TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска во Гостивар: Матурата ќе се полага како што е предвидено, испитот е законска обврска

Gostivarpress.mk - 22.01.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска при денешната посета во Гостивар, изјави дека годинава нема да има промени во концептот на полагање на државна матура, и дека најголемиот дел од матурантите веќе се подготвуваат за испитот, кој како ...

Царовска: Најголем дел од средношколците се подготвуваат за матура, нов концепт од следната година

Опсервер

Заедно со средношколците ќе работиме на нова концепција за полагање матура, вели Царовска

Frontline

Матурантите денеска на бојкот: Не се приклучаат на настава додека министерката не ги прифати нивните барања

PressingTV

Над 14 илјади ученици пријавија испити, матурата ќе се спроведе, бојкотот е неоправдан, вели Царовска

Факултети

Царовска: Оние што нема да продолжат во високото образование не мора да полагаат матура

Скопје инфо

Царовска: Матурата е европски критериум, важна за квалитетно образование

Centar

Слободен Печат Сител Фокус Независен Република Press24 Frontline Нетпрес

И покрај протестите, матура оваа година ќе има

А1 On - 22.01.2021

Законски утврдените рокови се испочитуваа, 15 илјади ученици од четврта година пријавија матура што укажува дека најголем дел од учениците се припремаат за матура, вели министерката за образование Мила Царовска.

Дел од матуранитете денеска не ја бојкотираа наставата

Канал5

Второто полугодие почна со хибридна настава, бојкот на дел од матурантите и дискусии за концепцијата за основно образование

Бизнис Вести

Второто полугодие не започна за сите

Алсат-М

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети на државната матура

Алсат-М

Царовска: Ниту еден наставник нема да остане без работа со новиот концепт во образованиет

Нова ТВ

Второто полугодие почна со хибридна настава, бојкот на дел од матурантите и дискусии за концепцијата за основно образование

Frontline

24Инфо Независен Опсервер ММС Слободен Печат Сител 24 Вести Кајгана

Сојуз на средношколци: Ќе бојкотираме додека МОН не попушти

360 степени - 22.01.2021

Од МОН посочуваат дека повеќе од 14 илјади матуранти ќе полагаат државна матура според утврдената концепција за матурски испит и дека измени се можни за наредната учебна година Министерката Мила Царовска постојано потенцира дека сака да поттикнува и ...

ВИДЕО | Трајковски од Средношколскиот сојуз: Еве шанса Царовска да го слушне критичкото мислење на младите

Слободен Печат

Средношколски сојуз: Не е проблемот во бројот на предмети, туку не се слуша мислењето на младите

Локално

Повеќето од средношколците против бојкот, 15.000 веќе пријавиле матура

Centar

Матурантите ја бојкотираат наставата

Вечер

Бојкотот на матурантите ќе трае најмалку една недела

Н.Македонија

Матурантите ја бојкотираат наставата

Centar

Точка 24Инфо Фокус Либертас Макфакс Слободен Печат

Бленди Ходаи за тв 24: Бојкотот продолжува, дел од учениците се соочуваат со притисоци

24 Вести - 22.01.2021

Дел од матурантите и денеска го продолжуваат бојкотот на наставата. Остануваат на барањата да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. Претседателот на средношколскиот сојуз Бленди Ходаи за тв 24 вели дека имало притисоци врз ...

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети на државната матура

Бизнис Вести

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети на државната матура

Независен

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети во државната матура

24 Вести

Матуранти од 20 градови не ги вклучија компјутерите, бојкотот ќе трае една недела

+инфо

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети на државната матура

Frontline

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети на државната матура

Канал5

Бриф Press24 Република 24Инфо MakPress Вечер А1 On ММС

Царовска: Нема бегање од актуелниот концепт за државна матура

Алсат-М - 21.01.2021

Различна е сликата со бојкотот на наставата од матурантите. Една гимназија во Скопје има поорганизирано дејствување, сите други се изолирани групи во дел од гимназиите. Во Медицинското, на пример, нема ниту еден ученик што бојкотира.

Царовска: Нема бегање од актуелниот концепт за државна матура, бојкотираат изолирани групи

Опсервер

Царовска за бојкотот на матурантите: Само една гимназија во Скопје има поорганизирано дејствување, сите други се изолирани групи

+инфо

Царовска: Повеќето матуранти не ја бојкотираат наставата

Макфакс

Царовска: Нема бегање од актуелниот концепт за државна матура, бојкотираат изолирани групи

24Инфо

Царовска: Повеќето матуранти не ја бојкотираат наставата

Вечер

Царовска за бојкотот: Нема бегање од актуелниот концепт за државна матура

360 степени

MakPress Frontline Локално Вечер Независен Press24 Точка Кајгана