TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнисмените од Влада бараат финансиска помош, не нови кредити, експертите велат мерките се коректни но имаат доста ...

Денар - 09.04.2020

Власта со контра удар до угостителите. Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека од Угостителската комора излегле со паушална анализа и имаат намера да предизвикаат паника во јавноста и во приватниот сектор.

Угостителите до Бектеши: Лесно е да се каже помошта е добра и ќе заврши работа, а многу е тешко во реалноста истото да ...

Курир - 08.04.2020

Никој не сака да ги отпушти вработените, и да не продуцира приход како фирма, вработените знаат во каква ситуација сме, лесно е да се каже помошта е добра и ќе заврши работа, а многу е тешко во реалноста истото да се спроведе, истакна Анѓеловски од ...

Бектеши дрско контра Групацијата на угостители: Мерките биле доволни и важеле за сите

Курир - 08.04.2020

Во вечерашната емисија „Топ Тема“ на Телма телевизија, дебата помеѓу Мартин Анѓеловски од Групацијата за угостителство и министерот за економија Бектеши Анѓеловски истакна дека не е лажна бројката на отпуштени работници, тоа се податоците со коишто ...

Ќе се формира фонд за туризам за помош на секторот по завршување на кризата

+инфо - 08.04.2020

Државата во наредните денови ќе формира фонд за туризам кој ќе работи во рамки на Министерството за економија и ќе има над два милиони евра на располагање за да им излезе во пресрет на угостителите, хотелиерите и туристичките агенции за надминување ...

Бектеши контра угостителите - ВМРО-ДПМНЕ со 8 предлог мерки за нив

Сител - 08.04.2020

Министерот Бектеши контра угостителите. Тврди дека не се точни нивните тврдења дека не им требаат владините мерки за поддршка затоа што ќе ги отпуштат работниците. Бектеши вели дека за мерките на Владата има голем интерес и затоа фондот на средстна ...

Бектеши: Моментално стоиме одлично со снабдувањето на основите производи кои се потребни, нема основ за паника

Слободен Печат - 08.04.2020

Владата на Република Северна Македонија ги информираше граѓаните и медиумите за сите детали поврзани со новите рестрикции на движењето на граѓаните на ниво на целата територија, кои почнаа да важат од денеска во 16 часот попладне.

Дел од угостителите се огласија на социјалните мрежи: Нема да ги отпуштиме вработените

24 Вести - 08.04.2020

Најавите за отпуштање на работници во угостителството се уцена и ширење паника, вели министерот за економија Бектеши, откако угостителите вчера јавно кажаа дека дале отказ на близу 15.000 работници, а трендот на отпуштање ќе продолжи и понатаму, ...

Бектеши: Најавите за отпуштање на работници се уцена и ширење паника

Алсат-М - 08.04.2020

Поплаките на угостителите и бизнисмените од малите и микро претпријатија за владата се само ширење паника и класична уцена. Вака министерот за економија Крешник Бектеши ги коментира негодувањата на дел од бизнис секторот во земјава за понудените ...

Угостителите и министерот за економија во вербална војна

Телма - 08.04.2020

Угостителите и министерот за економија влегоа во вербална војна. Тие тврдат дека 15 илјади вработени во угостителскиот сектор се веќе отпуштени поради пандемијата, Бектеши негира. Изјавија и дека илјадници угостители ги одбиваат владините мерки како ...

ВМРО-ДПМНЕ со предлог мерки за помош на угостителите

Канал5 - 08.04.2020

Субвенции за платите, ослободување од кирии и давачки кон државата се дел од мерките кои ги предлага ВМРО ДПМНЕ до Владата. За да му се помогне на угостителскиот сектор кој што е најпогоден од коронакризата и каде околу 30 илјади вработени се во ...

Ангеловски за Бекташи: Кај нас наместо да помогне, се заканува

Република - 08.04.2020

Мартин Ангеловски од Групацијата за Угостителство порачува: Во нормална држава министер ќе војува со непријателот, а не со сопствениот народ кој го избрал за да му помогне кога има потреба.

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките

Канал5 - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши контра угостителите. Вели дека не е време за уцени и сите мора да го понесат товарот од кризата. Откако угостителите вчера јавно кажаа оти нема да ги користат мерките од Владата бидејќи се селективни и ...

Угостителите бараат вистинска помош, Владата ги обвинува за уцени

Нетпрес - 08.04.2020

Над 30 илјади работни места во угостителскиот сектор се под закана поради коронакризата. Угостителите велат принудени се да ги отпуштат вработени бидејќи не се во можност да им исплатат плати и да ги подмират давачките кон државата.

Бектеши: Неточни се бројките на комората, голем е интересот на угостителите за бескаматни кредити

МКД - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес- конференција во Владата ги демантираше информациите на туристичко - угостителската комора при Сојузот на стопанско комори кои што беа презентирани вчера.

Нелоски: Предлагаме осум мерки за решение на проблемите на угостителите

Канал5 - 08.04.2020

Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и економијата, која и онака беше слаба и не втурна во економска криза.

ВМРО-ДПМНЕ со свои мерки за угостителите: Прифатете ги за да спасиме работни места

360 степени - 08.04.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција уште еднаш обвини дека владините мерки за справување со економските последици од коронавирусот нема да дадат ефект. Велат бројот на отказни решенија расте и тврдат дека 160 000 отпуштени граѓани се ...

Бектеши: угостителите да не уценуваат, да ги искористат мерките

Алфа - 08.04.2020

Наместо помош, добија обвинувања. Откако вчера угостителите алармираа дека поради финансиски проблеми отпуштиле 15 илјади работници за неполн месец, министерот за економија ги демантира. Информацијата не била точна, а нивните анализи ги оквалификува ...

Бектеши до угостителите: Не е време за уцени и нереални бројки за отпуштени работници (ВИДЕО)

360 степени - 08.04.2020

Ова не е време за уцени, многу е јасно дека сите по нешто ќе изгубиме во оваа криза. Работниците од платата, а угостителите од профитот. Државата исто ќе има големи загуби, но важно е сите да го пребродиме ова заеднички.

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

24 Вести - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Ова не е време за уцени, јасно е дека сите по нешто ќе изгубиме од оваа криза!

Фокус - 08.04.2020

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес конференција порача дека вчерашните укажувања на угостителите не се точни, посочувајќи дека ова не е време за уцени. „Владата имаше целосно разбирање за туризмот, транспортот.

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, уште 8 милиони евра за поддршка

Независен - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши денес на прес конференција ги оцени како невистинити бројките кои вчера ги кажа претставникот на Угостителско- туристичката комора при Сојузот на стопански комори дека без работа ќе останат 15 илјади вработени ...

Арсовска: Малите фирми веднаш се напаѓаат оти само го полнат буџетот со чесна работа, ама не финансираат политички ...

24Инфо - 08.04.2020

Даниела Арсовска, претседател на Сојузот на стопански комори на својот Фејсбук профил ги коментираше критиките кон угостителите, кои вчера одлучија да не ги прифатат мерките предложени од Владата и застана во нивна одбрана.

Бектеши до угостителите: Не е време за уцени, опфатени сте со првиот и вториот пакет економски мерки, ама не плаќавте ...

+инфо - 08.04.2020

Не е време за уцени, јасно е дека сите ќе изгубиме по нешто во оваа криза. Работниците нешто од нивната платата, угостителите дел од профитот, а ќе изгуби и државата и нејзините институции. Но важно е сите да го пребродиме овој период.

Бектеши: Не е точно дека се отпуштени 15.000 работници, угостителите веќе ги користат мерките од Владата

Вечер - 08.04.2020

Укажувањата на угостителите дека не ги користат мерките од Владата за помош на овој сектор не се точни, бидејќи од Развојната банка добивме информации дека постои голем интерес на компаниите од овој сектор за користење на бескаматните кредити, ...

Бектеши: Нереални и неточни се бројките на Туристичко-угостителската комора при ССК

Frontline - 08.04.2020

Голем е интересот и апликациите од угостителите за бескаматни ...

Бектеши влезе во војна со угостителите: Не ви се точни бројките, првин платете даноци, инспекциите ќе продолжат

Фактор - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши влезе во војна со угостителите по вчерашната прес-конференција на која тие порачаа дека нема да ги користат државните мерки за помош . Им порача да плаќаат даноци, да не бараат начин да работат на црно и дека ...

Прес-конференција на министерот за економија Крешник Бектеши (во живо)

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – ВО ЖИВО – Прес-конференција на министерот за економија, Крешник ...

(Видео) Прес на министерот за економија Бектеши

Независен - 19.05.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши, утре (вторник) со почеток во 10 часот, ќе одржи прес-конференција. Проследете ја во ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот за економија, Крешник Бектеши

Frontline - 19.05.2020

Прес конференција на министерот за економија, Крешник Бектеши, од медиа центарот на ...

Вклучување во живо: Прес-конференција на министерот за економија, Крешник Бектеши

Точка - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши, денеска 08.04.2020 (среда) со почеток во 12:30 часот, ќе одржи прес-конференција. Крешник Бектеши Министерство за економија Влада на ...

Даниела Арсовска: За оние кои не ги разбираат, едноставно е, ако си мртов како ќе работиш?

Опсервер - 08.04.2020

Денес угостителскиот сектор соопшти дека нема да ги користи економските мерки, бидејќи со вакви мерки само дополнително ќе се задолжат. Економска логика има, треба кризата да ја преживеат, за некој нов ден можеби да се обидат да работат повторно.

Угостители: Кредитите не ги сакаме, Владата да се погрижи за 15.000 работници кои веќе се одјавени

Телма - 07.04.2020

Кредитите не ги сакаме, а Владата да се погрижи за работниците, бидејќи до сега се отпуштени околу 15.000 лица од угостителскиот сектор, кој брои вкупно 29.000 работници. Ова денес и го порачаа на Владата илјадници угостители од земјава, групирани ...

Угостителството не работи, отпуштени 15.000 работници

Алсат-М - 07.04.2020

Близу 15 илјади вработени во угостителскиот сектор биле отпуштени од работа од појавата на коронавирусот. Угостителите најавуваат дека владините мерки нема да ги користат, а државата овие пари директно да ги намени за оние кој останале без работа.

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

А1 On - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат мерките на владата, отпуштени голем дел од вработените

Канал5 - 07.04.2020

Поразителни бројки објавија угостителите. Досега 60% или 15 000 вработени останале без работа во секторот. Велат дека сега оставаат државата да се грижи за работниците. „Веќе е почнат процесот на одјавување и по наши информации 60% низ цела ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, работници се отпуштаат оти немаат приходи

360 степени - 07.04.2020

Илјадници угостителски објекти кои се дел од туристичко-угостителската комора нема да ги користат мерките на Владата, бидејќи не можат да издржат дополнително задолжување. Денеска информираа дека се отпуштаат работници, бидејќи не можат да исплатат ...

15.000 вработени во угостителството останале без работа, угостителите нема да ги користат владините мерки

Сител - 07.04.2020

Околу 15.000 работници од угостителството се веќе одјавени од работа. Тоа е 60% од сите вработени во овој сектор. Угостителите веќе не бараат помош од Владата затоа што тие мерки што им се понудени не им се од корист и дополнително ќе ги задолжат.

Од 2 до 5 април биле затворени 48 угостителски објекти кои и покрај забраната работеле

Фокус - 07.04.2020

Од 2 до 5 април се затворени 48 угостителски објекти кои ги прекршиле владините мерки, изјави Магдалена Филиповска, претседателка на инспекцискиот совет. -Во изминатиот перидо се вршат засилени контроли.

Отпуштања во туристичко-угостителската дејност

24 Вести - 07.04.2020

Близу 15.000 работници вработени во угостителските објекти веќе добија откази, а трендот на отпуштање ќе продолжи и понатаму зашто околу 80% од угостителите велат дека не можат да исплатат плата ниту за март.

Угостителите нема да ги користат владините мерки, дополнително ќе ги задолжеле

24Инфо - 07.04.2020

Угостителите од сите градови во земјата кои по стапувањето на сила на уредбата на државата и мерките за заштита од вирусната инфекција не работат, соопштија дека нема да ги користат најавените мерки од Владата.

Угостителите алармираат: Не сакаме бескаматни кредити, отпуштивме 15.000 работници

+инфо - 07.04.2020

Блузу 15.000 работници вработени угостителски објекти веќе добија отказни решенија, а нивните работодавачи кои планираат да ги отпуштат сите 29.000 вработени, ја повикуваат владата да ги потроши парите од мерката бескаматни кредити и да ги обештети ...

Угостителите нема да ги користат мерките – ќе отпуштат вработени, па државата нека се грижи за нив

ТВ21 - 07.04.2020

Угостителите се собраа заедно. Носеа маски и ја запазија мерката за одржување растојание. Иако на оваа прес конференција ги почитуваа препораките и мерките на здравствените власти, сепак велат дека владините економски мерки нема да ги користат.

(ВИДЕО) Угостителите до владата: Нема да ги користиме мерките, работниците се отпуштаат, државата ќе треба да се грижи ...

Либертас - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата бидејќи тоа ќе значи нивно дополнително задолжување, што, како што велат, ...

Угостителите ќе ги презентираат своите ставови за ублажување од кризата

Либертас - 07.04.2020

– Туристичко-угостителска комора на Македонија денеска ќе ги презентира своите ставови и предлози за ублажување на последиците од коронавирусот врз овој сектор. Угостителите, како што информираат од Сојузот на стопански комори, сметаат дека ...

Не сакаме дополнително да се задолжуваме: Угостителите нема да ги користат владините мерки

Република - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата бидејќи тоа ќе значи нивно дополнително задолжување, што, како што велат, ...

Угостителите не ги сакаат владините кредити

Фактор - 07.04.2020

Угостителите нема да ги користат олеснителните мерки на Владата, зошто според нив тоа ќе значи понатамошно задолжување, кое нема да можат да го издржат. Побараа од Владата, парите кои се наменети за нив да ги потроши на работниците, нагласувајќи ...

Угостителите нема да ги користат мерките на владата, велат одјавени се 15.000 работници

Скопје1 - 07.04.2020

Околу 15.000 работници од угостителството се веќе одјавени од работа. Тоа е 60% од сите вработени во овој сектор. Угостителите велат дека веќе не бараат помош од Владата затоа што според нив тие мерки што им се понудени не им се од корист и ...

Угостителите ќе ги презентираат своите ставови за ублажување од кризата

Скопје инфо - 07.04.2020

Туристичко-угостителска комора на Македонија денеска ќе ги презентира своите ставови и предлози за ублажување на последиците од коронавирусот врз овој сектор. Угостителите, како што информираат од Сојузот на стопански комори, сметаат дека ...

Угостителите ќе ги презентираат своите ставови за ублажување од кризата

MakPress - 07.04.2020

Туристичко-угостителска комора на Македонија денеска ќе ги презентира своите ставови и предлози за ублажување на последиците од коронавирусот врз овој сектор. Угостителите, како што информираат од Сојузот на стопански комори, сметаат дека ...

Туристичко-угостителска комора со свои предлози за економската криза од коронавирусот

Р.С.Европа - 07.04.2020

Туристичко-угостителска комора на Македонија денеска ќе ги презентира своите ставови и предлози за ублажување на последиците од коронавирусот врз овој сектор, соопшти Сојузот на стопански комори.