TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ешли Барти по 44 години е првата Австралијка која триумфира во Мелбурн!

Sport 1 - 29.01.2022

Трето гренслем финале и трет триумф за Ешли Барти, која влезе во историјата како прва Австралијка која по дури 44 години победила на Австралија опен, откако утринава, во големото финале, ја совлада Американката Даниел Колинс со 6-3, 7-6.

Ешли Барти моќно и без загубен сет го освои Австралија Опен!

Gol.mk - 29.01.2022

Првата носителка на Австралија Опен, Ешли Барти ја оправда фаворитската улога и го крена трофејот во Мелбурн откако во финалето ја совлада Дениел Роуз Колинс со 2-0. Австралијката одигра неверојатен турнир, не загуби ниту еден сет на патот до ...

Барти првпат го освои Австралија Опен, без загубен сет си обезбеди влез и во елитното друштво!

Екипа - 29.01.2022

Првата носителка во женска конкуренција Ешли Барти ја оправда фаворитската улога, откако во финалниот меч на Австралија опен ја победи Американката Даниела Колинс со 2-0, по сетови 6-3 и 7-6.

Барти без изгубен сет го освои Австралија Опен

Спортски - 29.01.2022

Eшли Барти е освојувачка на Австралија Опен во женска конкуренција. Домашната тенисерка и прва на ВТА листата во финалето ја совлада Даниела Росе Колинс со 2:0 во сетови. Првиот сет Барти го доби 6:3.

Ешли Барти го освои Австралија опен!

Sport M - 29.01.2022

Ешли Барти е победничка на Австралија Опен. Домашната тенисерка и прва тенисерка во светот во финалето ја совлада Американката Даниела Роуз Колинс со 2:0 во сетови. Првиот сет го зема во своја корист со резултат 6:3.

Ешли Барти без загубен сет го освои Австралија Опен

SportMedia - 29.01.2022

Ешли Барти, домашната тенисерка го освои пехарот на Австралија Опен, за првпат во нејзината кариера. Во финалето беше подобра од Даниеле Колинс од САД со 2-0 по сетови (6-3, 7-6). Барти одигра неверојатен турнир, до врвот дојде без да загуби ниту ...

ВИДЕО: Барти нова шампионка на АО 2022, Австралија чекаше титула 44 години

Дриблинг - 29.01.2022

Ешли Барти е нова шампионка на Австралија Опен кај дамите, победи во финалето против Даниел Роуз Колинс од САД во два сета, 6-3 и 7-6. Австралија има шампионка по 44 години пауза, последен пат домашна тенисерка победи во 1978 година во Мелбурн во ...

Барти го освои Австралија Опен по голем кам-бек во вториот сет!

Локално - 29.01.2022

Ешли Барти е победничка на овогодинешното Отворено првенство на Австралија, откако во финалето во два сета ја победи Даниел Роуз-Колинс и со тоа стигна до својата трета Гренд слем титула, а прва на „нејзин“ терен во Мелбурн – 2.

Барти е на чекор до влез во елитното друштво

Н.Македонија - 28.01.2022

Австралиската тенисерка и моментно број еден во светот Ешли Барти се пласира во финалето на гранслем-турнирот Австралија опен, а тоа го стори без изгубен сет. Во полуфиналето, Австралијката ја совлада Американката Медисон Киз, со 6-1, 6-3, и со тоа ...

Халеп за „сапуницата Ѓоковиќ“ – Едноставно не ни беше тоа потребно

Екипа - 27.01.2022

Поранешната прва тенисерка во светот, Симона Халеп по враќањето во Романија говореше и за целата ситуација со Новак Ѓоковиќ и неговата депортација од Австралија. По две недели „сапуница“ Србинот на крајот беше депортиран и не доби право да игра на ...

Халеп за Ѓоковиќ: Тоа не му беше потребно на тенисот, правилата мора да се почитуваат

Дерби - 27.01.2022

Една од најдобрите светски тенисерки, Симона Халеп даде свој коментар на се што се случи со Новак Ѓоковиќ пред самиот старт на Австралија Опен. Србинот иако доби дозвола од медицинските комисии се соочи со проблеми по самото слетување во Мелбурн по ...

Барти и Колинс ќе водат битка за пехарот во Мелбурн (ВИДЕО)

Дерби - 27.01.2022

Ешли Барти и Данијел Колинс ќе се соочат во големото финале во женска конкуренција на првиот грен слем во 2022 година Австралија Опен. Прва до билет за завршниот меч дојде Барти која потврди дека е во извонредна форма и ја среди Медисон Киз со 6:1, ...

Барти и Колинс во финалето на Австралија опен

Телма - 27.01.2022

Ешли Барти и Даниел Колинс ќе се борат за трофејот на првиот Гренд слем во сезоната. Првата фаворитка на турнирот експресно за само 62 минути во два сета со 6:1 и 6:3 триумфираше над Медисон Кис и стана првата домашна тенисерка која по пауза од 42 ...

Швјонтек немаше никакви шанси, успех на кариерата за Колинс

Gol.mk - 27.01.2022

Даниеле Колинс од Соединетите Американски Држави е втората финалистка на овогодишното издание на Австралија опен. Американската тенисерка одигра убедлив меч против Ига Швјонтек (6-4, 6-1) и го запиша најголемиот успех во својата кариера.

Даниеле Колинс ќе ја предизвика Барти во финалето на Австралија опен

Екипа - 27.01.2022

Американката Даниеле Колинс ќе ја предизвика првата носителка Ешли Барти во финалето на првиот гранд-слем турнир во сезоната Австралија опен. Колинс во полуфиналето на убедлив начин славеше над Полјачката Ига Швјонтек со 2-0 по сетови 6-4 и 6-1.

Колинс ќе игра против Барти во финалето на Австралија опен

МКД - 27.01.2022

Американската тенисерка Даниеле Роуз Колинс е втората финалистка на Австралија опен откако со 2-0 во сетови ја победи Швјонтек, таа за пехарот ќе се бори против Ешли Барти. Колинс лесно во два сета со 6-4 и 6-1 ја совлада Швојнтек и за првпат во ...

Барти и Колинс ќе играат во женското финале во Мелбурн

Сител - 27.01.2022

Домашната тенисерка Ешли Барти и Американката Даниел Колинс ќе играат во големото финале на женскиот турнир на австралискиот грен слем. Најдобрата светска тенисерка без загубен сет влегува во финалето откако во полу-финалето ја победи Медисон Киз со ...

По 42 години Австралија има финалистка на Австралија опен

МКД - 27.01.2022

Австралиската тенисерка, Ешли Барди е првата финалистка на Австралија опен откако во полуфиналето експресно во два сета ја победи Американката, Медисон Кис. Австралија по 42 години ќе има финалистка на големиот грен слем турнир кој се одржува во ...

Голем успех за Американката: Прво гренд слем финале за Колинс

Спортклуб - 27.01.2022

Американската тенисерка Даниел Колинс се пласираше денес во финалето на Австралија Опен откако во Мелбурн ја совлада деветтата тенисерка на светот, Ига Швјонтек со 2:0, по сетови 6:4, 6:1.

Халеп испрати порака до Ѓоковиќ: Правилата мора да се почитуваат, ова не му требаше на тенисот!

СуперСпорт - 27.01.2022

Поранешната најдобра тенисерка во светот и вице-шампионка на Австралијан опен од 2019 година, Симона Халеп го заврши учеството на првиот-гренслем-турнир со пораз од Ализ Корне во осминафиналето, по што даде интервју за медиумите во Романија.

Колинс убедливо со Швјонтек, си закажа финале со Барти!

SportMedia - 27.01.2022

Даниеле Колинс од САД е втората финалистка во женска конкуренција на АО. Американката во полуфиналето немаше никакви проблеми против Ига Швјонтек од Полска и ја победи 2:0 во сетови или 6:4 и 6:1 во гемови.

Познато е кој ќе игра во финалето кај жените на ОП на Австралија

Спортманија - 27.01.2022

Ешли Барти и Даниеле Роуз Колинс ќе се соочат во големото финале во женскиот дел на Отвореното првенство на Австралија. Барти во полуфиналето ја победи Американката Медисон Кис со 6:1, 6:3, додека предмалку Колинс, беше поуспешна од Ига Свијатек со ...

ВИДЕО: Барти за историја, по 42 години Австралија има финалист во Мелбурн

Дриблинг - 27.01.2022

Домашната тенисерка Ешли Барти е прв финалист кај дамите на Австралија Опен, таа во полуфиналето по само 62 минути игра ја збриша Американката Медисон Кејс со 6-1 и 6-3. Барти донесе голема радост за Австралија, таа е прва од оваа земја која по ...

ВИДЕО: Американката Колинс ја збриша Швјонтек и закажа финале со Барти на АО 2022

Дриблинг - 27.01.2022

Даниеле Роуз Колинс од САД експресно и лесно обеззбеди финале на АО 2022, таму ја чека домашната тенисерка Ешли Барти на женскиот дел од турнирот на првиот годинешен Грен Слем. Американката по само 78 минути игра ја збриша Ига Швјонтек од Полска со ...

Барти стигна до првото Грен слем финале на тврда подлога

Опсервер - 27.01.2022

– Светскиот рекет број 1 Ешли Барти претпладнево ја победи Медисон Киз во полуфиналето на Австралија Опен (6:1, 6:3). Австралијката ја извојува 10-та победа во низа и ја прекина серијата од 10 победи на Американката.

Колинс експресно до финалето на Австралија опен

Опсервер - 27.01.2022

– Американката Даниеле Колинс се пласира во финалето на Грен слемот Австралија опен. Таа попладнево по само еден час и 19 минути игра ја совлада полската тенисерка Ига Швјатек со 2:0. Колинс првиот сет го доби со 6:4, а во вториот на ривалката и ...

Колинс против Барти во финалето на Австралија Опен

Спортски - 27.01.2022

Даниел Колинс е втората финалистка на женскиот турнир на Австралија Опен откако со 2:0 ја победи Ига Швојнтек. Колинс лесно во два сета со 6-4 и 6-1 ја совлада Швојнтек и за првпат во кариерата обезбеди финале на грен слем турнир.