TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научниците ги тестираат резултатите од првата вакцина против коронавирусот

Алсат-М - 09.04.2020

Брзото ширење на пандемијата со КОВИД 19 покрај драстичните промени во светскиот поредок, влијаеше и на светската медицина, а особено на полето на развој на вакцините. Генералниот директор на Меѓународниот институт за вакцини, Џероми Ким, рече дека ...

Германска компанија се обидува да пушти во промет вакцина против Корона на есен

Нова ТВ - 09.04.2020

Германската компанија CureVac сака да ги прескокне клиничките студии од фаза 3, за да се добие вакцина против коронавирус, изјави претседавачот на надзорниот на одборот на германската компанија за биотехника.

Вакцината која ја примаме по раѓање ја намалува смртноста од коронавирус? Дали една од најстарите вакцини во човештвото ...

Точка - 09.04.2020

Земјите во кои што е задолжително примањето на Бесеже вакцината против туберкулоза, имаат десет пати помала шанса за смртност од Ковид-19, отколку земјите во кои што таа вакцина не се применува.

Експертите тврдат дека само еден лек за ковид-19 нема да биде доволен

+инфо - 09.04.2020

Сите држави од светот ги здружија силите во обид да се пронајде лек или вакцина против коронавирусот, но експертите сметаат дека еден лек нема да биде ефикасен за сите луѓе на планетата. Во Кина, на пример, на пациентите заразени со коронавирусот им ...

Во јуни ќе се тестира вакцина против корона вирусот на граѓани во Германија и Белгија

Фокус - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот корона вирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Џинцу Чен: Светот очекува лек против корона, но изгледа еден нема да биде доволен

Независен - 09.04.2020

Во Кина врз пациентите заболени од корона вирусот испробани се сите потенцијални антивирусни лекови кои се или во фаза три клинички испитувања или веќе се одобрени за други индикации, но лекот сè уште не е пронајден, вели професорот Џунцу Чен од ...

Проф. Росоклија: Во интеракција на луѓето со животните, се создаваат корона вируси

Опсервер - 09.04.2020

ЧИТАЈЌИ ГИ ТЕОРЕТИЧАРИТЕ НА ЗАГОВОР Две најзначајни откритија во медицината се вакцините и антибиотиците. Очекуваниот животен век, од 40 години на почетокот на 20 век, денес е 80, благодарение пред сѐ на овие две откритија.

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Макфакс - 08.04.2020

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ, имаат стапка на смртност од коронавирус скоро шест пати пониска од нациите коишто не ја користат, открива една студија.

Додека не работат спортските , проработеа корона кладилниците

Канал5 - 08.04.2020

Бројни светски кладилници, а особено руски, вклучиле облози за коронавирус во отсуство на спортски настани. Индустријата за обложување е во огромна загуба со укинување на буквално сите спортски натпревари во светот, така што букмејкерите се ...

Светските букмејкери имаат квоти за тоа кој и кога ќе ја открие вакцината

+инфо - 08.04.2020

Светските букмејкери, во отсуство на спортски настани, нудат облози поврзани со коронавирусот, но се избегнува обложувањето на број на смртни случаи или инфицирани. Руските букмејкери , кои нудат обложување за откривањето на вакцината против ...

Можете да се кладите дали ќе се открие вакцина за коронавирус пред 31 декември

Слободен Печат - 08.04.2020

Повеќе светски кладилници, а најмногу руските, во постојаниот недостаток на спортски настани во својата понуда уфрлиле кладби поврзани со кризата околу коронавирусот. Така една руска кладилница во понудата има да се кладат луѓето на откривање на ...

Вакцинираните со бесеже поотпoрни на коронавирусот

Н.Македонија - 08.04.2020

Сѐ повеќе светски научни студии покажуваат интересна корелација меѓу бесеже-вакцината против туберкулоза (ТБ) и најновата состојба во светот со коронавирусот. Истражувањата што почнаа да се прават во повеќе научни центри, за да се открие дали оваа ...

Започна тестирањето кај луѓето со вакцина финансирана од Бил Гејтс

Курир - 08.04.2020

Во Соединетите Американски Држави, започна тестирањето со вакцина финансирана од страна на милијардерот Бил Гејтс. 40 лица, доброволци ја примија првата вакцина која што имаше одлични резултати кај животните.

Светските кладилници нудат облози поврзани со кризата со коронавирус

Локално - 08.04.2020

Обложувалската индустрија е во огромна загуба со укинувањето на практично сите спортски натпревари во светот, па клаидлниците се обидуваат на секој можен начин да ги намалат расходите нудејќи необични облози, пренесува хрватски „Индекс“.

ВАКЦИНАТА НА БИЛ ГЕЈТС: Доброволно ја примија 40 луѓе

Фактор - 08.04.2020

Вакцините кои се финасирани од страна на мултимилјардерот Бил Гејтс , почнаа пробно да бидат аплицирани на доброволци во Соединетите Американски Држави. Според научниците, вакцината до сега имала одлични резултати кај животните, по што, почна и ...

Русија на крајот на јуни почнува со тестирање на вакцината против коронавирус

Канал5 - 07.04.2020

Директор на голем руски истражувачки центар денеска му рекол на претседателот Владимир Путин дека од јуни неговата лабораторија е подготвена да тестира луѓе за експерименталната вакцина против коронавирус.

Русија во јуни може да тестира вакцина за коронавирусот, а нов тест за антитела да добие до крајот на седмицата

Нетпрес - 07.04.2020

Директорот на еден од најголемите руски истражувачки центир во вторникот на претседателот Владимир Путин во вторникот му рекол дека неговата лабораторија е подготвена од јуни да тестира на луѓе експериментална вакцина за новиот сој коронавирус SARS ...

Смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ е до 6 пати помала во држави кои ја користат БСЖ вакцината (документ)

Пулс24 - 08.04.2020

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање, каде што е вклучена БСЖ вакцината, имаат стапка на смртност на коронавирус скоро шест пати пониска од нациите што не ја користат истата, открива една студија.

21: Можни се и поригорозни мерки, апел за плаќање со картички, Мис Англија ја спушти круната и се вклучи во борба со ...

Frontline - 07.04.2020

Преглед на настаните на денот во 21 часот. ВО МОМЕНТОВ ги разгледуваме статистиките, сметаме дека мерките се сосема доволни , не размислуваме за воведување карантин 14 дена, но подготвени сме да воведеме и поригорозни мерки доколку се укаже потреба ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Frontline - 07.04.2020

Вакцината е составена од рекомбинантен протеин базиран на епитопите на површинскиот С-протеин на САРС-вирусот CoV-2 (Ковид-19). Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата ...

Дали руските научници ја создадоа вакцината против коронавирусот: СЗО ја ставила на списокот за потенцијален спас за ...

Локално - 07.04.2020

Светската здравствена организација ја ставила на списокот со потенцијални вакцини. Институтот за истражување за вакцини и серуми на Руската Федерална агенција за биомедицина објави денес дека нејзината вакцина против коронавирусот е вклучена во ...

Руска вакцина против Ковид-19 прва на прелиминарна листа на СЗО

Слободен Печат - 07.04.2020

Вакцината е составена од рекомбинантен протеин базиран на епитопите на површинскиот С-протеин на САРС-вирусот CoV-2 (Ковид-19). Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата ...

Руска вакцина против ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

+инфо - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Русија разви потенцијална вакцина за коронавирус, засега се тестира само на животни

А1 On - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

MakPress - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 прва на прелиминарна листа на СЗО

Република - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

24Инфо - 07.04.2020

– Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Опсервер - 07.04.2020

Санкт Петербург, 7 април 2020 () – Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од ...

Руската вакцина против COVID-19 на прелиминарна листа на СЗО

Кајгана - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Нетпрес - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Сител - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Денешен - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 прва на прелиминарна листа на СЗО

iPortal - 07.04.2020

Вакцината е составена од рекомбинантен протеин базиран на епитопите на површинскиот С-протеин на САРС-вирусот CoV-2 (Ковид-19). Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

Вечер - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО

4NEWS - 07.04.2020

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми при руската Федерална агенција за биомедицина, денеска соопшти дека неговата вакцина против новиот коронавирус се наоѓа на списокот на потенцијални вакцини, составен од Светската здравствена организација ...

Русија на крајот на јуни почнува со тестирање на вакцината против коронавирус

Курир - 07.04.2020

Директор на голем руски истражувачки центар денеска му рекол на претседателот Владимир Путин дека од јуни неговата лабораторија е подготвена да тестира луѓе за експерименталната вакцина против коронавирус.

Започна тестирањето кај луѓе со вакцина финансирана од Бил Гејтс

Нетпрес - 08.04.2020

Во Соединетите Американски Држави, започна тестирањето со вакцина финансирана од страна на милијардерот Бил Гејтс. 40 лица, доброволци ја примија првата вакцина која што имаше одлични резултати кај животните.

Започна тестирањето кај луѓе со вакцина финансирана од Бил Гејтс

Скопје24 - 08.04.2020

Во Соединетите Американски Држави, започна тестирањето со вакцина финансирана од страна на милијардерот Бил Гејтс. 40 лица, доброволци ја примија првата вакцина која што имаше одлични резултати кај животните.

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

24Инфо - 08.04.2020

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска од нациите коишто не ја користат, открива една студија.

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

MTM - 08.04.2020

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска од нациите коишто не ја користат, открива една студија.

Првите клинички тестови за вакцината против Ковид-19 во јуни во Белгија и Германија

Независен - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Kлинички тестови за вакцината против ковид-19 во јуни во Белгија и во Германија

+инфо - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Kлинички тестови за вакцината против ковид-19 во јуни

Нетпрес - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Првите клинички тестови за вакцината против Ковид-19 во јуни во Белгија и Германија

Република - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Првите клинички тестови за вакцината против Ковид-19 во јуни во Белгија и Германија

Либертас - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Првите клинички тестови за вакцината против Ковид-19 во јуни во Белгија и Германија

Курир - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Првите клинички тестови за вакцината против Ковид-19 во јуни во Белгија и Германија

Опсервер - 09.04.2020

Брисел, 9 април 2020 () – Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Првите клинички тестови за вакцината против Ковид-19 во јуни во Белгија и Германија

Сител - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Првите клинички тестови за вакцината против Ковид-19 во јуни во Белгија и Германија

Вечер - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.

Првите клинички тестови за вакцината против Ковид-19 во јуни во Белгија и Германија

Бриф - 09.04.2020

Германската лабораторија КјурВак од јуни ќе ги започне првите клинички испитувања за вакцината против новиот коронавирус во Германија и во Белгија, најави претседателот на надзорниот совет на компанијата, Жан Стефен.