TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Литванија посрамотена како никогаш досега, победи за Грција, БиХ, Хрватска и Црна Гора

Екипа - 21.02.2020

Кошаркарската репрезентација на Литванија доживеа срам како никогаш досега откако во првиот натпревар во квалификациите за пласман на Европското првенство 2021 загубија на гостувањето кај Белгија со неверојатни 86-65.

Белгија со лекција за Литванија

SportMedia - 21.02.2020

Комплетирано е првото коло од квалификациите за пласман на Европското првенство следната година. Изненадување дефинитивно го има Белгија пред своите фанови ја совлада Литванија со 86-65. По првите десет минути домашниот состав поведе со 23-9, но не ...

Тодоров: Русија – Македонија е дуел на две разочарани селекции

Gol.mk - 21.02.2020

Кошаркарската репрезентација на Македонија замина за Перм каде ја чека вториот квалификациски натпревар од циклусот за ЕП 2021 против Русија. Селекторот Александар Тодоров истакна дека овој дуел ќе биде меч на две разочарани репрезентации поради ...

Кој е тинејџерот кој ја разнесе Македонија на квалификацискиот старт?

Gol.mk - 21.02.2020

Кристијан Куламае од Естонија имаше меч во стил на НБА -ѕвезда во Скопје и со 31 постигнат поен го водеше својот национален тим до голем триумф над Македонија во стартот на квалификациите за ЕП 2021.

Тодоров: Овој тим ќе се бори до крај

Кајгана - 21.02.2020

Кошаркарската репрезентација беше непријатно изненадена од Естонија, но македонскиот селектор и покрај поразот е оптимист. Македонија синоќа загуби со 72:81 од репрезентацијата на Естонија, директниот ривал за пласман на Евробаскетот наредната ...

Македонија го направи ѕвезда, Тодоров тврди дека никогаш нема да одигра исто

SportMedia - 21.02.2020

Кристијан Куламае е името за кое од синоќа зборува цела Европа. За овој репрезентативец на Естонија до гостувањето во Скопје никој не знаеше, но „благодарение“ на нашата бледа одбрана преку ноќ стана ѕвезда.

Тодоров: Ќе се бориме до крај!

SportMedia - 21.02.2020

Машката кошаркарска репрезентација на Македонија со пораз ги отвори квалификациите за ЕП 2021 на домашен терен од Естонија. Немаа шанса кошаркарите да се соземат од поразот, тие се веќе на пат за Русија, каде в недела играат против вториот ривал во ...

Македонија прегазена од голобрадо момче кој игра за претпоследниот тим во шпанската – Втора лига!

Sport 1 - 21.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација непријатно беше изненадена во синоќешниот дуел на домашен терен против Естонија (72-81), прв во квалификациите за пласман на ЕП 2021, во кој најголем „виновник“ за нашиот пораз беше голобрадо момче во ...

Тодоров е оптимист: Зoшто во Талин да не победиме поубедливо?!

Дерби - 21.02.2020

Македонските кошаркари имаа лош старт на квалификациите за пласман на Европското првенство, односно во првиот меч од овој циклус загубивме од Естонија со 81-72. Со овој пораз многу си ја отежнавме работата и ќе биде тешко да обезбедиме место на ЕП, ...

На пат околу светот од 17 часа тргнаа кошаркарите

SportMedia - 21.02.2020

По болниот пораз кој селекцијата на Естонија ни го нанесе на првиот меч од квалификациите за пласман на Европското првенство следната година, кошаркарите тргнаа на долг пат кон Перм, градот каде во недела ќе не нагости Русија.

Македонија без Димитријевиќ, но сепак со 12-мина кошаркари отпатува во Русија

Спортманија - 21.02.2020

Во Перм замина и еден играч кој веќе бил таму. Повредата на Ненад Димитријевиќ, кој синоќа стисна заби против Естонија, но не може да игра и в недела против Русија, му ги расипа плановите на селекторот Александар Тодоров, но направи проблем и за ...

Добиена трката со времето: Во Русија ќе имаме замена за Димитријевиќ!

Спортски - 21.02.2020

На вчерашната прес-конференција селекторот Александар Тодоров потврди дека Ненад Димитријевиќ нема да патува за Русија поради повреда. Иако најавите беа дека поради немање време за промена на авионските карти во Русија ќе патуваме со 11 играч, сепак ...

На дуелот со Русија, Ефремовски на местото на Димитријевиќ

Сител - 21.02.2020

Иако беше најавено дека поради краткиот рок за промена на авионскиот билет, македонската репрезентација најверојатно со 11 играчи ќе оди во Перм, во последен момент се отвори можност за замена, која стручниот штаб на напито национален тим ја ...

Тодоров: Во Талин ќе победиме поубедливо

Курир - 21.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров, по разочарувачкиот пораз (72:81) синоќа од Естонија, остана оптимист дека неговите избраници можат да изборат пласман на Европското првенство 2021.

Шанса за деби: Виктор Ефремовски ќе патува со Македонија во Перм

Gol.mk - 21.02.2020

Виктор Ефремовски, кошаркарот на Работнички, ќе патува со кошаркарската репрезентација на Македонија на гостувањето во Перм кај Русија, одлучи стручниот штаб на чело со Александар Тодоров.

Ефремоски патува во Перм на местото на Димитријевиќ

SportMedia - 21.02.2020

Откако стана јасно дека Македонија во дуелот со Русија на гости останува без Ненад Димитријевиќ, селекторот Александар Тодоров на пат го води Виктор Ефремоски од Работнички, кој ќе има шанса да дебитира.

Кошаркарите поразени во дуелот со Естонија

Телма - 21.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација со пораз ги отвори квалификациите за Европското првенство. Вечерва со Скопје нашиот состав загуби од Естонија со 81:72. Клучен момент на натпреварот беше очајната втора четвртина во која репрезентацијата на ...

Повредата е посилна, Димитриевиќ не игра против Русија

Слободен Печат - 21.02.2020

Селекторот Александар Тодоров потврди дека за натпреварот против Русија во Перм нема да може да смета на Ненад Димитриевиќ. Кошаркарот на Хувентуд отпадна од комбинација за настап во недела поради повреда.

Тодоров: Не заслуживме да победиме, во Талин одиме по 10 разлика; Витингтон: Ова е спорт со две полувремиња

Спортманија - 20.02.2020

Изгледа ќе ни требаат барем две победи за пласман на ЕП 2021, во Русија без Димитријевиќ. Селекторот Александар Тодоров сакаше да бара позитивни нешта во поразот, не критикуваше поединци, но свесен е дека слабата одбрана во првото полувреме го ...

По разочарувачкиот пораз од Естонија уште еден ШОК за Македонија

Спортклуб - 20.02.2020

Кошаркарите на македонската селекција ги разочараа навивачите во „Борис Трајковски“, но и целокупната јавност пред малите екрани со поразот од Естонија на стартот од квалификациски за ЕП 2021.

Македонија даде само пет поени во една четвртина во поразот од Естонија!

Expres - 21.02.2020

Кошаркарската репрезентација на Македонија ги почна квалификациите за Евробаскет 2021 со пораз од 81:72 против Естонија во арената „Борис Трајковски“, откако постигна само пет поени во една четвртина! Станува збор за вториот период од десет минути, ...

Македонските кошаркари изгубија од Естонија

+инфо - 20.02.2020

Играта на почетокот на второто полувреме донесе надеж кај три и полилјадната публика дека може да се случи резултатски пресврт. Разликата од 22, падна на 10 по само шест минути (43:53). Неуспешен почеток за македонската кошаркарска репрезентација во ...

Тодоров: Кога ќе дадете пет поени во една четвртина не заслужувате да победите

МКД - 20.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров е разочаран од поразот против Естонија, но верува дека во Талин можеме да победиме со поубедлива разлика. Македонија лошо ги почна квалификациите за Евробаскетот, загубивме од ...

ВИДЕО: Тодоров по поразот од Естонија во Скопје-во Талин ќе победиме со 10 разлика

Sport M - 20.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Александар Торов, разочаран од конечниот исход и поразот од Естонија, особено од играта во втората четвртина во која се постигнати само пет поени, вели можеби и не заслуживме победа.

Очаен старт на квалификациите – Естонците се поиграа со нас во првото полувреме

Макфакс - 20.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа фијаско на првиот квалификациски меч за Евробаскетот 2021, откако дозволи Естонија да направи неверојатна предност од 22 поени на полувреме, предност која беше недостижна и на крајот резултираше со ...

КОШАРКА: Македонија поразена дома од Естонија со 72:81

Денешен - 20.02.2020

Кошаркарската репрезентација на Македонија на најнепосакуван начин, со пораз на домашен терен од Естонија (72-81), ги почнаа квалификациите за пласман на Европското првенство (ЕП) 2021, кој од сегашна точка е речиси недофатлив.

Пораз на Македонија на стартот од квалификациите за Евробаскетот 2021

OhridNews - 20.02.2020

Најдобрата машка кошаркарска селекција немаше успешен старт на квалификациите за Евробаскетот 2021 година. „Црвено жолтите“, пред своите гледачи во „А1“ арената одиграа далеку под своите можности и претрпеа пораз од Естонија 72-81.

Голем удар: Македонија без повредениот Димитријевиќ на гости кај Русија!

Sport 1 - 20.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентаија ќе биде драстично ослабена на гостувањето кај Русија в недела, откако вечера стана јасно дека поради повреда на мускулот на ногата ќе мора да остане во Скопје.

Естонија ја реши Македонија сред Скопје

СуперСпорт - 20.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација загуби на домашен терен од Естонија со 72-81, па си ги намалија шансите за пласман на Европското првенство (ЕП) во 2021 година. Кошаркарите имаа катастрофално прво полувреме, по што Естонија на паузата замина ...

Македонија загуби од Естонија во кавлификациите за ЕП 2021

Нетпрес - 20.02.2020

Македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација се обиде но не успеа со победа да го отвори евроквалификацискиот циклус. Во „Борис Трајковски“, подмладената селекција предводена од Александар Тодоров загуби со 72:81 од Естонија во првото ...

Кошаркарите поразени на стартот од квалификациите

Локално - 20.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација загуби од Естонија на домашен терен со 72-81 на стартот од квалификациите за Евробаскет 2021. Составот на Тодоров загуби заради очајната игра во втората четвртина во која домашните кошаркари постигнаа само 5, ...

Димитријевиќ: Клучно против Естонија ќе биде да одиграме колективно

А1 On - 20.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација ја пречекува Естонија на стартот на во квалификациите за Европското првенство 2021 година. За овој дуел, поради повреда неизвесен беше настапот на талентираниот кошаркар Ненад Димитријевиќ, кој се очекува да ...

Димитријевиќ: Клучно против Естонија ќе биде да одиграме колективно

MakPress - 20.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација ја пречекува Естонија на стартот на во квалификациите за Европското првенство 2021 година. За овој дуел, поради повреда неизвесен беше настапот на талентираниот кошаркар Ненад Димитријевиќ, кој се очекува да ...

Димитријевиќ: Клучно против Естонија ќе биде да одиграме колективно

Денешен - 20.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација ја пречекува Естонија на стартот на во квалификациите за Европското првенство 2021 година. За овој дуел, поради повреда неизвесен беше настапот на талентираниот кошаркар Ненад Димитријевиќ, кој се очекува да ...

Македонските кошаркари немоќни против Естонија

Либертас - 20.02.2020

Неуспешен почеток за македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за евро-шампионатот 2021. Избраниците на селекторот Александар Тодоров вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ се поразени од Естонија со 72:81.

Македонските кошаркари немоќни против Естонија

MakPress - 21.02.2020

Неуспешен почеток за македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за евро-шампионатот 2021. Избраниците на селекторот Александар Тодоров вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ се поразени од Естонија со 72:81.

Македонските кошаркари немоќни против Естонија

Опсервер - 21.02.2020

Неуспешен почеток за македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за евро-шампионатот 2021. Избраниците на селекторот Александар Тодоров вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ се поразени од Естонија со 72:81.

Тодоров: Сигурен сум дека ќе ја победиме Естонија во Талин со десет и повеќе поени

Локално - 21.02.2020

Селекторот на Македонија, Александар Тодоров, очекувано не беше премногу расположен на прес-конференцијата по поразот на вечерашниот дуел со Естонија (72:81). Но искусниот тренер делуваш доста оптимистички.

Тодоров: Во Талин ќе победиме поубедливо

Опсервер - 21.02.2020

– Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров, по разочарувачкиот пораз (72:81) синоќа од Естонија, остана оптимист дека неговите избраници можат да изборат пласман на Европското првенство 2021.

Очаен старт на квалификациите – Естонците се поиграа со нас во првото полувреме

MTM - 21.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа фијаско на првиот квалификациски меч за Евробаскетот 2021, откако дозволи Естонија да направи неверојатна предност од 22 поени на полувреме, предност која беше недостижна и на крајот резултираше со ...

На дуелот со Русија, Ефремовски на местото на Димитријевиќ

Опсервер - 21.02.2020

– Иако беше најавено дека поради краткиот рок за промена на авионскиот билет, македонската репрезентација најверојатно со 11 играчи ќе оди во Перм, во последен момент се отвори можност за замена, која стручниот штаб на напито национален тим ја ...

Ефремовски на местото на Димитријевиќ за мечот против Русија

Екипа - 21.02.2020

Иако беше најавено дека поради краткиот рок за промена на авионскиот билет, македонската репрезентација најверојатно со 11 играчи ќе оди во Перм, во последен момент се отвори можност за замена, која стручниот штаб на напшиот национален тим ја ...

Ефремовски во Перм како замена за повредениот Димитријевиќ

Слободен Печат - 21.02.2020

Иако беше најавено од федерацијата дека во Русија ќе се патува со 11 играчи, во последен момент се отвори можност да се повика кошаркарот на Работнички. Како што и е веќе објавено Ненад Димитријевиќ нема да настапи на вториот натпревар од ...

Тодоров: Во Талин ќе победиме поубедливо

А1 On - 21.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров, по разочарувачкиот пораз (72:81) синоќа од Естонија, остана оптимист дека неговите избраници можат да изборат пласман на Европското првенство 2021.

На дуелот со Русија, Ефремовски на местото на Димитријевиќ

А1 On - 21.02.2020

Иако беше најавено дека поради краткиот рок за промена на авионскиот билет, македонската репрезентација најверојатно со 11 играчи ќе оди во Перм, во последен момент се отвори можност за замена, која стручниот штаб на напито национален тим ја ...

Тодоров: Во Талин ќе победиме поубедливо

24 Вести - 21.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров, по разочарувачкиот пораз (72:81) синоќа од Естонија, остана оптимист дека неговите избраници можат да изборат пласман на Европското првенство 2021.

Тодоров: Во Талин ќе победиме поубедливо

MakPress - 21.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров, по разочарувачкиот пораз (72:81) синоќа од Естонија, остана оптимист дека неговите избраници можат да изборат пласман на Европското првенство 2021.

На дуелот со Русија, Ефремовски на местото на Димитријевиќ

MakPress - 21.02.2020

Иако беше најавено дека поради краткиот рок за промена на авионскиот билет, македонската репрезентација најверојатно со 11 играчи ќе оди во Перм, во последен момент се отвори можност за замена, која стручниот штаб на напито национален тим ја ...

Тодоров е оптимист: Зoшто во Талин да не победиме поубедливо?!

Точка - 21.02.2020

Македонските кошаркари имаа лош старт на квалификациите за пласман на Европското првенство, односно во првиот меч од овој циклус загубивме од Естонија со 81-72. Со овој пораз многу си ја отежнавме работата и ќе биде тешко да обезбедиме место на ЕП, ...

Познато кој играч ќе го менува Димитријевиќ за мечот против Русија

Спортклуб - 21.02.2020

Иако беше најавено дека поради краткиот рок за промена на авионскиот билет, македонската репрезентација најверојатно со 11 играчи ќе оди во Перм, во последен момент се отвори можност за замена, која стручниот штаб на напито национален тим ја ...