TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По соборувањето на балонот, Кина им се закани на САД со „неопходен одговор“

360 степени - 05.02.2023

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во саботата потврди дека американската војска соборила „шпионски балон на голема височина лансиран од Народна Република Кина во воздушниот простор над водите во близина на брегот на Јужна Каролина“.

Кина изрази силно незадоволство поради одлуката на САД да го собори нејзиниот балон

Вечер Прес

САД ќе се обидат што побргу да ги најдат сите важни делови од соборениот кинески балон

Канал5

Пекинг се закани со одговор на американското соборување на кинескиот балон

Макфакс

Кина им се закани на САД за уривањето на шпионскиот балон

Сакам да кажам

ВИДЕО| САД ќе се обидат побрзо да дојдат до клучните делови од соборениот кинески балон

Нетпрес

Американците го СОБОРИЈА кинескиот балон, Пекинг изрази силно незадоволство поради „УПОТРЕБАТА НА СИЛА“

Локално

360 степени Макфакс Канал5 Фактор Денешен Слободен Печат MTM Фокус

КОЛУМБИЈА: Летало што се движеше бавно беше забележано во нашиот воздушен простор, но не беше закана за националната ...

Денешен - 05.02.2023

И Колумбија пријави дека забележала неидентификуван објект во нејзиниот воздушен простор во моменти кога тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг се на највисока точка поради соборувањето на леталото за кое американските власти тврдат дека е шпионски балон, ...

Колумбија соопшти дека видела објект сличен на балон во нејзиниот воздушен простор

ТВ21

Колумбиската војска пријави присуство на балон

Нетпрес

Кинески балон прелета и над Колумбија

4NEWS

(ВИДЕО) Американски авиони го соборија сомнителниот кинески балон

Фокус

Забележан уште еден балон сличен на кинескиот, навлегол во колумбускиот воздушен простор

Слободен Печат

ТЕНЗИИТЕ НЕ ПРЕСТАНУВААТ! Балон сличен на кинескиот забележан во воздушниот простор на Колумбија

Вечер Прес

Во Центар

Разрешен шефот на кинеската метеоролошка служба: Кина сака да ги убеди САД дека балонот е безопасен?

Вечер Прес - 05.02.2023

Првиот човек на кинеската метеоролошка служба е разрешен од должноста, објавија во саботата кинеските државни медиуми. Како што наведува Си-Ен-Ен, ова е потег што некои аналитичари го толкуваат како обид на Пекинг да инсистира на тврдењата дека ...

Сменет е шефот на кинеската метеоролошка служба

Канал5

Американски функционер ги отфрли тврдењата на Пекинг: Соборениот балон не прелетал случајно над САД и Канада

Макфакс

Американски функционер ги отфрли тврдењата на Пекинг: Соборениот балон не прелетал случајно над САД и Канада

MTM

Американски функционер ги отфрли тврдењата на Пекинг: Соборениот балон не прелетал случајно над САД и Канада

Денар

Сменет шефот на кинеската метеоролошка служба

Скопје1

Американски функционер ги отфрли тврдењата на Пекинг: „Соборениот балон не прелетал случајно над САД и Канада“

Точка

ТВ21 Centar

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Кајгана - 05.02.2023

Кина ги критикуваше САД и предупреди на „акција“ откако американската војска собори наводен кинески шпионски балон во близина на брегот на Јужна Каролина. „Кина одлучно ќе ги поддржи легитимните права и интереси на релевантната компанија, а во исто ...

САД го соборија спорниот кинески балон кој прелетуваше над американска територија

Мета

САД го собори кинескиот балон, во тек е акција на собирање на остатоците

Р.С.Европа

Министерот за одбрана на САД: Кина со балон ги извидуваше нашите стратешки локации

Слободен Печат

Бајден: Наредив балонот да биде соборен најбрзо можно

Слободен Печат

Бајден: Му наредив на Пентагон балонот да биде соборен, акцијата е успешно завршена

Вечер Прес

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

А1 On

Сакам да кажам ТВ21 Независен Канал5 Во Центар Фокус Frontline 4NEWS

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

MakPress - 05.02.2023

Американски борбен авион од типот „Ф-22“ го собори кинескиот балон што неколку дена леташе над САД и неприфатливо го наруши американскиот суверенитет, синоќа соопшти Министерството за одбрана на САД.

Пентагон потврди дека кинескиoт балон е соборен во водите кај Јужна Каролина

Нетпрес

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Сител

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Слободен Печат

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Либертас

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Опсервер

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Алсат-М

Frontline Бриф Zoom Кајгана Вечер Прес Денешен

ИМААТ НЕКОЛКУ ПРЕДНОСТИ – Шпионските балони почнале да се користат во 18 век, а се користат и денес – зошто

Во Центар - 05.02.2023

Соединетите Држави вчера уништија, како што тврдат, шпионски балон кој се наоѓал во нивниот воздушен простор. Што се шпионски балони? Тие постојат од крајот на 18 век и тие можат да се користат за извршување на активности по пониски трошоци отколку ...

Бајден: Ќе се погрижиме за кинескиот шпионски балон

Макфакс

Војската на САД го собори кинескиот шпионски балон, објавени првите снимки/ВИДЕО

Вечер Прес

Америка откри уште еден „кинески шпионски балон“

Макфакс

Шпионски балони: Што се тие и зошто сѐ уште се употребуваат?

Независен

Пентагон: Вториот кинески шпионски балон лета над Латинска Америка

ТВ21

Втор кинески шпионски балон лета над Латинска Америка, тврди Пентагон

Телма

MakPress Бизнис Вести Опсервер Алсат-М Точка MTM 4NEWS Centar

САД го соборија кинескиот балон кој прелетуваше над американска територија

Телма - 04.02.2023

И покрај тоа што преходно соопштија дека нема да го урнат кинескиот балон, кој изминатава недела прелетуваше над САД, сепак американскиот претседател Џо Бајден дал наредба тој да биде соборен, објави новинската агенција Асошиејтед прес.

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

Фактор

Кина тврди дека балонот над САД го скршнал од правецот ветер

Нетпрес

И втор кинески воздушен балон е забележан овојпат над Латинска Америка

Сител

Кинеските балони вредна и тешко соборлива алатка за набљудување

Р.С.Европа

Кина ги отфрли обвинувањата за шпионажа, тврди дека балонот во САД го променил курсот поради ветер

Локално

Блинкен ја откажа посетата на Кина поради шпионскиот балон што лета над САД

Сакам да кажам

Вечер Прес Deutsche Welle Канал5 Во Центар Независен MakPress МКД Опсервер