TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ бара брзи избори за функционални институции, ВМРО-ДПМНЕ вели дека мнозинството од граѓаните се против тие да бидат ...

360 степени - 26.05.2020

Изборите се решение, а не проблем. Тие треба да се одржат во првиот можен термин, согласно законските можности и согласно состојбата со епидемијата, според препораките на надлежните институции, велат од владејачкиот СДСМ и притоа образложуваат дека ...

Вонредната состојба завршува в сабота, нема најава за нова лидерска за изборите

Алсат-М - 25.05.2020

Ја почнуваме последната недела од вонредната состојба, по што треба да започне законскиот рок за изборите. Но, сè уште нема сигнали од партиите и претседателот Пендаровски дали ќе се направи обид да се договори датум за изборите преку нова лидерска ...

Се уште нема договор кога да се одржат одложените избори

Телма - 25.05.2020

На почетокот од неделата што се смета како клучна за одредување на изборниот ден, се уште нема договор меѓу партиите кога треба да се одржат одложените избори, а не е закажана ниту лидерска средба што би била трет чин од настојувањето да се постигне ...

Манчевски бара нова вонредна состојба ако нема договор за избори на 21 јуни

Алфа - 25.05.2020

Ако нема договор за избори, тогаш ќе има нова вонредна состојба. Потпретседателот на сдсм дамјан манчевски се закани дека доколку партиите не се договорат до 30 мај за термин кога би се одело на гласање, тогаш треба да се продолжи вонредната ...

До крајот на неделата лидерите мора да договорат датум за избори

Сител - 25.05.2020

Предлозите за август или септември се предлози воопшто да нема избори, вели лидерот на СДСМ во интервју за МКД.МК. Заев потенцира дека власта е подготвена за компромис кој теоретски може да се постигне до истекот на вонредната состојба, бидејќи на ...

Заев: Предлозите за август или септември се предлози воопшто да нема избори, за тогаш СЗО најавува нов бран на вирусот

МКД - 25.05.2020

Секое одолжување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори да го заштитат, вели ...

Претстојнава е клучна недела за одлука што по вонредната состојба и за датумот за избори

Канал5 - 25.05.2020

Отчукува часовникот за договор за датум за избори. Партиските лидери имаат уште 5 дена пред истекот на второто продолжение на вонредната состојба да одлучат за изборниот ден. Ако до сабота нема лидерска средба и договор со кој би се пролонгирал ...

Избори, бројки и одговорност

CivilMedia - 25.05.2020

На 30 мај, на крајот од тековната недела, завршува 15 дневната вонредна состојба ( трета по ред) што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски, по двете последователни од по 30 дена. Неделава се очекува уште една лидерска средба за конечен ...

Се враќа во опција лидерска средба за постигнување на компромис за датумот за избори

MakPress - 25.05.2020

Постигнување консензус во разговорите за датум за парламентарните избори очекуваат владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ иако во јавноста и едните и другите нагласуваат дека не отстапуваат од своите позиции.

Заев за МКД.мк: Предлозите за август или септември се воопшто да нема избори, за тогаш СЗО најавува нов бран на вирусот

Frontline - 25.05.2020

Секое одолжување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата, вели Заев во ...

Недела на одлуки – за вонредната состојба, за рестрикциите и за изборите

360 степени - 25.05.2020

Второто продолжение на вонредната состојба истекува в сабота, по што би требало да почнат роковите за закружување на вонредните парламентарни избори – на 21 јуни, доколку партиските лидери, во меѓувреме, не постигнат поинаков договор Северна ...

Изборите како темпирана бомба на Kоронавирусот

Нетпрес - 24.05.2020

Не престанува вирозната авантура на Заев, избори по секоја цена на 21 јуни. Велат бил осамен во желбата за брзи избори во време на растечка пандемија на Коронавирусот. Ниту лидерите на партиите кои му порачаа дека сега не е време за избори, ниту ...

Сите посакуваат компромис, но се држат до ставовите

Телма - 24.05.2020

Се` поизвесна е можноста, партиските лидери во следните неколку дена да постигнат компромис за избори. Се очекува нова лидерска средба најдоцна до сабота, кога завршува и вонредната состојба, на која повторно ќе се разгледуваат можните датуми за ...

Манчевски: Изборите треба да се одржат на начин кој ќе се заштити здравјето на граѓаните

Press24 - 24.05.2020

Се подготвуваме за нова лидерска средба, за тоа кога ќе се одржат изборите, кажа министерот за информатичко оптество и администрација, Димитар Манчевски во емисијата „Детектор“ на Сител телевизија.

Манчевски: Комисијата за заразни болести треба да даде јасен став за одржувањето на изборите, не треба политичарите да ...

Press24 - 24.05.2020

Апслутно и сметам дека е клучно Комисијата за заразни болести да излезе со јасен став кога треба да се одржат предвремените парламентарни избори, не треба политичарите да одлучуваат, кажа министерот за информатичко општество и администрација Дамјан ...

Манчевски во „Детектор“: Ако до крајот на вонредната нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

Centar - 24.05.2020

„Има две големи контрадикторности кај ВМРО ДПМНЕ, од една страна критикуваат како лошо се менаџира кризата, а ВМРО ДПМНЕ излезе со формално барање за намалување на мерките, што едно со друго не оди.

МВР не санкционира ниту за групирање, ниту за неносење маски, вели Манчевски

Frontline - 24.05.2020

За издвојување е Хрватска која есенските избори ги закажа за почеток на летото во страв од нов бран на корона пандемијата. Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ во емисијата „Детектор“ на Сител изјави дека за да се намалат рестриктивните мерки, ...

Манчевски во „Детектор“: Цела пандемија ги почитуваме лекарските препораки, така ќе биде и за изборите

Centar - 24.05.2020

„Сите одлуки во врска со пандемијата се носеа согласно препораките на лекарите. Никогаш не се спротивставивме на предлозите на здравството. Кога и да се изборите, важно е како ќе ги спроведеме, како ќе се организираме.

Манчевски во „Детектор“: Ако до крајот на вонредната нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

Frontline - 24.05.2020

Тој објасни дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш ќе мора да се продолжи вонредната состојба. „Има две големи контрадикторности кај ВМРО ДПМНЕ, од една страна критикуваат како лошо се менаџира кризата, а ВМРО ДПМНЕ излезе со формално барање за ...

Манчевски: Ако до крајот на вонредната нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

Нова ТВ - 24.05.2020

Ако до крајот на вонредната сосотојба нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори, изјави потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски во емисијата „Детектор“ на телевизија Сител.

Манчевски: Цела пандемија ги почитуваме лекарските препораки, така ќе биде и за изборите

Frontline - 24.05.2020

Тој напомена дека ВМРО-ДПМНЕ не слуша што зборува цел свет додека сите велат дека мораме да живееме со вирусот. „Сите одлуки во врска со пандемијата се носеа согласно препораките на лекарите.

Манчевски: Цела пандемија ги почитуваме лекарските препораки, така ќе биде и за изборите

Нова ТВ - 24.05.2020

Цела пандемија ги почитуваме лекарските препораки, така ќе биде и за изборите, изјави потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски во емисијата „Детектор“ на телевизија Сител. „Сите одлуки во врска со пандемијата се носеа согласно препораките на ...

Манчевски: Освен ВМРО-ДПМНЕ никој друг не зборува против избори

Локално - 24.05.2020

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски во емисијата „Детектор“ на Сител ТВ изјави дека има две големи контрадикторности кај ВМРО ДПМНЕ, од една страна критикуваат како лошо се менаџира кризата, а ВМРО ДПМНЕ излезе со формално барање за ...

Манчевски: Изборите треба да се одржат на начин кој ќе се заштити здравјето на граѓаните

24Инфо - 24.05.2020

Се подготвуваме за нова лидерска средба, за тоа кога ќе се одржат изборите, кажа министерот за информатичко оптество и администрација, Димитар Манчевски во емисијата „Детектор“ на Сител телевизија.

Манчевски: Изборите треба да се одржат на начин на кој ќе се заштити здравјето на граѓаните

Сител - 24.05.2020

Се подготвуваме за нова лидерска средба, за тоа кога ќе се одржат изборите, кажа министерот за информатичко оптество и администрација, Димитар Манчевски во емисијата „Детектор“ на Сител телевизија.

Манчевски: Се подготвуваме за нова лидерска средба, не треба да губиме време!

Фокус - 24.05.2020

Се подготвуваме за нова лидерска средба, за тоа кога ќе се одржат изборите. Ова денеска го истакна министерот за информатичко општество и администрација, Димитар Манчевски во емисијата „Детектор“ на Сител телевизија.

Манчевски: Ако до крајот на вонредната состојба нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

Бриф - 24.05.2020

„Има две големи контрадикторности кај ВМРО ДПМНЕ, од една страна критикуваат како лошо се менаџира кризата, а ВМРО ДПМНЕ излезе со формално барање за намалување на мерките, што едно со друго не оди.

МВР не санкционира ниту за групирање, ниту за неносење маски, вели Манчевски

Локално - 24.05.2020

Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ во емисијата „Детектор“ на Сител изјави дека за да се намалат рестриктивните мерки, важно е граѓаните да ги почитуваат другите мерки кои значат лична заштита, одржување дистанца секаде, а изборите кога и да ...

Манчевски: Ако до крајот на вонредната состојба нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

Опсервер - 24.05.2020

Скопје, 24 мај 2020 () – Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е ...

Манчевски: Ако до крајот на вонредната состојба нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

24Инфо - 24.05.2020

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е најдобро да се случат со ...

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен Печат - 24.05.2020

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е најдобро да се случат со ...

Ако нема избори, ќе има нова вонредна состојба

Независен - 24.05.2020

Фото: Б. Грданоски Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е најдобро да ...

Манчевски: Ако до крајот на вонредната состојба нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

Либертас - 24.05.2020

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е најдобро да се случат со ...

Манчевски: Ако до крајот на вонредната состојба нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

iPortal - 24.05.2020

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е најдобро да се случат со ...

Манчевски: Ако до крајот на вонредната состојба нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

ТВ21 - 24.05.2020

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е најдобро да се случат со ...

Манчевски: Ако до крајот на вонредната состојба нема консензус, ќе продолжат да течат роковите за избори

+инфо - 24.05.2020

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е најдобро да се случат со ...

Манчевски: Не можеме да ризикуваме со избори наесен

360 степени - 24.05.2020

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски вели дека ако нема договор за избори до крајот на вонредната состојба, тогаш по нејзино завршување, ќе продолжат да течат изборните рокови. Во гостувањето во емисијата „Детектор“ на Сител, тој посочи дека ...

Манчевски: Ако нема избори на 21-ви јуни тогаш вонредната состојба мора да се продолжи

MakPress - 25.05.2020

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат прилика да се договорат кога ќе има избори, а тие е најдобро да се случат со ...

Клучна недела за консензус: Трета среќа за датум за избори

Вечер Прес - 25.05.2020

Вонредната состојба завршува во сабота, а дотогаш партиите си даваат шанса да ги доближат ставовите и да постигнат компромис за изборниот ден. Ако до сабота нема договор кој би значел консензуален датум за избори, тогаш изборите би требало да се ...

Заев во интервју за МКД: Предлозите за август или септември се предлози воопшто да нема избори, за тогаш СЗО најавува ...

iPortal - 25.05.2020

Секое одолжување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори да го заштитат, вели ...

Заев: Предлозите за август или септември се предлози воопшто да нема избори

Независен - 25.05.2020

„Предлозите за избори на крајот на август или почетокот на септември, всушност се предлог воопшто да нема избори. Не постои ниту здравствен, ниту политички авторитет што може да тврди и да гарантира дека тогаш ќе нема ниту еден заболен случај.

Контрадикторностите на СДСМ: Манчевски бара нова вонредна состојба ако нема договор за избори на 21 јуни?!

Курир - 25.05.2020

Ако нема договор за избори, тогаш ќе има нова вонредна состојба. Потпретседателот на сдсм дамјан манчевски се закани дека доколку партиите не се договорат до 30 мај за термин кога би се одело на гласање, тогаш треба да се продолжи вонредната ...

Заев: Предлозите за избори во август или септември се предлози да нема избори

+инфо - 25.05.2020

Секое одолжување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори да го заштитат, вели ...

Дали власта преку Манчевски најави нова вонредна состојба?

Република - 25.05.2020

Ако нема договор за избори, тогаш ќе има нова вонредна состојба. Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски се закани дека доколку партиите не се договорат до 30 мај за термин кога би се одело на гласање, тогаш треба да се продолжи вонредната ...

Заев: Ние не сакаме избори без опозиција, а тие сакаат избори во август или септември за воопшто да не се одржат

Локално - 25.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за „ МКД.мк “, зборувал за тоа каква кампања очекува и дали мисли дека опозициска партија ќе ги бојкотира изборите. „Мислејќи само на својот партиски интерес, предлагаат избори во септември, токму кога ...

Интервју со Заев: Предлозите за август или септември се предлози воопшто да нема избори, за тогаш СЗО најавува нов бран ...

Либертас - 25.05.2020

Секое одолжување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори да го заштитат, вели ...

Заев: Очекувам ВМРО ДПМНЕ да учествува на изборите кои сами ги бараа

Нова ТВ - 25.05.2020

Секое одложување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори да го заштитат, изјави ...

Заев: Секое одложување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните

24Инфо - 25.05.2020

Секое одложување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори да го заштитат.

Заев: Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори ...

Бриф - 25.05.2020

Фејсбук статус на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Секое одложување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што ...

Заев: Секое одложување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, економијата и демократијата

Слободен Печат - 25.05.2020

Тој очекува ВМРО – ДПМНЕ да учествува на овие избори, кои, како што нагласува, и самите подолг период ги бараа и за кои заеднички се договориле да се одржат на 12 април, по што опозицијата влезе и во техничката влада со свои кадровски решенија.