашните парламентарни избори во Британија освоија, според проекцијата, 368 пратенички места, што е обезбедено мнозинство, а Островот е се поблиску до Брегзит по убедливата победа на ...

Корбин: Нема да ги предводам лабуристите на следните избори

Република - 13.12.2019

Лидерот на британската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека нема да ја предводи оваа партија на следните избори по „многу разочарувачката ноќ“. Корбин порача дека ќе остане на чело на партијата во текот на процесот на размислување за ...

Меј: Британија сега може да излезе од „политичка парализа“

Република - 13.12.2019

Поранешната британска премиерка Тереза Меј изјави дека резултатите од изборите, на кои Конзервативната партија освои убедлива победа, покажуваат дека Британија сега може да излезе од „политичка парализа“ кога станува збор за Брегзит.

Трамп му ја честиташе убедливата победа на Џонсон на изборите

Курир - 13.12.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на британскјиот премир Борис Џонсон му ја честиташе убедливата победа на изборите. „Честитки за Борис Џонсон на големата ПОБЕДА!“, напиша Трамп на Твитер.

Џонсон до конзервативците: Уживајте во славењето

Курир - 13.12.2019

Според резултатите од пребројувањето на гласачките ливчиња од вчера оддржаните парламентарни избори во Велика Британија, што утринава ги објави Би-Би-Си, Конзервативната партија на Џонсон освои 358 мандати, што е доволно „комотно“ мнозинство во ...

Борис Џонсон пред голема победа на изборите и реализација на Брегзит

Deutsche Welle - 13.12.2019

Конзервативната партија на Борис Џонсон е пред голема победа на предвремените парламентарни избори во Велика Британија, според излезните анкети. Се предвидува комотно мнозинство за Џонсон.

Први резултати од излезните анкети во Британија: конзервативците го имаат мнозинството

МКД - 13.12.2019

Според првите резултати од излезните анкети, Конзервативната партија го освои мнозинството пратеници во британскиот парламент. Како што пренесува Би-би-си, партијата на Борис Џонсон би требало да има 368 мандати, додека Лабуристичката партија на ...

Потоп на британските лабуристи, најлош резулат по повеќе од седум децении

Нетпрес - 13.12.2019

Британската Конзервативна партија ќе го има апсолутното мнозинство во новиот состав на британскиот парламент, што на премиерот Борис Џонсон ќе му овозможи да го спроведе излегвуањето на Обединетото Кралство на 31-ви јануари како и што вети, ...

Конзервативците на Џонсон пред убедлива победа

24Инфо - 12.12.2019

Конзервативците на британскиот премиер, Борис Џонсон освоија 368 мандати, Лабуристите на Jереми Корбин 191, Либералните демократи 13 места, Шкотите 55, Зелените 1 и Најџел Фараж без места во парламентот, покажа првата, но многу темелна излезна ...

Борис Џонсон пред убедлива победа на парламентарните избори во Британија

Сакам да кажам - 12.12.2019

Конзервативците на досегашниот премиер Борис Џонсон ќе бидат убедливи победници на денешните парламентарни избори во Велика Британија, кои би можеле конечно да ја решат судбината на брегзит, покажуваат излезните анкети на Би-Би-Си, Ај-Ти-Ви и на ...

ВОНРЕДНИ ИЗБОРИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА:  Победа на конзервативците на Борис Џонсон

Денешен - 12.12.2019

Според првичните резултати од излезните анкети, Конзервативната партија на Борис Џонсон освои мнозинство гласови на денешните вонредни парламентарни избори во Велика Британија. Конзервативците освоија 368 мандати, додека Лабуристичката партија на ...