TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Слободен Печат - 22.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ чека законот за попис да излезе во Службен весник да почнат со собирање потписи од граѓаните со кои ќе побараат во Парламентот да се укине донесениот Закон за попис.

Мицкоски - Секој граѓанин има право да избере дали ќе се попише

Р.С.Европа

Мицкоски за Алфа: Граѓаните имаат право да изберат дали ќе се попишат

Алфа

Мицкоски: Власта веќе ги има договорено процентите од пописот, ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански потписи за укинување на фалсификат пописот

Курир

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Сител

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански потписи за укинување на фалсификат пописот

Нетпрес

Независен ММС Press24 24Инфо Локално Скопје1 МКД MakPress

Николовски: Ако Пендаровски не го поништи Законот за попис ВМРО-ДПМНЕ ќе собере над 10.000 потписи од граѓани

Press24 - 22.01.2021

Власта сака да прави политички попис во Македонија, изјави денеска во гостувањето на Сител потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски. Истакна дека бројките од пописот мора да се кредибилни бидејќи живееме во мултиетничка држава.

Собранието го донесе Законот за попис

Нетпрес

Законот за попис изгласан со помош на Алијанса, ВМРО ја напушти седницата

Мак. Весник

Донесен Законот за попис со помош на Алијансата и Алтернатива на Албанците

Денешен

Николовски: Доколку Пендаровски го потпише Законот за попис ВМРО-ДПМНЕ ќе собере над 10.000 потписи од граѓани

Сител

Опозицијата се подели за пописот

360 степени

Со помош на АА-ААА помина Законот за попис – ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во гласањето

ТВ21

Канал5 Канал5 Сакам да кажам Алсат-М Р.С.Европа +инфо Frontline 4NEWS

Спасов: Срамно е оние кои потрошија 16 милиони евра за попис и го поништија сега да се сомневаат

iPortal - 22.01.2021

Не знаеме колку сме ниту дали токму сме Спроведувањето попис на населението,без оглед на заканите од тоа кој го признава а кој не, е мерило за способноста на власта и на функционалноста на државата.

Петровска: Попис ќе има и пратениците ќе го набљудуваат

Р.С.Европа

Тешко на државава кога амнестиран криминалец како Заев ќе организира фалсификуван попис, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Курир

Со топовска завршница и по муви и по слонови

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо со проекти владее со плаќање концесии, стоп за пописот кој ќе биде фалсификат

Курир

СДСМ: Граѓаните да бидат спокојни, пробниот попис беше поздравен од Европската комисија

Локално

Мнозинство пратеници гласаа за Законот за попис

AKO

Канал5 iPortal Граѓански збор iPortal 24Инфо Сител Сител 24Инфо

СДСМ: По 19 години ќе спроведеме попис согласно сите меѓународни стандарди

Канал5 - 22.01.2021

Парламентарното мнозинство го усвои Законот за попис на населението. Сега, создадени се сите нормативни услови за спроведување на оваа важна статистичка операција, по сите меѓународни стандарди и по прописите на Евростат.

Николовски ја поздрави одлуката на пратениците – Усвоен законот за попис

Centar

Николовски: Со усвојувањето на Законот за попис создадени се услови да се реализира оваа важна статистичка операција после 19 години

24Инфо

Николовски: Ќе имаме попис по меѓународни стандарди

Локално

Николовски: Ќе имаме попис по меѓународни стандарди

Нова ТВ

Николовски го поздрави донесувањето на Законот за попис: Партизирањето на пописот е штетно и целосно непотребно!

Граѓански збор

Николовски: После 19 години создадени се нормативни услови да се реализира попис

Канал5

Слободен Печат Сител ТВ21 MakPress Press24 Либертас Опсервер Frontline

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

Либертас - 21.01.2021

Наша цел е по најавениот попис на населението во април, следниот попис да биде исклучиво базиран на податоци од регистри, изјави вечерва директорот на Заводот за статистика, Апостол Симевски.

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

iPortal

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

Независен

Симевски: Лицата кои не се во државата ќе бидат попишани во посебна категорија

Press24

Симевски: Лицата кои се подолго отсутни од земјата нема да влезат во вкупниот број на населението

МКД

Симевски: Никој нема да има корист од евентуланиот бојкот на пописот

+инфо

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

Опсервер

MakPress Либертас Вечер Прес Frontline 360 степени 24Инфо Локално Локално