TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(23:00) Вонредна состојба, ден 22: Владата и Европска Комисија со договор за набавка на лекови и медицинска опрема, ...

CivilMedia - 09.04.2020

-Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од пристапување кон и потпишување на Заедничкиот договор за набавка на лекови и медицинска опрема помеѓу Република Северна Македонија и ...

Манчевски: Вистината секогаш е најдобар метод во борбата со лажните вести

Press24 - 09.04.2020

Ширењето на вистината секогаш бил најдобар метод во борбата со лажните вести, што се генерален проблем не се само кај нас, туку насекаде во светот, вели министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Манчевски: По 1.500 год. нема аџилак во Мека, а Папата ќе држи миса без верници

Нова ТВ - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, вечерва во емисијата „Вин-вин“ на Телма порача дека сите во општетвото вклучувајќи ги и поглаварите на црквите и верските заедници мора да бидат одговорни во моментите кога се ...

Манчевски: Најделотворен метод против лажните вести е постојано ширење на вистината и информирање на граѓаните

iPortal - 09.04.2020

“Битно е граѓаните да знаат дека сè што правиме е врз основа на претходна експертска анализа, а после тоа политичарите носат одлуки. Секојдневно се случуваат испади, иако може да се каже дека легитимно право на секоја опозиција е да ја напаѓа ...

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Вечер - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Сега не е време за политика, за првпат после 1500 години немаме аџилак во Мека

Локално - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, вечерва порача дека апликацијата е целосно подготвена и дека има дел од граѓаните кои што не можат да се сетат со кого биле се биле во контакт во изминатите 14 дена, но има и ...

Манчевски: Најважно од сè е граѓаните масовно да ја симнат апликацијата за следење на луѓето кои имале контакти со ...

iPortal - 09.04.2020

Во вечерашното издание на “Вин-вин” на Телма телевизија, гостин беше министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, кој даде повеќе детали за најавената апликацијата за следење на луѓето кои имале контакти со заболени лица ...

Манчевски: Доколку граѓаните не ја симнат апликацијата и блутутот не биде вклучен, ќе немаме корист од неа

Локално - 09.04.2020

Министерот Дамјан Манчевски за „Топ Тема“ изјави дека најбитно за новата апликација StopKorona! е да биде широко распространета и дека блутутот мора да биде вклучен. „Доколку луѓето не ја симнат оваа апликација, доколку таа не е масовно ...

Манчевски: Ќе го предадеме изворниот код на StopKorona! на независни експерти

Локално - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на „Топ Тема“ на „Телма“ ТВ дека со новата апликација StopKorona! за следење на граѓаните кои имале контакт со заболено лице, се гарантираат безбедност на личните податоци, ...

И довербата е фактор во битката против Ковид-19

Deutsche Welle - 08.04.2020

Довербата на граѓаните е клучна за ефектот на апликациите и софтверските платформи кои помагаат во борбата против Ковид 19. Предложените системи ветуваат безбедност на личните податоци Апликации кои помагаат во следењето на ширењето на коронавирусот ...

Апликација што покажува дали сте имале контакт со позитивен на Ковид-19, без откривање на приватноста, создале Bike ...

Факултети - 08.04.2020

Од компанијата велат дека апликација е поставена како open source, што значи дека целата ИТ заедница на нашата територија може да помогне во усовршувањето и подобрувањето на нејзиниот код, со што се гарантира дека нема да биде искористена за други ...

Владата со уредба го овозможи електронското следење на заразените и тие што контактирале со нив

Мета - 08.04.2020

Владата на вчерашната 37. седница овозможи електронски да се следат пациентите со корона вирус, како и лицата што биле во контакт со нив. Истовремено, беше прифатена и понудата за апликација за таа намена, донација од приватна компанија.

9: Од денес построги ограничувања за движење, StopKorona! – најавена апликација од Владата за справување со Ковид-19, ...

Frontline - 08.04.2020

Преглед на настаните во 9 часот. Во СВЕТОТ досега се регистрирани 1,4 милиони лицa заразени со новиот корона вирус. Од нив починати се околу 80 илјади, а оздравеле 300 илјади. Кај нас, со вчерашните 29 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна ...

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

Скопје инфо - 08.04.2020

Владата ја разгледа и усвои информацијата за StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19 и го овласти министерот за здравство, Венко Филипче, да го потпише договорот за донација помеѓу Друштвото за информатичка технологија „Некстсенс“ ...

StopKorona! - мобилна апликација за справување со Ковид-19

MTM - 08.04.2020

Владата ја разгледа и усвои информацијата за StopKorona! - мобилна апликација за справување со Ковид-19 и го овласти министерот за здравство, Венко Филипче, да го потпише договорот за донација помеѓу Друштвото за информатичка технологија „Некстсенс“ ...

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

Независен - 08.04.2020

Владата ја разгледа и усвои информацијата за StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19 и го овласти министерот за здравство, Венко Филипче, да го потпише договорот за донација помеѓу Друштвото за информатичка технологија „Некстсенс“ ...

И довербата е фактор во битката против Ковид-19

Либертас - 08.04.2020

Довербата на граѓаните е клучна за ефектот на апликациите и софтверските платформи кои помагаат во борбата против Ковид 19. Предложените системи ветуваат безбедност на личните податоци, пишува Дојче веле .

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот нема допир со личните податоци

+инфо - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот нема никаков допир со нашите лични податоци

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Успеавме да најдеме технолошко решение кое ќе покажува со кого сме биле во контакт последните 14 дена

МКД - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Press24 - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

24Инфо - 09.04.2020

– Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Бриф - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Независен - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Вистината секогаш е најдобар метод во борбата со лажните вести, смета Манчевски

Опсервер - 09.04.2020

Скопје, 9 април 2020 () – Ширењето на вистината секогаш бил најдобар метод во борбата со лажните вести, што се генерален проблем не се само кај нас, туку насекаде во светот, вели министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Опсервер - 09.04.2020

Скопје, 9 април 2020 () – Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски за поглаварот на ИВЗ: Без разлика за која верска заедница станува збор, правилата се правила и врвен ...

Слободен Печат - 09.04.2020

Апсолутно ќе се применат сите демократски методи кои ги имаме на располагање согласно вонредната состојба, додаде Манчевски. Ширењето на вистината секогаш бил најдобар метод во борбата со лажните вести, што се генерален проблем не се само кај нас, ...

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Нетпрес - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Вистината секогаш е најдобар метод во борбата со лажните вести, смета Манчевски

24Инфо - 09.04.2020

– Ширењето на вистината секогаш бил најдобар метод во борбата со лажните вести, што се генерален проблем не се само кај нас, туку насекаде во светот, вели министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Mанчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

ММС - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Апликацијата за корона вирусот ќе даде одговор на епидемиолозите со кој сме биле последните 14 дена

еМагазин - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата „Вин Вин“ на „Телма“ ја објасни мобилната апликација за справување со корона вирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Апликацијата „StopKorona!“ подготвена, нема допир со личните податоци

CivilMedia - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Апликацијата ќе покажува со кого сме биле во контакт без да користи лични податоци

Фокус - 09.04.2020

Успеавме да најдеме технолошко решение кое ќе го даде потребниот одговор на епидемиолозите со кого сме биле во контакт последните 14 дена, а притоа да нема никаков допир со нашите лични податоци, рече министерот за информатичко општество и ...

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Либертас - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Позитивен граѓанин на коронавирус откриен преку апликацијата, доброволно ќе ги предава кодовите со тие што ...

MakPress - 09.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

Манчевски: Апликацијата за справување со корона вирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Frontline - 09.04.2020

Апликацијата е достапна само на граѓаните кои имаат паметен телефон (смарт уред). Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и ...