TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пред да биде испратен во Владата, предлогот за уставните измени се разгледува во Министерството за правда

360 степени - 30.05.2023

Ова во изјава за МИА го соопштиле од Министерството, посочувајќи дека Предлог-иницијативата се проверува од технички аспект, по што ќе биде дадена на превод на албански јазик. Откако конечно ќе биде подготвена, таа ќе биде испратена во Владата на ...

24 анализа - Без уставни измени, Македонија во рикверц со три години

24 Вести

Предлог – иницијативата за потребата од уставни измени се разгледува во Министерството за правда

Бизнис Вести

Македонскиот идентитет е аксиома, Уставот треба да ја одрази државотворноста на македонскиот народ

Н.Македонија

Поделеност меѓу торбешкиот народ околу потребата од внесување во Уставот: „Турскиот претставник во Работната група ставил вето за Торбеши во Преамбулата“

Локално

Канал 5 дознава: Во преамбулата на Уставот ќе се впишат и Ерменците

Канал5

Во Уставот ќе влезат 3.500 Бугари, но не и 6017 Торбеши: Реакција на етничката заедница која има и тројца пратеници

А1 On

Бизнис Вести Опсервер 24Инфо МКД 24 Вести Алсат-М Сител Frontline

Без Бугари во Уставот нема добри односи со САД?

Н.Македонија - 30.05.2023

Oд ден на ден продолжува да се интензивира притисокот врз Македонија што поскоро таа да ги направи уставните измени и да ги внесе Бугарите во Уставот, а како што се стеснува временската рамка во која треба да се случи целата уставна процедура, така ...

„Да ја преземеме политичката одлука и цената за идните генерации“, рече Џафери за уставните измени кои ги чека од Влада

4NEWS

Собраниската процедура за уставните измени треба да започне и без обезбедено двотретинско мнозинство, смета Пендаровски

Телма

Во Собранието треба да почне процедура за уставни измени дури и да нема сигурни 80 пратеници, смета претседателот

360 степени

Пендаровски се пофали дека не бил искаран од Марфи, а смета дека уставните измени треба да влезат во Собранието и без 2/3

Денешен

(Видео) На 1 декември сами себе ќе се блокираме ако не се изгласаат уставните измени, затоа е загриженоста на САД, појасни Пендаровски

Макфакс

Пендаровски: Ставот на опозицијата за уставните измени е основа за загриженост на стратешките партнери

Бизнис Вести

Телма 24Инфо Точка Опсервер Локално Во Центар Zoom Денешен

Мицкоски и неговиот „јас па јас“ систем

Frontline - 30.05.2023

Пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Ако Мицкоски вели дека ќе оди на средба со Ковачевски, а попатно таквата средба од старт ја осуетува велејќи дека ќе има слабо фајде ако се бара од него поддршка за Уставните измени, тогаш тоа мене ми кажува две работи: прво, ...

Уставните измени во трка со времето, ќе се договорат ли Ковачевски и Мицкоски?

24 Вести

Ковачевски на лидерските ќе обезбедува 80 пратеници за отворање на Уставот

Слободен Печат

Стоилковски: Ковачевски ден поскоро да го достави на гласање прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство и да се распишат избори

MakPress

Ковачевски губи поддршка и кај своите пратеници за уставните измени

Алфа

(Видео) Стоилковски: Ковачевски да го достави на гласање во парламентот прашањето за уставните измени да се види дека нема мнозинство

Макфакс

Стоилковски:Ковачевски ден поскоро да го достави на гласање во Парламентот прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство и да се распишат избори

24Инфо

Курир MTM Zoom Канал5 Press24 МКД Република Нетпрес

Владата треба да ја усвои и да ја достави во Собранието Предлог-иницијативата за уставни измени

Либертас - 30.05.2023

Владата треба да ја усвои Предлог-иницијативата за уставни измени, подготвена од работната група, која потоа треба да ја предложи до Собранието. За отворање на Уставот, Предлог – иницијативата потребно е да добие двотретинска поддршка во Парламентот.

Ковачевски со важна порака до ВМРО, а и тие до него

Алсат-М

Владата треба да ја усвои и да ја достави во Собранието Предлог-иницијативата за уставни измени

Опсервер

Пратениците ја чекаат уставната иницијатива од Владата

МКД

Владата денеска ќе ги усвои уставните измени, Пендаровски сметa дека иницијативата треба да влезе во Собрание и без обезбедени 80 пратеници

Република

Пендаровски пак го смени ставот: Ја поддржува Владата да ги испрати уставните измени во Собрание и без обезбедени 80 пратеници

PressingTV

Владата треба да ја усвои и да ја достави во Собранието Предлог-иницијативата за уставни измени

Курир

Алсат-М 24Инфо Сител Канал5 24 Вести Нова ТВ Слободен Печат Денешен