TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Декласификација на договорите за државна помош со странските инвеститори

24 Вести - 30.08.2017

Кој ставал потпис, за колкава сума и кој дал наредба да се држат во тајност договорите со странските инвеститори? Почнува операцијата за деклсификација на дискреционите договори. Во отсуство на официјални информации, досега се лицитираше со суми од ...

Се симнува превезот на тајноста, сите ќе знааат колку државни пари добиле странските фирми

Телма - 30.08.2017

Се симнува превезот на тајноста врз буџетските пари кои им беа давани на странските компании за тие да се привлечат да инвестираат и да работат во Македонија. Владата на вчерашната седница пресекла дека тие информацииу на никој начин не можат да ја ...

Декласификација на договорите со странските инвеститори и нов рок за легализација на дивоградбите

Алсат-М - 30.08.2017

Досегашните тајни договори со странските инвеститори ќе се објават. Владата на вчерашната седница донела одлука за декласификација на сите договори со странските инвеститори што ги склучи владата на ВМРО – ДПМНЕ.

Мицкоски: СДС со секој свој нов чекор ја турка државата кон зголемување на невработеноста и банкрот

Курир - 30.08.2017

Владата на Социјалдемократскиот сојуз спроведува катастрофална економска политика. Социјалдемократскиот сојуз со секој свој нов чекор ја турка државата кон зголемување на невработеноста и банкрот, ова денеска на прес-конференција го објави Христијан ...

Владата ќе ги објави договорите со странските компании - инвеститорите не биле информирани?

Сител - 30.08.2017

Кој склучувал договори со странските компании, колку договори се склучени и кој ги класифицирал договорите односно ги направил тајни? Ова се прашањата на кои јавноста ќе добие одговор во наредните седум дена.

Договорите со странските инвеститори на увид на јавноста

МРТ - 30.08.2017

Владата донесе одлука за декласифицирање на договорите со странските инвеститори за доделување државна помош. За седум дена Генералниот секретаријат треба да изготви листа на државните институции кои склучувале вакви договори.

Декласификација на договорите за државна помош со странските инвеститори

Локално - 30.08.2017

Граѓаните наскоро ќе дознаат колкава сума народни пари завршиле кај странските инвеститори во форма на субвенции со што конечно ќе стане јасно дали државата има поголема корист или е во загуба од начинот на привлекување странски инвестиции.

Мицковски: Декласифицирањето на договорите ќе влијае на потенцијалните странски инвеститори да дојдат во земјава ...

Стандард - 30.08.2017

„Владата на Социјалдемократскиот сојуз спроведува катастрофална економска политика. Социјалдемократскиот сојуз со секој свој нов чекор ја турка државата кон зголемување на невработеноста и банкрот“, смета Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Нема повеќе тајни договори за државната помош со странските инвеститори

+инфо - 30.08.2017

Генералниот секретаријат на Владата во рок од седум дена треба да изготви листа на државните институции кои склучувале такви договори. Договорите со странските инвеститори за доделување државна помош склучени во време на поранешната власт ќе бидат ...

Класифицираните информации за државна помош со странските инвеститори стануваат јавни

Канал 77 - 30.08.2017

Класифицираните информации поврзани со државната помош на странските инвеститори отсега стануваат јавни, одлучи Владата на 25-та седница. Генералниот секретаријат на Владата на Република Македонија има рок од 7 дена да изготви листа за тоа кој се’ ...

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

Вечер Прес - 30.08.2017

Како што соопшти денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, повикувајќи се на заклучоците од синоќешната владина седница, листата на институции и склучени договори треба да ја изготви Генералниот секретаријат на Владата.

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори...

Н.Македонија - 30.08.2017

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори Владата почнува со процесот на максимална отвореност кога станува збор за информациите од јавен интерес. Првиот чекор во оваа насока, како што беше речено на денешниот ...

Субвенциите за странските инвеститори што ги даваше претходната влада ќе станат јавни

Телма - 29.08.2017

Информациите и договорите за субвенции за странските инвеститори, што ги даваше претходната влада, ќе станат јавни. Владата на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на доверливите информации и договори за ...

Мицковски : потегот на Владата за декласифицирање на податоците ќе ги избрка странските инвеститори од Македонија

Канал5 - 30.08.2017

Владата на Социјалдемократскиот сојуз спроведува катастрофална економска политика, рече на прес конференција генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ , Христијан Мицковски. Социјалдемократскиот сојуз со секој свој нов чекор ја турка државата кон ...

Договорите со странските инвеститори на увид на јавноста

Р.С.Европа - 30.08.2017

Владата на вчерашната седница донесе одлука за декласифицирање на договорите со странските инвеститори за доделување државна помош. За седум дена Генералниот секретаријат треба да изготви листа на државните институции кои склучувале вакви договори ...

Ќе се декласифицираат договорите за државната помош која ја земаат странските инвеститори

Таратур - 30.08.2017

Граѓаните наскоро ќе дознаат колкава сума народни пари завршиле кај странските инвеститори во форма на субвенции со што конечно ќе стане јасно дали државата има поголема корист или е во загуба од начинот на привлекување странски инвестиции.

Кој склучувал договори за државна помош на странските инвеститори?

ТВ21 - 30.08.2017

За седум дена ќе се знае кои државни институции склучувале договори со странските инвеститори за доделување државна помош, колку такви договори се склучени и кој ги класифицирал како информации недостапни за јавноста.

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

А1 On - 30.08.2017

Владата почнува со процесот на максимална отвореност кога станува збор за информациите од јавен интерес. Првиот чекор во оваа насока, како што беше речено на денешниот брифинг со новинарите во Владата, е вчера донесената одлука за декласифицирање на ...

Владата ќе ги декласифицира информациите и договорите за државна помош на странските инвеститори

А1 On - 29.08.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување на државна помош, склучени помеѓу Владата на Република Македонија и ...

Мицкоски: Инвеститорите ќе нè заобиколат поради објавување на висината на субвенциите

Мета - 30.08.2017

Владата на вчерашната седница донесе одлука за декласифицирање и за објавување на субвенциите што им се даваат на странските инвеститори во Македонија, потег кој ќе влијае на потенцијалните инвеститори и на нивните намери да дојдат во земјава да ...

Ќе се декласифицираат договорите за државна помош со странските инвеститори

Нетпрес - 30.08.2017

За седум дена Генералниот секретаријат на Владата треба да изготви листа на државните институции кои склучувале вакви договори, по што точно ќе се знае колкав е бројот на договорите, кој ги склучувал и кој ги класифицирал како информации недостапни ...

Владата донесе одлука за декласифицирање на договорите за доделување државна помош на странските инвеститори

Макфакс - 29.08.2017

На денешната седница Владата на Република Македонија донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување државна помош, склучени помеѓу Владата на Република Македонија и странските ...

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

Сител - 30.08.2017

Владата почнува со процесот на максимална отвореност кога станува збор за информациите од јавен интерес. Првиот чекор во оваа насока, како што беше речено на денешниот брифинг со новинарите во Владата, е вчера донесената одлука за декласифицирање на ...

Стануваат јавни класифицираните информации и договори за субвенции на странски инвеститори

+инфо - 29.08.2017

Иницијативата за декласификација на информациите и договорите за државна помош за странските компании е мерка предвидена со Планот 3-6-9. Владата на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Декласифицирањето на договорите ќе влијае врз потенцијалните странски инвеститори

Сител - 30.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека одлуката на Владата за декласифицирање и објавување на субвенциите што им се даваат на странските компании ќе влијае врз потенцијалните инвеститори и нивните намери да дојдат во државата.

Мицкоски: Со објавувањето на субвенциите Владата ќе ги одврати странските инвеститори

МКД - 30.08.2017

Владата на Социјалдемократскиот сојуз спроведува катастрофална економска политика и со секој свој нов чекор ја турка државата кон зголемување на невработеноста и банкрот, обвини ВМРО-ДПМНЕ по владината одлука за декласифицирање и објавување на ...

Стануваат јавни класифицираните информации и договори за субвенции на странски инвеститори

Локално - 29.08.2017

Иницијативата за декласификација на информациите и договорите за државна помош за странските компании е мерка предвидена со Планот 3-6-9. Владата на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Декласифицирањето на договорите ќе влијае врз потенцијалните странски инвеститори

А1 On - 30.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека одлуката на Владата за декласифицирање и објавување на субвенциите што им се даваат на странските компании ќе влијае врз потенцијалните инвеститори и нивните намери да дојдат во државата.

Мицкоски: Инвеститорите ќе не заобиколат поради објавување на висината на субвенциите

Локално - 30.08.2017

Владата на вчерашната седница донесе одлука за декласифицирање и објавување на субвенциите кои им се даваат на странските инвеститори во Македонија, потег кој ќе влијае на потенцијалните инвеститори и нивните намери да дојдат во земјава да ...

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

Либертас - 30.08.2017

Владата почнува со процесот на максимална отвореност кога станува збор за информациите од јавен интерес. Првиот чекор во оваа насока, како што беше речено на денешниот брифинг со новинарите во Владата, е вчера донесената одлука за декласифицирање на ...

Владата донесе одлука да станат јавни договорите за државна помош со странските инвеститори...

Н.Македонија - 29.08.2017

Владата донесе одлука да станат јавни договорите за државна помош со странските инвеститори Владата донесе одлука да се покрене постапка со која ќе станат јавни сите информации и договори за доделување државна помош на странските инвеститори.

Мицкоски: Декласифицирањето на договорите ќе влијае врз потенцијалните странски инвеститори

Макфакс - 30.08.2017

Владата на Социјалдемократскиот сојуз спроведува катастрофална економска политика. Социјалдемократскиот сојуз со секој свој нов чекор ја турка државата кон зголемување на невработеноста и банкрот, на прес-конференција рече генереалниот секретар на ...

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

МРТ - 30.08.2017

За седум дена Генералниот секретаријат треба да изготви листа на државните институции кои склучувале вакви договори. Декласифицирањето на договорите не задира во работата на странските инвеститори, вели владиниот гласноговорник.

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

24 Вести - 30.08.2017

Владата почнува со процесот на максимална отвореност кога станува збор за информациите од јавен интерес. Првиот чекор во оваа насока, како што беше речено на денешниот брифинг со новинарите во владата, е вчера донесената одлука за декласифицирање на ...

За 7 дена Владата ќе ги објави субвенциите за странските инвеститори

МКД - 29.08.2017

Владата денеска донесе одлука да станат јавни досега доверливите информации и договори за доделување на државна помош за странските инвеститори во Република Македонија. Со одлуката на Владата, согласно Законот за доверливи информации и согласно ...

Мицкоски: Декласифицирањето на договорите ќе влијае врз странските инвеститори

+инфо - 30.08.2017

Тој додаде дека наместо во Македонија, странските компании ќе инвестираат во други држави. ВМРО-ДПМНЕ смета дека одлуката на Владата за декласифицирање и објавување на субвенциите што им се даваат на странските компании ќе влијае врз потенцијалните ...

Владата ќе ги објави договорите со странските инвеститори

Press24 - 29.08.2017

Владата донесе одлука да се покрене постапка со која ќе станат јавни сите информации и договори за доделување државна помош на странските инвеститори. Владината прес-служба попладнево соопшти дека на денешната седница е донесена одлука да се покрене ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Декласифицирањето на договорите ќе влијае врз потенцијалните странски инвеститори

еМагазин - 30.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека одлуката на Владата за декласифицирање и објавување на субвенциите што им се даваат на странските компании ќе влијае врз потенцијалните инвеститори и нивните намери да дојдат во државата.

Договорите за државна помош на странски инвеститори повеќе нема да бидат државна тајна

еМагазин - 29.08.2017

Владата донесе одлука да се покрене постапка со која ќе станат јавни сите информации и договори за доделување државна помош на странските инвеститори. Владината прес-служба попладнево соопшти дека на денешната седница е донесена одлука да се покрене ...

Ќе станат јавни договорите за државна помош со странските инвеститори

Стандард - 29.08.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување на државна помош, склучени помеѓу Владата на Република Македонија и ...

Владата донесе одлука да станат јавни договорите за државна помош со странските инвеститори

Вечер Прес - 29.08.2017

Владата донесе одлука да се покрене постапка со која ќе станат јавни сите информации и договори за доделување државна помош на странските инвеститори. Владината прес-служба попладнево соопшти дека на денешната седница е донесена одлука да се покрене ...

Владата ја почна постапката за декласификација на договорите за субвенции на странските инвеститори

Фокус - 29.08.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување на државна помош, склучени помеѓу Владата на Република Македонија и ...

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

Мета - 29.08.2017

Владата одлучи да се декласификацират доверливите информации и договори за доделување на државна помош, склучени помеѓу Владата и странски инвеститори во Република Македонија, соопшти владината прес-служба.

Нема веќе тајност на договорите со странските компании

Фактор - 29.08.2017

Владата на Република Македонија на денешната 25-та седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување на државна помош, склучени помеѓу Владата на Република Македонија и ...

Владата донесе одлука да станат јавни договорите за државна помош со странските инвеститори

Сител - 29.08.2017

Владата донесе одлука да се покрене постапка со која ќе станат јавни сите информации и договори за доделување државна помош на странските инвеститори. Владината прес-служба попладнево соопшти дека на денешната седница е донесена одлука да се покрене ...

Владата донесе одлука да станат јавни договорите за државна помош со странските инвеститори

Канал5 - 29.08.2017

Владата донесе одлука да се покрене постапка со која ќестанат јавни сите информации и договори за доделување државна помош на странските инвеститори. Владината прес-служба попладнево соопшти дека на денешната седница е донесена одлука да се покрене ...