TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За БЕСА и Алијанса, Блерим Река е консензуален претседател – професорот ќе се залага за враќање на републиката

1tv - 06.03.2019

Професорот Блерим Река и официјално ја најави својата кандидатура во присуство на лидерите на БЕСА и Алијанса за Албанците како негови поддржувачи. Професорот најави различна, непопулистичка кампања која ќе биде во служба на граѓаните.

Блерим Река ја официјализираше кандидатурата за претседател

Нова ТВ - 06.03.2019

Блерим Река кандидатот за претседател кој е поддржан од БЕСА и од Алијансата на Албанците на прес конференција рече дека нуди концепт за враќање на републиканизмот. „ Ние сме за евроатланска и мултиетничка република.

Блерим Река ја официјализираше кандидатурата за претседател

Телма - 06.03.2019

Профеосорт Блерим Река ја доби подршката за претседателската трка од Алијансата на Албанците и Беса. Ќе води модерна кампања, непопулистичка, преку дирекни разговори со граѓаните. Очекува подршка од сите етнички заедници.

Река: Македонија е држава, но е далеку од република

+инфо - 06.03.2019

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор Блерим Река денеска и официјално ја промовираше својата независна кандидатура за претстојните претседателски избори закажани за 21 ...

Река: Македонија е држава, но не е република

Нетпрес - 06.03.2019

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор Блерим Река денеска и официјално ја промовираше својата независна кандидатура за претстојните претседателски избори закажани за 21 април. На заедничката прес-конференција во Скопје со лидерите на ...

Река: Ќе бидеме република кога ќе има владеење на правото

Фокус - 06.03.2019

Професорот Блерим Река денеска одржа прес-конференција за медиуми, за неговата претседателска кандидатура на Македонија. Тој се заблагодари на досегашната поддршка, уверен дека ќе извојува победа на претседателските избори.

Река: Македонија ќе биде Република кога ќе владее правото, сега Судството е политизирано, а јавната администрација е ...

ТВ21 - 06.03.2019

Независниот кандидат за претседател, професорот Блерим Река денеска одржа прес-конференција за неговата претседателска кандидатура на државата, заедно со Зијадин Села и Билал Касами. Река се заблагодари за поддршката и уверено повика да се прослави ...

(Видео) Река: Мојот концепт е враќање на републиката

Макфакс - 06.03.2019

„Нудиме концепт за враќање на републиката, Македонија е држава, но не е република, треба да има владеење на правото. Сега има непотизам во администрацијата, Собранието амнестира обвинети за кривични дела…Ни требаат реформи ако сакаме влез во ЕУ”, ...

(Видео) Села и Касами: Река е симболот за консензуален кандидат

Макфакс - 06.03.2019

Даваме поддршка за кандидатурата на професор Блерим Река за претседател на Северна Македонија, ова е најдобрата понуда за граѓаните, тој има добар концепт и визија како ја гледа земјата, рекоа на днеешната прес-конференција лидерите на Беса и ...

Претседателските избори преписки меѓу албанските партии, Меџети: Не може да победи кандидат Албанец

ТВ21 - 05.03.2019

Алијанса за Албанците и Движење Беса во емисијата Клик Плус, уште еднаш изјавија дека го поддржуваат независниот кандидат за претседател, универзитетскиот професор, Блерим Река. „Тој е независен кандида кој го поддржуваме, различно е да поддржиш ...

Блерим Река собра потписи за претседателска кандидатура

Фокус - 05.03.2019

Професорот, Блерим Река, собра доволно потписи од граѓаните за да се кандидира за претседател на престојните избори. Од неговото седиште велат дека за помалку од 15 часа се собрани преку 11.000 потписи. „Независниот кандидат, проф.

Претседателските трки на кандидатите „ќе ги водат“ партиски лица

1tv - 05.03.2019

Во претседателската трка специфично е што тројцата најсериозни кандидати според историјатот на начинот на кој гласачите го даваат својот глас, односно за поголемите партии, се универзитетски професори, што значи дека професорот Ѓорѓе Иванов, сигурно ...

И Блерим Река официјален кандидат за претседател на државата

+инфо - 05.03.2019

Независниот кандидат, професорот Блерим Река и официјално е кандидат за претстојните претседателски избори во Северна Македонија, соопштија од изборниот штаб на Река. – За помалку од 15 часа Река го поддржаа илјадници граѓани, кои со повеќе од ...

ВИДЕО: За БЕСА и Алијанса, Блерим Река е консензуален претседател – професорот ќе се залага за враќање на републиката

Либертас - 06.03.2019

Професорот Блерим Река и официјално ја најави својата кандидатура во присуство на лидерите на БЕСА и Алијанса за Албанците како негови поддржувачи. Професорот најави различна, непопулистичка кампања која ќе биде во служба на граѓаните.

Блерим Река ги собра потребните потписи за претседателската кандидатура

Република - 05.03.2019

Професорот Блерим Река собра доволно потписи од граѓаните за да се кандидира за претседател на престојните избори. Од неговото седиште велат дека за помалку од 15 часа се собрани преку 11.000 потписи. соопштија од таму.

Блерим Река ќе се залага за евроатлантска и мултиетничка република

24Инфо - 06.03.2019

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор Блерим Река денеска и официјално ја промовираше својата независна кандидатура за претстојните претседателски избори закажани за 21 април. На заедничката прес-конференција во Скопје со лидерите на ...

Река: Ќе бидеме република кога ќе има владеење на правото

Press24 - 06.03.2019

Професорот Блерим Река денеска одржа прес-конференција за медиуми, за неговата претседателска кандидатура на Македонија. - „Да се заблагодарам на огромната поддршка за мојата претседателска кандидатура.

Река: Македонија ќе биде Република кога ќе владее правото, сега Судството е политизирано а јавната администрација е ...

4NEWS - 06.03.2019

Независниот кандидат за претседател, професорот Блерим Река денеска одржа прес-конференција за неговата претседателска кандидатура на државата, заедно со Зијадин Села и Билал Касами. Река се заблагодари за поддршката и уверено повика да се прослави ...

Река: Мојот концепт е враќање на републиката

А1 On - 06.03.2019

„Нудиме концепт за враќање на републиката, Македонија е држава, но е и република, треба да има владеење на правото. Сега има непотизам во администрацијата, Собранието амнестира обвинети за кривични дела…Ни требаат реформи ако сакаме влез во ЕУ”, ...

Села и Касами: Река е симболот за консензуален кандидат

Точка - 06.03.2019

Даваме поддршка за кандидатурата на професор Блерим Река за претседател на Северна Македонија, ова е најдобрата понуда за граѓаните, тој има добар концепт и визија како ја гледа земјата, рекоа на денешната прес-конференција лидерите на Беса и ...

Претседателските избори преписки меѓу албанските партии, Меџети: Не може да победи кандидат Албанец

4NEWS - 06.03.2019

Алијанса за Албанците и Движење Беса во емисијата Клик Плус, уште еднаш изјавија дека го поддржуваат независниот кандидат за претседател, универзитетскиот професор, Блерим Река. „Тој е независен кандида кој го поддржуваме, различно е да поддржиш ...

Блерим Река ги собра потребните потписи и е официјален кандидат за претседател

Нетпрес - 05.03.2019

Независниот кандидат, проф. д-р Блерим Река, сега и официјално е кандидат на претстојните претседателски избори. За помалку од 15 часа, г-дин Река го поддржаа илјадници граѓани, кои со преку 11.000 потписи, ја потврдија силната поддршка за неговата ...

ВИДЕО: Претседателските трки на кандидатите „ќе ги водат“ партиски лица

Либертас - 05.03.2019

Во претседателската трка специфично е што тројцата најсериозни кандидати според историјатот на начинот на кој гласачите го даваат својот глас, односно за поголемите партии, се универзитетски професори, што значи дека професорот Ѓорѓе Иванов, сигурно ...

Блерим Река најави дека ќе се бори за враќање на републиката

МКД - 06.03.2019

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор Блерим Река денеска и официјално ја промовираше својата независна кандидатура за претстојните претседателски избори закажани за 21 април и рече дека нуди концепт за враќање на републиканизмот.

Река: Македонија ќе биде Република кога ќе владее правото, сега Судството е политизирано а јавната администрација е ...

Либертас - 06.03.2019

Независниот кандидат за претседател, професорот Блерим Река денеска одржа прес-конференција за неговата претседателска кандидатура на државата, заедно со Зијадин Села и Билал Касами. Река се заблагодари за поддршката и уверено повика да се прослави ...

Река: Мојот концепт е враќање на републиката

Точка - 06.03.2019

„Нудиме концепт за враќање на републиката, Македонија е држава, но не е република, треба да има владеење на правото. Сега има непотизам во администрацијата, Собранието амнестира обвинети за кривични дела…Ни требаат реформи ако сакаме влез во ЕУ”, ...

(ВИДЕО) Села и Касами: Река е симболот за консензуален кандидат

А1 On - 06.03.2019

Даваме поддршка за кандидатурата на професор Блерим Река за претседател на Северна Македонија, ова е најдобрата понуда за граѓаните, тој има добар концепт и визија како ја гледа земјата, рекоа на днеешната прес-конференција лидерите на Беса и ...

Блерим Река ги собра потребните потписи за претседателска кандидатура

Макфакс - 05.03.2019

Независниот кандидат Блерим Река ги собра потребните потписи за кандидатурата за претседател на државата. „Ве информираме дека независниот кандидат, проф. д-р Блерим Река, сега и официјално е кандидат за претседателските избори во Северна Македонија.

Блерим Река ги собра потребните потписи за претседателска кандидатура

А1 On - 05.03.2019

Независниот кандидат Блерим Река ги собра потребните потписи за кандидатурата за претседател на државата. „Ве информираме дека независниот кандидат, проф. д-р Блерим Река, сега и официјално е кандидат за претседателските избори во Северна Македонија.

Река и официјално е претседателски кандидат: За помалку од 15 часа собрани 11.000 потписи

еМагазин - 05.03.2019

Независниот кандидат, проф. д-р Блерим Река, сега и официјално е кандидат за претседателските избори во Северна Македонија, информираат од седиштето на Река. „Треба да се напомене дека за помалку од 15 часа, Река го поддржаа илјадници граѓани, кои ...

Река и официјално кандидат за претседателските избори, собра преку 11.000 потписи

Независен - 05.03.2019

Независниот кандидат, проф. Д-р Блерим Река, сега и официјално е кандидат за претседателските избори во Северна Македонија. „Треба да се напомене дека за помалку од 15 часа, г-дин Река го поддржаа илјадници граѓани, кои со преку 11.000 потписи, ја ...

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

1tv - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Блерим Река собра 10 илјади потписи

Вечер Прес - 05.03.2019

Независниот кандидат Блерим Река ги собра потребните потписи за кандидатурата за претседател на државата. „Ве информираме дека независниот кандидат, проф. д-р Блерим Река, сега и официјално е кандидат за претседателските избори во Северна Македонија.

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

Локално - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Блерим Река собра потписи за претседателска кандидатура

Курир - 05.03.2019

Професорот, Блерим Река, собра доволно потписи од граѓаните за да се кандидира за претседател на престојните избори. Од неговото седиште велат дека за помалку од 15 часа се собрани преку 11.000 потписи. „Независниот кандидат, проф.

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

Канал5 - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Уште еден официјален кандидат за претседател на Република Северна Македонија

Бизнис Вести - 05.03.2019

Независниот кандидат, проф. Д-р Блерим Река, сега и официјално е кандидат за претседателските избори во Северна Македонија. Тоа за БИЗНИС ВЕСТИ го потврди го потврди и лично тој: „Првично, во име на г-дин Река и во име на изборниот штаб на г-дин ...

Блерим Река собрал над 11.000 потписи за кандидатурата за претседател

МКД - 05.03.2019

Професорот Блерим Река ги собрал потребните потписи за кандидирање за претседател на претстојните претседателски избори. Од неговиот изборен штаб информираат дека за помалку од 15 часа биле собрани над 11.000 потписи за кандидатурата на Река.

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

24 Вести - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

Сител - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Блерим Река ги собра потребните потписи за кандидатура

Нова ТВ - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

Press24 - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

Слободен Печат - 05.03.2019

Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата кандидатура ја поддржале илјадници граѓани со преку 11.000 потписи. Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за ...

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

Либертас - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

И професорот Блерим Река официјално е кандидат за претстојните претседателски избори

Скопје1 - 05.03.2019

Независниот кандидат, професорот Блерим Река и официјално е кандидат за претстојните претседателски избори во Северна Македонија, соопштија од изборниот штаб на Река. Од неговото седиште велат дека за помалку од 15 часа се собрани преку 11.000 ...

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

ММС - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Блерим Река ги собра потребните потписи за претседателска кандидатура

Точка - 05.03.2019

Независниот кандидат Блерим Река ги собра потребните потписи за кандидатурата за претседател на државата. „Ве информираме дека независниот кандидат, проф. д-р Блерим Река, сега и официјално е кандидат за претседателските избори во Северна Македонија.

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

Опсервер - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...

Блерим Река собрал 11 илјади потписи, неговата кандидатура за претседател е официјализирана

ТВ21 - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател на државата, професорот Блерим Река, поддржан од опозициските партии, Алијанса за Албанците и Движење Беса, како што известуваат од Централниот штаб на кандидатот за Претседател, за помалку од 15 часа собрал 11 ...

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

MTM - 05.03.2019

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата ...