TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Бразил не се смирува пандемијата на коронавирусот, 11.678 нови случаи и 807 починати

Макфакс - 26.05.2020

Во Бразил се потврдени 11.687 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени изнесува 374.898, се вели во официјалниот извештај за епидемиолошката состојба во таа земја. Во документот се наведува дека за 24 часа починале уште 807 лица, ...

Ситуацијата во Бразил не се смирува: За еден ден потврдени 11.687 нови случаи на коронавирус

Слободен Печат - 26.05.2020

Во Бразил се потврдени 11.687 нови случаи на коронавирусот, со што вкупниот број на заразени порасна на 374.898, се наведува во официјалниот извештај за епидемиолошката ситуација во таа земја.

Русија забележа најголем дневен број на смртни случаи од коронавирус

Макфакс - 26.05.2020

Русија забележа најголем дневен број на смртни случаи од почетокот на пандемијата. Во еден ден починале 174 луѓе, односно вкупно 3.807 лица починале досега. Новозаразени се 8.915 лица, што значи дека досега се регистрирани 362.342 случаи на ...

Ковид-19 коси во Бразил: Нови 11.768 случаи и 807 починати лица

Нова ТВ - 26.05.2020

Бразил потврдува за нови 11.768 заболени лица со што вкупниот број на инфицирани порасна на 374.898, стои во официјалниот извештај на за епидемиолошката ситуација во земјата. Во документот објавен синоќа се наведува дека во последните 24 часа се ...

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Макфакс - 26.05.2020

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале скоро 2.000 помалку луѓе отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека досега од вирусот починале 26.834 лица, а не 28.752.

(ВИДЕО) Ковид-19: Македонија го надмина врвот на заразата, но не и на смртните случаи

360 степени - 26.05.2020

На 22 март 2020 година беше потврден првиот смртен случај од ковид-19 во Македонија. Од тој датум, црниот биланс стигна до 113 смртни случаи од новиот коронавирус. Едно од најзначајните прашања во сите погодени држави од ковид-19 е дали бројката на ...

Вкупно 259 здравствени работници во Македонија заразени со корона вирусот, оздравени 238

еМагазин - 26.05.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), кои еМагазин секојдневно ги пренесува, во Македонија оздравени се 238 здравствени работници, заклучно со податоците до 24.мај, што преставува нов минимален раст.

(ВИДЕО) Најголем број од новозаразените во последните недели се од неколку скопски општини и од Тетово – слика од терен

360 степени - 26.05.2020

Оваа мапа ја претставува последната слика за бројот на активни случаи на ковид-19 во Македонија. Тоа што паѓа во очи е дека речиси половина од актуелните болни се во Скопје, а уште приближно 20% се во Тетово.

Голем раст: 174 лица до 19 години во Македонија заразени со корона вирусот

еМагазин - 26.05.2020

Заклучно со податоците објавени вчера, во Македонија, се регистрирани 1.999 лица заразени со Ковид-19. “Возраста на заболените се движи од 0 до 94 години (медијана – 45 години). Најголем број на заболени се на возраст над 60 години – 437 (21,9%) со ...

9 бремени жени меѓу оздравените од корона вирусот во Македонија

еМагазин - 26.05.2020

Во Македонија според последните податоци, објавени вчера, како оздравени од корона вирусот се водат 1.439 лица. “Според исходот од заболувањето, 447 лица (22,4%) се активни случаи, 1.439 случаи (72,0%) се водат како оздравени (9 се бремени жени), ...

Нова студија: Пациентите со коронавирус не се заразни по 11. ден од болеста дури и ако имаат позитивен тест на COVID-19 ...

Pedijatar.mk - 26.05.2020

Истражувачите од Сингапур напишаа: „Врз основа на акумулираните податоци од почетокот на пандемијата COVID-19, инфективниот период на коронавирус кај симптоматски лица може да започне околу два дена пред почетокот на симптомите и да опстојува околу ...

Шпанија го намали бројот на смртни случаи од коронавирус за околу 2.000: „Нѝ се случи грешка“

Локално - 26.05.2020

Шпанија објави дека помалку од 2.000 луѓе починале од последиците од инфекција со коронавирус во таа земја отколку што се сметало порано. Министерството за здравство соопштило дека досега од коронавирусот починале 26.834 лица, а не 28.752, како што ...

Нов фамилијарен кластер во Скопје, заразени и 4 деца, детали за новите случаи на заразени со корона вирусот

еМагазин - 26.05.2020

Во Македонија вчера беа регистрирани 21 нови случаи на заразени со корона вирусот. “Тестирани се вкупно 258 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Два дена без починати од Ковид-19, најмногу заразени во Скопје

Опсервер - 26.05.2020

Скопје, 26 мај 2020 () – Во изминатите два дена не се регистрирани починати од коронавирусот во државава, а се бележи минимален пад на бројот на заразени, кој вчера достигна 21, а завчера беше 37.

За смртноста од ковид-19 во Македонија, интервју со доктор Гордана Кузмановска

360 степени - 25.05.2020

Мерките против ширењето на ковид-19 се најчестата тема поврзана со коронавирусот која се дебатира на јавна сцена. Само на маргините се разговара за еднакво важни прашања, како на пример, смртноста од вирусот во земјава.

Уште нови 21 заболен од коронавирусот, се приближивме до 2.000 случаи

Алсат-М - 25.05.2020

Вкупниот број на заразени со Ковид-19 кај нас достигна 1.999 лица. Во овој биланс влегуваат и новите 21 случај од последниве 24 часа. Министерството за здравство информира дека во моментов активни се 447 случаи, од кои 204 во Скопје и 82 во Тетово.

Ковид-19: Во светот има над 5,5 милиони заболени, епидемијата во Бразил зема замав

360 степени - 25.05.2020

Во светот има 5 557 781 заболени од коронавирус, од кои 348 313 починаа, а 2 333 252 оздравеле, покажуваат податоците објавени на сајтот „Ворлдометерс“ . Според тоа, активни случаи се 2 876 216, од кои 98 проценти се со лесни симптоми ( 2 823 096), ...

Во Италија 300 новозаразени и 92 починати од Копвид-19

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на починати од коронавирус во Италија денес порасна за 92, што е значително повеќе во однос на вчера кога починале 50 лица. Бројот на нови случаи пораснал за 300, што е значително помалку во однос на 531 колку што се регистрирани вчера, ...

Во Шпанија девет дена по ред има помалку од 100 починати од Ковид-19

Канал5 - 25.05.2020

Во Шпанија во изминатите 24 часа бројот на починати од коронавирус порасна за 50. Тоа е девети ден по ред со забележани помалку од 100 смтрни случаи дневно, соопшти денес шпанското Министерство за здравство.

Италија: Бројот на починати од Ковид-19 двојно се зголеми од вчера

Независен - 25.05.2020

Бројот на починати во последните 24 часа во Италија е 92, што е значително повеќе од вчерашните 50. Бројот на новозаразени пак, се зголеми за 300, што е помалку од вчера кога имаше 531 заразен, пренесе Ројтерс.

Италија: Бројот на починати речиси се дуплирал за еден ден

Точка - 25.05.2020

Бројот на починати од коронавирус во Италија денеска пораснал за 92, што е значително повеќе во однос на 50, колку што изнесувал еден ден претходно. Агенцијата навела дека бројот на нови случаи пораснал за 300 , што е значително помалку во однос на ...

Уште една жртва на Ковид-19 во Грција, четворица новозаразени

Независен - 25.05.2020

Во Грција во последните 24 часа од Ковид-19 почина еден човек, а уште четворица се заразија со болеста. Од почетокот на пандемијата во Грција бројот на заразени изнесува 2.882, од кои 627 Ковид-19 го добија во текот на патување во странство, а 1.640 ...

Италија: Бројот на починати речиси двојно се зголемил за еден ден

Локално - 25.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија се зголемил денес за 92, што е значително повеќе од 50, како што биле претходниот ден. Агенцијата за цивилна заштита соопштила дека бројот на нови случаи е зголемен за 300, што е значително помалку ...

Македонија на прагот на 2.000 потврдени случаи на коронавирус

Сакам да кажам - 25.05.2020

Македонија се доближи до границата од 2.000 потврдени случаи на коронавирус, откако во изминатите три дена имаше вкупно 78 позитивни ...

Во Финска бројот на заразени од коронавирус порасна на 6.599

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на новозаразени од коронавирус во Финска во изминатите 24 часа порасна за 20 на вкупно 6.599, соопшти денес Финскиот институт за здравје и заштита. Од почетокто на пандемијата во Финска се регистрирани 307 смртни случаи, пренесе „ТАСС“.

Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Опсервер - 06.06.2020

Според последните податоци, во светот досега има 6.889.223 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 399.117, а оздравеле 3. 276.057 лица. Лондон – Во Велика Британија, регистрирани се уште 204 смртни случаи како резултат на ...

Шведска регистрира над 4000 мртви од КОВИД-19

Р.С.Европа - 25.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Шведска надмина 4.000, објави денеска Шведската агенција за јавно здравје. Во извештајот се наведува дека бројот на загинати од последиците од инфекција со вирусот се зголемил од 3.998 на 4.029.

Повеќе од 100.000 заразени од Ковид-19 во Африка

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на заболени од кронавирус во Африка достигна 110.906, починале 3.300 луѓе, соопшти огранокот на Светската здравствена организација (СЗО) во Африка. Во Јужна Африка регистрирани се најголем број на заразени-22.583 и 429 смртни случаи.

Регионот ја победува короната, неколку земји без нови случаи, се отвораат границите

Сител - 25.05.2020

20 дена без Корона во Црна Гора, а вчера нема нови случаи ни во Косово, ни во Словенија. Во последниве 24 часа во Хрватска и Грција се регистрирани по два нови случаи, додека во Албанија и Бугарија има шест новозаболени .

Ковид-19: Хрватска и Косово во изминатите 24 часа немаат новозаболени

360 степени - 25.05.2020

Хрватска и Косово во изминатите 24 часа не регистрирале новозаболени пациенти од ковид-19. Хрватските здравствени власти информираа дека во последното деноноќие направени се 940 тестови и сите се негативни.

Во Србија 34 новозаболени од Ковид-19

Макфакс - 25.05.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 34 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало. Вкупниот број заразени од почетокот на епидемијата сега е 11.193. Во изминатото деноноќие се тестирани 2.488 лица, додека вкупниот тестирани е 220.344 ...

Мистерии на вирусот: Зошто не ги напаѓа сите земји подеднакво?

Окно - 25.05.2020

Коронавирусот уби толку луѓе во Иран што државата мораше да организира масовни погреби. Но во соседен Ирак, починале само неколку стотини луѓе. Доминиканската Република пријавила околу 9.100 случаи на заразени.

Во последните 24 часа во Хрватска нема нови случаи на Ковид-19

Макфакс - 25.05.2020

Во последните 24 часа во Хрватска не е регистриран ниту еден нов случај на коронавирус, со што вкупниот број на заболени останува 2.244. Досега се тестирани 62.422 лица, од кои 940 во последните 24 часа.

21 заболен, нема починати од корона вирус

Телма - 25.05.2020

Нови 21 заболени од КОВИД 19, во изминатото деноноќие, регистрира министерството за здравство, од направените 258 тестирања, од кои 13 се во рамките на скринингот. Во Скопје се 12 нови заболени, Куманово, 3, Штип 1, и Тетово 5.

На респиратор девет пациенти заразени од корона вирусот, уште шестмина во потешка состојба

еМагазин - 25.05.2020

Министерството за здравство соопшти дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се тројца нови пациенти, а вкупно се хоспитализирани 54 пациенти од кои на кислородна поддршка се 20, а на механичка ...

Во Прилеп денеска нема нови случаи на Ковид 19

Тера - 25.05.2020

Во општина Прилеп денеска нема новозаболени од коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 46. На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески” хоспитализирани се 15 лица.

Кој ќе живее? Кој ќе умре? Лекарите во Русија и ковид-19

Р.С.Европа - 25.05.2020

Бидејќи епидемијата ковид-19 продолжува да се шири во Русија, лекарите велат дека се повеќе се принудени да прават застрашувачки избори во врска со користењето на ограничени ресурси. Радио Слободна Европа разговараше со 20 лекари од интензивна нега ...

НАЈГОЛЕМАТА ЕНИГМА НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19: Каква е улогата на децата во ширење на коронавирусот?

Pedijatar.mk - 25.05.2020

Заклучно со 23 мај во земјава се пријавени 76 случаи на заразени деца со КОВИД-19 на возраст од 0 до 9 години и 92 инфицирани деца на возраст од 10 до 19 години. К аква е улогата на децата во ширењето на коронавирусот, е една од клучните загатки од ...

Луѓето со коронавирус по 11 ден не се заразни, според студија од Сингапур

МКД - 25.05.2020

Според резултатите на нова студија на група експерти за болести во Сингапур, пациентите со ковид-19 по 11 ден од заразата веќе не биле инфективни, иако некои и понатаму биле позитивни за коронавирус, пренесе Блумберг .

5,5 милиони заразени и 2,3 милиони излечени од Ковид-19

Локално - 25.05.2020

Досега, 5.500.679 милиони луѓе се заразиле со новиот коронавирус во светот, додека излечени се 2.302.070, објави порталот Worldometers. Од вкупниот број на пациенти, два проценти се во критична состојба, додека 346.721 лица починале.

Повеќе жени, 12 со претходни заболувања, детали за новите случаи на заразени со корона вирусот

еМагазин - 25.05.2020

Во Македонија вчера беа регистрирани 37 нови случаи на заразени со корона вирусот. “Тестирани се вкупно 508 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

И денеска расте бројот на заболени со коронавирусот, нови 36 случаи

Алсат-М - 24.05.2020

Над 11% од тестираните во последните 24 часа биле позитивни. Од вкупно 320 тестирани, заразата е потврдена кај 36 граѓани, од кои 12 од Скопје, 8 од Куманово, 7 од Тетово, 4 од Струга и по двајца од Охрид, Штип и Прилеп.

Најмал број новозаболени во Франција од воведувањето на карантинот

Канал5 - 24.05.2020

Во Франција денеска се потврдени 115 нови заразени со коронавирус, што е најмал број на нови случаи за еден ден од воведувањето на карантинот на 17 март, соопшти француското Министерство за здравство.

Њујорк Тајмс излезе со имињата на жртвите на Ковид-19 на насловната страница

Канал5 - 24.05.2020

Весникот Њујорк Тајмс ја исполни насловната страница на неделното издание со имињата на луѓето кои починале од коронавирусот. Сите вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети со список на имиња и извадоци од некролози во спомен на жтвите, ...

Намален бројот на починати во Италија во однос на вчера

Канал5 - 24.05.2020

Во Италија, 50 луѓе денеска починаа од ковид-19 , 69 помалку отколку вчера, објави италијанската цивилна заштита, но податоците не ги вклучуваат најтешко погодените региони во Ломбардија поради технички проблеми.

Во Русија најголем дневен пораст на починати од коронавирус

Макфакс - 24.05.2020

Бројот на починати од коронавирус достигна нов врв во Русија, со 153 заразени пациенти кои починале од саботата, соопштија денеска властите во Москва. Сега во Русија има 3.541 смртен случај поврзан со Ковид-19.

Заразен маж посетил повеќе ноќни клубови, градот го направил ново жариште на коронавирус

А1 On - 24.05.2020

Во Јужна Кореа бројот на случаи на коронавирус поврзани со инфекција од кластерите на ноќните клубови во Сеул се зголеми на 225. Од нив, 96 случаи се верува дека се заразиле во текот на посетата на клубовите, а за 129 се верува дека се заразени со ...

Како „Њујорк тајмс“ целата насловна страница ја отпечати со имиња на починати од корона вирусот

Независен - 24.05.2020

Наместо написи, фотографии или графики што вообичаено се појавуваат на насловната страница на „Њујорк тајмс“, во денешното неделно издание, има само список: долг, достоинствен список на луѓе чии животи беа изгубени во пандемијата на коронавирус.

Помал број починати од коронавирусот во Италија

Нетпрес - 24.05.2020

Во последните 24 часа во Италија од Covid-19 починале 50 лица, 69 помалку отколку во претходното деноноќие, објави во неделата Агенцијата за цивилна заштите во редовниот дневен брифинг, но во податоците поради технички проблеми не се вклучени ...

Помала сингапурска студија откри дека луѓето со корона не се заразни по 11 дена

Независен - 24.05.2020

Болните од Ковид-19 по 11 дена од заразата повеќе не се инфективни, иако некои и понатаму се позитивни на вирусот, покажаа резултатите од новата студија изработена од тим стручњаци за болеста од Сингапур.