TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одбележан денот на АРМ, ново ветување за модернизација на војската

ТВ21 - 18.08.2019

Претседателот и врховен командант, Пендаровски, по повод 18. Август – Денот на Армијата истакна дека реформите во одбраната и безбедноста се постојан процес и дека тие ќе продолжат и по членството во НАТО.

Армијата го прослави 27-от роденден

Алсат-М - 18.08.2019

Шефот на државата од Охрид, каде денеска беше одбележан денот на армијата, порача дека по решавањето на спорот за името и потпишувањето на договорот од Преспа,Северна Македонија е на само еден чекор до полноправно членство во НАТО.

Шеќеринска: Ова е година на успех

Телма - 18.08.2019

Зад нас е успешна година, а следната ќе биде уште поуспешна. Политичарите испратија пораки полни со оптимизам, на Денот на Армијата. Во говорите, акцент ставија на стратешката цел на земјата – членството во НАТО.

Македонската армија денеска прославува 27 години постоење

24 Вести - 18.08.2019

Започна скромно и во крајно неповолни услови за денеска да се трансформира во армија на идна земја членка на НАТО вака претседателот Стево Пендаровски го започна својот говор на прославата по повод денот на Армијата 18 ти август.

Во Македонија се одбележува Денот на армијата

Алсат-М - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, ќе се обратат претседателот Стево Пендаровски и министерката за ...

Армијата го одбележува 27-от роденден

24 Вести - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, со пригоден говор ќе се обратат претседателот на Република ...

Шекеринска на Денот на АРМ: Ова е година на успех, кога се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Макфакс - 18.08.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид, по повод 18. Август – Денот на Армијата во своето обраќање упати пораки до Армијата, за сето она што беше направено изминатиот период, но и за сето она што следи ...

Пендаровски за Денот на АРМ: Реформите во одбраната и во безбедноста се постојан процес и ние ќе продолжиме со нив и по ...

24Инфо - 18.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост што по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија се одржа во Армискиот центар за обука на вода, во Охрид.

Обраќање на Пендаровски на централната свеченост по повод Денот на АРМ

Н.Македонија - 18.08.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Македонија, која се одржа во Армискиот центар за обука на вода, во Охрид.

Жена поставена за аѓутант на Претседателот Пендаровски

ММС - 18.08.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на централната свеченост во Охрид по повод одбележувањето на 18 Август – Денот на Армијата, со Орден за воени заслуги ги одликуваше Канцеларијата на НАТО за врски во Скопје и Сквадронот на транспортни ...

Македонската Армија прославува 27-ми роденден

Gostivarpress.mk - 18.08.2019

На денешен датум 18-ти август, АРМ го слави својот роденден. Годинава се одбележуваат 27 години постоење. Во таа чест, изминатите денови беа организирани повеќе активности и настани. Се одржа свечен собир на припадниците на Генералштабот и командите ...

Пендаровски и Шекеринска во Охрид на Денот на АРМ

Република - 18.08.2019

Со пригодна свеченост во Центарот за обука на вода во Охрид денеска беше одбележан 18 август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. Во обраќањето пред бројните гости на централната свеченост претседателот и врховен командант на ...

Се одбележува Денот на Армијата низ касарните низ Македонија

MakPress - 18.08.2019

Денот на Армијата, припадниците на Министерството за одбрана и Генералштабот, како и во командите и единиците во касарните низ Републиката, со свечени церемонии се одбележа празникот на Армијата.

ШЕЌЕРИНСКА ПРОМОВИРА: Полковник Билјана Блажевска нов аѓутант на Стево Пендаровски

Денешен - 18.08.2019

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска преку Фејсбук ја промовира полковник Билјана Блажеска, како прв аѓутант-жена на претседателот Стево Пендаровски. – На Денот на нашата Армија дозволете ми да ја претставам полковник Билјана Блажеска, ...

Шекеринска честита 27. роденден на „Армија на Република Северна Македонија“

Expres - 18.08.2019

Иако „Република Северна Македонија“ официјално постои од 12 февруари 2019 година, потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска од Охрид честита 27. роденден на „Армија на Република Северна Македонија“.

Жена-полковник е аѓутант на Врховниот командант Пендаровски

Expres - 18.08.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски ја постави полковник Билјана Блажеска за Аѓутант на Врховниот командант на Вооружените сили во Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија.

ШЕЌЕРИНСКА: “Веќе ги одбројуваме деновите до полноправно членство во НАТО”

Магазин - 18.08.2019

Зад нас е успешна година, а следната ќе биде уште поуспешна. Политичарите испратија пораки полни со оптимизам, на Денот на Армијата. Во говорите, акцент ставија на стратешката цел на земјата – членството во НАТО.

Армијата слави 27-ми роденден

Р.С.Европа - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, ќе се обратат претседателот Стево Пендаровски и министерката за ...

По 27 години, Денот на АРМ стана денот на Армијата

PressingTV - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата.За прват согласно Договорот од Преспа, АРМ има ново име и тоа е Армија на Република Северна Македонија На свечената ...

Шекеринска: Ова е наша година на успех, година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Press24 - 18.08.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид, по повод 18. Август – Денот на Армијата во своето обраќање упати пораки до Армијата, за сето она што беше направено изминатиот период, но и за сето она што следи ...

Пендаровски: Продолжуваме со реформи во одбраната

Алсат-М - 18.08.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, за време на одбележувањето на Денот на Армијата, со Орден за воени заслуги ги одликуваше Канцеларијата на НАТО за врски во Скопје и Сквадронот на транспортни хеликоптери од Воздухопловната бригада во ...

Полковник Блажеска поставeна за Аѓутант на Врховниот командант Пендаровски

+инфо - 18.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на централната свеченост во Охрид по повод одбележувањето на 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија, со Орден за воени заслуги ги одликуваше ...

Армијата го празнува 27-от роденден

Локално - 18.08.2019

Со пригодна свеченост во Центарот за обука на вода во Охрид денеска беше одбележан 18 август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. Во обраќањето пред бројните гости на централната свеченост претседателот и врховен командант на ...

Армијата го одбележува 27-от роденден, централната прослава во Охрид

Нова ТВ - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата ќе се обратат претседателот на Република Северна Македонија, ...

Шекеринска за Денот на Армијата: Ова е наша година на успех, година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот ...

24Инфо - 18.08.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид, по повод 18. Август – Денот на Армијата во своето обраќање упати пораки до Армијата, за сето она што беше направено изминатиот период, но и за сето она што следи ...

Пендаровски до АРМ: Ќе инсистирам на подобрување на вашиот животен и професионален стандард

Скопје1 - 18.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост што по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија се одржа во Армискиот центар за обука на вода, во Охрид.

Пендаровски ја постави полковник Блажеска за аѓутант

Фокус - 18.08.2019

Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, ја постави полковник Билјана Блажеска за аѓутант. Блажеска била учесник на повеќе меѓународни обуки и вежби како припадник на Армијата, вклучувајќи го учеството во ...

Армијата го празнува 27-от роденден

Сител - 18.08.2019

Со пригодна свеченост во Центарот за обука на вода во Охрид денеска беше одбележан 18 август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. Во обраќањето пред бројните гости на централната свеченост претседателот и врховен командант на ...

Армијата го одбележува 27-от роденден

Либертас - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, со пригоден говор ќе се обратат претседателот на Република ...

Шекеринска на Денот на АРМ: Ова е година на успех, кога се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Точка - 18.08.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид, по повод 18. Август – Денот на Армијата во своето обраќање упати пораки до Армијата, за сето она што беше направено изминатиот период, но и за сето она што следи ...

Пендаровски до АРМ: Ќе инсистирам на подобрување на вашиот стандард

МКД - 18.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост што по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија се одржа во Армискиот центар за обука на вода, во Охрид.

Орден за воени заслуги за Канцеларијата на НАТО за врски во Скопје и Сквадронот на транспортни хеликоптери

Тера - 18.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на централната свеченост во Охрид по повод одбележувањето на 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија, со Орден за воени заслуги ги одликуваше ...

Армијата го празнува 27-от роденден

4NEWS - 18.08.2019

Со пригодна свеченост во Центарот за обука на вода во Охрид денеска беше одбележан 18 август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. Во обраќањето пред бројните гости на централната свеченост претседателот и врховен командант на ...

Армијата го одбележува 27-от роденден

Press24 - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, со пригоден говор ќе се обратат претседателот на Република ...

Шеќеринска: Две години по ред го зголемуваме воениот буџет и платите на војниците

Фокус - 18.08.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид, по повод Денот на Армијата, им се заблагодари на припадниците на Армијата, на војниците, подофицерите, офицерите за нивниот придонес кон безбедноста и ...

Шекеринска на Денот на АРМ: Ова е година на успех

Н.Македонија - 18.08.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид по повод 18 Август – Денот на Армијата, во своето обраќање упати пораки до Армијата, за сето она што беше направено изминатиот период, но и за сето она што следи ...

Претседателот Пендаровски го честиташе Денот на Армијата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.08.2019

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост што по повод 18 Август – Денот ...

Пендаровски именуваше жена за Аѓутант на АРМ

Скопје1 - 18.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на централната свеченост во Охрид по повод одбележувањето на 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија, со Орден за воени заслуги ги одликуваше ...

Армијата го празнува 27-от роденден

Либертас - 18.08.2019

Со пригодна свеченост во Центарот за обука на вода во Охрид денеска беше одбележан 18 август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. Во обраќањето пред бројните гости на централната свеченост претседателот и врховен командант на ...

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: Армијата го одбележува 27-от роденден!

Магазин - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, со пригоден говор ќе се обратат претседателот на Република ...

Шекеринска: Ова е наша година на успех, на најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

1tv - 18.08.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на централната свеченост за одбележување на Денот на Армијата, која се одржа во Охрид, ги нагласи досегашните успеси на Армијата, но зборуваше и за тоа што ќе следи во блиска иднина.

Пендаровски ја назначи полковник Билјана Блажеска за свој Аѓутант

24Инфо - 18.08.2019

Претседателот Стево Пендаровски ја постави полковник Билјана Блажеска за Аѓутант на Врховниот командант на Вооружените сили на Република Северна Македонија во Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија.

Пендаровски ги одликува Канцеларијата на НАТО за врски и Сквадронот на транспортни хеликоптери при АРМ со Орден за ...

24Инфо - 18.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на централната свеченост во Охрид по повод одбележувањето на 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија, со Орден за воени заслуги ги одликуваше ...

Армијата го празнува 27-от роденден

+инфо - 18.08.2019

Со пригодна свеченост во Центарот за обука на вода во Охрид денеска беше одбележан 18 август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. Во обраќањето пред бројните гости на централната свеченост претседателот и врховен командант на ...

АРМ ДЕНЕСКА СЛАВИ 27-МИ РОДЕНДЕН: Централната свеченост ќе се одржи во Охрид

Денешен - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, со пригоден говор ќе се обратат претседателот Стево Пендаровски ...

(фото) ШЕЌЕРИНСКА НА ПРОСЛАВАТА НА АРМ: Наша задача е да ви обезбедиме постојано внимание и најдобра опрема

Денешен - 18.08.2019

Наша задача е да ви обезбедиме најдобар тренинг, најдобра опрема и постојано внимание, да продолжиме да инвестираме во вас, во нашите луѓе и за нашите луѓе. Ова го истакна вицепремиерката и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната ...

Пендаровски ја назначи полковник Билјана Блажеска за свој aѓутант

МКД - 18.08.2019

Претседателот Стево Пендаровски ја постави полковник Билјана Блажеска за Аѓутант на Врховниот командант на Вооружените сили на Република Северна Македонија во Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија.

Пендаровски и Шекеринска на централната свеченост по повод Денот на армијата

Нетпрес - 18.08.2019

Со пригодна свеченост во Центарот за обука на вода во Охрид во неделата беше одбележан 18 август – Денот на армијата на Македонија. Во обраќањето пред бројните гости на централната свеченост претседателот и врховен командант на армијата, Стево ...

Армијата денеска го одбележува 27-от роденден

Пулс24 - 18.08.2019

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, со пригоден говор ќе се обратат претседателот на Република ...

Шекеринска: Ова е наша година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Фактор - 18.08.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид, по повод 18. Август – Денот на Армијата во своето обраќање упати пораки до Армијата, за сето она што беше направено изминатиот период, но и за сето она што следи ...