TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе продолжат ли преговорите за законот за ЈО?

Телма - 21.01.2020

Најголемата опозициска партија е против новиот закон за јавно обвинителство, владејачкото мнозинство бара 80 гласа за поддршка и без нив. Дали преговорите за законското решение кое е клучно и за евроинтеграцијата на државата, ќе се откочат и со која ...

Заев: Има надеж за двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

+инфо - 21.01.2020

Работите за обезбедување двотретинско мнозинство за носење на законот за јавно обвинителство добро се движат. Имам надеж, но немаме многу време, бидејќи тоа е еден од законите кои треба да го донесеме заради реформите и граѓаните и трансформацијата ...

Каде се разминуваат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство

Нова ТВ - 21.01.2020

Претставникот на власта советникот за Евроинтеграции и главен технички преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ и меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска треба да се сретнат за да разговараат за законот за јавно обвинителство.

Откриен таткото на големата лага

Deutsche Welle - 21.01.2020

Дали јавноста, ќе се определи за казна на СДСМ и Зоран Заев за Преспанскиот Договор, или ќе ја осознае заканата за Македонија ако се прифати политиката на ВМРО ДПМНЕ и Христијан Мицкоски за раскинување на Договорот.

Зошто е толку проблематичен законот за Јавно обвинителство?

Р.С.Европа - 21.01.2020

Опозицијата има забелешки за „вдомувањето“ на обвинителите од СЈО со предлог законот за јавно обвинителство. Власта очекува поддршка на законот со кој, како што велат, во иднина ќе нема злоупотреби во текот на судењата и со кој сите ќе имаат еднаков ...

Маричиќ и Муцунски на средба за законот за ЈО

360 степени - 21.01.2020

Претставникот на власта Бојан Маричиќ и претставникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска ќе се сретнат за да разговараат за законот за јавно обвинителство. На средбата, како што посочија вчера од партиите, тие треба да ја договорат ...

Го искара ли Тимоние Заев да не ја кочи техничката Влада и што бараше владиниот советник Маричиќ на партиска средба?

Курир - 21.01.2020

Дали амбасадорот имаше пораки до Заев да не ја кочи работата на Техничката Влада, следејќи ги неговите чекори од изминатиов период? Кога ќе се погледнат фотографиите од средбата, на нив ќе го забележите и Бојан Маричиќ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев во паника уште сега ја призна победата на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 21.01.2020

Заев во паника уште сега ја призна победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните предвремени парламентарни избори. Исплашен од поразот кој му следи, Заев се обидува да ги заплаши граѓаните дека доаѓа крајот на светот ако не се согласуваат со неговиот ...

Освојувањето на власта поважно од преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 21.01.2020

Власта ќе се обиде на сите можни начини што ѝ стојат на располагање да го донесе, а опозициската партија да го спречи донесувањето на законот за Јавно обвинителство, што е еден од условите, иако не нужен, за добивање зелено светло за отворање ...

Николоски: Заев се надева на Тиранска платформа 2

Курир - 21.01.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринска емисија на телевизија Алфа, рече дека по заминувањето од функцијата премиер Зоран Заев треба да си замине и од политиката. Имено, тој посочи дека вчерашната прес конференција на Заев е ...

Законот за обвинителство пред тешки преговори

Магазин - 21.01.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ ни изјавија дека нивниот правен тим ја анализира на најновата, четврта по ред верзија на Законот за ЈО, што Министерството за правда им ја испрати пред три дена. Од СДСМ пак очекуваат во среда да им бидат испратени конкретни позиции и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ преку новиот закон за јавно обвинителство сака да ги заштити криминалите на Заев

Курир - 21.01.2020

СДСМ преку новиот закон за јавно обвинителство сака да ги заштити криминалите на Зоран Заев, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -На СДСМ и Зоран Заев најмалку им одговара квалитетно решение на закон за јавно обвинителство, бидејќи по тој закон ...

Денеска стартуваат преговорите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за законот кој го бара Брисел

Фактор - 21.01.2020

За денеска е закажана првата средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, а разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на претседателот на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ...

Договорот за Законот за ЈО се уште неизвесен – Заев во потрага по 2/3 мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ повторно со забелешки

ТВ21 - 20.01.2020

И додека се уште се калкулира дали опозицијата ќе го прифати новиот предлог од владејачката партија, лидерот на СДСМ Зоран Заев е во обид да обезбеди двотретинско мнозинство и веќе имал контакти со осумте независни пратеници.

Заев се откажа од средба со Мицкоски, сам ќе бара гласови за Законот за обвинителство

Алсат-М - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се уште не обезбедил 80 гласови потребни за донесување на Предлог-законот за јавното обвинителство. Тој својот оптимизам го влече од мнозинството за уставните измени, иако засега е нејасно дали сите 80 пратеници ќе го ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави фактите на денот: Криминогената власт ја празни земјава

iPortal - 20.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ги објави фактите на денот: Зоран Заев ја најави победа на ВМРО-ДПМНЕ и се обиде да ги исплаши граѓаните, дека доколку ВМРО-ДПМНЕ освои 2/3 ќе го ревидира Преспанскиот договор. Зоран Заев оправдано е во паника, зошто после 12 следува ...

Заев ќе ја убедува осумката да гласа за ЈО, утре ќе се договара темпото на преговори

24 Вести - 20.01.2020

СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ утре на средба ќе ги прецизираат деталите за идните преговори и текот на дијалогот во врска со Законот за ЈО. Претставник од СДСМ е Бојан Маричиќ а од ВМРО ДПМНЕ Тимчо Муцунски.

Пропадна планот за лидерска средба, партиски претставници ќе ги договараат измените на законот за ЈО

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете партии. Според досегашните информации разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на ...

Нов обид за договор за законот за ЈО, ќе се гласа ли до 11-ти февруари?

Нетпрес - 20.01.2020

Преговарачките тимови на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ повторно на маса во обид да се постигне договор за Законот за јавно обвинителство. Бојан Маричиќ од владејачката партија и Тимчо Муцунски од опозицијата ќе го разгледуваат последниот четврти предлог за ...

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да не се заканува за Преспанскиот – опозицијата останува на ставот за ревидирање на Договорот

ТВ21 - 20.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ да престане да се заканува и да манипулира дека доколку добие двотретинско мнозинство во парламентот ќе го укине Преспанскиот Договор. Ова го порача лидерот на СДСМ Зоран Заев кој рече дека ваков несериозен пристап ќе ја уништи иднината ...

Заев – Тимоние: Добро е да дадеме дополнителен аргумент пред ЕУ со усвојувањето на Законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорот на Франција, Кристиан Тимоние, се наведува во соопштението на СДСМ.

Двотретинско мнозинство за Законот за ЈО се бара без ВМРО ДПМНЕ

Телма - 20.01.2020

Дали осуммината пратеници од независната пратеничка група ќе ја решаваат и судбината на Законот за ЈО?Заев денеска потврди дека веќе преговара со нив, да помогнат да се обезбедат 80 гласа “за” и без ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе го ревидираме Преспанскиот, Заев: Без Преспа нема иднина

Алсат-М - 20.01.2020

Со приближувањето на изборите, двете најголеми партии ги интензивираат судирите околу Договорот од Преспа. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев апелира до ВМРО ДПМНЕ да се откажат од заканите за поништување на Договорот од Преспа, нагласувајќи дека договорот ...

Заев во потрага по двотретинско мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара европски Закон за јавно обвинителство

Алфа - 20.01.2020

Заев почна да работи на двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство. Ако не успее да обезбеди 80 пратеници со ВМРО-ДПМНЕ, негов адут слично како и за уставните измени ќе бидат и осуммината независни пратеници.

Утре ќе се сретнат работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за Законот за ЈО

Канал5 - 20.01.2020

Неофицијално утре продолжуваат со работа работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за Предлог законот за Јавно обвинителство кој од Европската Унија го потенцираа како услов за отворање на пристапните преговори.

ВМРО-ДПМНЕ: ќе се обидеме да го ревидираме Договорот од Преспа

Р.С.Европа - 20.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да го ревидира Преспанскиот договор доколку освои двотретинско мнозинство, рече денеска на прес конференција потпретседателот на опозициската партија Владо Мисајловски.

Неизвесен договорот за законот за ЈО

+инфо - 20.01.2020

Засега нема изгледи дека владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ би можеле деновиве да постигнат договор за новиот предлог за законот за јавно обвинителство. За утре се најавува средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ ...

Милошоски: Денеска нема да има средба на работните групи за Законот за обвинителство

МКД - 20.01.2020

Нема ништо договорено од работни средби за денес, изјави за МКД.мк Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и член на работната група на за преговори за измените во Законот за обвинителство.

Заев бара двотретинско мнозинство за Законот за Јавно обвинителство

А1 On - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес- конференција изјави дека почнал да разговара и се труди да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за носење на Законот за јавно обвинителство.

Утре средба Маричиќ - Муцунски да се договорат како ќе се договараат за Законот за ЈО

24 Вести - 20.01.2020

Бојан Маричиќ и Тимчо Мицунски утре на средба за Законот за ЈО, ќе ја договараат динамиката на преговорите, потврдуваат за ТВ 24 од двете партии. Од СДСМ велат дека тие биле подготвени за средба уште денеска, но од ВМРО-ДПМНЕ им кажале дека се уште ...

Утре средба на претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Закон за обвинителство

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ - Бојан Маричик, советник на првиот човек на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се сретнат за договорат нова динамика на разговори меѓу власта и опозцијата за новиот закон за ...

Заев разговара за двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

Р.С.Европа - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција во партиското седиште рече дека почнал да разговара и се трудел да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за носење на Законот за јавно обвинителство.

Пропадна лидерската средба, спас за Законот за јавното обвинителство ќе се бара во осумте пратеници

Слободен Печат - 20.01.2020

Пропадна лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски за Законот за јавно обвинителство. По вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека не сака да се гледа со Заев се додека нема конкретни резултати од работните групи, ...

Мисајловски: Не се закануваме, ама ќе се обидеме да го ревидираме Преспанскиот договор (ВИДЕО)

360 степени - 20.01.2020

Доколку ВМРО-ДПМНЕ освои двотретинско мнозинство, ќе стори сè што е можно за да ги коригира штетите што Зоран Заев ѝ ги направи на Република Македонија, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција откако ...

Заев собира двотретинско мнозинство за Законот за обвинителство, во игра се независните пратеници

+инфо - 20.01.2020

„Се надевам дека ќе успееме да го донесеме законот до распуштањето на парламентот, што ќе значи силен аргумент за земјава пред идните состаници на ЕУ“, рече лидерот на СДСМ Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, почнал консултации со политичките партии ...

Заев: Имаме министри коишто не го употребуваат уставното име на државата

Слободен Печат - 20.01.2020

Јас немам предрасури, нивните ставови се такви, тие не го почитуваат Уставот, но не смееме да дозволиме државата да не го почитува Уставот, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Грција денеска е наш силен поддржувач во Европската комисија и во ...

Заев прво ќе ги убедува независните за законот за ЈО, утре ќе се договара темпото на разговори со ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, прво ќе се обиде да ги договори осумте независни пратеници исклучени од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, за да гласаат за Законот за јавно обвинителство. Негови и претставници на Христијан Мицкоски, пак, утре ќе се сретнат да ...

Ќе биде ли клучна „независната осумка“ при носењето на новиот Закон за ЈО?

Локално - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес конференција во партиското седиште вчера изјави дека преговара за дво-третинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство и дека носењето на Законот би било силна алатка за отпочнување преговори со Европската ...

Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 20.01.2020

Зоран Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Зоран Заев знае дека граѓаните не ја поддржуваат неговата антидржавна политика, ова денеска на прес-конференција го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо ...

Мисајловски: Заев е исплашен, соочен со одговорноста за пазарење со националните интереси

ТВ21 - 20.01.2020

На денешната прес-конференција на Зоран Заев на која истакна дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го укине Преспанскиот договор доколку дојде на власт, реагираа од опозицијата. Владо Мисајловски рече дека Заев го кажува тоа затоа што е исплашен, и дека со ...

Заев ќе бара двотретинско мнозиство за Законот за ЈО

ТВ21 - 20.01.2020

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска истакна дека ќе бара двотретинско мнозиство за Законот за ЈО, откако од ВМРО-ДПМНЕ не доби поддршка. „Со осумте пратеници од независната група ќе пробаме да издејствуваме двотретинско мнозиство за Законот за ...

20 јануари: Најава за лидерска, болни адвокати и обвинети, законот за ЈО, средби…

CivilMedia - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека се сериозни и флексибилни во изнајдување на решенија кои се добри за граѓаните. Тој вели дека е спремен на лидерска средба со Христијан Мицкоски, да седнат, да разговараат и да се договорат околу законот за ...

„На ВМРО-ДПМНЕ му е поважен имотот и одбраната на криминалот, од реформите во судството“

Centar - 20.01.2020

-ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски уште еднаш покажаа дека ги ставаат своите партиски интереси и одбраната на криминалот пред доброто на државата и на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ го поврзува Законот за Јавно обвинителство со имотот на партијата и сака да се ...

Нема усогласеност за Законот за ЈО, партиите со непроменети ставови

Слободен Печат - 20.01.2020

Ставовите околу овој закон за кој веќе подолг временски период нема усогласеност вчера ги изнесоа првите луѓе на Владата и на двете најголеми македонски партии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Одговорност и соработка на политичките субјекти за законот за јавно ...

Заев: Мицкоски ни се води ни се гони за лидерската средба за законот за ЈО

CivilMedia - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека се сериозни и флексибилни во изнајдување на решенија кои се добри за граѓаните. Тој вели дека е спремен на лидерска средба со Христијан Мицкоски да седнат да разговараат и да се договорат околу законот за ...

Мисајловски: Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ, тој знае дека граѓаните нема да ја поддржат неговата антидржавна ...

Курир - 20.01.2020

Зоран Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Зоран Заев знае дека граѓаните не ја поддржуваат неговата антидржавна политика, ова денеска на прес-конференција го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо ...

Мисајловски: Ние сме Македонци и ќе останеме Македонци

Република - 20.01.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на денешната прес-конференција рече дека Зоран Заев ја најавил победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Според него потпипувањето на Преспанскиот договор е резултат на прикривањето ...

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе разговараат за Законот за обвнителство

Локално - 20.01.2020

Работните групи на владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да ги почнат усогласувањата на ставовите поврзани со Законот за Јавно обвинителство. Фото: Борче Поповски По неколкумесечен молк, по ставот на еврокомесарот за проширување, ...

Можна лидерска средба за Законот за обвинителство

Телма - 19.01.2020

Можна лидерска средба за Законот за обвинителство. Заев очекува аргументите да ги соочат наредната недела. Мицковски му одговори – лидерска ДА, но откако работните групи ќе ги усогласат ставовите и обвини дека државниот обвинител Јовески добивал ...

Мицкоски одбива да се сретне со Заев за Законот за обвинителство

Алсат-М - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја одби поканата на неговиот политички противник Зоран Заев за лидерска средба со цел да се постигне консензус за Законот за јавно обвинителство.