TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОЈО за гонење на организиран криминал ќе го проверува случајот со уништените инсулини

Нова ТВ - 10.12.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ќе го проверува случајот со уништените инсулини на Министерството за здравство. Ќе се проверува потеклото на инсулините и процедурата на унуштување, потврдија за НОВА од ...

ОЈО се вклучува во случајот со уништениот инсулин

24 Вести - 10.12.2019

Обвинителството ќе го провери потеклото и процедурата на уништување на инсулинот од страна на здравствените власти, по низата обвинувања на адреса опозиција – власт. Доколку бидат утврдени елементи на кривично дело ќе се постапи согласно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Уништен е валиден инсулин - Филипче: Производителот не гарантираше квалилет и ладен ланец

Сител - 10.12.2019

Обвинителството по четиридневни политички препукувања ќе проверува која е вистината за уништениот инсулин. Доколку утврдат елементи на кривично дело ќе постапат согласно своите надлежности.

Дијабетесот е поопасен за здравјето на жените отколку за мажите

Кајгана - 10.12.2019

Дијабетесот е поопасен по здравјето на жените отколку за мажите, кога станува збор за компликации поврзани со кардиоваскуларните заболувања, покажуваат новите истражувања. Кардиоваскуларните заболувања во просек се јавуваат 15 години порано кај ...

ВМРО ДПМНЕ: Филипче да каже кога е произведен инсулинот кој беше уништен

Канал5 - 10.12.2019

Владата и министерот Венко Филипче уништиле здрав инсулин за да има нов тендер каде добитник ќе биде компанија блиска до власта, обвинуваат од ВМРО ...

„Малмед“ тврди дека уништениот инсулин е без недостатоци, треба да има кривична одговорност

Нетпрес - 10.12.2019

Министерот за здравство Венко Филипче е фатен во лага, владината компанија „Малмед“ тврди дека уништениот инсулин е без недостатоци, и поради тоа мора да има кривична одговорност, рече во вторникот на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум ...

„Филипче фатен во лага, владината „Малмед“ тврди дека уништениот инсулин е без недостатоци, потребна е кривична ...

Курир - 10.12.2019

Аферата со уништување на инсулин покажува дека се фатени живи во сомнеж за постоење на криминал. Документите несомнено покажуваат дека уништен е инсулин со валиден рок на траење. А, сето ова отвора простор за кривично гонење од основното јавно ...

Опозицијата и власта во кавга за уништениот инсулин: Дали бил квалитетен или од паралелен увоз?

Сител - 09.12.2019

Трет ден ВМРО ДПМНЕ го обвинува министерството за здравство дека уништиле инсулини со валиден рок уште половина година вреден 1,5 милиони евра за да распишат нов тендер. Од опозициската партија тврдат дека станува збор за инсулин произведен од една ...

Превирања помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ – Кој го набавил инсулинот со сомнителен квалитет?

ТВ21 - 09.12.2019

Веќе три дена траат превирањата помеѓу опозицијата и власт околу уништениот инсулин. ВМРО-ДПМНЕ вели дека уништувањето на инсулинот од страна на Министерството за здравство е скандал и побара да понесат одговорност.

Андоновска: Филипче уништи здрав инсулин за да распише нов тендер

24 Вести - 09.12.2019

Инсулин кој министерството за здравство го уништи е со валидер рок и е произведен од најреномираната данска фирма, тврди опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Со ваквата постапка велат од опозицијата, најверојатно се сака да се распише нов тендер за фирма ...

Квалитетот на инсулинот трет ден ги бранува власта и опозицијата

Канал5 - 09.12.2019

Трет ден партиски препукувања за инсулинот набавен од претходен увзоз дали требало да се уништи или не. Од ВМРО ДПМНЕ дека министерството не сака да ја приложи целокупната документација и се уништил валиден и квалитетен инсулин со цел да има нов ...

СДСМ: ВМРО профитерска ДПМНЕ набавуваше сомнителен инсулин, а денеска лаже

А1 On - 09.12.2019

„ВМРО профитерска ДПМНЕ набавуваше сомнителен инсулин на штета на граѓаните а денеска лаже. Нов тендер нема, а уништен е турски инсулин од стоковите резерви, набавен со паралелен увоз во време на претходната влада, без проверен ладен ланец, без ...

МЗ: Уништен е турски инсулин од стоковите резерви набавен со паралелен увоз во време на Владата на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека уништен е турски инсулин од стоковите резерви и станува збор за инсулин набавен со паралелен увоз во време на претходната влада, без проверен ладен ланец, без познато потекло и без оригинал сертификати, ...

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ набавила инсулини од паралелен увоз без проверен ладен ланец, без познато потекло и без оригинал ...

Локално - 09.12.2019

„Со прес-конференцијата, ВМРО-ДПМНЕ само се разобличи самото себе. Граѓаните дознаа дека претходната влада набавила инсулини од паралелен увоз без проверен ладен ланец, без познато потекло и без оригинал сертификат“, реагира министерот за здравство ...

Министерство за здравство: Уништен е турски инсулин, без проверен ладен ланец

360 степени - 09.12.2019

Министерството за здравство два дена полемизира со опозициската ВМРО-ДПМНЕ која обвинува по обвинувањата дека е уништен валиден инсулин единствено со цел да се распише нов тендер. Од Здравство тврдат дека нема нов тендер за набавка.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и МЗ очигледно се многу нервозни за откривањето на аферата ИНСУЛИН

MakPress - 09.12.2019

СДСМ и министерството за здравство очигледно се многу нервозни за откривањето на аферата ИНСУЛИН. Фатени во скандалот кај уништиле што огромни количини инсулин со валиден рок до 6 и 7 месец 2020 година сега се обидуваат невешто да се правдаат со ...

Андоновска: Филипче уништи здрав инсулин за да распише нов тендер

+инфо - 09.12.2019

Дел од инсулинот, кој што бил уништен на ден 5.12.2019 година, имал валиден рок на употреба до 6 и 7 месец 2020 година. Патем овој инсулин бил произведен од една од најреномираните компании НОВО НОРДИСК од Данска и оваа компанија стои како гаранција ...

Андоновска: Валидниот инсулин кој МЗ го уништи е од најреномираната данска фирма

Канал5 - 09.12.2019

Aферата ИНСУЛИН ја признаа од Министерството за здравство. Сега јавноста ќе ја дознае целата вистина. Кога министерството не сака да ја приложи целокупната документација за ова скандалозно уништување на инсулин со валиден рок ние ќе ги предочиме ...

Нема истрага, осомничени и приведени за увоз на „сомнителен“ и скап инсулин?

Expres - 09.12.2019

Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство не истражуваат никого за увозот на неквалитетниот инсулин во вредност од 330 илјади евра кој бил уништен од министерството за здравство.

ВМРО-ДПМНЕ: Oдговорност за уништувањето на валиден инсулин

360 степени - 09.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ не отсстапува од тврдењето дека Министерството за здравство уништило валиден инсулин со единствена цел да спроведе нов тендер. Велат дека инсулинот бил набавен од реномираната данска фирма Ново Нордиск, која го гарантира квалитетот, за ...

МЗ: Три нови типа на инсулин, за 2020 година обезбедени 750 милиони денари со предлог буџетот

Нова ТВ - 09.12.2019

Воведени се три нови типови на инсулин, два инсулински аналози, инјектибилни и таблетарни, a во изминатиот период се работеше активно и на нова стратегија за третман на дијабетес за наредните 10 години, се вели во соопштението на Министерството за ...

Буџетот за пациентите со дијатебес за 2020 година изнесува 750 милиони денари

ТВ21 - 09.12.2019

Министерството за здравство информира дека со Предлог-буџетот за 2020 година, се обезбедуваат инсулини, инсулински игли, глукагон, ленти за мерење на шеќер и пумпи за континуирано снабдување на инсулин, во висина од 750 милиони денари, што ...

СДСМ: На криминалната ВМРО-ДПМНЕ профитот им e пред луѓето и затоа набавуваше соминителен инсулин

Локално - 09.12.2019

„На криминалната ВМРО-ДПМНЕ профитот им беше, и се уште им е на прво место, пред граѓаните, затоа набавувала сомнителен инсулин. Како во своето режимско владеење така и денеска ВМРО ДПМНЕ се води од каузата профитот и провизиите пред луѓето“, велат ...

Министерство за здравство: Воведени се три нови типови на инсулин

ТВ21 - 09.12.2019

Министерството за здравство информира дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

(Видео) Андоновска: Уништен ли е инсулин со валиден рок, само за да се распише нов тендер?

Centar - 09.12.2019

Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес-конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои огромен дел, односно половина тон биле со валиден рок, обвини денеска Марија Андоновска ...

Министерство за здравство: Уништивме инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО ДПМНЕ, тие да одговорат зошто ...

Centar - 09.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ треба да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Министерството за здравство информира дека уништувањето на инсулинот е од стоковите резерви и ...

Сојуз на Здруженија на Дијабетичари на Македонија ја поздравува одлуката на Владата и на Министерството за Здарвство, ...

Centar - 08.12.2019

Фејсбукс татус на СЗДМ – Сојуз на Здруженија на Дијабетичари на Македонија СЗДМ, ја поздравува одлуката на Владата на Р.С.Македонија и на Министерството за Здарвство, за уништување на заостанатите количини на инсулини кои се чувале во Бирото за ...

ВМРО-ДПМНЕ: МЗ го призна скандалот со уништувањето на инсулин

MakPress - 09.12.2019

Министерството за здравство денес буквално го призна скандалот со уништување на инсулин со валиден рок, колку и да се крие зад манипулативни соопштенија. Министерството за здравство потврди дека уништило инсулин со валиден рок.

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз

MakPress - 09.12.2019

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Уништувањето на инсулинот, посочуваат од Министерството, е од стоковите ...

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ се води од каузата профитот и провизиите пред луѓето

iPortal - 09.12.2019

„На криминалната ВМРО-ДПМНЕ профитот им беше, и се уште им е на прво место, пред граѓаните, затоа набавувала сомнителен инсулин. Како во своето режимско владеење така и денеска ВМРО ДПМНЕ се води од каузата профитот и провизиите пред луѓето“, велат ...

Министерство за здравство: Воведовме три нови типови на инсулин

Press24 - 09.12.2019

Министерството за здравство информира дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. „Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

МЗ: Нема повеќе инсулини од паралелен увоз како порано

Локално - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

Министерство за здравство: Воведени се три нови типови на инсулин

ММС - 09.12.2019

Министерството за здравство информира дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

МЗ: Воведовме три нови типови инсулин, се изготвуваше нова стратегија за третман на дијабетес

А1 On - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

Министерство за здравство: Воведовме три нови типови на инсулин

Скопје инфо - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

МЗ: Воведовме три нови типови инсулин, се изготвуваше нова стратегија за третман на дијабетес

Сител - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

Од МЗ и денеска се правдаат за инсулинот

Република - 09.12.2019

Министерството за здравство соопштува дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. информираат од Министерството. Со сите чинители, посочуваат, активно се работеше во изготвување на новата 10-годишна ...

МЗ: Воведовме три нови типови инсулин

24Инфо - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

МЗ: Воведовме три нови типови инсулин, се изготвуваше нова стратегија за третман на дијабетес

Канал5 - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

Министерство за здравство: Воведени се три нови типови на инсулин

Макфакс - 09.12.2019

Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства. Нема повеќе инсулини од паралелен увоз како порано и во државата донесени се оргинални инсулини со сертификат, какви што се носат во сите развиени ...

МЗ: Воведовме три нови типови инсулин, целосно сме посветени на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со ...

iPortal - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

Здравство: Воведовме три нови типови инсулин, се изготвуваше нова стратегија за третман на дијабетес

Слободен Печат - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

МЗ: Воведовме три нови типови инсулин, се изготвуваше нова стратегија за третман на дијабетес

CivilMedia - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

Здравство: Воведовме три нови типови на инсулин, нема паралелен увоз

+инфо - 09.12.2019

Нема повеќе инсулини од паралелен увоз како порано и во државата донесени се оргинални инсулини со сертификат, какви што се носат во сите развиени европски земји. Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување ...

Воведени три нови типови на инсулин

Н.Македонија - 09.12.2019

Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства. Нема повеќе инсулини од паралелен увоз како порано и во државата донесени се оргинални инсулини со сертификат, какви што се носат во сите развиени ...

Министерство за здравство: Воведени се три нови типови на инсулин

MTM - 09.12.2019

Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства. Нема повеќе инсулини од паралелен увоз како порано и во државата донесени се оргинални инсулини со сертификат, какви што се носат во сите развиени ...

Министерство за здравство: Воведени се три нови типови на инсулин

Centar - 09.12.2019

Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства. Нема повеќе инсулини од паралелен увоз како порано и во државата донесени се оргинални инсулини со сертификат, какви што се носат во сите развиени ...

МЗ: Буџетот за пациентите со дијатебес за 2020 година е 750 милиони денари, во 2017 година изнесувал 562 милиони денари

А1 On - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека со Предлог-буџетот за 2020 година, се обезбедуваат инсулини, инсулински игли, глукагон, ленти за мерење на шеќер и пумпи за континуирано снабдување на инсулин, во висина од 750 милиони денари, што претставува ...

МЗ: Воведовме три нови типови инсулин

Денешен - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека е посветено на обезбедување најквалитетен третман за пациентите со дијабетес. – Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

МЗ: Буџетот за пациентите со дијатебес за 2020 година е 750 милиони денари, во 2017 година изнесувал 562 милиони денари

Сител - 09.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека со Предлог-буџетот за 2020 година, се обезбедуваат инсулини, инсулински игли, глукагон, ленти за мерење на шеќер и пумпи за континуирано снабдување на инсулин, во висина од 750 милиони денари, што претставува ...