TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Ова вчера беше обид за убиство со умисла и со план

Телма - 28.04.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев оцени дека вчерашниот напад врз него го смета за обид за убиство. -Ова вчера беше обид за убиство со умисла и со план. Се можеше да се види од движењето на маскираните лица, како беа пропуштани, како се одеа, како ...

Заев: Вчера имаше обид за убиство, со умисла и по план

Фокус - 28.04.2017

Ова вчера беше обид за убиство, со умисла и по план, рече Зоран Заев, лидерот на СДСМ одговараќи на новинарско прашање во врска со вчерашните настани во Собранието. Тој рече дека меѓу насилниците имало и полицајци и бандити.

Заев: Ова вчера беше обид за убиство со умисла и по план

МКД - 28.04.2017

Избравме нов претседател на парламентот, и демократските процеси ќе продолжат сè до изборот на новата влада, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција. На новинарско прашање дали смета дека тоа вчера било обид за убиство, ...

За насилството во собрание се одговорни Груевски, Иванов и Чавков, кажа Заев

Сакам да кажам - 28.04.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ги обвини Никола Груевски, Ѓорге Иванов и Митко Чавков како организатори на насилството врз новинарите и пратениците во вчерашниот напад на Собранието. „Насилството врз новинарите и легитимно избраните претставници на ...

Заев: Настаните вчера беа обид за убиство со план и умисла

Макфакс - 28.04.2017

Во седиштето на СДСМ, прес конференција одржува претседателот на партијата Зоран Заев. Заев во вчерашните нереди во собранието заедно со уште неколку пратеници, беа насилно претепани и завршија со повеќе повреди.

Заев: Никој нема да остане тајно скриен, на лидерска не одиме

Фактор - 28.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека никој нема да остане трајно скриен мислејќи на луѓето кои вчера направија упад во Собранието. Тој се сомнева дека дел од лицата со фантомки се бандити.

Заев: Вчера се случи обид за убиство со умисла и по план

Либертас - 28.04.2017

– Вчера се случи обид за убиство со умисла и по план, во координирање со дел од полиција – изјави на денешниот прес лидерот на СДСМ , Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Рече и дека дел од лицата му се познати и дека никој не може да ...

Заев дочекан со овации пред партиското седиште, СДСМ повикува на смиреност

Кајгана - 28.04.2017

Неколку стотици приврзаници ги пречекаа вчера околу полноќ претседателот на СДСМ Зоран Заев и пратениците од оваа партија пред партиското седиште во Скопје. Скандирајќи „Зоки, Зоки“, присутните сакаа да се поздрават со Заев, кој со крвава кошула и ...

ВИДЕО: Нови вознемирувачки снимки (12 минути) од вчерашниот хорор во Собранието

Либертас - 28.04.2017

Српски Н1 објави ново вознемирувачко видео од вчерашното насилство во Собранието. Погледнете го на следниот линк ...

Полицијата го евакуира Заев од Собранието ФОТО

+инфо - 27.04.2017

Од фотографијата се гледа дека и Заев и Димитриевски се здобиле со повреди во главата. Српската телевизија Н1 објави фотографија како полицијата ги изнесува од Собрание повредените пратеници на СДСМ, Зоран Заев и Максим Димитриевски, откако во ...

(ФОТО) Крвавата кошула на Заев сведоштво за денешното насилство

Фокус - 28.04.2017

Неколку минути пред полноќ лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше евакуиран од Собранието, откако речиси пет часа помина во заложништво во прес центарот. Таму му беше расечена главата од страна на насилните демонстранти на иницијативата „За заедничка ...

Заев е евакуиран од Собранието

Фокус - 28.04.2017

Полицијата ги изнесува од Собрание повредените пратеници на СДСМ, Зоран Заев и Максим Димитриевски. Оваа фотографија е објавена на српската телевизија Н1 и тоа во моментот откако лекарите на Брзата помош интервенирале врз повредените, кои беа ...

Заев најави деблокада на собранието и брз избор на собраниски спикер

Канал5 - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најавува разврска на политичката ситуација во земјава преку одблокирање на Собранието и избор на негов претседател. Од ВМРО-ДПМНЕ возвраќаат дека повикот на Заев за избор на собраниски спикер е повик за конфликт, тензии и ...

Заев дочекан со овации пред партиското седиште

Макфакс - 28.04.2017

Неколку стотици приврзаници ги пречекаа вечерва околу полноќ претседателот на СДСМ Зоран Заев и пратениците од оваа партија пред партиското седиште во Скопје. Скандирајќи „Зоки, Зоки“, присутните сакаа да се поздрават со Заев, кој со крвава кошула и ...

Обединети за Македонија со поддршка за Заев...

Н.Македонија - 27.04.2017

Обединети за Македонија со поддршка за Заев Партијата Обединети за Македонија ја дадоа поддршката на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. - На последната средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев раководството на Обединети за Македонија му дава целосна поддршка ...

(ВИДЕО) Заев со раскрвавена кошула и завој на главата евакуиран во оклопно возило

Репортер - 28.04.2017

Со оклопни возила лидерот на СДСМ е евакуиран безбедно од Собранието. Заев кој чека мандат за формирање на влада денеска се најде на удар на револтирани демонстранти од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои насилно влегоа во ...

Заев: Нема амнестија за криминалците

24 Вести - 27.04.2017

Од најави за сценарија во кои изборот на собраниски спикер може да се случи и надвор од собранието до пораки дека нема амнестија за криминалци. Вака лидерот на СДСМ Зоран Заев настапи во неговото прво обраќање на конститутивната седница во ...

Тодоров, Латас и Ѓорчев не успеаа да ги смират граѓаните - ги избркаа од кај пратениците на СДСМ

Вечер Прес - 27.04.2017

Граѓаните револирани се нафрлија и на Никола Тодоров, Драган Павловиќ Латас и Влатко Ѓорчев, кои се обидуваа да ги смират тензиите, по што на сила ги избркаа од собраниската сала. Драган Павловиќ Латас заедно со новинарските екипи на Сител и Вечер ...

Вечерва седница на извршниот и на централниот одбор на СДСМ

+инфо - 27.04.2017

Седницата на највисоките партиски тела доаѓа по денешната прес-конференција на Заев. СДСМ вечерва ќе одржи седница на извршниот и на централниот одбор, дознава Плусинфо. Седницата на највисоките партиски тела доаѓа по денешната прес-конференција на ...

Заев вети одблокирање, ВМРО-ДПМНЕ ќе се бори против тоа

Р.С.Европа - 27.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнево вети дека ќе се одблокира дебатата во Собранието, но не одговори кога и на каков начин ќе се случи изборот на нов претседател. Заев игра на сè или ништо, бидејќи знае дека ова е неговата последна шанса во ...

Граѓаните во собранието му порачаа на Заев: „Едно име имаме“(ВИДЕО)

Press24 - 27.04.2017

Тв Нова објави видео во кое се гледа како граѓаните „удрија„ по Зоран ...

Албанските партии очекуваат СДСМ да преземе чекори за деблокирање на Собранието

Алсат-М - 27.04.2017

Партиите на Албанците кои го сочинуваат парламентарното мнозинство, очекуваат конкретно делување на СДСМ во насока на деблокирање на Собранието. Прашани од Алсат М, партиите на Албанците речиси едногласно се изјаснија дека храброста ја довериле на ...

СДСМ вечерва свикува седница на Извршниот и Централниот одбор

А1 On - 27.04.2017

СДСМ вечерва ќе одржи седница на Извршниот и Централниот одбор, според неофицијални извори од партијата. Оваа седница доаѓа по денешната прес-конференција на претседателот на партијата Зоран Заев во која што тој побара парламентарното мнозинство да ...

Коцката е фрлена: Можен избор на спикер во секој момент

Deutsche Welle - 27.04.2017

Истече трпението на парламентарното мнозинство. По пет недели тапкање во место со конститутивната седница, порачa: никој нема право да се изживува врз граѓаните. Лидерот на СДСМ најави избор на спикер „во секој момент“.

ФОТО: Латас и Ивона се сликаат насмеани во Собранието

Либертас - 27.04.2017

Додека дел до новинарите и пратениците на опозицијата се физички нападнати до демонстрантите, Драган Павловиќ Латас и Ивана Талевска насмеани се сликаат од ...

Латас и Инова добија клоца од Сител? – Продолжуваат во Дневник?

Репортер - 27.04.2017

Низ социјалните мрежи почна да кружи веста дека директорот на Сител, Горан Ивановски, се ослободил од двоецот Драган Павловќ Латас и Ивона. Имено ова го напиша новинарот Боби Илиевски на својот Фејсбук профил.

Заев најавува, ВМРО-ДПМНЕ предупредува

МРТ - 27.04.2017

„Мнозинството има право да ја донесе одлуката за избор на претседател на Собранието во оваа или во друга сала, во ходник, на скали, на Правниот факултет или во МАНУ“- порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од собраниската говорница.

Заев: Отворени се сите опции

Канал5 - 27.04.2017

Попладнево во Собранието заврши прес -конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој најави дека се отворени сите можности, оти новото парламентрано мнозинство ќе го избере Претседателот на Собранието.

Заев: Демократските процеси мора да се одблокираат

Press24 - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција во Собранието рече дека државен интерес број еден е да се одблокираат демократските процеси и Македонија конечно да добие институции што ќе работат во полн капацитет.

Заев –Нема амнестија за никој

Макфакс - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев порача и дека никој нема да биде амнестиран и да избега од лицето на правдата. „Секој кој го прекршил законот ќе одговара пред судот“, рече Заев. Тој вели дека ќе се врати правната држава и институциите ќе носат одлуки, а ...

Заев најави одблокирање на Собранието

Алсат-М - 27.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, најави одблокирање на работата на Собранието и избор на претседател на парламентот, но не кажа конкретно кога и на кој начин ќе го направат тоа. На прес-конференција во Собранието, тој рече дека парламентарното ...

Заев: Не може Груевски да бара од мене отфрлање на платформа а тој самиот не ја отфрли

Макфакс - 27.04.2017

Зоран Заев лидерот на СДСМ, му порача на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека не може од него да бара отфрлање на платформата, затоа што тоа не го направил самиот. Додека преговараше помеѓу 9 и 29 јануари можеше да го направи тоа, но тоа тој не го ...

Заев – Час поскоро ќе избереме собраниски спикер

Макфакс - 27.04.2017

Час поскоро парламентарното мнозинство ќе избере претседател на Собранието, согласно Уставот и Деловникот. Уставот не го ограничува тоа и ние сме должни кон граѓаните да го направиме тоа, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на конференцијата за ...

Заев: Време е парламентарното мнозинство да си ја преземе одговорноста

Мета - 27.04.2017

„Како парламентарно мнозинство што ја доби довербата, оставивме овие пет недели целата јавност да се увери на каков лажен патриотизам се подготвени Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ и нема сомнеж дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ не сака да ја ...

Заев: Државен интерес број еден е одблокирање на демократскиот процес

24 Вести - 27.04.2017

Државен интерес број еден е да се одблокираат институциите, ја преземаме обврската да ги одблокираме процесите, амнестија нема да има, еден по еден пратениците од парламентарното мнозинство ќе се изјаснат дали ме подржуваат - порача лидерот на СДСМ, ...

Заев дочекан со овации пред партиското седиште, СДСМ повикува на смиреност

Канал 77 - 28.04.2017

Неколку стотици приврзаници ги пречекаа вчера околу полноќ претседателот на СДСМ Зоран Заев и пратениците од оваа партија пред партиското седиште во Скопје. Скандирајќи „Зоки, Зоки“, присутните сакаа да се поздрават со Заев, кој со крвава кошула и ...

Заев: Државен интерес број еден е одблокирање на демократскиот процес

Нова ТВ - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес-конференција од Собранието, денеска потенцираше дека сите реплики и контрареплики, на како што рече, новата опозиција – ВМРО-ДПМНЕ, за Тиранска платформа, двојазичност, кантонизација се неточни.

Заев најавува разврска: Државен интерес број 1 е да се одблокираат институциите!

+инфо - 27.04.2017

Заев го оцени како будалаштина ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека мнозинството спрема државен удар. Државен интерес број еден е да се одблокираат институциите. Ја преземаме обврската да ги одблокираме процесите, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на ...

Зоран Заев: Чиста лага е дека Македонија ќе биде двонационална, дека ќе се менува знаме, грб, химна и дека ќе казнува ...

МКД - 27.04.2017

Да повторам за да биде кристално јасно - лага е дека ќе се менува уставот, лага е дека ќе се носат закони спротивни на Уставот, лага е дека Македонија ќе биде бинационална држава, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција во ...

Заев: Будалаштина е тоа за државен удар

МКД - 27.04.2017

„Будалаштина е тоа за државен удар. Оформено мнозинство во парламентот не може да прави државен удар“, рече Зоран Заев на собраниската прес-конференција запрашан да одговори на заканите што му биле упатени ако „направи државен удар“.

Отворени се сите можности за Избор на претседател на Собранието, најави Заев

Сакам да кажам - 27.04.2017

Избор на нов претседател од редот на оформеното мнозинство на Собранието ќе има и парламентарно мнозинство нема да дозволи претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ да ги кршат деловникот и Уставот и да се изживува врз ...

(ВИДЕО) Заев: Доста е со блокадата на Собранието, имаме мнозинство!

А1 On - 27.04.2017

Имаме обврска да ја почитуваме граѓанската волја, демократските процеси бараат посветеност. Повеќе од 30 дена целата јавност се увери дека ВМРО-ДППМНЕ не сака да ја предаде власта за да избега од одговорност.

Заев: Блокадата да заврши, имаме парламентарно мнозинство

ТВ21 - 27.04.2017

Време е блокадата во Собранието да заврши. Имаме парламентарно мнозинство. Лага се сите работи кои ги пласира Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, лага е дека ќе се менува Устав, лага е дека ќе има двојазичност во Штип, лага е дека постои Тиранска платформа…Лага ...

(ВИДЕО) Заев: Ја преземаме обврската да избереме претседател на Собранието, амнестија нема да има!

Либертас - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес конференција во Собранието рече дека нема бегање од одговорност, ниту пак амнестија. – Ќе се оди на суд толку често колку што има основани сомневања за кршење на законот и Уставот.

Заев не се откажа од двојазичноста, потврди дека ќе има Закон за јазици

Курир - 27.04.2017

Откако најпрво од собраниската говорница денеска повика на „Пуч“ и избор на нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија, надвор од собранискиот деловник и процедура, спротивно на Уставот, веднаш потоа лидерот на СДСМ Зоран Заев ...

ФОТО: Полицијата го евакуира Заев од Собранието

Либертас - 28.04.2017

Српската телевизија Н1 објави фотографија како полицијата ги изнесува од Собрание повредените пратеници на СДСМ, Зоран Заев и Максим Димитриевски, откако во зградата на Парламентот лекари им ги санирале повредите кои ги добија од бруталните напади ...

Заев ќе разговарал за промена на името

Курир - 27.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на прес-конференција во Собранието денеска најави дека новото парламентарно мнозинство ќе разговарало за промена на името. -Точно е дека ќе бараме решение на проблемот кој што Грција го има со нашето сутавно име, но ...

Заев: Има оформено мнозинство, мора да му се даде шанса

Фактор - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека спикер може да се избере било каде, во Скопје, во некој хотел, во Пелинце, во Крушево, било каде. Тој смета дека нови избори би значеле фрлање на пари. Тој додаде нема да дозволат никакви провоакции.