TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црна Гора ги легализираше истополовите бракови

МКД - 02.07.2020

Пратениците на дел од владејачката коалиција во Црна Гора, поддржани од опозициските СДП и Демос, го усвоија законот за истополово партнерство, за чие усвојување беа потребни 41 глас од вкупно 81 пратеник во црногорскиот парламент.

Црна Гора ги легализираше истополовите бракови

Нетпрес - 01.07.2020

Пратениците на дел од владејачката коалиција во Црна Гора поддржани од партиите кои официјално не се во власта СДП и ДЕМПС го усвоија во средата законот за испополово партнерство, за чие исвојјување беше потребен 41мглас од вкупно 81 пратеници во ...

Црна гора донесе закон со кој се дозволуваат истополови бракови

Сакам да кажам - 01.07.2020

Црногорскиот парламент донесе закон со кој се дозволуваат истополови бракови во оваа земја. Законот за животно партнерство на лицата од ист пол го поддржаа 42 пратеници, еден повеќе од потребното.

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Deutsche Welle - 01.07.2020

Црногорскиот парламент вечерва го изгласа законот со кој се дозволуваат истополови бракови. Претседателот Мило Ѓукановиќ оцени дека тоа е „чекор кон семејствата на најразвиените демократии“.

Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови

ММС - 01.07.2020

Црногорските пратеници со еден глас повеќе од потребното, денеска во собранието го изгласаа законот за животно партнерство на лица од ист пол. Црногорските активисти и невладини огранизации го оценија законот како историски чекор во борбата за ...

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Кајгана - 01.07.2020

Парламентот на Црна Гора денеска го изгласа Законот за животно партнерство со лице од истиот пол. За усвојување на предлог-законот за истополово партнерство беше потребна поддршка од 41 пратеник, а законот денеска беше изгласан со 42 гласа „ЗА“.

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Радио МОФ - 01.07.2020

Парламентот на Црна Гора го усвои законот за животно партнерство на лица од ист пол, јавува „ РТЦГ “. За усвојување на предлог-законот гласаа 42 пратеници, а пет беа против. Предлог-законот беше во собраниска процедура уште претходната година, но не ...

Црна Гора го усвои предлог-законот за животно партнерство на лица од ист пол

360 степени - 01.07.2020

Предлог-законот за животно партнерство на лица од ист пол денеска го усвои собранието на Црна Гора со еден глас повеќе од потребното. Вкупно 42 пратеници гласаа за законот, а потребен беше 41 глас.

Црна Гора го изгласа законот за истополови животни партнерства

А1 On - 01.07.2020

Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а истиот беше изгласан од 42 пратеници.

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Макфакс - 01.07.2020

Парламентот на Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови. Овој акт го поддржаа 42 пратеници, а петмина беа против, пренесува РТЦГ. Предлог-законот беше во собраниска процедура минатата година, но не го доби потребното мнозинство за време на ...

Во Црна Гора ќе се дозволат истополови бракови

+инфо - 01.07.2020

Парламентот на Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови, со 42 гласа „за“ од потребните 4 глас на пратеници, објави Блиц.рс . Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ на Твитер напиша дека тоа е знак дека созреваат како држава.

Во Црна Гора донесен Закон за животно партнерство на лица од ист пол

Опсервер - 01.07.2020

Подгорица, 1 јули 2020 () – Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а тој беше изгласан од 42 пратеници.

Луѓе од ист пол сега можат да стапат во брак во Црна Гора

Локално - 01.07.2020

Законот за животно партнерство на лица од ист пол беше донесен денес во парламентот на Црна Гора. 42 пратеници гласаа за усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство, пет беа против, пренесува РТЦГ.

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Вечер - 01.07.2020

Парламентот на Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови. Овој акт го поддржаа 42 пратеници, а петмина беа против, пренесува РТЦГ. Предлог-законот беше во собраниска процедура минатата година, но не го доби потребното мнозинство за време на ...

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Точка - 01.07.2020

Парламентот на Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови. Овој акт го поддржаа 42 пратеници, а петмина беа против, пренесува РТЦГ. Предлог-законот беше во собраниска процедура минатата година, но не го доби потребното мнозинство за време на ...

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Н.Македонија - 01.07.2020

Парламентот на Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови. Овој акт го поддржаа 42 пратеници, а петмина беа против, пренесува РТЦГ. Предлог-законот беше во собраниска процедура минатата година, но не го доби потребното мнозинство за време на ...

Во Црна Гора донесен Закон за животно партнерство на лица од ист пол

Либертас - 01.07.2020

– Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а тој беше изгласан од 42 пратеници.

Црна Гора донесе Закон за животно партнерство на лица од ист пол

Слободен Печат - 01.07.2020

Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за”, а тој беше изгласан од 42 пратеници.

Во Црна Гора донесен Закон за животно партнерство на лица од ист пол

Вечер Прес - 01.07.2020

Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а тој беше изгласан од 42 пратеници.

Црногорските пратеници изгласаа Закон за истополови бракови

Frontline - 01.07.2020

За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а тој беше изгласан од 42 пратеници. Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол.

Црна Гора донесе Закон за животно партнерство на лица од ист пол

Фокус - 01.07.2020

Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а тој беше изгласан од 42 пратеници.

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Независен - 01.07.2020

Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а тој беше изгласан од 42 пратеници.

Во Црна Гора ќе се дозволат истополови бракови

Република - 01.07.2020

Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а тој беше изгласан од 42 пратеници.

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Скопје1 - 01.07.2020

Парламентот на Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови. Овој акт го поддржаа 42 пратеници, а петмина беа против, пренесува РТЦГ. Предлог-законот беше во собраниска процедура минатата година, но не го доби потребното мнозинство за време на ...

Во Црна Гора донесен Закон за животно партнерство на лица од ист пол

MakPress - 02.07.2020

Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни 41 гласови „за“, а тој беше изгласан од 42 пратеници.

Педесетина новозаразени во Црна Гора

Нетпрес - 30.06.2020

Владата на Црна Гора објави во вторникот дека ги отвора границите за сите земји од Европската унија, додека истовремено црногорскиот Институт за јавно здравје регистрирало 47 новозаразени лица со новиот коронавирус во последните 24 часа.

Уште 43 заразени во Црна Гора, Рожаје најзагрозено

Независен - 30.06.2020

Во Црна Гора според најновите податоци на Институтот за јавно здравје регистирани се 47 новозаразени со корона вирус, од 439 тестирани. Од новите, еден е увезен случај, 37 се контакти со потврдени случаи, додека за девет не се знае изворот.

Црна Гора: 47 новозаразени од коронавирус, едно лице почина

Локално - 30.06.2020

Според најновите податоци на Институтот за јавно здравје, во Црна Гора се регистрирани 47 новозаразени коронавируси, од 439 тестирани лица. Тоа се пациенти од Рожаје (18), Беране (12), Подгорица (8), Бар (3), Никшиќ (3), Бијело Поље (2) и Котор (1), ...

Бројот на заразени од коронавирус во Црна Гора постојано расте

А1 On - 30.06.2020

Институтот за јавно здравје на Црна Гора во последните 24 часа изврши анализа на 439 примероци на Ковид-19, а 47 од нив 47 се позитивни. Според податоците, најголем број на заразени има во Рожаје – 18, во Беране 12 и во главниот град Подгорица осум, ...

По одлуката на ЕУ, и Црна Гора ги отвора своите граници

МКД - 30.06.2020

Откако Европската Унија го објави списокот на земји од кои ќе им биде дозволен безусловен влез на граѓани од други земји во Унијата, се огласи и самата Влада на Црна Гора. Откако и Црна Гора се најде на списокот на трети земји на чии граѓани ...