TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нерегуларности на неколку избирачки места во Куманово: Гласањето не започнало на време ,не работат УБИГ апаратите, нема ...

Курир - 24.04.2024

Курир утрово дојде до информации за проблеми на неколку избирачки места низ Куманово откако во 7 часот започна гласањето од првиот круг на претседателските избори 2024 година. Станува збор за избирачко место 1100 каде не е почнато гласањето поради ...

Во кумановско закочи стартот на гласањето поради неработење на УБИГ и немање печати

Нетпрес - 24.04.2024

Утрово проблеми со нерегуларности во неколку гласачки места во Куманово. Во гласачкото место 1100 поради неработење на УБИГ ( био- метриската идентификација) не е започнато гласањето за денешните претседателски избори, а освен тоа, поради немање ...

Во кумановско закочи стартот на гласањето поради неработење на УБИГ и немање печати

Точка

МВР: Утрово состојбата е стабилна, без сериозни нарушувања на изборниот процес

Телма - 24.04.2024

Излезноста на гласањето утрово во избирачкото место 2612 во основното училиште „Владо Тасевски“ во општинската изборна комисија Карпош започна точно на време во 7 часот и за сега се одвива непречено.

На гласачките места идентификација и со биометриски уреди за отпечатоци

Алсат-М - 24.04.2024

Вкупно 1.814.317 гласачи се во избирачкиот список за денешните претседателски избори на 3.480 избирачки места. Граѓаните кои сакаат да гласаат мора да се појават на гласачкото место со важечки документ за идентификација или документ за ...

Идентификација на гласачките места се врши и со биометриски уреди за отпечатоци

Lider

Што треба да знаете во текот на гласањето? Овие се упатствата за гласање на претседателските избори

ТВ21 - 23.04.2024

Државната изборна комисија пред утрешниот прв круг на претседателските избори објави упатство за гласање кое е доставено на македонски, албански, турски, српски, ромски и влашки јазик. Упатството содржи 18 точки а се однесува на правилата и ...

ДИК објави упатство за гласање на изборите

360 степени

Упатство за гласање на претседателските избори

Телма - 23.04.2024

Државната изборна комисија пред утрешните претседателски избори објави упатство за гласање на граѓаните. Во него во 18 точки се појаснуваат начинот и процесот на гласање на избирачките места.

МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА СО ИСТЕЧЕНИ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ МЕЃУ 24 ЈУЛИ 2023 И 24 АПРИЛ 2024 ГОДИНА Објавено упатството за гласање на претседателските избори

+инфо

Упатство за гласање на претседателските избори

Gostivarpress.mk

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Локално - 23.04.2024

Во пресрет на утрешното одржување на првиот круг од претседателските избори, Државната изборна комисија (ДИК) на својата официјална веб-страница објави повеќејазично упатство за гласање. Упатството е достапно на македонски, албански, турски, српски, ...

Седми избори за претседател на Македонија

Радио МОФ

Упатство на ДИК за гласање

Скопје1

18 правила за гласање кои ги објавија ДИК

Телма