TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија ја „спушта граничната рампа“ со Србија

24 Вести - 02.07.2020

Спуштање на граничните рампи за граѓаните на соседна Србија и Косово, како одговор на сериозноста на состојбата и неконтролирано ширење на коронавирусот. Оваа одлука утре ќе се најде на маса пред Комисијата за заразни болести, информираат од ...

Димитров: Нема политика во затворените граници на земјите од ЕУ за македонците

Сител - 02.07.2020

Македонија не размислува да ги затвори границите како реципроцитет за спуштените рампи кон земјите од Европската унија. Министерот за надворешни вели дека дневно се следи бројот на заразени во државите од што и ќе зависи дали земјава ќе воведе ...

Колони на бугарско- грчка граница

Телма - 02.07.2020

Одлуката на грчките власти да ги ограничат туристичките посети на државата на само неколку гранични премини доведе денеска до 15 километарска колона возила на преминот Кулата – Промахонас, јавуваат бугарските медиуми.

Владата сериозно размислува да ги затвори границите за српските државјани поради ширењето на коронавирусот во Србија

24 Вести - 02.07.2020

Владата сериозно размислува да ги затвори границите за влез на граѓани од Р. Србија, дознава неофицијално ТВ24 од висок владин извор. Според информациите, Владата размислува на ваков чекор после сериозната епидемиолошка состојба кај северниот сосед ...

Македонија изолирана – границите отворени

Сител - 02.07.2020

Србија, Косово и Албанија се единствениот избор за македонските патници откако Европската Унија вчера реши да ја изолира Македонија поради лошата слика со пандемијата на корона вирусот. Границите со соседна Грција остануваат затворени а македонскиот ...

Србите чекаат со саати да ја поминат грчката граница или се враќаат назад

24Инфо - 02.07.2020

Српските граѓани кои тргнале на одмор кон Грција се соочуваат со вистински пекол на граничните премини. Оние кои се упатиле кон саканите дестинации преку граничниот премин Кулата во Бугарија наидуваат на километарски долги колони, поради што се ...

Ќа ја затвори ли Владата границата за српски граѓани ?

Expres - 02.07.2020

Владата сериозно размислувала да ги затвори границите за влез на граѓани од Р. Србија, дознава неофицијално ТВ24 . Причина е сериозната епидемиолошка состојба кај северниот сосед. Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва треба да соопшти нови ...

Ниту Србите не можат преку Македонија да влезат во Грција

Курир - 01.07.2020

Грција привремено ги ограничи сите железнички и патни врски со Македонија и забрани влез на лица од таа земја, соопшти Министерството за надворешни работи за РТС . Министерството за надворешни работи посочи, по повод веста дека е отворен граничниот ...

ЕУ нè затвори уште најмалку две недели по дома, нема патување ни во Грција, ни во Бугарија

Алсат-М - 01.07.2020

Иако границите ни се отворени, опциите за патување во странство ни остануваат неколку – Косово, Албанија и Србија. Преку камерите на граничните премини Блаце, Табановце и Ќафасан може да се види проток на автомобили, но далеку помалку од ...

Грција ја крена па ја спушти рампата и забрани влез за сите странци до 15ти јули

Сител - 01.07.2020

Грција ги крена, но за кратко повторно ги спушти рампите на граничниот премин Евзони. Само неколку часа траеше одлуката за отворање на границите и можноста за слободен влез на туристи од земјите на Европската унија и третите земји кои се најдоа на ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Македонија границите остануваат затворени

Курир - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Северна Македонија границите остануваат затворени

Либертас - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Македонија границите остануваат затворени

Сител - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Северна Македонија границите остануваат затворени

24Инфо - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Листата се ажурира на секои 15 дена: Нова шанса да влеземе во Грција за две недели

Република - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Границите со Грција остануваат затворени за македонските државјани до 15 јули

360 степени - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но не и за македонските

МКД - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција од денес отворена за туристи, но не и за македонските државјани

Слободен Печат - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, за Македонија границите остануваат затворени

24 Вести - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грчките граници остануваат затворени за македонските државјани

Алсат-М - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Македонија границите остануваат затворени

А1 On - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но за Македонија границите остануваат затворени

Фокус - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Границите на Грција остануваат затворени за Македонците

iPortal - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но за Македонија границите остануваат затворени

Press24 - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грчките граници затворени за македоснките граѓани до 15 јули

+инфо - 01.07.2020

Во однос на копнените граници, на граничните премини со Северна Македонија, Албанија и Турција дозволени се преминувања само на жители на членки на ЕУ. Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од ...

За македонските државјани, границите кон Грција и понатаму ќе бидат затворени

Локално - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но не и за македонски државјани

ТВ21 - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грчките граници затворени за македонските граѓани до 15 јули

Нетпрес - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Листата се ажурира на секои 15 дена: Нова шанса да влеземе во Грција за две недели

Скопје инфо - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но за македонските граѓани границите остануваат затворенi

ММС - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи - ЗА МАКЕДОНИЈА ГРАНИЦИТЕ ОСТАНУВААТ ЗАТВОРЕНИ

Вечер - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција ги отвори границите за туристи, но не и за Македонија

Expres - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но за Северна Македонија границите остануваат затворени

Независен - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Останува спуштена рампата за туристи од пријателска С. Македонија

Денешен - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

Опсервер - 01.07.2020

Гевгелија,1 јули 2020 () – Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде ...

Преку ГП „Богородица“ се влегува во Грција, но патници нема

Независен - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

А1 On - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

Нема патници за влез во Грција преку Богородица

+инфо - 01.07.2020

Причината не е позната, а се претпоставува дека е страв од коронавирусот или пак непознатите процедури на кои инсистира грчката страна за влез во земјава, електронско пополнување на здравствени формулари, тестирање по случаен избор и означување на ...

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

Press24 - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

24Инфо - 01.07.2020

– Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони” но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица” каде утрово е невообичаено мирно ...

Граничните премини кон Грција отворени, но патници нема

Телма - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

ММС - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони” но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица” каде утрово е невообичаено мирно и ...

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

Курир - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

„Евзони“ отворен, нема патници ниту туристи

360 степени - 01.07.2020

Од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин на грчко-македонската граница „Евзони“, но ситуацијата е слична како и пред отворањето каде утрово е невообичаено мирно и нема патници и туристи.

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Северна Македонија границите остануваат затворени

Бизнис Вести - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

Бриф - 01.07.2020

Oд копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Северна Македонија границите остануваат затворени

Бриф - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

Либертас - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

Патници нема: Преку „Богородица“ се влегува во Грција

Локално - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

Преку ГП Богородица се влегува во Грција, но патници нема

Канал5 - 01.07.2020

Дежурната гранична служба на „Богородица" информира дека од утрово границата ја поминале на излез од земјава околу дваесетина возила. Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин ...