TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов мистериозен вирус во Кина, властите во паника: „Не знаеме како се шири“

Локално - 10.08.2022

Истражувачите почнаа да го следат новооткриениот вирус во Кина поради ненадејниот скок на бројот на заразени. Новиот Langia henipavirus (LaiV) првпат беше откриен во североисточните провинции Шандонг и Хенан кон крајот на 2018 година, но научниците ...

Нов вирус откриен во Кина: Заболени 35 лица

Кумановски м. - 10.08.2022

Нов зоонозен вирус, кој преминува од животните на луѓето, е откриен во Кина, а 35 луѓе се заразени, соопшти тајванскиот центар за контрола на болести. Тие го нарекоа вирусот Langia henipavirus (LayV), а беше откриен во две провинции во источна Кина.

Нов вирус се појавил во Кина, поопасен од корона – Кои се симптомите?

ММС - 10.08.2022

Хенипавирусот Лангија, кој може да се пренесе од животните на луѓето, е откриен во Кина, а досега се пријавени 35 човечки инфекции, соопшти тајванскиот Центар за контрола на болести (ЦДЦ), додавајќи дека нацијата ќе воспостави метод за тестирање на ...

Во Кина се појави опасен вирус, веќе заболеле 35 лица

Вечер Прес - 09.08.2022

Во Кина, нов тип на вирус од животинско потекло, хенипавирус или лангја вирус, е откриен кај 35 луѓе во провинциите Шандонг и Хенан, објавено е во списанието „Њу Ингланд Журнал за медицина“, чии автори се научници од Кина и Сингапур.

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Макфакс - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции.

Нов вирус се појави во Кина и доведе до паника во Тајван

Фактор - 09.08.2022

Во Кина е забележана појава на нов вирус. Најмалку 35 луѓе во Кина се заразиле со нов хенипавирус кој очигледно се шири од животните на луѓето. Toj предизвика паника во соседен Тајван поради потенцијално опасен патоген.

Ова е страшно! Се појави нов вирус, заразените ги имаат следниве симптоми!

Мастило - 09.08.2022

Нов вирус се појави во источната кинеска провинција Шандонг и во централната кинеска провинција Хенан. Станува збор за тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, а досега се заразиле 35 лица.

Откриен нов вирус од животинско потекло во Кина: заразени 35 лица, сличен но поопасен од Ковид-19

Еспресо - 09.08.2022

Оваа вирусна инфекција, како што е прикажано во студијата спроведена од научници од Кина и Сингапур, предизвикува симптоми како треска, замор, кашлица, но може да ја наруши и функцијата на црниот дроб и бубрезите.

Нов вирус се појави во Кина и доведе до паника во Тајван

Centar - 09.08.2022

Во Кина е забележана појава на нов вирус. Најмалку 35 луѓе во Кина се заразиле со нов хенипавирус кој очигледно се шири од животните на луѓето. Toj предизвика паника во соседен Тајван поради потенцијално опасен патоген.

Нов вирус во Кина нова опасност за светот: Заразени се 35 лица

Press24 - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции.

Во Кина откриен нов опасен вирус, досега се пријавени 35 заболени

А1 On - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции.

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Точка - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции.

Нов вирус се појави во Кина, заразените имаат треска, замор и кашлица

Фокус - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции.

Се појави нов вирус во Кина, ова се симптомите

Република - 09.08.2022

Нов вирус зарази 35 лица во Кина, во провинциите Шандонг (источна Кина) и Хенан (средна Кина). Тој се нарекува Лангија (Langya) вирус (LayV), од родот хенипавирус (henipavirus), и беше идентификуван во брисевите од грлото благодарение на ...

Се појави нов вирус во Кина, ова се симптомите

Zoom - 09.08.2022

Нов вирус зарази 35 лица во Кина, во провинциите Шандонг (источна Кина) и Хенан (средна Кина). Тој се нарекува Лангија (Langya) вирус (LayV), од родот хенипавирус (henipavirus), и беше идентификуван во брисевите од грлото благодарение на ...

Во Кина се појави нов вирус: 35 лица заразени – имаат треска, замор, кашлица

Локално - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус од животинско потекло, наречен „Langia henipavirus“, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции, се вели ...

НОВ СМРТОНОСЕН ВИРУС СЕ ПОЈАВИ ВО КИНА Симптомите се гадење, треска, замор и кашлица

+инфо - 09.08.2022

Хенипавирусот може да предизвика тешки болести кај животните и луѓето и се класифицирани како вируси на ниво 4 на биолошка безбедност со стапка на смртност помеѓу 40-75 проценти, според Светската здравствена организација (СЗО), истакнувајќи дека тоа ...

Нов вирус поопасен од короната се појави во Кина: Заразени 35 луѓе

24Инфо - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции.

Во Кина се појави нов вирус: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Денар - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции.

Во Кина откриен нов вирус, заразени се 35 лица

Пулс24 - 09.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции, се вели во ...

ТРЕСКА, ЗАМОР, КАШЛИЦА – кои се симптомите на новиот вирус што се шири во Кина

Вечер Прес - 10.08.2022

Нов тип на хенипавирус од животинско потекло, наречен „Langia henipavirus“, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции, се вели ...

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Centar - 10.08.2022

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции.

Во Кина се појави нов вирус „Лангија“, засега нема информации колку е опасен

Слободен Печат - 10.08.2022

Хенипавирусот Лангија, кој може да се пренесе од животните на луѓето, е откриен во Кина, а досега се пријавени 35 човечки инфекции, соопшти тајванскиот Центар за контрола на болести (ЦДЦ), додавајќи дека нацијата ќе воспостави метод за тестирање на ...