TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога ќе пристигнат вакцините против ковид-19 од Србија во Македонија?

Канал5 - 22.01.2021

Македонија е во очекување на вакцините против коронавирусот, што Србија реши да ни ги отстапи. Иако очекувањата на властите беа дека тоа ќе се случи неделава, сепак тоа наиде на бирократски проблеми кои го закочија процесот...

ВИДЕО: Катедралата во Солзбери, аеродромот во Берлин и џамија во Бирмингем сега се центри за вакцинација

А1 On

Савиќ: Според лабораторските истражувања,вакцините покажаа одлични активности

Канал5

Доктор Несторовиќ ве советува како да се зајакне имунитетот против коронавирусот и да нема несакани дејства од вакцинацијата

Во Центар

Белграѓани во редови чекаа за вакцинација против коронавирусот

ММС

Вучиќ – Сакаме да направиме фабрика за вакцини, секој си гледа за себе

Р.С.Европа

Српскиот воен синдикат добил поплаки од војници кои тврдат дека командантите ги тераат да се вакцинираат

Слободен Печат

Независен Сител Канал5 Слободен Печат ТВ21 Макфакс Курир

Коронавирус: Мнозинството смета дека владата не се справува добро со пандемијата, но не би се вакцинирале

Deutsche Welle - 22.01.2021

Голема поделеност во ставовите на испитаниците во однос на пандемијата на коронавирусот, вакцината и справувањето на властите со кризата, покажува анкета на Галуп Интернационал во Северна Македонија.

ИСТРАЖУВАЊЕ НА ГАЛУП И да има сигурна вакцина, 49% Македонци не би ја примиле

+инфо

Анкета на Галуп: Само 40 проценти од Македонците би се вакцинирале против Ковид-19

Локално

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19 и заканата од коронавирусот

Опсервер

Вакцинацијата против Ковид-19 ги подели македонските граѓани

ММС

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19

Канал5

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19 и заканата од коронавирусот

24Инфо

MakPress Скопје инфо Либертас Слободен Печат Денар МКД Frontline еМагазин

Во населба близу до Москва живеат 150 научници со нивните семејства- покажаа како се прави и чува вакцината на Спутник ...

Press24 - 22.01.2021

Би било многу обична населба во близина на Москва ако во неа не живеат 150 научници со своите семејства. Тие не патуваат на работа затоа што постои центар за истражување и развој на лекови во една од водечките руски фармацевтски компании во нивниот ...

Во близина на Москва со своите семејства живеат 150 врвни научници: Погледнете како се прави и чува руската вакцина против коронавирусот

Точка

Унгарија стана првата земја во Европската унија што ја одобрила руската вакцина „Спутник V“

Руска реч

Руската вакцина „Спутник“ ќе се произведува во Србија, СЗО планира да ја промовира

Република

Турција ќе произведува руска вакцина

Вечер

Претседателот на Аргентина ја прими руската вакцина Спутник V

+инфо

СЗО има намера да ја промовира, Торлак е на чекор од производство: “Sputnik made in Serbia”

Вечер

Локално Антропол Опсервер Курир Либертас Нетпрес Слободен Печат Вечер Прес

Европската Унија не воведува „ковид пасоши“, но се подготвува за дополнително засилување на мерките

Радио МОФ - 22.01.2021

Европската Унија (ЕУ) нема да воведе таканаречени „ковид пасоши“ како услов за патување или влез на територијата на Унијата, ова беше одлучено од лидерите на владите на состанокот на Европскиот совет, кој заврши доцна синоќа, јавува српски „ Н1 “.

Европска Унија нема да воведе „ковид пасош“ откако тоа го побараа Грција И Португалија

Сакам да кажам

Ковид-пасошите засега не водат никаде

Н.Македонија

Грците кои се вакцинираат добиваат потврда за олеснување на движењето и патувањето

24Инфо

Мицотакис: Со сертификатот за вакцинација не сакаме граѓаните да ги поделиме на две категории

Слободен Печат

Со сертификатот за вакцинација граѓаните нема да ги поделиме на две категории

24Инфо

Мицотакис: Со сертификатот за вакцинација не сакаме граѓаните да ги поделиме на две категории

Опсервер

MakPress Сител iPortal Независен Либертас Граѓански збор Во Центар Курир

Испораките на вакцините на АстраЗенека ќе доцнат?

Курир - 22.01.2021

Компанијата АстраЗенека ја извести Европската унија дека на земјите-членки на почетокот нема да може да ги испорача договорените количини на вакцина против коронавирусот, откако ќе добие одобрение за употреба, пишува германски Билд, повикувајќи се ...

Билд: Испораките на вакцините на АстраЗенека за ЕУ ќе доцнат

Опсервер

Билд: Испораките на вакцините на АстраЗенека за ЕУ ќе доцнат

24Инфо

Ќе доцни и испораката на вакцините на АстраЗенека за ЕУ, пишува Билд

Фокус

Ќе доцнат вакцините на АстраЗенека за ЕУ

+инфо

Билд: Испораките на вакцините на АстраЗенека за ЕУ ќе доцнат

Вечер Прес

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против ...

Опсервер - 22.01.2021

– М инистерството за труд и социјална политика испратило барање до приватните и државните старски домови, како и до Специјалниот Заводот Демир Капија, Заводот за рехабилитација на деца и младинци, Заводот за заштита и рехабилитација – Банско, за ...

Се пребројуваат корисниците на старечки домови за вакцинација против Ковид-19

Независен

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

Сител

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

24Инфо

МТСП собира податоци за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради ковид вакцинација

MakPress

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби

Канал5

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

Либертас

Слободен Печат Нова ТВ

100 милиони заразени со Ковид-19 до крајот на јануари

А1 On - 22.01.2021

Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари, но вакцините имаат потенцијал да ја контролираат пандемијата. Тоа го изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Гебрејесус.

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Независен

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Опсервер

СЗО: Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Фокус

СЗО: Бројот на заразени до крај на јануари ќе достигне 100 милиони

Курир

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

24Инфо

СЗO: Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Сител

Нетпрес Либертас +инфо Слободен Печат MakPress еМагазин

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Бизнис Вести - 22.01.2021

Речиси 2.000 дози од вакцината против коронавирус на „Модерна” се расипаа во болницата во Бостон, Масачусетс, затоа што чистач случајно го исклучил ладилникот во кој се чувале, објави денеска телевизијата Еј-Би-Си, повикувајќи се на претставникот на ...

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Слободен Печат

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

24Инфо

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Опсервер

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

MakPress

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Сител

Околу 2.000 дози од вакцината на „Модерна“ расипани поради исклучен ладилник

+инфо

Либертас

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

24Инфо - 21.01.2021

Голем пожар избувна во индиската фабрика на Институтот за серум (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во светот, но пожарот нема да влијае на производството на вакцини за коронавирусот, пренесуваат индиските медиуми.

ВИДЕО: Пожар во фабриката која е најголем производител на вакцини во светот

Курир

Пожар го зафати најголемиот производител на вакцини во светот

+инфо

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Вечер

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

Опсервер

Пожар во најголемиот производител на вакцини во светот

Нетпрес

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

Либертас

А1 On Сител еМагазин Р.С.Европа Слободен Печат Курир MakPress Опсервер

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите соеви на коронавирусот

Канал5 - 21.01.2021

Научниците од Универзитетот во Оксфорд се подготвуваат за брзо производство на нови верзии на нивната вакцина во борбата против заразните соеви на ковид-19 откриени во Велика Британија, Јужна Африка и Бразил, објави британскиот весник Телеграф.

Оксфорд ќе ја адаптира технологијата за производство на нови верзии на вакцината против коронавирус

А1 On

Oксфорд ќе развива вакцина и против новите мутации на корона вирусот

Република

Оксфорд ќе ја адаптира технологијата за производство на нови верзии на вакцината против коронавирус

24Инфо

Оксфорд и АстраЗенека ќе развиваат вакцина и против новите мутации на корона вирусот

PressingTV

Оксфорд ќе ја адаптира технологијата за производство на нови верзии на вакцината против коронавирус

Либертас

Оксфорд ќе ја адаптира технологијата за производство на нови верзии на вакцината против коронавирус

Слободен Печат

Курир +инфо Денешен MakPress Вечер Денар Канал5 Иновативност

Унгарија прва во ЕУ ја одобри вакцината Спутник V

МКД - 21.01.2021

Унгарија е првата земја од Европската Унија која ја одобри руската вакцина против коронавирусот Спутник V, а ја одобри и британската вакцина на Оксфорд и Астра Зенека. „Фармацевтските власти дадоа привремена дозвола“ за тие две вакцини против ...

Унгарија прелиминарно ги одобри вакцините на „Астра зенека“ и руската „спутник В“

Вечер

Унгарија прелиминарно ги одобри вакцините на „Астра зенека“ и руската „спутник В“

24Инфо

Унгарија ја одобри руската вакцина Спутник и ја лиценцираше вакцината на Астра Зенека

ТВ21

Унгарија ја одобри руската вакцина Спутник и ја лиценцираше вакцината на Астра Зенека

Република

Унгарија е првата членка на ЕУ која ја одобри руската вакцина „Спутник V“

Слободен Печат

Унгарија ја одобри руската вакцина Спутник и ја лиценцираше вакцината на Астра Зенека

Опсервер

Либертас Независен Frontline Вечер Прес MakPress Press24 +инфо Макфакс

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

Бизнис Вести - 21.01.2021

Куба се надева дека годинава ќе произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирус и ќе ја вакцинира целата популација, најави директорот на институтот Финлеј, што управува со два од четирите проекти за вакцини во рамките на клиничките ...

„Собарана 2“: Доаѓа и кубанската вакцина

Република

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

А1 On

Куба планира годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина

Кајгана

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

Опсервер

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

24Инфо

Куба планира да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

Нетпрес

Слободен Печат Вечер Точка +инфо Н.Македонија MakPress Денешен MTM

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Опсервер - 21.01.2021

– Системот за дистрибуција на вакцини Ковакс планира да испорача 1,8 милијарди дози во посиромашните земји оваа година и очекува побогатите земји да ги исполнат своите обврски во втората половина на годината.

Оваа година „Ковакс“ ќе испорача 1.8 милијарди дози вакцини во 92 земји

+инфо

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Сител

Ковакс ќе испорача 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји во текот на годината

Вечер

Годинава со ковакс-системот ќе се испорачаат 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји

Република

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Слободен Печат

Ковакс ќе испорача 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји во текот на годината

24Инфо

Независен А1 On Либертас Точка Н.Македонија Макфакс MakPress

Грција, Шпанија и Португалија главни во барањето да се воведе ковид пасош

Република - 21.01.2021

Европската унија денеска ќе расправа за можноста за воведување сертификат за вакцинирање со цел да се олесни патувањето во рамки на Унијата. Освен Грција, и Шпанија и Португалија бараат ваков сертификат, додека други земји изразија загриженост.

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

А1 On

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

MakPress

ЕУ денеска ќе расправа за воведување на сертификат за вакцинирање што ќе го олесни патувањето во Унијата

Курир

Шпанија и Португалија се приклучија во барањето за ковид пасош

+инфо

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

Кајгана

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

24Инфо

Frontline PressingTV Либертас Опсервер

Шварценегер се вакцинира пред камери: Дојди со мене ако сакаш да преживееш (ВИДЕО)

Канал5 - 21.01.2021

Арнолд Шварценегер се вакцинира против коронавирус и видеото го објави на Инстаграм. "Денес беше добар ден. Никогаш не сум бил посреќен кога чекав на ред. Придружете ми се и регистрирајте се за вашата вакцина", повика тој во придружниот текст, ...

Шварценегер се вакцинираше и упати порака: Дојдете со мене ако сакате да живеете! (ВИДЕО)

+инфо

(ВИДЕО) Шварценегер се вакцинираше против корона вирус

iPortal

ВИДЕО | Арнолд Шварценегер како вистински „Терминатор“застана во ред за вакцина против коронавирусот: „Дојди со мене ако сакаш да живееш“

Слободен Печат

Шварценегер по вакцинирањето: Појдете со мене ако сакате да живеете

Кајгана

(ВИДЕО)“Дојдете со мене ако сакате да живеете”: Шварценегер прима вакцина

Frontline

Арнолд Шварценегер се вакцинираше против коронавирусот (снимка)

Таратур

Вистина.мк Локално