TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Акционерите вршат се поголем притисок врз Зукерберг

Стандард - 16.04.2018

Контролата на Марк Зукерберг на Facebook и недостатокот на независен претседател на компанијата предизвика нови критики од инвеститорите по драстичниот пад на цената на акциите на компанијата како резултат на скандалот со „Cambridge Analytica“, ...

Марк Закерберг не знае што се „shadow“-профили од корисници

IT.mk - 16.04.2018

Марк Закербрег пред Сенатот на САД одговори дека не знае дека друштвената мрежа има „shadow“-профили од корисниците. Сепак постоењето на овие податоци е јавно неколку години. Во 2013 година при пробивање на зашитата на мрежата беа споделени податоци ...

Ги променивте ли поставките за приватност на Facebook?

Телефони.мк - 16.04.2018

Веќе цела недела во фокусот на вниманието се Марк Цукерберг и Facebook, уште од моментот кога шефот на социјалната мрежа помина 10 часа одговарајќи на прашањата на Конгресот. Немаше некои „откровенија“ во неговите одговори, но дефинитивно се открија ...

Сведочењето на Закерберг пред Конгрес – ризница на мемиња

Smartportal - 16.04.2018

Веќе знаете дека Фејсбук западна во длабоките неволји како резултат на случајот Кембриџ Аналитика, при што повеќе од 80 милиони корисници осознаа дека нивните податоци биле злоупотребени. Како последица, основачот и главен и извршен директор на ...

Признанието на Закерберг предизвика широка дискусија: „Ги следиме и оние што не се корисници на Фејсбук“

МКД - 16.04.2018

Загриженоста во врска со непочитувањето на приватноста на личните податоци на Фејсбук е сè поголема и предизвика широка дебата, откако нејзиниот основач и директор Марк Закерберг рече дека социјалната мрежа ги следи и оние што не се нејзини ...

Марк или сенаторите – кој победи во Сенатот?

+инфо - 16.04.2018

Немојте ние да му пресудуваме само затоа што не знаеме како да се оттргнеме од Facebook. Подвоената личност психологијата ја детектира преку постоењето на две или повеќе „јас“ во една личност.

Немате профил на Фејсбук? Не е важно, тие ги имаат вашите податоци

Денар - 15.04.2018

Директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг, го откри фактот што сигурно може да ги загрижи оние кои воопшто не ја користат оваа социјална мрежа. Според него, Фејсбук собира податоци од оние кои не го користат или немаат регистрирани кориснички сметки.

Немате профил на Фејсбук? Нема проблем имаат податоци и за вас!

Кумановски м. - 15.04.2018

loading... Директорот на Фејсбук, Марк Зукерберг откри факт кој сигурно може да ги загрижи оние кои воопшто не ја користат оваа социјална мрежа. Според неговите тврдења, Фејсбук собира податоци и за оние лица кои не го користат, односно немаат ...

Дали би платиле за Facebook без реклами?

Стандард - 15.04.2018

За време на сослушувањето во почетокот на неделава извршниот директор на Facebook, Марк Зукерберг ги увери сенаторите и конгресмените дека „секогаш ќе има верзија на социјалната мрежа, која ќе остане бесплатна“, пишува „Washington Post“.

Закерберг лани потрошил 7,3 милиони долари за лично обезбедување

А1 On - 15.04.2018

Основачот и извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил 7,3 милиони долари, покажуваат податоците што компанијата ги доставиле до американската Комисија за хартии од вредност.

Закерберг плаќа 7 милиони долари за телохранители

Репортер - 15.04.2018

Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, лани платил 7,3 милиони долари за свое лично обезбедување. Тој овие податоци ги доставил до американската Комисија за хартии од вредност. Неговите трошоци за лична безбедност лани се зголемиле за околу 50 отсто, ...

Прашањата што Закерберг не ги одговори

Факултети - 15.04.2018

По повеќе од 10 часа сослушување на Марк Закерберг оваа недела, топката сега е кај американските политичари и регулатори. Многу сенатори не знаеја доволно за успешно да го испрашаат шефот на „Фејсбук“, а оние што знаеја беа ограничени од строгиот ...

Немате профил на Фејсбук? Не е важно, тие ги имаат вашите податоци

Канал 77 - 16.04.2018

Директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг, го откри фактот што сигурно може да ги загрижи оние кои воопшто не ја користат оваа социјална мрежа. Според него, Фејсбук собира податоци од оние кои не го користат или немаат регистрирани кориснички сметки.

Закерберг лани потрошил 7,3 милиони долари за лично обезбедување

Бриф - 15.04.2018

Основачот и извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил 7,3 милиони долари, покажуваат податоците што компанијата ги доставиле до американската Комисија за хартии од вредност.

Иако немате профил на Фејсбук, тие ги имаат вашите податоци

Студенти - 16.04.2018

Директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг, го откри фактот што сигурно може да ги загрижи оние кои воопшто не ја користат оваа социјална мрежа. Според него, Фејсбук собира податоци од оние кои не го користат или немаат регистрирани кориснички сметки.

Закерберг лани потрошил 7,3 милиони долари за лично обезбедување

+инфо - 15.04.2018

Трошоците за безбедноста на Закерберг лани се зголемени за околу 50 отсто на годишно ниво, од 4,8 милиони долари во 2016 година. Основачот и извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил ...

Фејсбук има податоци и за оние кои немаат профил на социјалната мрежа

Шеталиште - 16.04.2018

Директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг, го откри фактот што сигурно може да ги загрижи оние кои воопшто не ја користат оваа социјална мрежа. Според него, Фејсбук собира податоци од оние кои не го користат или немаат регистрирани кориснички сметки.

Закерберг лани потрошил 7,3 милиони долари за лично обезбедување

Кајгана - 15.04.2018

Сан Франциско, 15 април 2018 (МИА) - Основачот и извршен директор на Fecebook, Марк Закерберг, за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил 7,3 милиони долари, покажуваат податоците што компанијата ги доставиле до американската ...

Закерберг лани потрошил 7,3 милиони долари за лично обезбедување

Алсат-М - 15.04.2018

Основачот и извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил 7,3 милиони долари, покажуваат податоците што компанијата ги доставиле до американската Комисија за хартии од вредност.

Закерберг лани потрошил 7,3 милиони долари за лично обезбедување

Сител - 15.04.2018

Основачот и извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил 7,3 милиони долари, покажуваат податоците што компанијата ги доставиле до американската Комисија за хартии од вредност.

Марк Закерберг лани потрошил милионска сума за лично обезбедување

Фокус - 15.04.2018

Основачот и извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил 7,3 милиони долари, покажуваат податоците што компанијата ги доставиле до американската Комисија за хартии од вредност.

Закерберг лани потрошил 7,3 милиони долари за лично обезбедување

Локално - 15.04.2018

Основачот и извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил 7,3 милиони долари, покажуваат податоците што компанијата ги доставиле до американската Комисија за хартии од вредност.

Закерберг лани потрошил 7,3 милиони долари за лично обезбедување

Популарно - 15.04.2018

Основачот и извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг за свое лично обезбедување во текот на 2017 година потрошил 7,3 милиони долари, покажуваат податоците што компанијата ги доставиле до американската Комисија за хартии од вредност.