TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

8+ изненадувачки причини да јадете КИВИ!

Пулс24 - 27.01.2021

Кивите не се типичните за нашите краишта, потекнуваат од далечниот исток, поточно Кина. Популарното име го добиваат во 20-тиот век во Нов Зеланд, според популарната локална птица наречена киви.

Урми – најслаткото и најздравото овошје на светот

iPortal - 27.01.2021

Урмите се едно од најслатките овошја. Тие се одгледуваат традиционално во Ирак, Северна Африка и Мароко, а ова овошје е споменато повеќе од 50 пати во Библијата и околу 20 пати во Куранот.

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Вистина.мк - 26.01.2021

„Скромниот“ компир е важен за правилно функционирање на имунолошкиот систем. Во зима јадеме количински повеќе, а тоа може лошо да влијае на нашиот имунитет, велат нутриционистите. Зимата е период кога на многумина им е тешко да одржат режим на ...

Дознајте зошто компирот е важен за одржување на имунитетот

iPortal - 26.01.2021

Зимата е период кога на многумина им е тешко да одржат режим на здрава исхрана, но многу е важно да се направи сѐ што е можно на природен начин да се спречат разни респираторни инфекции чии последици се замор, треска, болки во грлото, кашлица, ...

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Студенти - 27.01.2021

„Скромниот“ компир е важен за правилно функционирање на имунолошкиот систем. Во зима јадеме количински повеќе, а тоа може лошо да влијае на нашиот имунитет, велат нутриционистите. Зимата е период кога на многумина им е тешко да одржат режим на ...

Овој зеленчук е вистинска витаминска бомба

Вистина.мк - 26.01.2021

Овој зеленчук е вистинска витаминска бомба која ве чува од разни болести и го зајакнува вашето здравје. Младиот лук можете да го јадете свеж или како додаток во храната. За што и да се одлучите, ќе го збогатите вашето тело со витамини, минерали и ...

Јајцата се суперхрана! Носат придобивки на нашето тело, но прашањето е колку се ПРЕМНОГУ?

Кумановски м. - 26.01.2021

Кога станува збор за хранливата вредност, јајцата се еден од најдобрите избори што можеме да ги направиме. А, ако ги јадете секој ден, многу брзо ќе ги забележите позитивните ефекти … – Со млекото, јајцата содржат најголема биолошка вредност или ...

Како да го подобрите имунитетот овој период

Алсат-М - 26.01.2021

Време е да помислиме на имунитетот кој мора да се одржи во добра форма, со цел да не бидеме лесен плен на вирусот, но и општо на сите останати вируси кои се уште постојат. Во моментов не е препорачливо да одите на лекар, да чекате редови, да седите ...

Телото ви дава знаци дека има недостаток на магнезиум, не ги игнорирајте!

Курир - 26.01.2021

Магнезиумот е многу значен за организмот, тој е најранливиот микролемент и е лесно разградлив. Недостатокот на магнезиум се должи и на стресот, лошата исхрана и интензивниот начин на живеење.

Пет препораки за зима без настинки

Студенти - 25.01.2021

Има многу начини како да го подобрите имунитетот, но дали сите се ефикасни? Издвоивме пет начини кои ги препорачуваат и лекарите. Користете лук Лукот е познат како средство за спречување настинки и грип.

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Кајгана - 25.01.2021

„Скромниот“ компир е важен за правилно функционирање на имунолошкиот систем. Во зима јадеме количински повеќе, а тоа може лошо да влијае на нашиот имунитет, велат нутриционистите. Зимата е период кога на многумина им е тешко да одржат режим на ...