TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројот на мртвите во земјотресот достигна 16.000, надежта згаснува (ВИДЕО)

МКД - 09.02.2023

Бројот на загинатите во Турција и Сирија надмина 16.000, соопштија властите на двете земји, пренесува Си-ен-ен. Спасувачите денеска извлекоа уште преживеани од под урнатините на зградите, но надежите за пронаоѓање на уште живи луѓе почнаа да ...

Од што зависи колку долго ќе преживеат заробените во урнатините по земјотресот?

Фактор

(Видео) Луѓето во Сирија со голи раце копаат низ урнатините за да ги спасат затрупаните заборавени од светот

Макфакс

РАДОСТА Е ГОЛЕМА И КОГА ЌЕ СЕ СПАСИ ЖИВОТ НА МИЛЕНИЧЕ Спасителите извлекоа куче од урнатините на земјотресот (ВИДЕО)

+инфо

Чудо во Турција: 5-годишно девојче и нејзиното семејство спасени по 73 часа под рушевините

Кајгана

ВИДЕО: Радост, солзи и еуфорија кај спасувачите откако цело семејство е извлечено од урнатините во Сирија

А1 On

(Видео) Погледнете ја радоста кога од под урнатините во Сирија е спасено цело семејство

ММС

Макфакс Макфакс А1 On +инфо ТВ21 Фактор Независен Фактор

ДРАМАТИЧНИ СЦЕНИ ВО АНТАКИЈА 18 месечната Хелен била спасена откако минала 68 часа под урнатините (ВИДЕО)

+инфо - 09.02.2023

Хелен била пронајдена жива три часа откако спасувачите го извлекле петгодишниот Мехмет од урнатините, заедно со неговата 32 годишна мајка Серап Топал (33) кои беа спасени од германските и британските тимови за пребарување.

(Видео) Извлечено бебе во Турција кое три дена беше под урнатини

Телма

(ВИДЕО) Спасувачки тим во Турција извлече бебе кое три дена преживеало под урнатините

360 степени

ВИДЕО: Спасувачите во Турција го извлекоа бебе, преживеало три дена под урнатините

А1 On

БОГ Е ГОЛЕМ! По три дена, малата Хелен е извлечена од урнатините (ВИДЕО)

Мастило

По три дена спасувачите извлекоа бебе од урнатините, научниците даваат црни прогнози, на преживеаните им останува сѐ помалку време (ВИДЕО)

Фактор

(Видео) 18-месечно бебе извлечено живо во Турција, три дена било под урнатините

Макфакс

Centar MTM

(Видео) „Се сеќаваш ли на играта криенка? Па, сега те најдов“ – трогателен разговор на спасител со девојче заробено под ...

Макфакс - 09.02.2023

Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани во урнатините по разорните земјотреси што ја погодија турско-сириската граница. Бројот на загинати постојано се зголемува и сега се искачи на повеќе од 16.000.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Татко со телото го заштитил синот, бебето извлечено од урнатините живо

Курир

ВИДЕО: Спасувачите извлекоа живо бебе старо 20 дена од урнатините во Турција

4NEWS

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Макфакс

Бебе родено под урнатините од земјотресот во Сирија

Deutsche Welle

Погледнете како изгледа бебето родено под урнатините: „Да останеше таму уште еден час, немаше да преживее“ (ФОТО)

Во Центар

ВИДЕО: Малиот Мухамед помина 45 часа под урнатините, но тоа не го спречи да ги пречека спасувачите со насмевка

ТВ21

Фактор Телма Убавина и Здравје Телма Пулс24 еМагазин Кумановски м. Локално

ВИДЕО: „Не знам дали ќе живеам или ќе умрам“, момче од Сирија се снимило на мобилен под урнатините

Слободен Печат - 08.02.2023

На социјалните мрежи се појави видео од сириско момче кое по земјотресот заврши под урнатините, кое се снимило на својот телефон, надевајќи се дека така спасувачките екипи ќе успеат да стигнат до него и да го спасат.

Момче од Сирија се снимило на телефон: Не знам дали ќе преживеам

Centar

ПОТРЕСИТЕЛНО ПРИЗНАНИЕ нa момче заробено под урнатините: Не знам дали ќе преживеам!/ВИДЕО

Вечер Прес

(Видео) Сириско момче се сними под урнатините: Не знам дали ќе преживеам, ако го споделите ова видео, може ќе ме најдат

Телма

Видео кое масовно се споделува: Момче од Сирија заглавено под рушевините објави снимка – „Не знам дали ќе преживеам“

Курир

(Видео) Момче од Сирија се снимало со мобилен под урнатините: „Не знам дали ќе умрам“

Макфакс

Сириско момче се снима под урнатините: „Не знам дали ќе преживеам“

Независен

Кумановски м. 360 степени Точка Либертас Lider Zoom Порта Скопје24

Од урнатините во рацете на таткото: Спасено бебе по 55 часа во епицентарот на земјотресот (ВИДЕО)

Женски магазин - 08.02.2023

Во Кахраманмарас, епицентарот на земјотресот, 1,5-годишната Масал е пронајдена 55 часа подоцна меѓу урнатините на нејзината станбена зграда. Екипите за пребарување и спасување на турските вооружени сили и противпожарната бригада на градската општина ...

ВИДЕО: Спасено бебе во Турција кое под урнатините било 55 часа, мајката го одржувала во живот со доење

Слободен Печат

(Видео) Емотивна средба меѓу татко и бебе спасено од урнатините во Турција

Макфакс

Емотивна средба на татко со спасеното бебе: Плаче таткото, плачат сите наоколу (ВИДЕО)

Кумановски м.

(ВИДЕО) Емотивна средба меѓу татко и бебе спасено од урнатините во Турција

Скопје1

(Видео) Емотивна средба меѓу татко и бебе спасено од урнатините во Турција

Точка

ФОТО: Осумгодишниот Југит помина 52 часа под урната зграда во Турција

360 степени - 08.02.2023

Во солзи го чекаше неговата мајка, која Јигит силно ја прегрна откако спасувачите во раце го однесоа кај неа Непрекинато тече спасувачката акција во Турција за извлекување на погодените од земјотресите што во понеделникот го погодија југоистокот на ...

Ова е најубавата насмевка на светот: Тинејџер извлечен од урнатините 56 часа по земјотресот

ТВ21

Осумгодишно момче спасено од урнатините 52 часа по земјотресот во кој загинаа над 11.400 луѓе

Сакам да кажам

Осумгодишниот Јигит цели 52 часа бил под урнатата зграда и чекал помош

Макфакс

Осумгодишно дете извлечено од урнатините по 52 часа

Независен

Осумгодишниот Јигит цели 52 часа бил под урнатата зграда и чекал помош

MTM

ФОТО: Осумгодишно дете извлечено од урнатините по 52 часа

Либертас

Република Точка Lider Centar 4NEWS Lider Скопје1 Таратур

(ВИДЕО) ПОМИНАА 60 ЧАСА ПОД УРНАТИНИТЕ: Во Турција спасени шест лица, меѓу кои и две деца

Фактор - 08.02.2023

Во Турција шест луѓе се спасени од под урнатините каде поминале 60 часа. Меѓу нив има и две деца на возраст од 4 и 7 години, јави Си-Ен-Ен Турк. На снимката се гледаат здравствени службеници како трчаат кон урнатините во градот Кахраманмараш.

(ВИДЕО) 60 часа по земјотресот, од урнатините извлечени 6 лица, меѓу кои и дете

Скопје1

(Видео) Чудесно спасување во Турција, 60 часа по земјотресот од урнатините извлечени 6 лица, меѓу кои две деца

Макфакс

(Видео) Чудесно спасување во Турција, 60 часа по земјотресот од урнатините извлечени 6 лица, меѓу кои две деца

Точка

(Видео) Чудесно спасување во Турција, 60 часа по земјотресот од урнатините извлечени 6 лица, меѓу кои две деца

Centar

Шеесет часа по земјотресот во Турција од урнатините спасени 6 лица, меѓу кои две деца

24Инфо

ВИДЕО: Од урнатините во Сирија спасена мајка со три деца (ВИДЕО)

Либертас - 08.02.2023

Иако сме соочени со трагедија ао несогледливи последици во која повеќе од 9.000 лица загинаа, од Сирија и Турција доаѓаат и добри вест. Во градот Идлиб во Сирија, спасувачите успеале да извлечат живи мајка и нејзините три деца.

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Макфакс

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено од под урнатините по 40 часа

Макфакс

ВИДЕО: Девојче во Сирија извлечено по 40 часа под урнатините

А1 On

(ВИДЕО) ПРЕЖИВЕАЛА ПО НЕКОЕ ЧУДО – ДЕВОЈЧЕ ПОМИНАЛО ПОВЕЌЕ ОД 40 ЧАСИ ВО УРНАТИНИ ВО СИРИЈА: Потоа дошле спасувачите, снимена НЕВЕРОЈАТНА СЦЕНА!

Екран

Видео кое ќе ве расплаче: Мајка со три дечиња извлечени од рушевините по земјотресот

Хитпортал

Чудо во Сирија: Девојче извлечено жива по повеќе од 40 часа под урнатините (ВИДЕО)

Кумановски м.

Локално Точка Скопје1 Н.Македонија Во Центар Сител Точка Вечер Прес

ВИДЕО: Двегодишно дете заглавено 44 часа, му даваат вода од капаче – очите полни со солзи, но не се предава

А1 On - 08.02.2023

По разорниот земјотрес што се случи на границата на Турција и Сирија, во кој според последните процени загинаа повеќе од 9.400 луѓе, од овие две земји доаѓаат болни и шокантни сцени од спасување на преживеаните.

(Видео) Мало дете заглавено во урнатините пие вода од капаче пред да го извлечат спасувачите

Макфакс

ДВЕГОДИШНО МОМЧЕ ПРЕЖИВЕАЛО 44 ЧАСА ПОД РУШЕВИНИТЕ Спасувачите му даваа вода од капаче (ВИДЕО)

+инфо

Видеа од кои навираат солзи на очите – Спасени дечиња од под урнатините во Турција и Сирија

Црнобело

(ВИДЕО) ИСТОШЕН, НО САКАЛ ДА ЖИВЕЕ! ВИДЕО НА МОМЧЕ (2) ОД УРНАТИНИТЕ ГО ОБИКОЛУВА СВЕТОТ: Бил заглавен 44 часа, му дале вода од КАПАЧЕ! Очи полни со солзи, но тој НЕ СЕ ОТКАЖАЛ!

Екран

Дете (2) пие вода од капаче: 44 часа било заглавено, ова ВИДЕО ја кине душата

Мастило

Спасувачите од капаче му даваат вода на момче кое поминало 45 часа во урнатините (ВИДЕО)

Кумановски м.

Фактор Курир Фокус Либертас MTM 24Инфо Канал5 Во Центар

„ОВДЕ НЕМА НИТУ ЕДЕН ЧОВЕК, НИКОЈ НЕ ПОМАГА!“ Турците гневни, бавно им пристигаат помошта и спасувачите

+инфо - 08.02.2023

Снег врне, бездомници сме, без ништо! Што да правам, каде да одам - вели за Ројтерс Мурат Алинак, чиј дом во Малатија се урнал. Турските граѓани од подрачјата погодени од земјотресите се гневни од, како што велат, бавниот и несоодветен одговор на ...

Турците бесни: Каде сте? Каде се парите?

Фокус

Во Турција револт поради бавната реакција на властите: Во некои место спасувачите пристигнаа по 12 часа

А1 On

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Макфакс

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

Скопје1

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

MTM

Граѓаните на Турција бесни на властите: Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините

Република

Кумановски м. Либертас