TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ова е најскапиот iPhone X и бесплатно ќе го добие Илон Маск

Иновативност - 17.05.2018

Паметните телефони iPhone не спаѓаат во категорија евтини телефони, дури ни кога се стари неколку години. Но, верзијата која ја направија Руси го надминува по цената дури и најскапиот iPhone X, пишува Zimo .

СУВ на Тесла постави рекорд, влечеше Боинг 787 тежок 143,5 тони (ВИДЕО)

+инфо - 17.05.2018

Еден од моделитена електричните возила Тесла-X SUV е толку силен што постави нов Гинисов рекордер во влечење на тежина. Еден од моделитена електричните возила Тесла-X SUV е толку силен што постави нов Гинисов рекордер во влечење на тежина.

Caviar го пушти во продажба Iphone X што се полни на сончева енергија

Бизнис Инфо - 17.05.2018

Фото: Caviar Руската компанија за модни додатоци Caviar претстави еден од најскапите Iphone телефони што може да се купат на пазарот, пренесува Bussines Insider . IPhone X Tesla е обложен со јаглерод и злато и е првиот телефон од Caviar што има ...

Еве како Тесла влезе во Гинисовата книга на Светски рекорди

Точка - 17.05.2018

Успешно заврши договорот за електричниот Тесла Модел X. Моделот X СУВ постави нов рекорд во Гинисовата книга на Светски рекорди, за влечење огромен БОИНГ 787-9 цели 300 метри. Тестот беше направен во Мелбурн.

Сорос преку банкарски гаранции повторно во Tesla

Додај Гас - 17.05.2018

Според агенцијата Reuters, компанијата на Сорос купила банкарски гаранции на Tesla во вредност од 35 милиони долари. Претставник на Сорос одбил да ги коментира овие наводи. Банкарска гаранција е еден вид на средство кое може да се размени за дел од ...

Компанијата „Тесла“ основа своја подружница во Кина

Порта 3 - 17.05.2018

Новоформираната кинеска подружница на американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“, под името „Тесла Шангај“, ќе биде насочена на електричните возила и нивните резервни делови и батерии.

ВИДЕО: Tesla пушти во употреба 140 Powerpack батерии во Белгија

Иновативност - 17.05.2018

Последниот проект на Tesla со инсталација на нивните џиновски батерии Powerpack сега е активиран во Терхилс, Белгија. Системот се состои од 140 батерии Powerpack со вкупен капацитет од 18,2 MW, пишува Interesting Ingeneering .

Сорос се обидува да ја спаси Tesla со 35 милиони долари

Стандард - 16.05.2018

Инвестициска фирма, основана и финансирана од милијардерот Џорџ Сорос, е новиот кредитор на Tesla. Компанијата купи дел од корпоративните обврзници на производителот во првите три месеци од годината, обезбедувајќи му финансиска поддршка.

Батерии на Tesla помагаат при снабдување со електрична енергија за цел град во Белгија

Кајгана - 16.05.2018

Голем систем на батерии, кој служи за спречување на пореметувања и недостатоци при снабдувањето со струја, како и за стабилизација на електроенергетскиот систем, пуштен е во употреба оваа недела во белгиското гратче Терхилс.

Сорос купил обврзници во Тесла

А1 On - 16.05.2018

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава. Сорос фанд менаџмент соопшти дека купила обврзници на компанијата на Елон Маск за 35 милиони долари.

Tesla го забрзува производството на Model 3

Стандард - 16.05.2018

Главниот извршен директор на Tesla, Елон Маск изјави дека производството на клучниот седан Model 3 најверојатно ќе биде засилено со по 500 возила на ден оваа недела, пишува „Electrek“, цитиран од Ројтерс.

Tesla Model 3 влегува во шемата на производството со зацртана цел

Телефони.мк - 16.05.2018

Tesla Inc. за само 1 недела од месец мај пријавила над 8 илјади нови Model 3 електрични автомобили, со што сега има вкупно 43 илјади испорачани автомобили од истиов модел. Изгледа дека на Илон Маск сепак му успева да го внесе овој модел во сегментот ...

Сорос купи обврзници во Тесла во вредност од 35 милиони долари

Бизнис Инфо - 16.05.2018

Фото: Facebook Американскиот магнат Џорџ Сорос преку својата инвестициска фирма купил удели во Tesla Inc во првите три месеци од годината со што стана еден од најистакнатите подржувачи на производителот на електрични автомобили, пишува Reuters .

Дали Tesla конечно се движи во вистинска насока?!

Додај Гас - 16.05.2018

Како што пренесуваат американските медиуми, Tesla во рок од една недела во почетокот на овој месец регистрирала повеќе од 8.000 илјади нови единици од Model 3. Со овие возила Tesla стигнала до вкупно 42.942 испорачани единици од овој модел, кои ...

Елон Маск во жестока одбрана на автономните возила

Глас на Америка - 15.05.2018

Моделот „Ѕ“ на Тесла се судрил со противпожарен камион со брзина од речиси 100 километри на час, а возачот се здобил само со скршен глужд Директорот на Тесла, Елон Маск, денес повторно ја бранеше технологијата за автономно возење, откако беше ...

Уште едно лице почина во автомобил на Tesla, возилото целосно изгоре

Кајгана - 15.05.2018

Несреќата во која животот го загуби 48-годишен возач од Германија се случи на автопат во Швајцарија и е само една во низата на сообраќајќи кои се случија во последните неколку недели, во кои учествуваа автомобили на компанијата Tesla.

Компанијата Tesla основа своја филијала во Кина

USB - 17.05.2018

Новоформираната кинеска подружница на американскиот производител на електрични автомобили Tesla, под името „Тесла Шангај“, ќе биде насочена на електричните возила и нивните резервни делови и батерии.

Уште една жртва во Тесла – автомобилот целосно изгоре

Канал5 - 15.05.2018

Несреќата во која загина 48 годишен Германец се случи на автопат во Швајцарија. Возачот удрил со автомобилот Тесла во заштитната ограда на автопатот во кантонот Тичино , во јужна Швајцарија по што возилото се запалило и целосно изгорело.

Батериите на Tesla снабдуваат цел град во Белгија (ВИДЕО)

USB - 17.05.2018

Голем систем на батерии, кој служи за спречување на пореметувања и недостатоци при снабдувањето со струја, како и за стабилизација на електроенергетскиот систем, пуштен е во употреба оваа недела во белгиското гратче Терхилс.

Сорос ќе го спасува Маск

Локално - 16.05.2018

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава. Сорос фанд менаџмент соопшти дека купила обврзници на компанијата на Елон Маск за 35 милиони долари.

Сорос купи обврзници во Тесла во вредност од 35 милиони долари

Локално - 16.05.2018

Американскиот магнат Џорџ Сорос преку својата инвестициска фирма купил удели во Tesla Inc во првите три месеци од годината со што стана еден од најистакнатите подржувачи на производителот на електрични автомобили, пишува Reuters.

Уште едно лице загина во Tesla, автомобилот целосно изгоре

USB - 16.05.2018

Несреќата во која животот го загуби 48-годишен возач од Германија се случи на автопат во Швајцарија и е само една во низата на сообраќајќи на Tesla автомобили што се случија во последните неколку недели Германски државјанин со својот Tesla автомобил ...

Сорос купил обврзници во Тесла

Слободен Печат - 16.05.2018

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава. Сорос фанд менаџмент соопшти дека купила обврзници на компанијата на Елон Маск за 35 милиони долари.

Почина уште едно лице во автомобил на Tesla, возилото целосно изгорело

Точка - 16.05.2018

Несреќата во која смртно настрадал 48-годишен возач од Германија се случила на автопат во Швајцарија и е само една во низата сообраќајќи на автомобили на Tesla кои се случија во последните неколку недели.

Сорос купил обврзници во Тесла

+инфо - 16.05.2018

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава. Сорос фанд менаџмент соопшти дека купила обврзници на компанијата на Елон Маск за 35 милиони долари.