TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Италија опаѓа бројот на новозаразени , денеска починале 570 лица

Канал5 - 10.04.2020

Во Италија 570 луѓе починале од коронавирус во последните 24 часа. Има 3951 новозаболени.Денешните бројки претставуваат позитивна промена од вчера кога 610 луѓе починаа од болеста „Ковид-19“ и имаше 4024 новозаболени.

Општина Куманово на кумановци им подели 15.000 маски

Телма - 10.04.2020

Со нови 25 заболени Куманово денеска има најголем број на позитивни од коронавирус во земјава. Вкупната бројка таму е 168 од кои 160 се во општина Куманово и осум во општина Липково. Меѓу новите позитивни на коронавирусот, како што изјави за Телма ...

Коронавирус имала и велешанката најдена почината дома со синот, тој е негативен, според Обдукцијата починала во јануари

Сакам да кажам - 10.04.2020

Коронавирус имала и велешанката Катица Маноилова (79) која во понеделникот беше најдена мртва заедно со синот во нејзиниот стан, потврди министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес-конференција.

Паѓа бројот на новозаразените во Италија, починаа 570 лица, 40 помалку од вчера

Слободен Печат - 10.04.2020

Во Италија во последните 24 часа од коронавирусот починаа 570 лица, додека новозаразени има 3.951. Во оваа земја вкупно заболени има 147.577 луѓе, додека починати 18.849. Оздравеле вкупно 30.455 ...

Во Италија од коронавирус починале 103 лекари и 28 сестри! Спасувајќи животи ги ризикуваат своите

Точка - 10.04.2020

Вкупните броеви за епидемијата на коронавирусот во Италија од почетокот на заразата до денес, зборуваат за 96.877 лица позитивни на коронавирус, 18.279 починати, 28.470 излечени, и се заедно 143.626 случаи од почетокот на епидемијата.

Спасовски: Со олеснување ги примив резултатите дека Заев и Мицкоски се негативни на коронавирусот

А1 On - 10.04.2020

„Со олеснување ги примив резултатите со кои се потврдува дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски имаат негативни резултати на тестовите за КОВИД-19“, напиша на својот профил на Фејсбук премиерот Оливер Спасовски.

Мајката и синот кои беа пронајдени мртви во Велес имале коронавирус

360 степени - 10.04.2020

Кај мајката и синот кој во понеделникот беа пронајдени пртви во стан во Велес е пронајден примерок од ковид-19. Мајката била на возраст од 89 години, а синот на 53. Податокот од обдукцијата за времето на смртта, го отвори и прашањето дали ...

Над 100.000 мртви од КОВИД-19 на светско ниво, во Велика Британија 980 починати во еден ден

Сакам да кажам - 10.04.2020

Велика Британија имаше уште еден тежок ден во борбата со коронавирусот откако во последните 24 часа во тамошните болници починале 980 пациенти, најмногу во еден ден досега. Со тоа вкупната бројка починати во земјата порасна на 8.958.

Четири нови смртни случаи од Ковид-19 во Грција и 56 нови заразени

А1 On - 10.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Грција се зголеми на 90 лица, откако во изминатите 24 часа уште четири лица починаа, соопшти денеска професорот епидемиолог Сотирис Циодрас на денешната редовна прес конференција во Министерството за здравство ...

Прелиминарна германска студија покажува дека стапката на смртност од Ковид-19 е 0,4 отсто

Точка - 10.04.2020

Прелиминарните резултати потекнуваат од студија направена во еден од најтешко погодените региони на Германија од пандемијата на коронавирусот и истите се донекаде смирувачки. Една статистика која често се слуша е “стапка на смртност”, односно ...

Стабилна е состојбата на заразеното бебе со Ковид 19

Република - 10.04.2020

Министерот за здравство на денешната редовна прес-конфренција извести дека бебето кое е заразено со Ковид 19 е добро. Заразеното бебе на коронавирусот кое е на Инфективната клиника во Скопје е во добра и стабилна состојба, кажа Филипче.

Повторно позитивни вести од Италија: Опаѓа бројот на смртни случаи и новозаразени

Локално - 10.04.2020

Во Италија во последните 24 часа починле 570 лица, додека бројот на новозаразени изнесува 3.951. Денешните бројки претставуваат позитивна промена од четвртокот, кога 610 луѓе починале од болеста Ковид-19, а 4.024 беше бројкат на новозаразени.

На носачот на авиони „Шарл де Гол“ 50 позитивни на коронавирус

Макфакс - 10.04.2020

Педесет члена на екипажот на францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ се тестирани како позитивни на коронавирусот, објави француското Министерството за одбрана, прецизирајќи дека тројца морнари биле превентивно евакуирани.

Денеска 100 дена од првиот случај со ковид-19 во кина

Алсат-М - 10.04.2020

Денеска е стотиот ден откако кинеските власти на 31 декември минатата година ја алармираа СЗО дека кај граѓани од Вухан се забележан нетипични случи на воспаление на белите дробови. Оттогаш во светот од корона вирусот се заразија над милион и ...

18: Заев негативен на тестот за корона вирус, сметка за донации за помош против епидемијата, вратени македонски граѓани ...

Frontline - 10.04.2020

Преглед на вестите до 18,00 часот. ВО редовната прес конференција, втора за денес на министерот Филипче, тој накратко соопшти дека и тестот кој го правел лидерот на социјалдемократите, Зоран Заев за корона вирус е негативен.

Оваа земја е голем победник: Сите заразени со коронавирус во неа се излечени

Курир - 10.04.2020

Откако се излечија сите 11 лица заразени со коронавирус, сега на Гренланд нема ниту еден позитивен. Во моментов тоа е единственото место во светот каде имало епидемија на коронавирус, а сите пациенти се ...

Социологот Татјана Стојановска Иванова предупредува – Во животот ќе следат промени предизвикани од Ковид 19

Слободен Печат - 10.04.2020

Во интервјуто направено со проф. д-р Татјана Стојановска – Иванова од Институтот за саоциологија при Филозофскиот фактултет на УКИМ, се разјаснува дилемата што ќе ни донесат деновите откако ќе запрат корона мерките и сите ние повоторно ќе сакаме ...

Коронавирусот е само почеток – дали пандемијата е една од 10-те библиски пакости?

Точка - 10.04.2020

Пандемијата коронавирус моментално ја пустоши нашата планета, иако некои сметаат дека таа набрзо ќе заврши, други тврдат дека истата е ‘вовед’ во последните денови... „Почеток на страдањата, Матеј 24:3-8.

Дали починатите мајка и син умреле од коронавирус?

24 Вести - 10.04.2020

Во Велес се истражува дали починатите мајка и син кои умреа под чудни околности пред неколку месеци всушност биле болни од коронавирус. Натаму оди истрагата во Велес – што ако се покаже како точно ќе биде навистина шокантно.

Состојба со ковид-19 до 17 часот: Расте бројот на заразени во Швајцарија

+инфо - 10.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.626.096 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 97.331, а оздравеле 366.499 луѓе. Белград – Во Србија има 238 новозаразени од коронавирус, 2.107 се хоспитализирани, а на ...

(Видео) Починатите од коронавирус во Њујорк се погребуваат на остров

Репортер - 10.04.2020

Беспилотни летала снимиле работници во затштини оддела како спуштаат ковчези во масовна гробница во градот Њујорк, каде секој ден расте бројот на починати како последица од коронавирусот. На снимките се гледа како работниците користат скалила за да ...

По тридневниот пад, благ раст на новозаразени, но далеку од врвот од минатата недела

360 степени - 10.04.2020

Нови 48 случаи на ковид-19 се регистрирани во земјава во последното деноноќие, соопштија од Министерството за здравство. Со тоа, бројот на дијагностицирани пациенти од коронавирусот во земјава се искачи на 711 лица.

Регистрирани 48 новозаболени, оздравени тројца, вкупно тестирани 496 лица

Канал5 - 10.04.2020

Нови 48 нови случаи на болни од коронавирусот се потврдени во последните 24 часа, информира Министерството за здравство. Во денешниот извештај ќе бидат евидентирани и два смртни случаи – притвореникот од Шутка, за кого министерот Филипче информираше ...

Пандемијата на Ковид 19 освен на физичакото удри и врз менталносто здравје

Алфа - 10.04.2020

Пандемијата на Ковид 19 освен на физичакото удри и врз менталносто здравје. Вознемиреност, страв, осаменост и слични симптоми чувствуваат многумина. По вчерашното самоубиство на 60 годишниот скопјанец кој беше позитивен на ковид 19, во јавноста се ...

БЕЗ ОДГОВОР: Дали некој ги поставил овие прашања во врска со КОРОНАВИРУСОТ?

Машки магазин - 10.04.2020

Сè уште нема доволно информации за коронавирусот кој се шири безмилосно ширум светот. Експертите едноставно ги дигаат своите раменици од многу причини, а непознатото предизвикува дополнителен страв и напнатост кај луѓето.

„Прашања и одговори: Како психолошки да го победиме коронавирусот“ во живо од 18:00 часот

CivilMedia - 10.04.2020

„Прашања и одговори: Како психолошки да го победиме коронавирусот“ во живо од 18:00 часот. „Со Иво Куновски, психолог и Маријана Станковиќ, специјалист по медицинска психологија и когнитивно бихевиорален консултант, двајцата од ЈЗУ Универзитетска ...

Хумористична серија за коронавирус ги подели Шпанците

Локално - 10.04.2020

Новиот шпански ситком, „Карантински дневници“, за животот под коронавирус покажува како жените во една од најтешко погодените земји балансираат помеѓу работата, родителството и домашната работа – со хумористичен пресврт.

Најнова вест: Велешанката која заедно со својот син беа пронајдени мртви во нивниот дом во Велес пред неколку дена била ...

Centar - 10.04.2020

Велешанката која заедно со својот син беа пронајдени мртви во нивниот дом во Велес пред неколку дена била позитивна на Ковид 19, објави Алсат-М . Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на вирусот, додека нејзиниот син, ...

Како Србија, Хрватска и Словенија реагираа на појавата на корона вирусот

Независен - 10.04.2020

Земјите во регионот различно реагираа на појавата на корона вирусот. Ова е компаративна анализа на мерките и зголемувањето на бројот на пациенти во Хрватска, Словенија и Србија. Додека епидемијата во Кина од својот врв почна да опаѓа, ситуацијата во ...

Бројката на позитивни на ковид-19 во земјава се искачи на 711

Телма - 10.04.2020

Нови 48 случаи на ковид-19 во земјава, од кои повеќе од половината се во кумановско, дури 25. Со тоа бројот на позитивни во Куманово се искачи на 168, додека во целата држава на 711. Во Скопје се регистрирани 11 нови случи со што во главниот град ...

Ковид-19 постои од декември, едно од двете мртви тела пронајдени во стан во Велес позитивно на вирусот

Алсат-М - 10.04.2020

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“. Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на вирусот, додека нејзиниот син, кој исто така ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – Ковид 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Канал5 - 10.04.2020

Списоци со наслов Корона вирус – Ковид 19 кои се прошириле на социјалните мрежи го вклучија алармот кај институциите и невладините. Агенцијата за заштита на личните податоци поднесе кривична пријава до државното обвинителство заради неовластено ...

ВМРО-ДПМНЕ искажува почит за новинарите: Тие се хероите кои навремено информираат, побрзо закрепнување за заразениот ...

Курир - 10.04.2020

ВМРО-ДПМНЕ оддава огромна почит за сите медиумски работници, кои во овие тешки денови се во 24 часовна готовност за навремено да не информираат за состојбите со коронавирусот, кај нас и во светот.

Во Италија од коронавирус починаа 103 лекари и 28 медицински сестри - спасуваат животи, а ги ризикуваат своите

Press24 - 10.04.2020

Вкупните бројки за епидемијата коронавирус во Италија од почетокот на заразата до денес говорат дека 96.877 лица се позитивни на коронавирус, 18.279 се починати, 28.470 лица се излекуваним се заедно 143.626 случаи од почетокот на коронавирусот.

Во Куманово 19 нови позитивни случаи на ковид-19

Телма - 10.04.2020

Нови 19 позитивни случаи на ковид -19 во Куманово. Градоначаникот на Куманово, Максим Димитриевски, за Телма изјави дека според последната информација која ја добил Општинскиот кризен штаб бројката на заболени од овој вирус на ниво на општина ...

(Галерија) Скопје спремно за викенд-карантин

еМагазин - 10.04.2020

На територијата на цела Македонија викендов, за прв пат е прогласен 24 часовен карантин, кој почнува денеска од 16 часот, а ќе трае до 5 часот наутро во понеделник. Уште од сабајле граѓаните на Скопје забразано ги завршуваа своите обврски и набавки ...

Француските лекари откриja уште еден необичен симптом на коронавирусoт

Макфакс - 10.04.2020

Треска, замор, сува кашлица и останување без здив се некои од најчестите симптоми на болеста Ковид-19, но тие не се доволни за да потврдат инфекција на коронавирус. Тоа може да се утврди само со тест.

Над милион и 600 илјади заболени од Ковид-19 во светот, починати над 95 илјади лица

Сител - 10.04.2020

Повеќе од 1 милион и 600 илјади заразени, над 95.000 починати и околу 358 илјади оздравени, ова е денешната состојба со коронавирусот во светот. Според бројот на заболени Њујорк со близу 160.000 ги надмина Италија и Шпанија.

Го ризикуваат својот за да ги спасат нашите животи: Во Италија 103 лекари починаа од корона вирус

Слободен Печат - 10.04.2020

Американскиот весник „Тајмс“ ја посвети својата насловна страна на својот најнов број за „јунаците на фронтот“, здравствените работници во борбата против Ковид – 19. Бројот на починати лекари од ден во ден се повеќе расте.

Тајван го извезува успешниот рецепт против коронавирусот

Н.Македонија - 10.04.2020

Автор: Ник Аспинвол Форин полиси Тајван доби светски признанија поради одговорот на пандемијата од коронавирусот. Додека светот ги затвори границите и воведе карантини за борба против епидемијата, лидерите бараат да го следат моделот на Тајпеј, а сè ...

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има 50 заразени со Ковид-19

Алсат-М - 10.04.2020

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има регистрирано 50 случаи на заразени со новиот коронавирус, соопштија властите. Ниту еден од 50-те членови на екипажот што се позитивни на Ковид-19 досега не е во „критична состојба“, се вели во ...

Куманово повторно со најмногу заразени, нови 25 случаи на корона вирус

Фокус - 10.04.2020

Нови 48 новозаразени од корона вирус се регистрирани во последниот извештај на министерството за здравство, со што вкупната бројка достигна 711 заразени. Според статистиките, најмногу нови случаи се регистрирани во Куманово – 25, потоа е Скопје – со ...

Во Велес вчера осум нови случаи на Ковид -19, вкупно 18 заболени

ТВ21 - 10.04.2020

Во Велес вчера се регистрирани осум новозаболени со Ковид-19, со што бројката се искачи на 18 заболени, а од ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес денеска информираат дека сите осум случаи се поврзани со претходно регистрирани заболени од Ковид-19.

Уредник во телевизија заболен од коронавирус е хоспитализиран во болницата „8 Септември“

Вечер - 10.04.2020

Уредник во телевизија е заболен од коронавирус, потврди Државниот санитарен и здравствен иснпекторат. Лицето е хоспитализирано во болницата „8 септември“ во Скопје, а присуство на вирусот е потврдено и кај член ан неговата фамилија кој бил во ...

Денеска гостин во „Само вистина“ гостин ќе биде eпидемиологот доктор Драган Даниловски

Канал5 - 10.04.2020

Како нашиот здравствен систем го преживува „ударот“ на корона вирусот? Дами и господа, повеќе или помалку навикнати на „корона-изолацијата“, вечерва во Само Вистина уште една ексклузивна здравствена едукација од првите на браникот на епидемијата и ...

Гутереш: Пандемијата е закана за меѓународниот мир и безбедност

Макфакс - 10.04.2020

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, го предупреди Советот за безбедност на ООН дека пандемијата на коронавирус е закана за меѓународниот мир и безбедност „што потенцијално би можело да доведе до зголемени социјални немири и ...

На новороден тигар му го дадоа името Ковид

Н.Македонија - 10.04.2020

Откако брачна двојка во Индија на новородените близнаци им ги даде имињата Корона и Ковид, во Мексико име по опасниот вирус доби и еден бенгалски тигар. Ковид нема ни полн месец, а сопствениците во зоолошката градина во која е роден, велат дека иако ...

Симулација на тоа како едно кашлање може да го рашири корона вирусот во супермаркет

Иновативност - 10.04.2020

Истражувачи од Финска направија симулација на тоа како капките кои ги исфрла некој заболен од корона вирус ако се накашла додека се наоѓа во супермаркет стојат во воздухот неколку минути и патуват низ рафтови, на тој начин заразувајќи ги сите ...

Словенија објави стабилизирање на бројот на заразени: Нема веќе неконтролирано ширење на ковид-19

360 степени - 10.04.2020

Словенечката Влада објави дека во земјата се потврдени 36 нови случаи на лица заразени со коронавирусот. Како што јави МИА од Љубљана, изминатите 24 часа се тестирани вкупно 1 234 граѓани.

Чешка ТВ-серија – „Љубов во време на корона“

Н.Македонија - 10.04.2020

Чешката државна телевизија, раководејќи се од претпоставката дека смеењето е најдобриот лек, одлучи да сними хумористична серија за животот во една зграда во Прага за време на тековната пандемија на коронавирусот.