TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Да почекаме, Заев да не се предомисли за избори

Фокус - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

24 Вести - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Заев најави предвремени избори откако Македонија не доби датум за пристапни преговори со ЕУ

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори, ден откако Македонија не доби датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија. Тој рече дека ова ќе го предложи на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево ...

Заев на прашања на новинарите: Со сета одговорност одлучив да побарам нов, целосен и чист мандат за да продолжиме по ...

Сител - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, одговараше на прашања на новинарите.

Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Канал5 - 19.10.2019

Ден откако Европскиот Совет не донесе одлука за отпочнување на пристапни преговори на Македонија со ЕУ, премиерот Зоран Заев со предлог – да се оди на брзи предвремени избори. Одлуката ја донел како што рече како чин на негова одговорност поради ...

Заев ќе бара нов мандат од граѓаните

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев изјави дека е разочаран и лут поради одлуката на ЕУ да не одреди датум за пристапани преговори со С.Македонија. Заев вели дека во ваква ситуација граѓаните на брзи предвремени избори треба да го одредат патот на кој земјата ќе ...

Мицкоски: Да почекаме до утре, да видиме да не се премисли Заев

Слободен Печат - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не кажува дали прифаќа брзи предвремени избори. Да почекаме до утрешниот ден да видиме да не се премисли Заев затоа што знаете таму работите се менуваат преку ден, преку ноќ, преку секој час така што да почекаме до утрешниот ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Независен - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Мицкоски: Првин техничка влада, после предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Да се испочитува законот за технична влада и да има предвремени избори вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го искоментира говорот на премиерот Зоран Заев. Сепак според него останува утрешната лидерска средба за да може подетално да го чуе ...

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Алсат-М - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Премиерот Заев предложи брзи предвремени избори

OhridNews - 19.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска на прес-конференција се обрати по повод заклучоците на Европскиот Совет, посочувајќи дека причина за недобињето датум за преговори со ЕУ се должи исклучиво на внатрешните нерешени проблеми во Унијата.

Заев: Предвремени избори најбргу што може, за да решат граѓаните што понатаму

Мета - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев, рано попладнево на прес-конференција во владата се обрати до јавноста по непостигнувањето одлука на состанокот на Европскиот Совет да се додели датум на Македонија за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ.

Мицкоски од Гостивар: Очекувам Заев да се премисли за изборите!

Gostivarpress.mk - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во Гостивар, на средба со граѓаните на кои им порача дека партијата што ја води, ќе ја понесе победата на следните парламентарни избори, а во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев за ...

Заев: Направена е историска грешка, барам нов мандат за да ги продолжиме реформите

Вечер - 19.10.2019

Народот ни даде мандат и честа да го водиме и тој сега ќе одлучи дали продолжуваме по истиот пат. Ако е така, јас барам одново чист и отворен мандат за да ги продолжиме реформите. Не сме сјајни, имавме грешки, но нема друг пат.

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може: Граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, на кои граѓаните ќе донесат одлука и потврда за патот на кој треба да се оди, „дали да одиме по вистинскиот пат на европски вредности, напред, или по мрачниот пат на поделби и ...

Заев: Одиме на брзи предвремени избори

Deutsche Welle - 19.10.2019

Организирање вонредни парламентарни избори е одлуката на премиерот Зоран Заев по неуспехот да се добие почеток на пристапни преговори со ЕУ. Премиерот тврди дека ќе продолжи по европскиот пат.

Заев: Јас сум лут и разочаран!

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција не го криеше разочарувањето од недобивањето датум за почеток на преговори на Македонија. Тој се заблагодари и на сите европски лидери кои се залагале за нашата држава.

Заев: Разочаран сум, избори најбрзо што може

360 степени - 19.10.2019

Прва прес-конференција на Заев откако земјава остана без датум за отпочнување на преговори со ЕУ -Во Брисел ни беше направена неправда, ЕУ не го испорача тоа што го вети, рече премиерот Зоран Заев на прва прес-конференција откако земјава остана без ...

(ВИДЕО) Заев: ЕУ ни нанесе голема неправда, предлагам брзи предвремени избори, најбрзо што може

Либертас - 19.10.2019

„Во Брисел ни беше направена голема неправда. Ние ги завршивме сите наши обврски, но ЕУ не си остана на зборот и не го испорача тоа што го вети. Тоа што ЕУ не успеа да донесе одлука за отворање пристапни преговори е нивна историска грешка и тоа го ...

Заев е разочаран и повикува на предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Откако на самитот во Брисел Македонија не доби датум за старт на преговори како што беше очекувано, денес по повод тоа премиерот Заев се обрати до јавноста. Премиерот Зоран Заев е разочаран и повикува на предвремени избори што поскоро.

Заев ќе даде оставка, ќе има пржинска Влада па избори, датум дополнително ќе се договара

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Заев во обраќање до јавноста кое е во тек рече дека одговорноста за неуспехот за добивање датум го зема како негова одговорност потсетувајќи дека целата меѓународна заедница го осудува чинот на Македонија да не и се додели датум за почеток ...

Заев предлага брзи предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи во земјава да се оджат брзи предвремни избори кои би се организирале што побрзо. Со овој предлог тој ќе настапи утре на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски на која тој очекува да договорат кога тоа ...

Заев: Барам организирање на брзи предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев побара организирање на брзи предвремени избори на кои граѓаните ќе се изјаснат во кој правец треба да движи Македонија. На државата и е нанесена огромна неправда, а Европската унија не остана на ветеното и ја направи најголемата ...

Избори во март?

Независен - 19.10.2019

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ се уште немаат план како ќе тече организацијата на предвремените избори и дали и како ќе се имплементира правилото за Пржинска влада на 100 пред нивното одржување.

Законот за Влада според пржинскиот договор не предвидува скратени рокови

MakPress - 19.10.2019

Измените на Законот за Владата на Република Македонија, согласно пржинскиот договор пред оддржувањето на изборите во 2016 година не предвидуваат скратени рокови пред денот на одржување на изборите.

Пржинската Влада не предвидува техничка Влада пред секои избори тука само технички премиер

MakPress - 19.10.2019

Одредбите кои беа договорени во Пржино во текот на 2015 и 2016 година за организација на предвремените избори во 2016-тата година, во најголем дел се однесуваа конкретно на тие избори. Правните експерти велат согласно измените и дополнувањата на ...

Заев: Повикувам на брзи предвремени парламентарни избори

Сител - 19.10.2019

Предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Ова е предлогот кој премиерот Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба кај претседателот Пендаровски. Шефот на македонската влада на овој чекор се одлучил по епилогот од Брисел, каде што ...

Законот за Влада и пржинскиот договор се јасни: 100 дена преодна Влада

Република - 19.10.2019

Зоран Заев соочен со неуспехот поврзан македонските евроинтегративни процеси, најави предвремени парламентарни избори. Тој опцијата за времето кога би се одржале изборите ја најави како тема на утрешната лидерска средба.

Заев: Разочаран сум и лут, стојам пред вас и предлагам избори

Телма - 19.10.2019

Разочаран сум и лут, а вашиот гнев го чувствувам како уште една лузна, рече премиерот Зоран Заев во денешното обраќање пред граѓаните откако вчера ЕУ лидерите не донесоа одлука за почеток на преговорите со ЕУ.

Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, бараме избори за обнова на Македонија

Курир - 19.10.2019

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше во Гостивар, каде одговараше на новинарски прашања. Прашање: Господине Мицкоски еве накратко за медиумите, кажавте пред малку горе доле истото, ете вашата реакција на денешниот прес на ...

Заев предлага предвремени парламентарни избори во најбрзо време

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе предложи предвремени парламентарни избори во најбрзо време. Тој не кажа кога ќе биде тоа, бидејќи како што рече ќе чека да слушне и од другите партии.

Заев побара брзи предвремени избори

МКД - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, прва по Самитот во Брисел откако земјава не доби датум за почеток на преговори повика на брзи и предвремени избори и рече дека само народот има мандат да одлучи за иднината на земјава.

Заев предлага брзи предвремени избори

Телма - 19.10.2019

-Сериозноста од актуелниот миг бара од мене и сите нас сериозна одлука. Поаѓајќи од одговорноста како политичар на мој грб ја преземам разочараноста на граѓаните., рече премиерот Заев на своето обраќање.

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, во првото обраќање откако вчера Европскиот совет одлучи да не ѝ додели датум за почеток на пристапни преговори за влез во ЕУ и реши за ова прашање да се расправа на следниот самит на ...

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Макфакс - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија не додели датум за преговори за Северна Македонија, Заев рече дека утре на лидерската средба кај ...

(ВИДЕО) Заев: Одиме на брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат сакаат да одиме

А1 On - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на прес конференција во Владата предложи бези предвремени избори со цел граѓаните да одлучат по кој пат сакаат државата да продолжи да оди. -Пред два дена во Брисел доживеавме голема неправда, ЕУ не го испорача тоа што го вети.

Заев предложи брзи избори за граѓаните да одлучат по кој пат ќе оди Македонија

+инфо - 19.10.2019

Еу не го испорача тоа што го вети ние ги испорачавме сите резултати. Тоа што ЕУ не успеа да донесе одлука за отворање преговорите е нивна историска грешка. Ние направивме се што можевме, порача премиерот Зоран Заев во обраќањето до граѓаните.

Заев: Одиме на предвремени избори, најбрзо што може

Press24 - 19.10.2019

На денесшната прес конференција, Заев најави предвреени избори кои утре ќе ги предложи на лидерската средба. „Јас сум разочаран и лут и знам дека целиот народ така се чусвтвува. Ова однесување на Унијата е сериозна работа, но тоа е нивна одлука ...

Заев за пишувањата за оставка: Сите опции беа на маса

iPortal - 19.10.2019

Поради историската грешка која ја направи ЕУ, граѓаните треба да одлучат по кој пат ќе одиме, затоа се одлучив на предвремени парламентарни избори, затоа го корегириам мојот став, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање зошто го променил ...

Заев ќе се изјасни: оставка, вонредни или редовни избори?

Deutsche Welle - 19.10.2019

За денеска точно напладне најавена е прес-конференција на македонскиот премиер кој досега не го коментираше неуспехот на самитот на ЕУ да се добие почеток на пристапните преговори Премиерот Зоран Заев во 12 часот ќе го каже својот став за на ЕУ во ...

Заев: Разочарам сум и лут, ова ми е уште една лузна

Слободен Печат - 19.10.2019

Во Брисел ни беше направена голема неправда ЕУ не го испорача тоа што го вети иако ние ги исполнивме сите наши обврски, тие не си останаа на зборот, рече премиерот Зоран Заев откако вчера и официјално ни беше соопштено дека нема да добиеме датум за ...

Заев: Брзи избори, граѓаните да донесат одлука

Независен - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев по дебаклот во Брисел и недобивањето датум за почеток на изборите побара брзи предвремени избори на кои граѓаните ќе го кажат својот став. Дали се, како што рече, за продолжување по вистинскиот пат на европските вредности или ...

Цакај го „демантира“ Заев: Предвремени избори во Македонија не се случуваат заради неуспехот за преговорите

Курир - 19.10.2019

На прес-конференцијата во Министерството за надворешни работи, Гент Цакај беше запрашан за послдната вест дека Северна Македонија ќе оди на предвремени избори, како резултат на неуспехот да се отворат преговори со Европската унија.Премиерот Зоран ...

Заев: Избори, што е можно побрзо

Вечер - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во обраќање до граѓаните најави дека ќе побара организирање брзи предвремени парламентарни избори. – Токму ова ќе биде мојот предлог на утрешната средба кај претседателот ...

На предвремените избори ќе има Пржинска влада без Заев како премиер

Република - 19.10.2019

Како законот предвидува, тоа ќе го почитуваме. Јас сум тој што барал пржинска влада и таа е впишана во законот. Причината е за да сите учесници во изборниот процес имаат доверба во процесот.

Заев: Одиме на брзи и предвремени избори

ТВ21 - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев во своето обраќање до граѓаните по враќањето од Брисел и недобивањето датум порача дека е разочаран од одлуката на Европскиот совет, бидејќи не ги исполниле ветувањата.

Заев: Пред два дена во Брисел ни беше направена голема неправда – Јас сум разочаран и лут и знам дека цел народ се ...

Centar - 19.10.2019

– Пред два дена во Брисел ни беше направена голема неправда, европската унија не ни го испорача тоа што ни го вети. Ние ги исполнивме нашите обврски, а тие не си остана на зборот и не испорачаа.

Според најавите од лидерот на СДСМ, ќе се одржи средба и со коалиционите партнери

CivilMedia - 19.10.2019

„Јас сакам да ги слушнам сите. Имам свои очекувања. Важно е опозицијата што ќе каже затоа што и тие бараа предвремени избори. Секако треба да го слушнеме ставот на коалоционите партии. Немам конкретно датум.

Заев предлага предвремени избори, граѓаните да одлучат кој пат ќе го одберат

CivilMedia - 19.10.2019

„Одговорно се исправам пред вашата одлука. Сега е потребен вашиот став. Мoјот предлог е организирање предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Тоа ќе биде мојот предлог на лидерската средба кај претседателот Пендаровски.